Екскурсія «Підземна річка Глибочиця»

Глибочиця здавна була найзнаменитішою малою річкою Подолу. Вона відома ще з часів Київської Русі. Її притока - струмок Киянка, що починається в районі Воздвиженки, згадується в легендарному ''Слові о полку Ігоревім''. Серед всього східнослов'янського епосу даний твір є справжньою літературною пам'яткою. У ньому струмочок згаданий як ''нетрі Кісані''. Витоки Глибочиці ж губляться в районі сучасної Татарки. Тут за довгі тисячоліття вода проклала собі глибокий яр, що носить ім'я Кмитів Яр. Сьогодні на карті Києва існує однойменна вулиця. Однак, ви не знайдете на ній ні єдиної адреси. Це справжня вулиця-привид. А вся справа в тому, що вул. Кмитів Яр проходить територією заводу, який до цих пір займається випуском військової продукції.

Пруд в долине Глубочицы, конец 19-го столетия

Ставок в долині Глибочиці, кінець 19-го століття

 

Другий виток легендарної річки знаходиться посеред колишньої резиденції партійних босів радянських часів. У народі це місце називається ''Дачею Хрущова''. Тут насправді досить тривалий час проживав цей політичний діяч. З тих часів на руслі Глибочиці збереглися два невеликих ставка. Це єдине місце, де річку можна побачити на поверхні. Далі вона ховається в темряві колектору. Після вулиці Татарської, річечка виходить на однойменну вулицю. Тут Глибочиця тече у великому бетонному яйці, з вельми похмурою атмосферою. Зрозуміло, це можна відчути лише здійснивши там підземну прогулянку. Дорогою до Подолу в районі Косогірного провулка Глибочиця приймає ще один невелику свою притоку - струмок Кудрявець.

Истоки Глубочицы в районе ул. Баггаутовской, Татарка. Фото 2009 г.

Витоки Глибочиці в районі вул. Баггаутовської, Татарка. Фото 2009 рік

 

Далі річка робить поворот і виходить на Нижній і Верхній Вали. Тут-то і починається все найцікавіше. Варто зазначити, що тривалий час Глибочиця фактично ділила Поділ на дві окремі частини. Одна, що тяжіє до пагорбів Старого Міста була привілейованою, і тут проживали в основному люди заможні. Друга ж частина, тобто та, яка північніше - навпаки була місцем проживання бідних і дискримінованих імперським урядом євреїв. З обох берегів річка була обвалована, щоб уникнути розливів. Таким чином, згодом і утворилася вулиця Верхній та Нижній Вал. До слова, це єдина міська артерія, на якій парна і непарна сторони мають різні назви. За Нижнім Валом починалося так зване Заканав’я. Саме тому в легендарному фільмі ''За двома Зайцями'' головного героя презирливо кличуть ''цирульник з-за Канави''. Як вже говорилося вище, тут в переважній більшості жили люди бідні. Проживання там було свого роду клеймом. Знаменита пожежа 1811 року змилувалася над бідною частиною Подолу, і знищила багату. Каменем спотикання для бурхливої стихії стала все та ж річка.

Канавою ж річку Глибочицю стали іменувати жителі Подолу після того, як самостійно перетворили її на майданчик для постійної утилізації всіляких відходів. Це почалося ще за часів Київської Русі. Тоді з урочищ Кожум'яки-Гончарі-Дігтярі, де нині розташовується вже відома вам Воздвиженка, майстри та їх підручні активно скидали залишки виробництва. Цікаво, що паралельно з цим тут були споруджені одні з перших в Києві тротуарів. Під час їхнього будівництва використовували дерев'яні колоди. Тож берегами Глибочиці і Киянки можна було вільно пересуватися. Коли наприкінці 19-го століття ситуація з екологією сягнула критичної точки, смердючу річку без вагань уклали в підземний колектор.

Бетонное яйцо под Глубочицкой улицей, фото 2009 г.

Бетонне яйце під Глибочицькою вулицею, фото 2009 рік

 

Старинный ход под Валами. Тут река полностью повторяет бульвар. Фото 2009 г.

