Укр  /  Рус

Мова:

Станція метро «Золоті ворота»

Перший поїзд Сирецько-Печерської лінії на станції «Золоті ворота». 31 грудня 1989 року

Станція метро "Золоті Ворота" розташована на Сирецько-Печерській лінії метрополітену (зеленій) між станціями "Палац Спорту" та "Лукьянівська". 

 

Станція метро "Золоті ворота" була відкрита напередодні 1990 року. Ця, 29-та за рахунком станція Київського метрополітену, безсумнівно, перша серед перших у рейтингу найкрасивіших, і не тільки у столиці України. Хоча її будівництво припало на часи величезних економічних проблем безпосередньо перед розпадом Радянського Союзу, її оздобленню та оформленню може позаздрити будь який метрополітен у світі. Це доводять й численні рейтинги, що публікувалися іноземними виданнями. У підземні зали "Золотих воріт" варто спуститися не тільки заради вирішення власних транспортних потреб, а ще й задля того, щоб насолодитись відтвореним тут духом давньоруського Києва.

Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи бажаєте ви дізнатися

 • Чому спочатку станція працювала тільки як пересадочна?
 • Зображення яких персоналій можна побачити на станції?
 • Де на стіні знаходиться мозаїчний напис "Слава Україні"?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Станція "Золоті ворота" — справжня перлина столичного метро. Вона вважається найкрасивішою не тільки у Київському метрополітені, а й однією з кращих у світі. "Золоті ворота" відкрили 31 грудня 1989 року разом із ще двома станціями — "Палац спорту" й "Кловська" (тоді вона мала назву "Мечникова"). Таким чином, вперше була порушена майже 40-літня традиція перерізування "червоної стрічки" у чергову річницю Жовтневої революції. Початок роботи цих станцій ознаменував собою запуск нової, Сирецько-Печерської (зеленої) лінії київського метро, що стала третьою за рахунком у Києві. Лінію взялися проектували ще у середині 1970-х років, закінчили проект у вересні 1981 року, а через рік стартувало будівництво. Але за різних причин справа затяглася, і тільки напередодні нового 1990 року кияни нарешті отримали щедрий подарунок від метробудівців.

 Мітинг     на     станції     Золоті     ворота     у     день     відкриття.     31     грудня     1989     року

Мітинг на станції "Золоті ворота" у день відкриття. 31 грудня 1989 року

 Головна з перших трьох — пересадочна станція "Золоті ворота". Вона розташована у самому центрі міста і отримала свою назву через близькість видатного пам'ятника історії та архітектури — Золотих воріт. У сиву давнину ця брама слугувала центральним в'їздом до Києва. Оригінальні ворота не зберігся, але всередині спеціального павільйону, що їх імітує, можна побачити автентичні рештки, датовані часами Київської Русі.

 Глибина закладання станції близько 95 метрів, що робить її найглибшою на "зеленій" гілці. Станція "Золоті Ворота" трисклепінна, колонна, острівного типу з довжиною платформи 102 метри. Цікаво, що при проектуванні "Золотих воріт" склепіння станції врізали у старі тунелі перегону "Хрещатик""Університет", які на той час за первісним призначенням вже не функціонували. Але для зміцнення склепіння тунелі на цій ділянці довелося укріпляти. Нова станція не тільки відкрила собою Сирецько-Печерську гілку, а ще й стала важливим вузлом для пересадки пасажирів на Святошинсько-Броварську (червону) гілку. До речі, деякий час після запуску "Золоті ворота" працювала тільки як пересадочна станція, оскільки вихід з неї на поверхню не був готовий.

 Верхній вестибюль станції вбудований у старий будинок імперської доби, який розташований навпроти Золотоворітського скверу, а бічною частиною виходить на Володимирську вулицю. З верхнього вестибюля існує два виходи: один виводить на шумну Володимирську, а інший — до Золотих воріт і однойменного скверу. Виходи облаштували максимально тактовно, із збереженням старої архітектури. Окрім цього, в будинку, де розташовано вестибюль, знаходиться дирекція київського метрополітену. Час від часу вестибюль станції використовують для проведення показів та виставок.

