Укр  /  Рус

Мова:

Парк «Володимирська гірка»

Володимирська гірка і пам’ятник св. Володимиру. 1880-ті роки

Парк Володимирська гірка розташована на пагорбі між Трьохсвятительською вулицею та Володимирським узвозом.

 

Парк розташований на верхньому майданчику і схилах Михайлівської гори. Це одне з найулюбленіших місць відпочинку киян багатьох поколінь. У парку росте близько сотні різних видів дерев і кущів, та люблять гніздитися птахи.

Тут зберігся культурний прошарок часів Київської Русі. Сам проект громадського парку з’явився в 1831 році. У 1853 році на Володимирській гірці відкрили пам’ятник рівноапостольному князю Володимиру, який охрестив Русь. У 1898 році на виступі гори побудували альтанку, яку назвали Кокоревською. У 1905 році тут почав працювати Михайлівський підйомник, усім відомий як фунікулер. Він з’єднує Поділ з Михайлівською площею.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Що таке Чортове Беремище?
  • Що трапилося із всесвітньо відомою панорамою «Голгофа»?
  • Чому альтанка у парку називається Кокорівською?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Ще у XVII столітті на схилах, що нижче Михайлівського монастиря ріс великий сад. Про нього згадує в своїх записках проповідник Петро Розвадовський. У грамоті гетьмана Івана Мазепи 1699 року, що підтверджує права Михайлівського Золотоверхого монастиря на різні угіддя,  ця територія названа Чортовим Беремищем. З давніх-давен місце вважалося в народі нечистим, за легендою тут збиралися на свої шабаші відьми. Ймовірно, це було пов'язано з язичницькими капищами, що існували тут до хрещення Русі.

 Перший проект громадського парку на цій території виник ще в 1831 році. Через деякий час почалися підготовчі роботи з укріплення схилів і розпланування гори на три тераси. У наступному десятилітті з’явилася ідея встановити тут пам’ятник рівноапостольному князю Володимиру, хрестителю Русі. Після довгих дебатів, що супроводжували спорудження монумента, в 1853 році його, нарешті, відкрили. Князя зображено із поглядом спрямованим у напрямку Лівобережжя, а в руках він тримає величезний хрест. Бронзовий Володимир став невід’ємним атрибутом Києва. У 1890-і роки пам’ятник підсвітили спочатку газовими ліхтариками, а потім електричними лампочками. Яскраво освітлену статую князя було видно на багато кілометрів з боку Дніпра, і це слугувало своєрідним маяком.

Водопровідна          вежа          на          Трьохсвятительській          вулиці.          1910-і          роки

Водопровідна вежа на Трьохсвятительській вулиці. 1910-ті роки

 У 1870-і роки на краю парку, що виходить на Трьохсвятительську вулицю, спорудили Михайлівську водонапірну вежу — частину київського водогону. Вежу в 1930-і роки розібрали, а ось так званий фільтр Палестина на Володимирському узвозі, з яким вона була з’єднана, зберігся. У 1905 році почав діяти Михайлівський підйомник, більш відомий як фунікулер, який з’єднав Поділ з Михайлівською площею. Павільйон верхньої станції фунікулера прикрасив схил парку.

 У ці ж роки продовжувались роботи з благоустрою парку. Михайлівську гору зміцнювали і підсипали, будували тераси і оглядові майданчики. До кінця ХІХ століття сформувалася чудова рекреаційна зона, доступна всім киянам —  плата за вхід до парку не бралася. У 1898 році на одному з виступів гори встановили альтанку, збудовану на кошти мецената Кокорєва. Ще одна схожа конструкція, споруджена за його ж кошти, розташована у верхній частині Андріївського узвозу на майданчику біля Андріївської церкви.

Олександрівський          костел          і          панорама

Олександрівський костел і панорама "Голгофа". 1900-ті роки

 У 1902 році на вершині Володимирської гірки практично навпроти Олександрівського костьолу з’явився павільйон з панорамою «Голгофа». Вона відтворювала біблійний сюжет про розп’яття Христа. Встановленню панорами в Києві передувала пожежа у Відні, де полотно згоріло. Згодом його реставрували для Києва. Довжина панорами сягала більше ста метрів, ширина — дванадцять метрів. Очевидці відзначали неймовірну деталізацію та реалістичність картини. На початку 1930-х років будівлю "Голгофи" розібрали, а саму панораму перевезли до Лаври, де вона зникла після того, як 1941 році підірвали Успенський собор. Серед інших розваг, до революції 1917 року,  на гірці працював чайний павільйон.