Старовинний хід під Валами. Тут річка повністю повторює бульвар. Фото 2009 рік

 

З тих пір Глибочиця вже очистилася від нечистот, але і надалі тече в старовинному цегляному підземеллі, спорудженому в 1870-і роки. На ділянці Верхній-Нижній Вал вона збереглася практично в первісному вигляді. Саме вздовж цього унікального фрагмента і проходить екскурсія. Цікаво, що дана ділянка - єдиний в Києві колектор підземної річки, на який співробітниками інституту археології був складений паспорт. Це зумовлено тим, що це об'єкт, який має історичну та архітектурну цінність. Розвилка річок Глибочиця та Киянка є одним із найяскравіших місць у всіх підземеллях Києва. Старовинний хід, зроблений з жовтої цегли, схожий на залу підземного палацу. Цікаво й те, що в Глибочиці можна знайти різні старовинні предмети. Річка сотні років протікала повз жвавий Житній ринок, де часто втрачали всілякі цінності. Підземелля надійно оберігає свої скарби і сьогодні. Воно чекає тих, хто їх знайде!

Развилка Глубочица-Киянка, фото 2009 г.

Розвилка Глибочиця-Киянка, фото 2009 рік

 

Прогулянка починається в районі вулиць Верхній-Нижній Вал і закінчується там само. При цьому маршрут не повторюється.

 

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ПОХІД В ГЛИБОЧИЦЮ

  • Подібні екскурсії можливі навіть в холодну пору року
  • Для походу потрібне водонепроникне гумове взуття (видається екскурсоводом, в разі відсутності власного спорядження)
  • Під землею непроглядна темрява. Для походу необхідний ліхтар, бажано налобний. Для підстраховки можна мати додатково один ручний.
  • Одяг бажано надягати похідний, який не шкода трохи забруднити.
  • Не слід занадто утеплюватися. Під землею тепло, вода не замерзає. Температура становить близько 12 градусів
  • Тривалість екскурсії від 2 до 3-х годин
  • Висота стель 2 метри +, що вигідно вирізняє дренажні системи від колекторів підземних річок

 

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ

 

  • Підземні екскурсіі можливі і взимку
  • Суворо дотримуватися настанов гіда
  • Переміщаючись по колектору уважно стежити за станом підлоги і наявністю всілякого сміття під ногами, щоб не поранитися і не пробити бахіли
  • Екскурсанти мають бути в стані повної тверезості і адекватності
  • Під землею заборонено курити
  • Заборонено самовільно залишати групу або намагатися самостійно покинути підземелля
  • Мобільний зв'язок зрідка працює в районі люків
  • Для відвідування Глибочиці не потрібно особливої фізичної підготовки, але все ж слід бути впевненим у своїх силах. Це підземелля. Варто зауважити, що в деяких місцях йти доведеться зігнувшись - там, де колектор перетинає сучасні підземні переходи.

 

 

 

 

Розклад групових підземних екскурсій на квітень 2024 р.

 

 

 

 Щосуботи:  

 

 

 12:00 - 14:00 - МИКІЛЬСЬКА ДРЕНАЖНА СИСТЕМА (Підземна набережна) - 400 грн.

 

 13:00 - 15:30 - Підземні ріки Клов і Хрещатик (Підземний Хрещатик) - 400 грн.

 

 - Від вокзалу до Лук'янівки -  400 грн.

 

 Підземний Поділ (Підземна річка Глибочиця) - 400 грн.

 

 

 Щонеділі: 

 

 12:00 - 14:30 - Аскольдова дренажна система (Печера Аскольда на Печерську) - 400 грн.

 

 16:00 - 18:00 - Підземна тюрма НКВС  - 350 грн.

 

 

Замовити екскурсію (групову чи індивідуальну) можна за тел.  +380674468545 (viber,  whatsApp, Telegram)

 

 або заповнивши форму заявки нижче.

 

 

 

Також запрошуємо до нашого ІНТЕРАКТИВНОГО ТИРУ - нової цікавої розваги для усієї родини! 

  

 

 

 

 

Інші підземні екскурсії:

 

 

ПІДЗЕМНІ РІЧКИ КЛОВ ТА ХРЕЩАТИК

 

МИКІЛЬСЬКА ДРЕНАЖНА СИСТЕМА

 

ПЕЧЕРИ АСКОЛЬДА (АСКОЛЬДОВА ДРЕНАЖНА СИСТЕМА)

 

ПІДЗЕМНА РІЧКА КАДЕТСЬКИЙ ГАЙ

 

ПІДЗЕМНА В’ЯЗНИЦЯ НКВС

 

 

 

Екскурсія «Підземна річка Глибочиця»

Екскурсії Києвом

Від кращих києвознавців

Українською, російською, англійською та польською мовами