Укр  /  Рус

Мова:

Фонтан «Самсон»

Туристи біля фонтана «Самсон». 2011 рік

Фонтан "Самсон" розташований на Контрактовій площі.

 

Фонтан "Самсон", ймовірно, найвідоміший з київських фонтанів. Він являє собою критий павільйон-ротонду, над якою встановлено фігуру Андрія Первозванного. Усередині павільйону знаходиться скульптурна група, яка відтворює біблійний сюжет -"Самсон, що розриває пащу лева". З цим фонтаном пов’язана, мабуть, найбільша кількість міських легенд, міфів і чуток.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Для яких потреб на цьому місці побудували перший фонтан?
  • Чому перед фонтаном "Самсоном" прочани ставали на коліна?
  • Де зберігаються оригінальні скульптури Самсона і Андрія Первозванного?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Появу першого фонтану на базарній площі, що стала пізніше Контрактовою, було обумовлено зовсім не бажанням міської влади впорядкувати місто. Уже в XVII столітті гостро постала проблема якості питної води. Наприклад, одна з найбільших малих річок Подолу Глибочиця на той час перетворилася на смердючу канаву. Сюди скидали відходи та зливали нечистоти. Річка впадала в Почайну, Почайна —  в Дніпро, і його води відповідно теж отруювалися.

 До Братського монастиря проклали дерев’яні труби, які збирали воду з джерел, що на Замковій горі. Через деякий час на майбутній Контрактовій площі зробили колодязь, над яким встановили фігуру ангела. Він тримав в руках чашу, з якої текла вода. Новий фонтан отримав назву "Феліціал", що в перекладі з італійської означає щасливий. Проте вже до середини XVIII століття джерела пересохли. Тоді невеликий подільський водогін провели з іншої сторони — від Нижнього Валу. Пізніше з’явилася легенда, що його протягнули від Йорданського озера на Оболоні, що вважалося освяченим.

 Скульптурна          група

Скульптурна група "Самсон, що роздирає пащу лева". 1900-ті роки

 У 1749 році над фонтаном побудували павільйон в стилі бароко, увінчаний статуєю апостола Андрія Первозванного. Автором споруди, ймовірно, був київський зодчий Іван Григорович-Барський. Наприкінці XVIII століття фігуру ангела замінили дерев’яною скульптурою, що зображає біблійного Самсона, який роздирає пащу лева. Це було своєрідним нагадуванням про перемогу в Полтавській битві, ювілей якої готувалися святкувати в 1809 році. Адже лев —  це давній символ Швеції.

 На фризі павільйону викладач математики Києво-Могилянської академії француз П’єр Брульон зробив сонячний годинник. Фонтан став надзвичайно популярним. До Києва стікалися численні прочани, серед яких було багато наївних селян, які сприймали фонтан як храм. Вони ставали перед "Самсоном" на коліна і хрестилися, та й вода тут вважалася цілющою.

 Поруч з фонтаном, який в більшості архівних документів того часу називався просто "Лев", традиційно гомоніло величезне торжище. У Києві існувала приказка "біля Лева печінка дешева". Місцеві продавці, ймовірно, не проти були й підтримати легенди про фонтан. Можливо, саме тоді народилася байка, що варто напитися води з "Самсона", і ти залишишся в Києві назавжди. Згодом якість води у фонтані погіршилася, і звідси вже ніхто її не пив.

 Павільйон          без          скульптури          Самсона.          Кінець          1920-х          років

Павільйон без скульптури Самсона. Кінець 1920-х років

 У 1811 році фонтан згорів під час грандіозної подільської пожежі, але незабаром був відбудований, правда, вже без сонячного годинника, і прикрашав Контрактову площу ще понад сто років. Під час Першої світової війни скульптури Самсона і Андрія Первозванного перенесли до Музею старожитностей (зараз Національний художній музей України). Частина альтанки-ротонди, що залишилася, в перше десятиліття більшовицької влади потроху руйнувалася і почала занепадати.

 На початку 1930-х років навколо ротонди утворилося звалище. що і визначило її подальшу долю. Згідно з однією із версій, «всесильний» секретар Київського обкому КП(б)У Павло Постишев, проїжджаючи повз колишній фонтан, побачив біля обшарпаної споруди бруд і коротко кинув: "Прибрати". Пізніше з’ясувалося, що він мав на увазі прибрати купу сміття. Але перелякані працівники комунальних служб перестаралися і знесли павільйон. Хоча, ймовірно, це теж міська легенда, оскільки знищення "Самсона" збіглося у часі з руйнуванням храму Богородиці Пирогощі, церкви святої Катерини, Петропавлівської церкви та багатьох інших київських святинь.