 Центральний     зал     станції     Золоті     ворота

Центральний зал станції "Золоті ворота"

 Головною прикрасою "Золотих воріт", безумовно, є численні мозаїки, зроблені вручну зі стилізацією під давнину. Цікаво, що спочатку станція планувалася зі звичайним стандартним для метрополітену тих часів опорядженням. Але потім було вирішено переробили проект і створити фактично музей історії Києва під землею. Тут можна побачити зображення видатних персонажів давньоруських часів і архітектурних шедеврів Києва, створених нашими пращурами тисячу років тому. Це собори Святої Софії, УспенськийКиєво-Печерській лаврі) і Михайлівський, а також церкви: Кирилівська, Богородиці Пирогощі, Десятинна, Іринінська, усипальниця князів — церква Спаса на Берестові. Серед персоналій, викладених з кольорової мозаїки, яка нагадую смальту, можна побачити перших Лаврських святих Антонія та Феодосія, засновників Києва братів Кия, Щека, Хорива та їхню сестру Либідь, лікаря Агапіта, Нестора Літописця, зодчого Петра Мілонега, давньоруських князів Володимира, Святослава, Ольгу, Ігоря. Слід сказати, що до останнього дня перед відкриттям ці зображення не були погоджені з представниками влади, і вважалося, що станцію будуть прикрашати лише давньоруські орнаменти. Тож архітектори, коли відтворювали храми, значною мірою ризикували кар'єрою. Але, на щастя, то були часи занепаду СРСР, і ідеологічне наповнення вже не контролювалося так суворо, як раніше.

 Автори станції — архітектори Вадим та Борис Жежеріни, Федір Заремба, Анатолій Крушинський, художники Станіслав Адаменко, Марія Ралко, Григорій Корінь, Володимир Федько. Після здобуття Україною незалежності авторський колектив станції "Золотих ворота" став лауреатом Державної премії України. Їх імена увічнені на табличці, встановленій на одному з пілонів. Із часу відкриття "Золоті ворота" неодноразово входили у рейтингові списки кращих станцій метро у світі за версіями різних іноземних видань.

 Меморіальна     табличка     з     іменами     архітекторів     і     художників

Меморіальна табличка з іменами архітекторів і художників

 Через велику глибину закладання, як й на інших подібних станціях, на "Золотих воротах" працюють два ескалатори з проміжним вестибюлем. Він також прикрашений мозаїкою. Якщо піднятися першим маршем ескалатора, зупинитися і уважно придивитися до стіни, можна прочитати мозаїчний напис "Слава Україні", який тишком виклали будівники.

 Проміжний     вестибюль     станції     Золоті     ворота

Проміжний вестибюль станції "Золоті ворота"

 У 1989 році за подібне гасло ще можна було отримати проблеми, тож сміливці певною мірою випередили час. Головний архітектор станції Вадим Жежерін згадував, що коли після урочистого мітингу відкриття станції в центральний зал зайшли перші пасажири, то раптом без попередньої домовленості вони стали вголос співати українські пісні.

 Люстри     станції,     що     нагадують     панікадило     Володимирського     собору

Люстри станції, що нагадують панікадило Володимирського собору

 Ще однією візитівкою станції, безсумнівно, стало освітлення. Його забезпечують величезні металеві люстри, які згідно задуму повинні були асоціюватися зі світильниками у давньоруських храмах. Правда, тут художники припустилися певної помилки, оскільки люстри, скоріш, нагадують панікадило у Володимирському соборі, збудованому у ХІХ столітті. Але то вже не має значення, адже м'яке світло, що падає на обличковані мармуром склепіння, які певною мірою імітують древню плінфу, створює неповторну атмосферу справжньої стародавньої споруди.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами