Укр  /  Рус

Мова:

Вулиця архітектора Городецького

Миколаївська вулиця, вид з Хрещатика. 1910-ті роки

Вулиця Архітектора Городецького розташована між Хрещатиком та площею Івана Франка.

 

Порівняно коротка вулиця, довжина якої 405 метрів, знаходиться в самому центрі Києва. До її утворення в 1895 році, на цій території була велика, зелена садиба професора Федіра Мерінга. Вулиця є зразком  забудови міста початку ХХ століття. Прилегла до Хрещатика частина сильно постраждала під час Другої світової війни. У будівлі, на місці сучасного Кінотеатру «Україна» знаходився величезний цирк Крутікова, який згодом став найбільшим розважальним центром у Європі. Вулиця практично повністю зберегла шарм старого дореволюційного Києва, рясніє пам'ятками архітектури та історії, з нею пов'язані імена багатьох видатних киян.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Що таке Київський Париж?
  • Де Павло Скоропадський був обраний гетьманом України?
  • Яку помилкову дату можна прочитати на будинку № 15?
  • Кому з тих, хто відвідав вулицю Городецького посміхнеться вдача?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Невелика вулиця, розташована перпендикулярно до Хрещатика, виникла тільки в 1895 році. До того часу її територія входила до маєтку професора Університету св. Володимира (тепер імені Тараса Шевченка) - Федіра Мерінга. Незважаючи на розташування в самому центрі міста, умови тут були практично заміські. Пишний сад, ставок з купальнями, де взимку працювала ковзанка. Варто зазначити, що професор дозволяв користуватися ставком та рештою території усім містянам абсолютно безкоштовно. Після смерті власника спадкоємці вирішили продати весь маєток під прокладення нових вулиць і забудову. Незабаром невблаганна урбанізація перетворила зелену садибу в елітний квартал. За розкішну архітектуру будівель кияни назвали його Київським Парижем. Буквально за п'ять років нову вулицю, що отримала назву Миколаївської на честь імператора, забудували кращі київські архітектори того часу. Вона швидко перетворилася на улюблене місце зустрічей інтелектуальної і творчої еліти.

Початок          будівництва          в          садибі          Мерінга.          Кінець          1890-х          років

Початок будівництва в садибі Мерінга. Кінець 1890-х років

 У 1895-1896 роках на розі з боку Хрещатика спорудили два розкішні будинки, що загинули у вогні в 1941 році. В одному з них деякий час проживав архітектор Владислав Городецький, ім'я якого вулиця носить сьогодні. Наступний по непарній стороні будинок № 5 зберігся. До Другої світової війни це був найкращий готель столиці на 100 номерів. Він називався "Континенталь". Будівництво готелю обійшлося його господареві Бродському, одному з найзаможніших киян, в один мільйон рублів. У будинку було два ліфти, літній і зимовий сади, ресторан, кафе, більярдна, ванни. Подорожуючі могли користуватися всіма благами цивілізації того часу - електрикою, гарячою водою, телефоном. Тут зупинялися Федір Шаляпін, Всеволод Мейєрхольд, Володимир Маяковський, Осип Мандельштам і багато інших відомих людей. Будівля пережила роки війни і була реставрована для київської консерваторії. У 1950-ті роки до неї прибудували концертний зал, що нині виходить фасадом на Майдан Незалежності.

У 1903 році на вулиці, в шикарному будинку, відкрився величезний цирк Крутікова - Гіппо-палас, або цирк коней. Незабаром він став найбільшим розважальним закладом Європи. Тут могли одночасно розміститися до 2000 глядачів. Двоярусну будівлю проектував архітектор Едуард Брадтман. У 1918 році в приміщенні проходив з'їзд хліборобів, на якому Павла Скоропадського обрали гетьманом України. Будівлю цирку було зруйновано під час Другої світової війни. Довгий час місце пустувало, доки в 1964 році замість нього не побудували кінотеатр "Україна".

Колишні          цирк          Крутікова          і          будинок          Гінзбурга.          Початок          1930-х          років

Колишні цирк Крутікова і будинок Гінзбурга. Початок 1930-х років

 Наступна за кінотеатром будівля була зведена як прибутковий будинок відомого київського підрядника-мільйонера Лева Гінзбурга. На момент будівництва це була найвища будівля міста, висотою 46 метрів зі шпилем. Цікавий будинок і під номером 13. Він з'явився як салон-магазин меблевої фабрики австрійця Йосипа Кімаєра. Виробництво розташовувалося просто за будинком, у дворі. Продукцію цієї фабрики купували найкращі заклади міста. У ІІ половині ХХ століття, в процесі будівництва Київського метрополітену, будівлю не стали розбирати, а один з виходів станції "Хрещатик" обладнали на першому поверсі колишньої меблевої фабрики. Фасад наступного будинку в стилі модерн примітний двома цифрами – «1886-1948». Це дати будівництва і післявоєнної реконструкції. Але тут, звичайно, очевидна помилка, оскільки в 1886 році вулиці ще не було. Фронтон будинку прикрашений маскароном, який сучасні дослідники ототожнюють з античним богом Хроносом, що символізує швидкоплинність часу.