 Відновлення          фонтана

Відновлення фонтана "Самсон". 1982 рік

 Майже півстоліття це місце пустувало. До святкування 1500-річчя Києва Поділ почали впорядковувати. На Контрактовій площі першим вирішили відновити знищений фонтан. Павільйон-ротонду відтворили за збереженими кресленнями, а фігури Самсона з левом і Андрія Первозванного виготовили з бетону, зробивши точні копії скульптур, що зберігаються в Художньому музеї України.

Туристи          біля          фонтана          Самсон.          2011          рік

Туристи біля фонтана "Самсон". 2011 рік

 В наш час "Самсон" продовжує радувати киян та гостей нашого міста. Біля нього в будь-яку пору року можна побачити туристичні групи, адже традиційно з цього місця починаються екскурсії Подолом. У 2008 році бетонну скульптуру, яка почала тріскатися, привели до ладу в і трохи переробили. Тепер вода ллється не з пащі лева, а зі спеціально прокладеної зовні трубки.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Фонтан «Самсон»: духовна сила Подолу

Один із київських фонтанів символізує могутність іудейського легендарного героя в битві з небезпечним хижаком. Біблійна розповідь про сина царя Давида Самсона каже, що останній загинув разом із філістимлянами, з якими боровся палестинський народ. Поки в найсильнішого царського сина волосся було довгим, доти й була в нього сила. Богатиря ніколи б не схопили, якби не любов до дівчини з ворожого народу. Вона власноруч укоротила пасма свого «коханого», Самсона, під час сну, знесиливши його. Це дозволило легко схопити силача й кинути, скованого, до в'язниці. Його також осліпили. Але силу ще можна було повернути: дочекатися, коли пасма відростуть. Напевно, цю легенду знає кожен: її вивчають навіть у школі. Але яке відношення це має до Києва? Зараз ви про це дізнаєтесь!

Дещо, що потрібно знати про один із головних фонтанів столиці

Через деякий час Самсона ввели до церкви філістимлян. Незважаючи на ланцюги, він одразу зруйнував опору будівлі, загубивши тим самим і багато ворожого люду, і себе. Трагічна історія, у якій не до кінця зрозуміло, хто правий, а хто ні. Адже, як відомо, у кожної медалі – два боки. Чи любов загубила героя, чи його непередбачуваність… Сила в коханні чи слабкість… Загалом, багато філософських і екзистенційних питань виникає в голові, коли йдеться про Самсона.

Покрита легендами, композиція Самсона й лева знаходиться на Контрактовій площі, ближче до Костянтинівської вулиці. Перша скульптура, що прикрасила Контрактову площу в 1749 році, була зовсім не в тому образі, який представлений зараз. Причому це був навіть не Самсон. Початково фонтан прикрашав янгол із дерева з хрестом із позолоченої міді. Спроектував його Іван Григорович-Барський.

Як Самсон роздирає пащу левові, мешканці побачили на початку ХІХ століття. Композиція була виконана з дерева, і хто читає про пам'ятники Києва, вже знає наперед, що з нею сталося. А ви пам'ятаєте, що відбулося в 1811 році? Поділ захопила жахлива пожежа, попіл після якої занесло вітром до Ніжина. Чуда з пам'ятником не відбулося: він згорів разом із 2000 будинків, монастирями й церквами, людьми. Згідно з легендою (не єдиною про скульптуру), попивши води з джерела, ви залишитесь у столиці назавжди. Тож, якщо вам потрібен такий лайфхак, спробуйте!

Фонтан і вода назавжди?

Під нинішньою пам'яткою проходить водопровід, перший у Києві. Дата створення резервуару йде з часів Київської Русі. Прокладені труби були з дерева, по них надходила вода у «водосховище». Пізніше з'явився й сам фонтан із павільйоном. Якщо ви вперше на Подолі, то фонтан ви точно впізнаєте, адже побачите статую Андрія Первозванного на верху ротонди.

