Укр  /  Рус

Мова:

Станція метро «Університет»

Верхній вестибюль станції «Університет». 1960-ті роки

Станція метро "Університет" розташована на Святошинсько-Броварській лінії метрополітену (червоній) між станціями "Театральна" та "Вокзальна". 

 

Станція метро "Університет" одна з п'яти станцій першої черги, яка відкрилася в 1960 році. Станція вважається однією з найгарніших у київському метро. Це зумовлено, насамперед, використанням в її оздобленні надзвичайно красивого рожевого мармуру, а також численними бюстами видатних діячів науки і культури, що прикрашають центральну залу. Верхній вестибюль побудували у мальовничій місцині біля входу до найстарішого у місті Ботанічного саду імені Фоміна. Назву станції дав Київський національний університет імені Тараса Шевченка, що розташований неподалік.

Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи бажаєте ви дізнатися

  • Що раніше розташовувалося на місці верхнього вестибюлю?
  • Де можна побачити прадавнього молюска?
  • Які бюсти встановлено в центральній залі станції?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Станція метро "Університет" отримала свою назву через близькість до Київського національного університету імені Тараса Шевченка, одного з найстаріших та найвідоміших навчальних закладів не тільки в Києві, але й у всій країні. Станція "Університет" прийняла перших пасажирів у листопаді 1960 року. Споруда її наземного вестибюль зайняла місце колишнього головного входу до Ботанічного саду, так званого Університетського. Цей красиво оформлений вхід колись був навпроти вулиці Пирогова, а сад неодноразово згадував у автобіографічній прозі знаменитий киянин Костянтин Паустовський.

 Вхід          до          Ботанічного          саду          імені          Фоміна.          1937          рік

Вхід до Ботанічного саду імені Фоміна. 1937 рік

 Станція "Університет" — глибокого залягання з пишною підземною і наземною архітектурою, характерною для 1950-х років. До речі, саме ця станція найчастіше зображувалася на київських сувенірах — значках, календарях, листівках тощо. Через свою глибину станція обладнана двомаршевими ескалаторами, які поєднує проміжний вестибюль.

 Будівництво          ескалатора          на          станції          Університет.          1960          рік

Будівництво ескалатора на станції "Університет". 1960 рік

 Верхня зала з єдиним виходом знаходиться на бульварі Тараса Шевченка, а власно станція побудована фактично на дні Паньківського яру на теренах Ботанічного саду. Додатковий, евакуаційний вихід із верхнього вестибюлю, який у звичайному режимі не використовують, веде безпосередньо до саду. Сам вестибюль має вигляд паркового купольного павільйону, що дуже вдало вписаний у загальну панораму зеленої оази. Колись другий поверх тильної частини будівлі займало кафе-морозиво, яке було дуже до вподоби малечі — його й досі з ностальгією згадують кияни старшого покоління.

 Кафе-морозиво          на          другому          поверсі          тильної          частини          верхнього          вестибюлю.          1960-ті          роки

Кафе-морозиво на другому поверсі тильної частини верхнього вестибюлю. 1960-ті роки

 Підземні зали станції оздоблені красивим мармуром брунатно-рожевого кольору. З цим пов’язана окрема історія: архітектори вирішили в обличкуванні "Університету" використати не традиційний білий, а рожевий мармур. Його довго шукали на теренах тодішнього Радянського Союзу, їздили до Грузії і Вірменії. А знайшли… в Україні, коли згадали про закинуте Новоселицьке родовище, з якого ще за Австро-Угорщини чудовий камінь брали для оформлення Віденських і Будапештських палаців. До речі, цей матеріал багатий на давні закам'янілості — якщо придивитися, то у мармуровому обличкуванні пілона під бюстом Максима Горького можна побачити прадавніх молюсків, що загинули мільйони років тому.

 На внутрішніх сторонах пілонів станції встановлено вісім бюстів видатних діячів культури і науки. Крім згаданого Горького, тут можна побачити Тараса Шевченка, Олександра Пушкіна, Івана Франка, Григорія Сковороду, Михайла Ломоносова, Дмитра Мендєлєєва і Олександра Богомольця. До речі, зроблені ці бюсти з оргскла. Але головною фігурою, що знаходилася у торці середнього залу з 1960 до 1992 року, була велика скульптура "ватажка світової революції" — Володимира Леніна. Він був відтворений у задумливій сидячій позі на тлі світлого вітража, що відтіняв його фігуру.

 Вид          зала          станції          з          центральною          скульптурою.          1960-ті          роки

Вид зала станції з центральною скульптурою. 1960-ті роки

 Над спорудженням станції "Університет", яку справедливо вважають однією з найкращих у Києві, працював величезний авторський колектив архітекторів і скульпторів, а їх висока майстерність була відзначена визнанням станції пам'яткою архітектури місцевого значення. "Університет" має пілонну конструкцію з трьома склепіннями. При спуску з ескалатора можна побачити контури величезних герметичних дверей, які входять до системи цивільної оборони й мають забезпечити ізоляцію станції від зовнішнього середовища у разі бойових дій або стихійного лиха. По номенклатурі метрополітену ці двері мають назву МК, тобто металеві конструкції. У перші роки існування станція мала цікаву особливість: краєм платформи була змонтована лінія з лампочок, які загорялися за 30 секунд до прибуття потягу. Але потім від цієї "родзинки" чомусь відмовилися.

 Обмежувальна          світова          стрічка          на          платформі.          1960-ті          роки

Обмежувальна світлова стрічка на платформі. 1960-ті роки

 Треба зазначити, що первісно у напрямку Дніпра після "Університету" йшла зупинка "Хрещатик". Поява додаткової проміжної станції була викликана у 1980-ті роки потребою побудови пересадочного вузла на нову Cирецько-Печерську лінію. Через це поблизу станції "Університет" залишився великий фрагмент закинутих тунелів, відомих серед киян як "консерва".

 У порівнянні з іншими станціями Київського метрополітену навантаження на "Університет" не дуже велике. Це пов'язано з відсутністю тут великих житлових угрупувань та виробничих комплексів. Поблизу станції розташовані архітектурні та паркові об'єкти, цікаві для туристів: вже згаданий Ботанічний сад імені Фоміна з одним із найбільших у світі кліматронів, шедевр сакральної архітектури — Володимирський собор, будівлі Національного університету імені Тараса Шевченка та Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова, пам'ятки природи — бульвар Шевченка та однойменний парк.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами