Екскурсія «Підземні річки Клов і Хрещатик»

Клов - це велична підземна річка, одна з найбільших в Києві. Вона є притокою легендарної Либеді. Два водотоки зливаються неподалік від Олімпійського стадіону, тобто в самому центрі Києва. Назва підземної річки Клов відносить нас до часів ще Київської Русі, коли ігумен Стефан заснував на тутешніх водах Кловський монастир. Згодом святиня була зруйнована войовничими кочівниками, але назва в народній пам'яті збереглася. Сьогодні в Києві перебуває цілий ряд об'єктів, пов'язаних з цим топонімом. Це вулиця Кловський узвіз, станція метрополітену '' Кловська '', Кловський палац на Липках та знаменитий Кловський ліцей.

Величний Клов

Величний Клов

 

Вважається, що Клов з давньослов'янської означає бурхливий,такий що клекоче. І дійсно, перебуваючи в надрах підземного колектора можна сповна відчути всю правдоподібність цього судження. Спочатку, Клов так само як і інші півсотні малих річок Києва, протікав на поверхні. Його витоки починаються зовсім поруч зі станцією метро '' Арсенальна ''. Тут колись навіть лежав розкішний ставок, в якому плавали чорні лебеді і були купальні. Ця територія належала до садиби київського генерал-губернатора. Однак, з часом бурхлива річечка, що вже  неабияк обміліла, стала заважати життєдіяльності міста. Вона розмивала дороги, підмивала фундаменти будівель. Крок за кроком Клов укладали в колектор, і ось, до середини ХХ-го століття він виявився повністю прихованим у темряві підземелля.

Сьогодні це найпопулярніша підземна річка Києва серед дигерів. В першу чергу Клов цікавий своїми масштабами, а також і власною притокою з промовистою назвою Хрещатик. Так, цей підземний струмок протікає під центральною вулицею Києва, і також під головною площею всієї країни - Майданом Незалежності. Колектор струмка Хрещатик був спроектований ще  наприкінці 19-го століття. Архівні пошуки пролили світло на цікаву інформацію. Це підземелля будувалося під керівництвом знаменитого архітектора Владислава Городецького, автора Будинку з Химерами, Миколаївського костелу та інших визначних пам'яток Києва.

Колектор річки Хрещатик

Колектор річки Хрещатик

 

Зрозуміло, багатьом хочеться побачити, як виглядає улюблена вулиця всіх киян не тільки зовні, але і всередині, під землею. На превеликий жаль, при цьому люди часто ігнорують правила безпеки відвідування подібних місць, після чого трапляються трагічні і непоправні речі. Справа в тому, що Клов і Хрещатик крім того, що є колекторами підземних річок, також являються ключовими елементами водовідведення атмосферної каналізації всього міста. Під час сильної зливи колектор Хрещатика наповнюється водою за лічені хвилини. Він приймає стоки з вулиць Богдана Хмельницького, Лютеранської, Прорізної, Грушевського, Михайлівської, Малої Житомирської, Костьольної та багатьох інших. Саме тому важливо зрозуміти, що відвідувати такі місця можна лише під керівництвом досвідченого гіда.

Найкращий час для відвідування Клова і Хрещатика - це зима. Довгими морозними вечорами сидіти вдома часто буває нудно. Під землею навіть у найлютіші морози завжди тепло, а головне безпечно. Навіть якщо почне танути сніг, він не спричинить собою критичного підвищення рівня води і посилення течії. Маршрут екскурсії проходить під цікавими об'єктами. Починаючи від Олімпійського стадіону, річка веде нас під Палац спорту, синагогу Бродського, повз хмарочоси Гулівер і Парус, де вона повертає під Басейну вулицю. Власне, назва цієї міської артерії також пов'язана з Кловом і його притоками. Колись тут лежав величезний відкритий водозбірний басейн, де Клов зливався з Хрещатиком і Кловицею (тече під вулицею Шовковичною). Нині на цій ділянці можна побачити Кловський водоспад - також вельми повноводний і атмосферний об'єкт.

Кловський водоспад

Кловський водоспад

 

Під Басейною група туристів йде в бік Бессарабського ринку. Дуже цікаво проходити під підземними торговими центрами, де вирує життя та комерція. З одного боку ти все ж розумієш, що перебуваєш у центрі міста, при цьому в паралельній реальності, де панують інші закони. До Хрещатика колектор Клова дуже просторий, але зроблений вже з сучасного бетону. Численні будівництва зруйнували старовинні підземелля, які по праву можна було вважати пам'ятниками архітектури. Під Хрещатиком же починається старий хід, шатрового перерізу, збудований зі знаменитої жовтої цегли. Підлога підземелля викладена у формі ялинки.

