Пам’ятник Сковороді в архітектурному комплексі площі. 1989 рік
Пам’ятник Григорію Сковороді розташований у сквері на Контрактовій площі.
Пам’ятник знаменитому українському філософу, просвітнику й літератору Григорію Сковороді відкрито 1 березня 1977 року в сквері поруч із Контрактовим домом, навпроти корпусу Києво-Могилянської академії, у якій він колись навчався.
Сковорода був надзвичайно здібною людиною й мав енциклопедичні для свого часу знання, він свідомо обрав долю мандрівника та проповідника.
Монумент висотою 5 метрів, відлитий із бронзи і встановлений на невисокому постаменті з чорного граніту. Він зображує філософа, який повернувся з далеких мандрів до рідних пенатів.
Образ мандрівника відповідає його ж афоризму: «Хороший розум робить легким будь-який спосіб життя. Автори пам’ятника – скульптор Іван Кавалерідзе, архітектор Василь Гнєздилов.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Україна споконвічно славилася великою кількістю видатних особистостей. Люди, які залишили після себе величезний слід у історії, не можуть не викликати поваги. Одним із таких геніїв, про якого ми знаємо ще зі шкільних років, є Григорій Савич Сковорода.
Це не просто поет, чиї твори мають глибокий сенс і розкривають суть багатьох значущих питань, актуальних як раніше, так і зараз. Ця людина прославилася глибиною своїх філософських думок, грамотним підходом до педагогіки й, звичайно, як вельми примітний байкар. Подорожуючи рідною країною (і не тільки), Григорій Сковорода протягом всього життя робив величезний вклад у східнослов'янську культуру, і не дивно, що далеко не одне місто створило йому на своїй території пам'ятник. Київ, звичайно, не став виключенням.
Тим, хто мало пам'ятає про цю геніальну людину, варто сказати, що Григорій Сковорода ще в Російській Імперії отримав славу філософа, який відрізняється бездоганною самобутністю. Його життя припадає на період явного завершення козацького бароко, і, як наслідок, він став одним з основоположників так званої релігійної філософії. З Києвом цей геній пов'язаний безпосередньо: є інформація про те, що він навчався в Києво-Могилянській академії. Втім, документів, що підтверджують цей факт, так і не знайшли, адже у списках студентів Г. Сковороди не було. Історія життя філософа надзвичайно цікава, особливо для усіх, хто пов'язав своє життя з наукою. Пам'ятник Г. Сковороді – певна можливість доторкнутися до генія, хоч і в переносному сенсі слова. У столиці він знаходиться на території Контрактової площі, і його не можна обійти стороною, якщо знаходитесь неподалік від Києво-Могилянської академії. До речі, багато хто каже, що з цим навчальним закладом філософа пов'язують не лише роки навчання, але й той факт, що він співав у хорі, а пізніше там викладав.
Саме такий концепт характерний такому монументові, як пам'ятник Г. Сковороді. Київ рясніє найрізноманітнішими витворами архітекторів, але саме це творіння вийшло якимось особливим, душевним і навіть трохи філософським. Автором скульптури став відомий Іван Кавалерідзе, який відзначився у радянський період створенням більше десяти скульптур. Серед них, до речі, і пам'ятники княгині Ользі, Т. Шевченку, Петру Запорожцю, більшовику Артемові. За задумом автора, Г. Сковорода повинен був постати перед народом босим, тримаючи під рукою Біблію. На його шиї мав очевидно виднітися хрестик. Але не так сталось, як гадалось. Радянська влада була категоричною, і пам'ятник Г. Сковороді затвердили виключно в тому форматі, у якому ми бачимо його зараз: у постолах і, звичайно, без будь-якої релігійної символіки.
Не дивно, що для студентів і школярів, що пізнають науку, саме пам'ятник Г. Сковороді став значущим символом, певним талісманом, який допомагає пізнавати твердий граніт науки. Так, наприклад, є в Академії така традиція, коли в кінці червня, у день вручення студентам дипломів, на голові Г. Сковороди з'являється чорна шапочка випускників. До речі, з особливостей: якось так склалось, що вся неформальна молодь Києва призначає місце зустрічі саме тут.
Тож плануючи прогулянку до цієї пам’ятки, не забудьте завантажити аудіо екскурсію на цій сторінці, з якої Ви дізнаєтеся ще більше цікавих фактів, та зможете отримати насолоду, слухаючи розповідь персонального гіда.