Володимирська гірка і пам’ятник св. Володимиру. 1880-ті роки
Парк Володимирська гірка розташована на пагорбі між Трьохсвятительською вулицею та Володимирським узвозом.
Парк розташований на верхньому майданчику і схилах Михайлівської гори. Це одне з найулюбленіших місць відпочинку киян багатьох поколінь. У парку росте близько сотні різних видів дерев і кущів, та люблять гніздитися птахи.
Тут зберігся культурний прошарок часів Київської Русі. Сам проект громадського парку з’явився в 1831 році. У 1853 році на Володимирській гірці відкрили пам’ятник рівноапостольному князю Володимиру, який охрестив Русь. У 1898 році на виступі гори побудували альтанку, яку назвали Кокоревською. У 1905 році тут почав працювати Михайлівський підйомник, усім відомий як фунікулер. Він з’єднує Поділ з Михайлівською площею.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Уздовж Дніпра розташовано безліч відомих об'єктів. Володимирська гірка прикрашає правий берег з ХІХ століття. Ця пам'ятка належить до об'єктів садово-паркового мистецтва. А де зелено й гарно, там гуляють місцеві мешканці та гості. Сьогодні тут прекрасні рослини, а в той час, коли відбувалося хрещення Русі, гірка була лисою. Багато говорити про назву пагорба не варто. Його стали називати нинішнім ім'ям після того, як на ньому з'явився пам'ятник Володимиру Великому. Пізніше й створений парк перейняв назву Володимирського. Приїжджаючи сюди, можна довго гуляти й насолоджуватися красою, характерною для цієї місцевості, але кожен, хто опинився тут, повинен знати, чим же насправді особливе це місце.
Парк-пам'ятка з кожним роком стає кращим. Його облагороджування велося постійно, і навіть на кошти, виділені приватними особами. Наприклад, відома Кокорівська альтанка з'явилася саме так. На її будівництво виділили кошти, а побудували лише через 33 роки. Поки сума мертво лежала в міській скарбниці, весь цей час її цінність збільшувалася, і, як наслідок, настав час пускати ці кошти на добру справу. І альтанкою був облагороджений Володимирський парк, а іншу побудували біля Андріївського узвозу.
Пам'ятник Володимирові Великому перетворився на орієнтир для моряків. Досить було розташувати електричні лампи на хресті пам'ятника, і його стало помітно з кораблів по Дніпру. Починаючи з 1902 року, з'явилася ще одна причина відвідувати парк багаточисельному люду. Все тому, що тисячі мешканців хотіли побачити вражаюче полотно, площа якого досягала 13 метрів у висоту й 93, 8 метра в довжину. Це «явище» носило ім'я панорами «Голгофи». Будівля, де був павільйон у вигляді кола, простояла 15 років. Картину, де був зображений Єрусалим, возили до інших міст, щоби показати якомога більшій аудиторії.
Туристи в столиці обов'язково захочуть проїхатися на фунікулері. З вагончика відкривається краєвид на Володимирську гірку та на лівобережний Київ. На підйомнику є дата 1905 року – тоді був відкритий елеватор – поєднання нижнього міста з центром. Взагалі фунікулер – це особлива пам'ятка столиці, і з величезним задоволенням на Поштову площу (де він, власне, знаходиться) приїжджають сім'ї з дітками.
У південній частині парку розташований пишний музей Леніна. Довелось вирівняти частину гірки для його зведення. Проти порушення ландшафту гірки виступали навіть архітектори, яким присудили перемогу в конкурсі на будівництво музею. Слова протесту не були сприйняті владою, і довелось ювелірно вписувати проект у архітектуру навколо, щоби будівля філармонії та інші споруди створили більш-менш гармонійний ансамбль. Зріз землі в парку – мала жертовність. Влада СРСР мала намір розпочати будівництво на руїнах Михайлівського собору. Коли все ж зупинились на південній частині гірки, через 4 роки роботи були завершені.
Музей не міг існувати без скульптури-фігури, на честь якої його звели. Пам'ятник із мармуру – заслуга багатьох осіб. Ключову роль відіграли, звичайно, спеціалісти, котрим дали завдання випиляти й доставити 100-тонний блок із першокласного каміння. З нього архітектор Валентин Борисенко створив величну скульптуру державного діяча. Зараз будівля називається Українським домом, і всередині немає ніякої фігури Леніна. Вона існувала в стінах музею всього 8 років – від дати створення до закриття.
Ось так, через працю й великі фінансові вклади, Володимирська гірка набула нинішнього вигляду. А стане вона ще урочистішою, тому що для її реконструкції вже виділено майже мільярд гривень на 2018 рік. Хто знайомий із творчістю М. Булгакова, І. Нечуя-Левицького, К. Паустовського, В. Маяковського, той згадає рядки з їхніх творів, де згадується Володимирська гірка. Любов до цього місця виказували в книжках відомі особистості, але й мешканці міста на приховували захоплення від парку. Тут панує особлива атмосфера, тому сюди приїжджають як самі кияни, так і гості столиці.
Вам хочеться щось дізнатися з історії, а йти в бібліотеку немає часу? Чи були у вас думки про те, що час би приділити більше уваги пізнанню рідного міста, головного мегаполісу країни – Києва? Якщо так, то компанія okTV створила правильний і дуже підхожий продукт. Ми пропонуємо вам перейти на новий рівень подорожей, більш сучасний та інтерактивний. Провідником по місту стане ваш смартфон чи планшет. Підключивши навушники й запустивши аудіофайл, ви зможете дізнатися нюанси з історії, які не розповість учитель у школі й викладач в університеті.
Щоби не завантажувати далі вашу свідомість, розкриємо свої карти. Ми створили програму, яку назвали аудіогідом. У файлі записана інформаційна розповідь, що відкриє пелену на багато подій минулого. Для створення продукту ми запитували доступи до багатьох архівів і бібліотек. Отриману інформацію оцифрували й отримали з кожного об'єкту в Києві власну історію – доступну й захоплюючу.
І правда, досить чекати черги, щоби замовити екскурсію, а потім – поки збереться група таких самих туристів, як і ви. Все потрібно робити одразу, поки ще є гаряче бажання до знань. Захотіли стати туристом на декілька годин – запустили аудіофайл у телефоні чи планшеті, підключили навушники – і слухаєте з насолодою розповідь із тихою музикою на фоні, і при цьому стоїте прямо перед об'єктом, про який йде мова.
Скористайтесь аудіофайлами на цій сторінці й дізнайтеся, як легко відкривати для себе раніше невідомі історичні факти. У підручниках всі дані викладені сухо, і багато що може бути незрозумілим. Навіть безкоштовна версія нашого продукту дозволить вам дізнатися більше: ми розповідаємо об'ємно, по суті й цікаво. Але в другій версії інформація записана за хронологією подій. Після його прослуховування стають ясними факти, про які ви могли читати побіжно. Чим добра аудіоекскурсія? Для її початку не потрібно ні групи, ні гіда – лише навушники й портативний девайс. Ви самі вирішуєте, скільки часу вам потрібно на вивчення інформації про пам'ятку. Завжди зможете прослухати файл знову і знову. Час розібратися з цією новинкою й дізнатися, як вона працює на ділі! Вперед!