Укр  /  Рус

Мова:

Замкова гора

Вид на Замкову гору з Андріївського узвозу. 2012 рік

Замкова гора - пагорб між вулицями Воздвиженською, Верхній Вал, Хорива, Фролівським провулком, вулицею Боричів Тік і Андріївським узвозом.

 

Замкова гора - мальовничий пагорб по сусідству з Андріївським узвозом. Височина сформувалася, ймовірно, як залишок Старокиївського плато, що відколовся кілька тисячоліть тому. Її висота над рівнем Дніпра сягає вісімдесяти метрів. Гора овіяна численними легендами. Київські містики ототожнюють її з сумнозвісною Лисою горою, де, як вважається, збираються відьми і нечиста сила. З Замкової гори відкриваються мальовничі панорами Подолу, Оболоні, види на урочище Гончарі-Кожум'яки і Андріївський узвіз.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

  • Скільки назв у Замкової гори?
  • Де був розташований київський замок, та які будівлі були на його території?
  • Яка «корисна» споруда тут працювала у радянські часи?
  • Кого приваблює Замкова гора сьогодні?
 

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Замкова, Хоревиця, Флорівська, Киселівка, Лиса, Кияниця - ось список топонімів, які використовували різні покоління киян для йменування цієї височини. Частина дослідників ототожнює Замкову з легендарною горою Хоревицею. На ній, за легендою, оселився Хорив - один із засновників Києва. Його брати влаштувалися поруч. Старший Кий на Старокиївській горі, а Щек - на сусідній Щекавиці. Своєрідним підтвердженням легенди служить і близькість до Хоревиці древньої вулиці Хорива. Правда, етимологію цієї назви давно втрачено і її перехрестили в Хореву. Археологи довели, що сліди перших людей, що жили на Замковій горі відносяться до значно більш раннього періоду, ніж час заснування Києва.

Археологічні          розкопки          на          Замковій          горі.          1932          рік

Археологічні розкопки на Замковій горі. 1932 рік

 Офіційна, відмічена на мапі, назва гори - Замкова. Після монголо-татарської навали багато десятиліть життя в Києві було зосереджене на Подолі. У XIV ст. на горі було споруджено великий замок литовського воєводи. Кращого місця для укріплення, що підноситься над низинним районом і придумати було неможливо. Кілька разів войовничим кочівникам все ж вдавалося його зруйнувати. Але кожен раз замок відновлювали. Всередині його периметру налічувалося близько 20 будівель, в тому числі єдиний тоді в місті годинник. Укріплення складалися з потужної дерев'яної стіни, 15 веж та двох воріт - Драбских і Воєводських. Перші були направлені в бік сучасного Андріївського узвозу, другі - у напрямку до вулиці Верхній Вал. Цікаво, що і сьогодні, понад 300 років після зникнення замку, можна виявити рештки дороги, яка колись вела до головних, Воєводських воріт. На території укріплення викопали кілька колодязів з питною водою на випадок облоги. Крім того, в розпорядженні гарнізону був млин, що знаходився поза межами кріпосних стін - на Глибочицькому потоці.

Київський          замок          на          Замковій          горі.          Малюнок          А.          ван          Вестерфельда.          1651          рік

Київський замок на Замковій горі. Малюнок А. ван Вестерфельда. 1651 рік

 З 1471 року гора стала місцем постійної резиденції київських воєвод. Ім'я одного з них, Адама Киселя, увічнили в одному з назв пагорба - гора Киселівка. Час від часу біля замку проводилися страти. Карне місце знаходилося на височині навпроти Драбских воріт. Під час національно-визвольної війни проти польсько-шляхетського панування в 1651 році замок на горі зруйнували повсталі козаки.

 Місцевість тривалий час пустувала, доки на поч. ХІХ ст. тут не було закладено цвинтар. З 1835 року ця частина гори повністю перейшла в розпорядження Флорівського жіночого монастиря, який знаходився поруч. З тих пір гора отримує ще одне ім'я - Флорівська (або спотворене - Фролівська). У підніжжі пагорба було споруджено кілька погребів. Вони збереглися, але нині занедбані. На верхівці гори ховали черниць. Згодом некрополь оточили цегляною стіною. У 1857 році тут побудували цвинтарну Троїцьку церкву.

Вид          Свято-Троїцької          церкви          і          цвинтарної          стіни.          Зліва          Андріївський          узвіз.          1870-і          роки

Вид Свято-Троїцької церкви і цвинтарної стіни. Зліва Андріївський узвіз. 1870-ті роки

 З приходом радянської влади кладовище офіційно закрили, а церкву зруйнували. Але ховали тут і після Другої світової війни. Це підтверджують могили, датовані 1950-ми роками. В кінці того ж десятиліття тут обладнали радіоцентр - одну з так званих глушилок. Вони призначалися для придушення сигналів західних радіостанцій, які вели мовлення російською мовою. Радіоцентр припинив своє існування тільки з розпадом СРСР.

 У 1990-ті роки з боку Андріївського узвозу на Замковій горі, точніше, на її частині, яка має назву Клинець, обладнали круті металеві сходи. Вони знаходяться біля будинку по Андріївському узвозу, 20-б. Піднявшись ними сьогодні, можна потрапити в інший світ. Похмурий занедбаний цвинтар, густа рослинність, старі дерев'яні опори лінії електропередач. Тож не дивно, що з давніх-давен вважалося, що на горі живе нечиста сила, проводять свої шабаші відьми. Тому вона і отримала ще одну назву - Лиса.

Екскурсійні          стежки          на          Замковій          горі.          2012          рік

Екскурсійні стежки на Замковій горі. 2012 рік

 У наш час у Замкової гори є численні шанувальники. Сюди водять екскурсії. Тут обладнали капище язичники-рідновіри, що відроджують традиції стародавніх слов'ян. На покинутому кладовищі орудують чорні археологи і малолітні сатаністи, які сквернять могили. Знищений некрополь являє собою сумне видовище. Уцілів єдиний склеп, а надгробні камені, що зповзли з гори можна виявити навіть у дворах житлових будинків на Андріївському узвозі. Але саме ця похмура атмосфера приваблює любителів гострих відчуттів і пригод. У 2001 році на одному з відкритих майданчиків на горі група вільних художників встановила великий куб. Ця скульптурна композиція називається Точкою Опори. В її основу покладена філософська концепція зв'язку людини з всесвітом.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Замкова гора: давній Київ звисока

Про Замкову гору полюбляють складати легенди й містичні історії. У них зручно «вірити», оскільки благоустроєм цієї «лисої» гори займатися не поспішають. На ній мало дерев, немає спеціально обладнаних стежок, територія не облагороджена – от і заростає гора всілякими міфами. Історія нараховує декілька назв гори: Хоривиця, Фроловська та Киселівка. Якщо знаєте, як дійти до Пейзажної алеї, зможете й на Замкову гору потрапити. Вони розташовані на одному масиві гірської породи.

Пейзажний вигляд на старий Київ

Щоб легше було запам'ятати назви гори, у тексті вони вживатимуться всі, але мова йтиме про одну й ту ж пам'ятку.

З Фроловської гори, висотою 80 м, охоплюється поглядом значна територія Києва: висока Андріївська церква, межа лівого берега Дніпра, сама річка, мости, Поділ. Ті, хто активно користується функцією камери «панорамна зйомка», неодмінно отримають чудові, дійсно розкішні знімки. На Замкову можна дістатися з Пейзажної алеї. По «пейзажці» полюбляють гуляти, працювати й надихатися професійні фотографи. Звичайно, таку нелюдну місцевість, як Хоривиця, творчі особи пропустити не можуть. Це добре, бо з'являється багато якісних фото, які корисно використовувати у власних презентаціях, якщо є така необхідність.

На Киселівці ще залишилося кладовище початку далекого ХІХ століття, де початково відбувалося поховання тіл священнослужителів Фроловського жіночого монастиря. Хто не знає його місця розташування – на «задвірках» Подолу біля підніжжя гори по вулиці Фроловська, 6/8. Також дозволялося ховати представників еліти, а ними були мешканці Подолу, урочища Гончари й Кожум'яки. Від поховань представників верхівки суспільства в монастир надходили певні нарахування. У старих записах можна побачити щорічні суми в межах 3000 рублів. На той час то були дуже великі гроші.

На горі ще була радіостанція, що виконувала функцію погашення сигналу від іноземних передатчиків. У період війни, у 1941 році, на Хоривиці розташовувалась воєнна частина. До початку ХХ століття радіоточка припинила існування, станцію розібрали.

Замкова гора отримала від влади статус музею. За традицією мемів позначимо: «Музею, Карле!». Та про виділення коштів мова не йде. Тому це місце – обов'язкове для відвідання!

Модний гід не нашкодить

Як все осучаснюється, так і традиційний екскурсійний підхід у туризмі змінюється на краще. Нові пам'ятки не будуються фіктивно, зате процес отримання інформації про дійсні спрощений. Раніше як було: група необізнаних туристів оплачує послуги екскурсовода та йде за прокладеним, звичним для всіх маршрутом. Чи то сніг, чи дощ – не важливо, яка погода – гроші заплатили, отже, треба йти. А що, якщо немає настрою на прогулянку? Загалом, важко все було.

Зараз же прогулянка по місту буде більш веселою, бо відвідування пам'ятки та інтерактивна розповідь про неї відбувається одночасно, ви самі змінюєте й вибудовуєте новий маршрут. Програма адаптується під місце розташування вашого портативного девайсу. Перед прогулянкою потрібно встановити її на мобільний чи планшет і обов'язково взяти навушники.

Версій нашого продукту всього дві, і вони відрізняються повнотою даних і метою (ознайомлювальна й комерційна). Безкоштовний варіант програми виконує функцію масового привертання уваги туристів, а платна версія має повну інформацію після аналізу фактів, підкріплених архівними знімками, впорядкованих у хронологічному порядку. От ви й отримаєте продукт без візиту до бібліотеки, зберігши час на вивчення предмету повністю.

Посилання для завантаження доступне внизу цієї сторінки. Після потрібне лише ваше бажання прогулюватися по місту, дізнаючись про нього нові й цікаві факти. Для повноцінного відчуття зручності необхідно використовувати навушники, щоб під час прогулянки чітко чути структуровану програму. Наганяйте шкільний курс історії й розвивайтесь далі разом з новим аудіогідом.

Замкова гора: давній Київ звисока