 Недобросовісні забудовники використовували схили парку ще на початку ХХ століття. Через скупчення будівельного сміття, після затяжного дощу в вересні 1905 року частина гірки з’їхала. Зсув зруйнував кілька будівель у садибі архітектора Казанського, розташованої на схилі, зверненому до Поштової площі.

 Літній          кінотеатр          на          Володимирській          гірці.          1953          рік

Літній кінотеатр на Володимирській гірці. 1953 рік

 За радянської влади капітальний благоустрій парку розпочали тільки після Другої світової війни. У 1949 році відкрили літній кінотеатр, дещо пізніше — два кафе і павільйон з продажу морозива, а також каруселі. В процесі будівництва на Європейській площі величезної будівлі київського музею Леніна (зараз це Український дім) частину гірки зрили до основи, зруйнувавши доріжку з цегли та кінотеатр. Замість них з’явився каскадний фонтан.

Каскадний          фонтан          при          вході          на          Володимирську          гірку.          1982          рік

Каскадний фонтан при вході на Володимирську гірку. 1982 рік

 Сьогодні Володимирська гірка  — чудове місце для відпочинку. На околиці алеї, що веде до Андріївського узвозу, розмістилися художники, які виставляють і продають тут свої твори. Відреставрували також і Кокорівську альтанку. У 2015 році відкрили пам’ятник італійському поету, філософу і богослову Данте Аліг’єрі. Виношуються плани і з відродження панорами "Голгофа".

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Володимирська гірка на київських задвірках

Уздовж Дніпра розташовано безліч відомих об'єктів. Володимирська гірка прикрашає правий берег з ХІХ століття. Ця пам'ятка належить до об'єктів садово-паркового мистецтва. А де зелено й гарно, там гуляють місцеві мешканці та гості. Сьогодні тут прекрасні рослини, а в той час, коли відбувалося хрещення Русі, гірка була лисою. Багато говорити про назву пагорба не варто. Його стали називати нинішнім ім'ям після того, як на ньому з'явився пам'ятник Володимиру Великому. Пізніше й створений парк перейняв назву Володимирського. Приїжджаючи сюди, можна довго гуляти й насолоджуватися красою, характерною для цієї місцевості, але кожен, хто опинився тут, повинен знати, чим же насправді особливе це місце.

Дивовижний факт: Леніна немає, а гірка стоїть

Парк-пам'ятка з кожним роком стає кращим. Його облагороджування велося постійно, і навіть на кошти, виділені приватними особами. Наприклад, відома Кокорівська альтанка з'явилася саме так. На її будівництво виділили кошти, а побудували лише через 33 роки. Поки сума мертво лежала в міській скарбниці, весь цей час її цінність збільшувалася, і, як наслідок, настав час пускати ці кошти на добру справу. І альтанкою був облагороджений Володимирський парк, а іншу побудували біля Андріївського узвозу.

Пам'ятник Володимирові Великому перетворився на орієнтир для моряків. Досить було розташувати електричні лампи на хресті пам'ятника, і його стало помітно з кораблів по Дніпру. Починаючи з 1902 року, з'явилася ще одна причина відвідувати парк багаточисельному люду. Все тому, що тисячі мешканців хотіли побачити вражаюче полотно, площа якого досягала 13 метрів у висоту й 93, 8 метра в довжину. Це «явище» носило ім'я панорами «Голгофи». Будівля, де був павільйон у вигляді кола, простояла 15 років. Картину, де був зображений Єрусалим, возили до інших міст, щоби показати якомога більшій аудиторії.

Туристи в столиці обов'язково захочуть проїхатися на фунікулері. З вагончика відкривається краєвид на Володимирську гірку та на лівобережний Київ. На підйомнику є дата 1905 року – тоді був відкритий елеватор – поєднання нижнього міста з центром. Взагалі фунікулер – це особлива пам'ятка столиці, і з величезним задоволенням на Поштову площу (де він, власне, знаходиться) приїжджають сім'ї з дітками.