Трохи не доходячи вулиці Богдана Хмельницького починаються справжні береги. Тут київські дігери, дослідники штучних підземель, влаштовують всілякі вечірки і посиденьки. Це можливо і в рамках проведення екскурсії - напевно хтось захоче організувати такий собі підземний бенкет. У такому випадку корисно взяти з собою каремат або щось інше, щоб можна було сидіти на бетоні. Під ногами дзюрчить струмочок, над головою проносяться автомобілі, метушаться люди, а тут, тут зовсім інший Хрещатик. Монотонний гул води, морок і відлуння голосів,що слабо розносяться тунелями, все це сприяє повному відстороненню від мирських проблем.

Живність в Клові представлена великими оранжерейними цвіркунами, та нечисленними мишками, які зрідка лякливо пробігають повз групу. В силу того, що вода тут умовно-чиста, тут немає щурів та інших неприємних підземних жителів. Ця рідина хоч і не годиться для пиття, але також і не сприяє розмноженню різних паразитів.

Розгалуження річок Хрещатик - Клов

Розгалуження річок Хрещатик - Клов

 

Початок екскурсії від вул. Фізкультури, 30. Далі, по закінченню, можливе повернення у вихідну точку, або '' десантування '' просто з люка, десь посеред людного центру. Дана опція попередньо обговорюється з екскурсоводом.

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ПОХІД В КЛОВ

  • Подібні екскурсії можна замовляти навіть зимою
  • Для походу потрібне водонепроникне гумове взуття (видається екскурсоводом, у випадку відсутності власного)
  • Під землею непроглядна темрява. Для походу необхідний ліхтар, бажано налобний. Для підстраховки можна мати додатково один ручний.
  •  Одяг бажано надягати похідний, який не шкода трохи забруднити. Потім все можна відіпрати
  • Не варто занадто утеплятися. Під землею тепло, вода не замерзає. Температура встановлюється близько 12 градусів
  • Тривалість екскурсії від 2 до 3-х годин
  • Можна взяти з собою рукавички і килимок для сидіння
  • Висота склепінь 2 метри +, що вигідно відрізняє дренажні системи від колекторів підземних річок

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ

  • Суворо дотримуватися настанов гіда
  • Переміщаючись колектором, уважно стежити за станом підлоги і наявністю всілякого сміття під ногами, щоб не поранитися і не пробити бахіли
  • Екскурсанти повинні бути в стані повної тверезості та адекватності
  • Під землею заборонено курити
  • Заборонено самовільно залишати групу або намагатися самостійно покинути підземелля
  • Мобільний зв'язок зрідка працює в районі люків
  • Для відвідування Клова не потрібно особливої фізичної підготовки, але все ж слід бути впевненим у своїх силах. Це підземелля.

 

 

 

 

Розклад групових підземних екскурсій на квітень 2024 р.

 

 

 

Щосуботи:  

 

 

 13:00 - 15:30 - Підземні ріки Клов і Хрещатик (Підземний Хрещатик) - 400 грн.

 

 - МИКІЛЬСЬКА ДРЕНАЖНА СИСТЕМА (Підземна набережна) - не запланована

 

  - Від вокзалу до Лук'янівки - не запланована

 

 Підземний Поділ (Підземна річка Глибочиця) - не запланована

 

 

 Щонеділі:  

 

 

 12:00 - 14:30 - Аскольдова дренажна система (Печера Аскольда на Печерську) - 400 грн.

 

 16:00 - 18:00 - Підземна тюрма НКВС  - 350 грн.

 

 

 

Замовити екскурсію та тир можна за тел.  +38 0674468545 (viber,  whatsApp, Telegram)

 

 або заповнивши форму заявки нижче.

 

 

За бажанням організуємо індивидуальну підземну екскурсію або будь яку іншу. 

 

 

Також запрошуємо до нашого ІНТЕРАКТИВНОГО ТИРУ - нова безпечна розвага для всієї родини!

 

 

Інші підземні екскурсії:

 

 

ПІДЗЕМНИЙ ПОДІЛ (ПІДЗЕМНА РІЧКА ГЛИБОЧИЦЯ)

 

МИКІЛЬСЬКА ДРЕНАЖНА СИСТЕМА

 

ПЕЧЕРИ АСКОЛЬДА (АСКОЛЬДОВА ДРЕНАЖНА СИСТЕМА)

 

ПІДЗЕМНА РІЧКА КАДЕТСЬКИЙ ГАЙ

 

ПІДЗЕМНА В’ЯЗНИЦЯ НКВС

 

 

 

 

 

Екскурсія «Підземні річки Клов і Хрещатик»

Екскурсії Києвом

Від кращих києвознавців

Українською, російською, англійською та польською мовами