Укр  /  Рус

Мова:

Пам'ятник і сквер Петру Сагайдачному

Пам'ятник Петру Сагайдачному (сучасне фото)

Пам’ятник видатному українському полководцеві, кошовому отаману, гетьману Запорізького козацтва Петру Конашевичу Сагайдачному  відкрили 21 травня 2001 року. Він собою являє фігуру, відлиту з бронзи, перед якою на землі встановлено гранітну плиту з іменем полководця і його гербом. Його спорудили на кошти спонсорів та благодійні пожертви земляків Сагайдачного – мешканців села Кульчиці Самбірського району Львівської області.

Цей пам’ятник розташований навпроти Києво-Могилянської академії не випадково – на її території гетьман був похований у 1622 році (проте точне місце поховання втрачено). Автори монумента  – архітектори М. Жаріков, Р. Кухаренко, скульптор В. Шевцов.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

  • Як був впорядкований сквер до революції 1917 року?
  • Чому тут проводили археологічні розкопки у 1970-1971 роках?
  • Як археологи «причепурили» пам’ятник, що стояв у сквері в радянські часи?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Складно назвати точну дату, коли був впорядкований сквер, де зараз знаходиться фігура гетьмана Сагайдачного і працює фонтан. Відомо, що до часу відкриття гімназії на площі чи дещо пізніше, сквер був огороджений невисоким металевим парканом, біля якого стояли кіоски – прообрази сучасних МАФів. Навколо скверу спершу проходила кінна лінія, а потім лінія електричного трамваю. Ближче до сучасної вулиці Сагайдачного розташовувався невеликий павільйон трамвайної зупинки. Площа, що називалася тоді Олександрівською на честь імператора Олександра II,  була відомою як місце постійної торгівлі і проведення Контрактових ярмарків. Але базарні ряди містилися з іншого боку Гостинного двору, що ділив площу на дві частини, − біля фонтану «Самсон» і Контрактового будинку.

 Олександрівська          площа          й          зупинка          трамваю          поруч          зі          сквером.          1910-ті          роки

Олександрівська площа й зупинка трамваю поруч зі сквером. 1910-ті роки

 Як виглядав сквер після революційної і воєнної розрухи на площі, перейменованій тоді на Червону, сказати важко. Але після завершення Другої світової війни, в 1950-ті роки, його впорядкували, встановили фонтан і відвели місце для пам’ятника радянській канонічній героїні Зої Космодем’янській, радше, невеликої паркової скульптури трохи вище людського зросту, зробленої з бетону.

 Пам’ятник          Зої          Космодем’янскій,          що          стояв          у          сквері.          1960-ті          роки

Пам’ятник Зої Космодем’янскій, що стояв у сквері. 1960-ті роки  

 Зелені насадження на площі благополучно розташовувалася до початку проектування метрополітену через Поділ. Наприкінці 1960-х років перед прокладанням метро на території однієї з найбільш старих площ Києва потрібно було провести археологічні пошуки.

 Роботи у виритому котловані розпочалися в 1971 році. Місце розкопок огородили парканом, а всередині поставили експедиційні вагончики. Скульптуру Зої вирішили перенести на вулицю Чкалова (тепер – вулиця Гончара), зняли з постаменту та для запобігання псування сховали під вагончик, який стояв орієнтовно на місці між сучасним фонтаном і пам’ятником Сагайдачному.

 Але дбайливі архітектори з почуттям гумору, одягли на скульптуру розтягнуті трикотажні спортивні штани синього кольору. Хтось з уважних містян помітив жіночі ноги, які виглядали з-під коліс, і підняв тривогу, повідомивши в міліцію, що в експедиції відбувається щось дивне.

 Правоохоронці, звісно, швидко розібралися з курйозом, але зацікавлені містяни й надалі постійно намагалися зазирнути через паркан, а то й перелізти через нього, щоб потрапити на територію розкопок. У результаті археологи знайшли вихід. Оскільки кабачкова ікра тоді коштувала копійки, історики скинулися грошима, купили декілька десятків банок цього продукту коричневого кольору і відповідної консистенції, й вимастили верх паркану по всьому периметру. Подейкують, на деякий час це відвадило роззяв і злодіїв. Будівельний          майданчик          Куренівсько-Червноармійської          гілки          метро          на          території          скверу.          1974          рік

Будівельний майданчик Куренівсько-Червноармійської гілки метро на території скверу. 1974 рік  

 Після завершення розкопок побудували лінію метро, котлован зарили, і сквер знову впорядкували. На початку 1980-х років він став одним з улюблених місць відпочинку не лише киян, але й туристів.

