Екскурсія «Аскольдова дренажна система»

Це одне з найбільш розгалужених і протяжних підземель Києва. Загальна довжина тутешніх ходів становить понад 10 кілометрів. Перепади висот, глибокі колодязі і шахти роблять Аскольдову систему досить екстремальною, однак до того ж вкрай захоплюючою в проходженні рукотворною печерою. Вона покриває собою кілька підземних горизонтів від містичного урочища Провалля, де стоїть легендарний Зелений Театр, до Києво-Печерської Лаври і музею історії України у Другій світовій війні. Призначення даного підземелля аналогічне зі всіма іншими - дренажний комплекс Києва. До  їхньої основної функції входить збір надлишок ґрунтової води з міських пагорбів з метою боротьби з земляними зсувами і руйнуваннями інфраструктури, які ведуть за ними. Далі вода з таких галерей стікає у Дніпро через складну систему перепадних камер. Всього в Києві близько 100 дренажних штолень різної довжини.Фрагменты ходов 19-го столетия фото

Фрагменти ходів 19-го століття

 

Свою назву ця система отримала через те, що проходить під землею в безпосередній близькості від знаменитої Аскольдової могили. Саме там, згідно з переказами і непрямим підтвердженням в літописах, був зрадницьки убитий князь Аскольд, перший правитель Києва, який прийняв християнство. Пізніше тут з'явилося більше кладовище, де ховали в основному відомих особистостей. Однак варто зауважити, що саме це підземелля було збудоване набагато пізніше і не має ніякого стосунку  до стародавнього некрополю, який перебував на цьому місці. Згідно з археологічними розкопками, тут були печери, датовані ще часами Київської Русі. У них жили монахи-відлюдники, які самотньо і невпинно молилися Творцеві. Однак, до нинішніх часів ці підземелля не збереглися.

Перші галереї дренажної Аскольдової системи в районі однойменного парку і Дніпровського узвозу були побудовані ще в середині 19-го століття. Тоді будувалася дорога, яка веде до Ланцюгового мосту - першого в місті капітального переходу через Дніпро. Основне ж будівництво підземних ходів в Аскольдовій припадає на 1960-70-ті роки. При цьому її продовжують розширювати і сьогодні. Так, за 2007-2008 роки було побудовано кілька кілометрів додаткових галерей. Їх звели для зміцнення схилів в місці будівництва висотного житлового будинку, що розташований біля площі Слави, а також Національного музею "Меморіал жертв Голодомору".

Гигантская шахта под новостройкой на площади Славы фото

Гігантська шахта під новобудовою на площі Слави

 

Під час облаштування нових ділянок була прорита і гігантська шахта. Її будівництвом опікувався безпосередньо Метробуд. Тепер тут можна на власні очі побачити, як виглядають вентиляційні шахти метро, куди простим смертним доступ обмежений. Користуючись метрополітеном, пасажири часто звертають увагу на відгалуження в тунелях підземки. Однак, в силу того що поїзд їде на досить великій швидкості побачити за вікном у темряві майже нічого не вдається. Це породжує численні легенди про таємні і секретні підземелля. Насправді в більшості випадків, такі ходи ведуть у вентиляційні канали та інші технічні тунелі. Саме в Аскольдовій системі можна безперешкодно побачити і відчути атмосферу закритих тунелів метро.

Також варто враховувати, що це підземелля дещо складніше у проходженні, ніж інші аналогічні місця, де проводяться екскурсії. Тобто якщо раніше ви не бували в київських печерах, варто почати з чогось простішого. Найкраще для цього підходить  Нікольська дренажна система. Якщо ви все ж наважилися відразу піти в Аскольдову, то приготуйтеся до того, що всередині часто доведеться переміщатися зігнувшись, дертися по криницям, долати різні перешкоди. Тим часом, це буде незабутній тріп! Ідеальний захід для психологічного перезавантаження, з неабиякою порцією адреналіну.