Зображена сцена – символ сили біблійного персонажа. Більшість легенд закінчується, як фільми, зняті в нашій країні, – несподівано. Навіть виникає почуття, що ви відходили на певний час від екрану. Так і тут, не зовсім зрозуміло, де ж вимисел, а де домисел, і що взагалі в цьому всьому реальне. Отже, легенда про Самсона: «Дніпро… Самсон пливе біля київських берегів… Причалив він, бачить – лев. Взяв він звіра за пащу, притримуючи ногою, – і застигли одразу обидва. Так вони в Києві й залишились назавжди. Кінець». А хто читав, у того, напевно, очі на лоб зараз полізли… І ця сцена зараз стала прикрасою Подолу.

Але з гумором закінчимо ;) Насправді, вище вже була описана легенда про те, що відважний Самсон прямував до своєї нареченої. Ви ж пам'ятаєте, що він був дуже сильним, йому не страшні були ніякі вороги. Це був герой «сам собі на умі», його вчинки практично ніколи не були зрозумілі навколишнім. І все-таки, всупереч заборонам своїх родичів, він вирішує одружитися на тій самій філістимлянці (яка пізніше його зрадить), але в глибині душі його головний мотив – помста. І от, нападає на нього той самий лев, доля якого всім також відома. Знайшов Самсон у трупі лева бджолиний рій, наситився медом, – і прийшла йому ідея, як помститися філістимлянам. Ну а далі – бенкет, зрада дружини – ви все знаєте… Самсон, що знову отримав силу, зруйнував колони храму, себе й усіх, хто там був.

Столиця без могутнього богатиря

В історії був час, коли Контрактова площа залишалась без павільйону зі скульптурою. Причиною цього став загадковий інцидент, але це тільки одна з іронічних версій. Як повелося, після свят, вулиці засипані неприбраним сміттям. Його помітив один із начальників при обході міста. Помах руки в бік фонтану й грубий наказ прибрати був незрозумілим підлеглим, але перепитати вони не насмілились. Прибрали і фонтан, і сміття.

Більш усвідомленим здається друге пояснення: через антисанітарію в резервуарі накопичувалась інфекція. Щоби її не розповсюджувати по всьому місту, фонтан знесли.

Сьогоднішня версія павільйону – це копія скульптури ХVІІІ століття. Фонтан відтворили до 1500-річчя столиці. Архітектор Валентина Шевченко отримала доступ до архівних даних, щоби відтворити не тільки фонтан Самсона, а й сусідні пам'ятки архітектури – церкву Пирогощої, Гостинний двір, Контрактовий будинок і всю площу, де знаходяться ці об'єкти.

okTV: розірвімо рамки й погляньмо на туризм по-новому

Історія приховує багато фактів, і якщо не зважитися їх підняти на поверхню, то наступне покоління може ніколи не дізнатися важливі історичні відомості. Не потрапили б ви на цю сторінку, не дізналися б легенду, як залишитися в Києві назавжди (якщо вам це цікаво, звісно).

Щоби знати всі таємниці столиці, користуйтеся достовірними джерелами інформації. Боїтесь, що далі мова піде про бібліотеки? Поспішаємо вас запевнити, що є новий спосіб пізнавати нове про пам'ятки. І допоможе в цьому аудіогід – новинка, створена з метою розвитку туризму.

Якщо ви спуститесь нижче по сторінці, то побачите два варіанти екскурсії. Коротка, вона ж і безкоштовна, версія створена для того, щоб ви коротко ознайомились, як працює продукт. Другий варіант – це повноцінна аудіоподорож. У розповіді розкрито багато секретів про пам'ятку Києва, якою ви зацікавились.

Аудіогід має зображення, розповідь і фонову мелодію. Важливо, що витримано хронологічний порядок у сценарії розповіді про пам'ятку. Це дозволяє більше запам'ятати й краще розуміти часові періоди, коли відбувалися зміни в пам'ятнику. Беріть у руки свій кишеньковий гід і вирушайте в поїздку по Києву. Навіть якщо це ваше рідне місто, аудіогід настільки точно розповідає, де знаходиться пам'ятка, що ви її легко знайдете. Файл потрібно завантажити на портативний девайс, смартфон чи планшет, і підключити навушники. Початок екскурсії магічним чином занурить вас у атмосферу минулих часів. Ми вмістили в аудіофайл найцікавіші факти, додали мелодію та ілюстрації. Насолоджуйтеся подорожжю!            

Фонтан «Самсон»: духовна сила Подолу