 Сквер          на          Червоній          (Контрактовій)          площі.          Кінець          1970-х          років

Сквер на Червоній (Контрактовій) площі. Кінець 1970-х років

 У 1989 році вулиця Сагайдачного отримала своє ім’я, й абсолютно логічним стало рішення відкрити у сквері на розі вулиці та Контрактової площі, майже навпроти Києво-Могилянської академії пам’ятник видатному українцю – Петру Сагайдачному. Тим паче, що крім військових подвигів, гетьман прославився меценатством і наданням значної фінансової допомоги Могилянській академії, де й був похований.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Багатство Контрактової площі – воно у всьому!

Гуляючи серцем  країни – Києвом – не можна оминути увагою історичний Поділ. Чомусь туристи віддають перевагу Хрещатику та Майдану Незалежності, популярній Оболонській набережній, живописній території Золотих Воріт та іншим місцям. Але Поділ для багатьох гостей залишається незвіданим. А даремно, адже, між іншим, тут не просто творилася історія. Автентичні архітектурні споруди дозволяють закрити очі й, хоча б на мить, перенестись у  далеке минуле. Безліч пам'ятників взагалі не дивує. Це місто пройшло багатолітній розвиток у історії, і є багато відомих, історично відомих особистостей, котрі внесли свій вклад у місто. Не став виключенням і Петро Конашевич-Сагайдачний, чий пам'ятник знаходиться на перехресті однойменної вулиці та привабливої Контрактової площі.

Цілком заслужений монумент як данина поваги гетьманові – пам'ятник П. Конашевичу-Сагайдачному на Подолі

Ще зі шкільних часів ми вивчали всіх особистостей, які вплинули в далекому минулому на те, якою стане сучасна Україна. Повернімося до часів козацтва й згадаймо, що Петро Конашевич-Сагайдачний був не просто гетьманом Війська Запорізького, але й талановитим полководцем, про якого йшла слава на весь світ. Цього гетьмана боялись і поважали водночас, він був суворий, але справедливий, а повагу він заслуговував своїм безмежно добрим серцем. Його пам'ятають як особистість, що знаходила час на зайняття просвітительством і меценатством. Якщо згадати події 1596 року, то одною з найяскравіших стала ліквідація православної ієрархії після унії, відомої як Брестська церковна. Саме Петро Конашевич-Сагайдачний через 24 роки повернув все назад, чим заслужив велику довіру населення. Своєю душею, фінансами й словом він завжди підтримував Київську братську школу, яка після багатьох років існування перетворилася у відомий на весь світ навчальний заклад – Києво-Могилянську академію. Власне, не дивно, що після смерті гетьман був похований саме там, на території сучасної академії. Значно пізніше, а точніше, у 2001 році, був створений пам'ятник П. Конашевичу-Сагайдачному на кошти киян та земляків полководця – мешканців села Кульчиці, що розкинулося на території Львівщини. А от активну участь у архітектурній концепції брали такі знамениті особистості, як Р. Кухаренко, М. Жаріков та В. Швецов.

А ви вже відвідували пам'ятник П. Конашевичу-Сагайдачному? Київ привітно приймає гостей – приїжджайте!

Існує дуже багато причин, з яких варто прибути до столиці. Один із варіантів проведення дозвілля – вирушити на екскурсійну програму з відвідуванням максимальної кількості пам'ятників у місті. Чим же так цікавий пам'ятник П. Конашевичу-Сагайдачному?

Кошти на його зведення були зібрані добровільно населенням сучасної України. Гетьман справді заслужив визнання, актуальне навіть сьогодні.

Монумент цікавий своєю архітектурою. Може здатися, що кошовий отаман нічим не примітний: просто герой на коні. Але якщо придивитися уважніше, то стає не зрозуміло, що він тримає в руці. Багато людей, що бачили пам'ятник П. Конашевичу-Сагайдачному наживо, стверджують, що то звичайна булава. Але це зовсім не так! Більшість версій вигадують студенти, а їхній молодій фантазії просто немає меж. Тому вони й кажуть, що гетьман тримає в руках редьку, яку привіз із Хортиці...

В околицях пам'ятника є безліч гарних місць, які не можна оминути. Обов'язково потрібно насолодитися не лише архітектурою, але й приголомшливою атмосферою історизму. Пам'ятні фото на фоні місцевих красот – «musthave» в карті пам'яті кожного, хто хоча б раз побував у Києві.

Якщо ви зараз-таки напишете список місць, які потрібно відвідати в столиці, не забудьте про пам'ятник П. Конашевичу-Сагайдачному.  А щоб отримати повну насолоду від відвідування цієї пам’ятки архітектури, завантажте аудіо екскурсію на цій сторінці, та відправляйтеся на прогулянку з власним гідом у кишені, який Вам розповість багато цікавих фактів про пам’ятник гетьману Сагайдачному.

Багатство Контрактової площі – воно у всьому!