Укр  /  Рус

Мова:

Пам'ятник Григорію Сковороді

Пам’ятник Сковороді в архітектурному комплексі площі. 1989 рік

Пам’ятник Григорію Сковороді розташований у сквері на Контрактовій площі.

 

Пам’ятник знаменитому українському філософу, просвітнику й літератору Григорію Сковороді відкрито 1 березня 1977 року в сквері поруч із Контрактовим домом, навпроти корпусу Києво-Могилянської академії, у якій він колись навчався.

Сковорода був надзвичайно здібною людиною й мав енциклопедичні для свого часу знання, він свідомо обрав долю мандрівника та проповідника.

Монумент висотою 5 метрів, відлитий із бронзи і встановлений на невисокому постаменті з чорного граніту. Він зображує філософа, який повернувся з далеких мандрів до рідних пенатів.

Образ мандрівника відповідає його ж афоризму: «Хороший розум робить легким будь-який спосіб життя. Автори пам’ятника – скульптор Іван Кавалерідзе, архітектор Василь Гнєздилов.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Як радянські ідеологи «взули» монумент?
  • Що таке акція «чистий Сковорода»?
  • Які прізвиська отримав пам’ятник у сучасних неформалів?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Пам’ятник Григорію Сковороді – остання робота відомого українського скульптора Івана Кавалерідзе. У рік відкриття монумента майстру виповнилося 90 років, проте робота була розпочата ще в 1972 році. Митцеві довелося переробляти проект сім разів, аж поки радянським чиновникам скульптура не здалася ідеологічно витриманою і такою, що відповідає духові часу.

 В першому варіанті Сковорода стояв замислившись, підперши голову правою рукою і спираючись на палицю. Цей проект не підійшов. У наступному варіанті вчений тримав книгу в руці. Тут комуністичні ідеологи злякалися, що люди подумають, що це Біблія. В остаточному проекті мандрівник - філософ був зображений босим. Але один із секретарів ЦК почав вимагати, щоб його «взули». Ці зауваження довелося враховувати на останньому етапі, і в результаті Сковороду «взули» в постоли. Кажуть, що поспішаючи, майстри, які відливали фігуру з бронзи, прорахувалися і зробили тулуб занадто коротким. Тому відкриття пам’ятника були змушені перенести, щоб доробити фігуру до звичного нам сьогодні остаточного вигляду.

 Сквер          із          пам’ятником          Сковороді          взимку.1980-ті          роки

Сквер із пам’ятником Сковороді взимку.1980-ті роки

 Пам’ятник чудово вписався в атмосферу площі. Курсанти військово-морського політичного училища, чи як називали його в Києві «морполіт», що тоді містилося в корпусах Києво-Могилянської академії, започаткували студентську традицію – раз на рік вони відмивали пам’ятник від посліду птахів, при цьому надягали на голову вченого безкозирку, що зовсім йому не пасувала.

 У наш час традиція змінилася. Студенти Києво-Могилянської академії, як і раніше, раз на рік відчищають бронзову фігуру, але відбувається це в день народження Могилянки і називається «чистий Сковорода». А ось голову йому тепер покривають академічною шапочкою з китицею, підкреслюючи таким чином, що Сковорода теж виходець з Академії. Роблять це наприкінці червня − у день вручення дипломів. Крім того, у студентів є повір’я, що перед іспитом потрібно доторкнутися до взуття філософа, щоб отримати хорошу оцінку.

 Пам’ятник          Сковороді          в          архітектурному          комплексі          площі.          1989          рік

Пам’ятник Сковороді в архітектурному комплексі площі. 1989 рік  

 Не з такою повагою до пам’ятника ставляться київські неформали. Вони полюбляють збиратися біля нього вечорами і кататися на площі на велосипедах, скейтах, роликах. Призначаючи місце зустрічі, вони кажуть: «Зустрінемося біля Грицика Пательні», іронічно перекладаючи на українську мову слово «сковорода». А ще пам’ятник називають «Тефаль» за назвою однойменної торгової марки, що виробляє сковороди. 

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Що потрібно знати про Григорія Сковороду

Україна споконвічно славилася великою кількістю видатних особистостей. Люди, які залишили після себе величезний слід у історії, не можуть не викликати поваги. Одним із таких геніїв, про якого ми знаємо ще зі шкільних років, є Григорій Савич Сковорода.

Це не просто поет, чиї  твори мають глибокий сенс і розкривають суть багатьох значущих питань, актуальних як раніше, так і зараз. Ця людина прославилася глибиною своїх філософських думок, грамотним підходом до педагогіки й, звичайно, як вельми примітний байкар. Подорожуючи рідною країною (і не тільки), Григорій Сковорода протягом всього життя робив величезний вклад у східнослов'янську культуру, і не дивно, що далеко не одне місто створило йому на своїй території пам'ятник. Київ, звичайно, не став виключенням.

Тим, хто мало пам'ятає про цю геніальну людину, варто сказати, що Григорій Сковорода ще в Російській Імперії отримав славу філософа, який відрізняється бездоганною самобутністю. Його життя припадає на період явного завершення козацького бароко, і, як наслідок, він став одним з основоположників так званої релігійної філософії. З Києвом цей геній пов'язаний безпосередньо: є інформація про те, що він навчався в Києво-Могилянській академії. Втім, документів, що підтверджують цей факт, так і не знайшли, адже у списках студентів Г. Сковороди не було. Історія життя філософа надзвичайно цікава, особливо для усіх, хто пов'язав своє життя з наукою. Пам'ятник Г. Сковороді – певна можливість доторкнутися до генія, хоч і в переносному сенсі слова. У столиці він знаходиться на території Контрактової площі, і його не можна обійти стороною, якщо знаходитесь неподалік від Києво-Могилянської академії. До речі, багато хто каже, що з цим навчальним закладом філософа пов'язують не лише роки навчання, але й той факт, що він співав у хорі, а пізніше там викладав.

Повернення до Альма-матер

Саме такий концепт характерний такому монументові, як пам'ятник Г. Сковороді. Київ рясніє найрізноманітнішими витворами архітекторів, але саме це творіння вийшло якимось особливим, душевним і навіть трохи філософським. Автором скульптури став відомий Іван Кавалерідзе, який відзначився у радянський період створенням більше десяти скульптур. Серед них, до речі, і пам'ятники княгині Ользі, Т. Шевченку, Петру Запорожцю, більшовику Артемові. За задумом автора, Г. Сковорода повинен був постати перед народом босим, тримаючи під рукою Біблію. На його шиї мав очевидно виднітися хрестик. Але не так сталось, як гадалось. Радянська влада була категоричною, і пам'ятник Г. Сковороді затвердили виключно в тому форматі, у якому ми бачимо його зараз: у постолах і, звичайно, без будь-якої релігійної символіки.

Не дивно, що для студентів і школярів, що пізнають науку, саме пам'ятник Г. Сковороді став значущим символом, певним талісманом, який допомагає пізнавати твердий граніт науки. Так, наприклад, є в Академії така традиція, коли в кінці червня, у день вручення студентам дипломів, на голові Г. Сковороди з'являється чорна шапочка випускників. До речі, з особливостей: якось так склалось, що вся неформальна молодь Києва призначає місце зустрічі саме тут.

Тож плануючи прогулянку до цієї пам’ятки, не забудьте завантажити аудіо екскурсію на цій сторінці, з якої Ви дізнаєтеся ще більше цікавих фактів, та зможете отримати насолоду, слухаючи розповідь персонального гіда.

Що потрібно знати про Григорія Сковороду