В’язниця НКВС - цікава підземна екскурсія в Києві
Підземна в’язниця НКВС – саме так називають один із численних фортів Нової Печерської фортеці.
Для початку поринемо у 19 століття. Саме тоді в одному з найстаріших районів Києва Печерську почалося будівництво найбільшої на той час фортеці у Європі. В зону зведення земляних укріплень попала й міська в’язниця збудована ще 1818 року. Місце виконання вироків з початку мали знести, проте згодом інтегрували його у фортецю. Це практично унеможливлювало втечу з тюрми.
Минали роки, та вже у 1860-ті роки фортифікаційні споруди на Печерську виявилися недієздатними. Частину споруд віддали військовим у якості житла, а деякі, як відомий Косий Капонір, були переобладнані на в’язницю для політичних в’язнів. Саме там якийсь час утримувався під вартою брат відомого вождя комуністів Володимира Леніна – Дмитро. Однак після падіння самодержавства та приєднання України до складу СРСР, тут відкрили музей, що отримав революційно-пафосну назву «Київський Шлісельбург». То що ж робити із політичними в’язнями яким не стало місця? Саме у той час, на думку багатьох дослідників, і з’явилася «Підземна в’язниця НКВС».
Первісно це був один із капонірів – фортів, призначених для прострілу підступів до основних укріплень Нової Печерської фортеці. Вона складалася із Цитаделі, центральної частини, Госпітального та Васильківського укріплень. В останньому було одразу 5 капонірів, розташованих попереду п’ятикутних земляних бастіонів. У 1930-ті роки навколо колишньої фортеці почали зводити житлові будинки, першими були два гуртожитки заводу «Арсенал» на вул. Чигоріна. Тоді майже всі капоніри, що попали у зону забудови, почали поступово засипати або розбирати.
За дивним збігом обставин, зберігся лише той, що був усього в ста метрах від будівлі Печерського тюремного замку. У той же час над ним була проведена гігантська робота.Конструкції накрили бетонними плитами, а зверху насипали товстий шар землі. Ідеальне місце для тортур та страт. Сукупність наведених фактів і змусила директора музею Київська фортеця в майбутньому назвати цей єдиний із вцілілих капонірів Васильківського укріплення – «підземною тюрмою НКВС», філіалом Печерського замку, що активно використовувався у самий розпал сталінських репресій, та зачиненого лише після смерті тирана.
До 2007 року вхід до підземелля був засипаний. Проте, під час будівництва сучасного житлового комплексу, його випадково знайшли знову. Слід віддати шану забудовникам, що не знищили знахідку, а запросили сюди вчених. Також розібрали цегляну стінку-корок та викачали воду. Очевидці побачили величезні підземні зали, вкриті павутинням та корінням порослих дерев. Подумати тільки, нога людини не ступала сюди багато десятиліть! Всередині збереглися різні артефакти: гаки, решітки, написи, більшість з яких датовані кінцем 1920-х – початком 1930-х років. Серед них є навіть післявоєнні, зроблені рукою німецьких військовополонених. Сьогодні кожен бажаючий може записатися на екскурсію до підземної в’язниці НКВС.
Розклад групових підземних екскурсій на жовтень - листопад 2024 р.
Щосуботи:
17:00 - 19:30 - МИКІЛЬСЬКА ДРЕНАЖНА СИСТЕМА (Підземна набережна) - 500 грн.
- Від вокзалу до Лук'янівки - 500 грн.
16:00 - 18:00 - Підземний Поділ (Підземна річка Глибочиця) - 500 грн.
Щонеділі:
12:00 - 14:30 - Аскольдова дренажна система (Печера Аскольда на Печерську) - 500 грн.
16:00 - 18:00 - Підземна тюрма НКВС - 400 грн.
16:00 -18:30 - Підземні ріки Клов і Хрещатик (Підземний Хрещатик) - 500 грн.
Також запрошуємо до нашого ІНТЕРАКТИВНОГО ТИРУ - нової цікавої розваги для усієї родини!
Замовити екскурсію та тир можна за тел. +38 0674468545 (viber, whatsApp, Telegram)
або заповнивши форму заявки нижче.
За бажанням організуємо індивидуальну підземну екскурсію або будь яку іншу.
Інші дигерські екскурсії:
ПІДЗЕМНИЙ ПОДІЛ (ПІДЗЕМНА РІЧКА ГЛИБОЧИЦЯ)
ЗА ЛАШТУНКАМИ ХРЕЩАТИКА (ПІДЗЕМНІ РІЧКИ КЛОВ ТА ХРЕЩАТИК)
ПЕЧЕРА АСКОЛЬДА (АСКОЛЬДОВА ДРЕНАЖНА СИСТЕМА)
В’язниця НКВС - цікава підземна екскурсія в Києві
Екскурсії Києвом
Від кращих києвознавців
Українською, російською, англійською та польською мовами