Аскольдовая дренажная система фото

Аскольдова дренажна система

 

В Аскольдовій дренажній системі можна побачити цілі плантації різних підземних грибів, і навіть справжні сталагміти, які ростуть з підлоги. Химерні нарости солей і мінералів переплелися в такий візерунок, ніби тут невидимий підземний зодчий ліпить незримою рукою скульптури, милуватися якими буде доступно лише небагатьом. Загальна кількість проведеного часу під землею складе близько двох годин. За цей час група покриє третину від довжини всього підземелля, яка, нагадаємо, становить близько 10 кілометрів. Надалі можливе допроходження ходів при замовленні індивідуальної екскурсії - прогулятися під парком Слави, Лаврою і так далі. Для тих, хто раніше вже був у Нікольській дренажній системі - цікавий факт, що вода, яка тече в Царському колодязі, потрапляє туди з нижніх горизонтів Аскольдової. Таким чином, це ланки одної складної протизсувної системи. Однак спуститися з Аскольдової в Нікольську можна тільки при наявності альпіністського спорядження.

 

Збір на екскурсію в районі станції метро "Арсенальна" у пам'ятника-гармати.

Закінчення в районі Дніпровського спуску (неподалік від станції метро "Дніпро")

Увага! Захід для людей з міцним здоров'ям і психікою!

 

Бункер в районе Аскольдовой могилы фото

Бункер в районі Аскольдової могили

 

ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ ДЛЯ ПРОГУЛЯНКИ ПІД ЗЕМЛЕЮ

  • Такі екскурсії проводяться також взимку
  • Тут завжди прохолодно. Температура стабільна цілий рік 12-15 градусів
  • Під землею повністю темно
  • Тут не працює мобільний зв'язок
  • Найчастіша травма новачка - удар об стелю головою. Бережіть голову
  • Цей захід для людей з міцною психікою і хорошим здоров'ям
  • Занурення здійснюється через люк - як в знаменитому мультсеріалі ''Черепашки Ніндзя''
  • У дренажній системі немає відходів життєдіяльності людини. Тут чисте повітря, що потрапляє ззовні через вентиляцію
  • Тут не живуть щури. Їм просто нічим харчуватися

ЩО НЕОБХІДНО МАТИ З СОБОЮ

  • Ліхтарик (якщо немає свого - просити у гіда)
  • Вдягати одяг, який не шкода забруднити (легко відіпрати)
  • Обов'язково взяти целофановий дощовик
  • На ноги одягається водозахисне взуття (якщо немає свого - видає гід)
  • Краще не брати з собою громіздких речей (наприклад, великих рюкзаків)

 

 

 

 

 Розклад групових підземних екскурсій на березень 2024 р.

 

 

 

 Щосуботи:  

 

 13:00 - 16:30 - Підземні ріки Клов і Хрещатик (Підземний Хрещатик)  - 400 грн.

 

 - МИКІЛЬСЬКА ДРЕНАЖНА СИСТЕМА (Підземна набережна) - не запланована.

 

 - Від вокзалу до Лук'янівки -  не запланована.

 

 Підземний Поділ (Підземна річка Глибочиця) - не запланована3

 

 

 Щонеділі:  

 

 

 12:00 - 14:30 - Аскольдова дренажна система (Печера Аскольда на Печерську) - 400 грн.

 

 16:00 - 18:00 - Підземна тюрма НКВС  - 350 грн.

 

 

 

  Замовити екскурсію та тир можна за тел.  +38 0674468545 (viber,  whatsApp, Telegram)

 

 або заповнивши форму заявки нижче.

 

 

 

Також запрошуємо до нашого ЛАЗЕРНОГО ІНТЕРАКТИВНОГО ТИРУ - нової безпечної розваги для усієї родини!

  

 

 

За бажанням організуємо індивидуальну підземну екскурсію або будь яку іншу. 

 

 

Також дивіться інші підземні екскурсії:

 

 

ПІДЗЕМНИЙ ПОДІЛ (ПІДЗЕМНА РІЧКА ГЛИБОЧИЦЯ) 

 

МИКІЛЬСЬКА ДРЕНАЖНА СИСТЕМА

 

ПІДЗЕМНІ РІЧКИ КЛОВ ТА ХРЕЩАТИК

 

ПІДЗЕМНА РІЧКА КАДЕТСЬКИЙ ГАЙ

 

ПІДЗЕМНА В’ЯЗНИЦЯ НКВС

 

 

 

 

 

Екскурсія «Аскольдова дренажна система»

Екскурсії Києвом

Від кращих києвознавців

Українською, російською, англійською та польською мовами