У південній частині парку розташований пишний музей Леніна. Довелось вирівняти частину гірки для його зведення. Проти порушення ландшафту гірки виступали навіть архітектори, яким присудили перемогу в конкурсі на будівництво музею. Слова протесту не були сприйняті владою, і довелось ювелірно вписувати проект у архітектуру навколо, щоби будівля філармонії та інші споруди створили більш-менш гармонійний ансамбль. Зріз землі в парку – мала жертовність. Влада СРСР мала намір розпочати будівництво на руїнах Михайлівського собору. Коли все ж зупинились на південній частині гірки, через 4 роки роботи були завершені.

Музей не міг існувати без скульптури-фігури, на честь якої його звели. Пам'ятник із мармуру – заслуга багатьох осіб. Ключову роль відіграли, звичайно, спеціалісти, котрим дали завдання випиляти й доставити 100-тонний блок із першокласного каміння. З нього архітектор Валентин Борисенко створив величну скульптуру державного діяча. Зараз будівля називається Українським домом, і всередині немає ніякої фігури Леніна. Вона існувала в стінах музею всього 8 років – від дати створення до закриття.

Ось так, через працю й великі фінансові вклади, Володимирська гірка набула нинішнього вигляду. А стане вона ще урочистішою, тому що для її реконструкції вже виділено майже мільярд гривень на 2018 рік. Хто знайомий із творчістю М. Булгакова, І. Нечуя-Левицького, К. Паустовського, В. Маяковського, той згадає рядки з їхніх творів, де згадується Володимирська гірка. Любов до цього місця виказували в книжках відомі особистості, але й мешканці міста на приховували захоплення від парку. Тут панує особлива атмосфера, тому сюди приїжджають як самі кияни, так і гості столиці.

okTV – новий виток туризму в Україні

Вам хочеться щось дізнатися з історії, а йти в бібліотеку немає часу? Чи були у вас думки про те, що час би приділити більше уваги пізнанню рідного міста, головного мегаполісу країни – Києва? Якщо так, то компанія okTV створила правильний і дуже підхожий продукт. Ми пропонуємо вам перейти на новий рівень подорожей, більш сучасний та інтерактивний. Провідником по місту стане ваш смартфон чи планшет. Підключивши навушники й запустивши аудіофайл, ви зможете дізнатися нюанси з історії, які не розповість учитель у школі й викладач в університеті.

Щоби не завантажувати далі вашу свідомість, розкриємо свої карти. Ми створили програму, яку назвали аудіогідом. У файлі записана інформаційна розповідь, що відкриє пелену на багато подій минулого. Для створення продукту ми запитували доступи до багатьох архівів і бібліотек. Отриману інформацію оцифрували й отримали з кожного об'єкту в Києві власну історію – доступну й захоплюючу.

І правда, досить чекати черги, щоби замовити екскурсію, а потім –  поки збереться група таких самих туристів, як і ви. Все потрібно робити одразу, поки ще є гаряче бажання до знань. Захотіли стати туристом на декілька годин – запустили аудіофайл у телефоні чи планшеті, підключили навушники – і слухаєте з насолодою розповідь із тихою музикою на фоні, і при цьому стоїте прямо перед об'єктом, про який йде мова.

Скористайтесь аудіофайлами на цій сторінці й дізнайтеся, як легко відкривати для себе раніше невідомі історичні факти. У підручниках всі дані викладені сухо, і багато що може бути незрозумілим. Навіть безкоштовна версія нашого продукту дозволить вам дізнатися більше: ми розповідаємо об'ємно, по суті й цікаво. Але в другій версії інформація записана за хронологією подій. Після його прослуховування стають ясними факти, про які ви могли читати побіжно. Чим добра аудіоекскурсія? Для її початку не потрібно ні групи, ні гіда – лише навушники й портативний девайс. Ви самі вирішуєте, скільки часу вам потрібно на вивчення інформації про пам'ятку. Завжди зможете прослухати файл знову і знову. Час розібратися з цією новинкою й дізнатися, як вона працює на ділі! Вперед!

Володимирська гірка на київських задвірках