Сквер          на          вулиці          Карла          Маркса.          1953          рік

Сквер на вулиці Карла Маркса. 1953 рік

 Парна сторона вулиці оформлена скромніше. Вона значно постраждала під час війни, тому від дореволюційної забудови залишилося всього чотири будинки. А колись тут розташовувалися банки, магазини і театри. Є на вулиці і зелена оаза - це невеликий сквер на розі вулиці Заньковецької. Протягом останніх десятиліть в теплу пору року він зайнятий літніми майданчиками, кафе і ресторанами. У 2015 році тут встановили потішну паркову скульптуру мурашки, яка в лапках тримає монетку на щастя. Вважається, що того, хто її покрутить, обов'язково буде супроводжувати успіх.

 Вулиця тричі змінювала свою назву. Спочатку Миколаївська, в 1919 році вона стала називатися вулицею Карла Маркса. А з 1996 року отримала сучасну назву на честь видатного київського архітектора Владислава Городецького, який прославився своїми оригінальними проектами.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Вулиця Городецького – місцевість київських Липок

Вулиця, названа на честь архітектора В. Городецького, йде від Хрещатика до площі Івана Франка. Спокійні околиці та прибрана територія – опис, який належить цій вулиці. На ній розташовані значущі об'єкти:

  • Міністерство юстиції України;
  • кінотеатр «Україна»;
  • НМАУ імені П. Чайковського.

Етап після смерті лікаря Ф. Мерінга

Найменування на честь Городецького зовсім молоде – всього з 1996 року, раніше вулиця називалася Миколаївською та Карла Маркса. Її й не існувало до 1895 року. Але після того періоду розпочалось будівництво на землях, що належали лікарю Ф. Мерінгові. У видатного майстра у власництві був замок, ставок, город, передзамкові будівлі, міст до самого будинку (готичного стилю). Про знаменитого лікаря хочеться сказати більше. Він перейнявся особливим терпінням і турботою до пацієнтів, навіть у деяких випадках робив поступки всупереч медицині. Розповсюджена історія про недугу графа Коцеби, коли хворому було дозволено проводити звичний час у візку з кінною упряжкою, але при цьому стояти на місці. Кажуть, такого роду терапія без порушень розпорядку дня добре впливає на одужання хворих. Дійсно, граф став здоровим і прожив довге життя.

Спеціаліст з неврології Ф. Мерінг не відмовляв у допомозі бідним євреям, а вони, у свою чергу, сприяли вигідним угодам з нерухомістю. Це пояснює, як лікар отримав таку розкішну садибу. Після смерті Ф. Мерінга сад і ставок зникли, щоб здійснити проект із забудування його землі. У плані нараховувалося чотири вулиці й площа. Всі вони діють до сьогоднішнього часу.

Орган влади на Городецького, 13

Будівля, де зараз знаходиться Міністерство юстиції України, функціонувала як фабрика з виготовлення меблів. Носила ім'я Й. Кімаєра, проект створював архітектор В. Городецький. Будівля дійсно майстерно прикрашена різними елементами. Пілястри, увінчані за допомогою капітель, обрамлюють вікна й двері будинку. Верх будівлі прикрашають фігури людей.

Консерваторія на місці замку Мерінга

Спочатку готель, а потім консерваторія, що збирала повні зали. На місці будинку лікаря Ф. Мерінга був вибудуваний готель «Континенталь», але після його зруйнування в період Великої Вітчизняної війни почали будувати нову будівлю з додатковими концертними залами. Зараз Національна академія імені П. Чайковського затребувана для творчого розвитку в музиці. Свій внесок у розвиток консерваторії зробили у свій час такі імениті діячі: Р. Глієр, Б. Лятошинський, З. Гайдай, Г. Верьовка, Д. Бертьє, В. Яблонський, Н. Рахлін, М. Канерштейн, М. Грінченко, К. Квітка.

Академія значиться як елітний центр музичної освіти. Професіоналізм, європейські надбання, національні традиції України лише примножуються з розвитком консерваторії.

На сцені академії надається можливість показати експериментальні творіння студентів, щоби перевірити готовність народних мас до нового музичного продукту. Завдяки поступовому вихованню смаку до духової й камерної музики, симфонічних оркестрів, хору стіни академії будуть поповнюватися новими творчими майстрами, а в майбутньому вони стануть відомими на весь світ, прославивши Україну.

Кіно на Городецького, 5

Кінотеатр «Україна» перший отримує доступ до популярних кінострічок, щоб показувати їх для широкого доступу у своїх стінах. Тут відбуваються прем'єри українського, російського, світового кінематографу, зокрема дитячі фільми із захоплюючою анімацією. На базі кінотеатру проходять фестивалі кіно. Зали обладнані за останніми тенденціями, допомагаючи кожному глядачеві чути найменший звук, ідейно закладений режисером. Система звуку від Dolby Laboratories Inc дозволяє однаково точно відчувати спецефекти на будь-якому кріслі в залі. Фойє обладнане моніторами, проекторами й світловими боксами. Це також допомагає створити потрібну атмосферу, інтригу перед прем'єрою чи іншим сеансом фільму.

Якість обслуговування і політика кінопрокату роблять кінотеатр лідером серед аналогів.

Аудіогід у будь-який час

Бажаєте дізнатися, як продовжити захоплюючу екскурсію? Скористатися новинкою в туризмі. Не обов'язково замовляти послуги гіда, щоб отримати нові знання, ви їх почуєте з мобільного пристрою через навушники. Доступ до такої послуги є вже на цій сторінці. Знизу розташовані два файли, які необхідно завантажити. Власне, можна обрати, який з них вам підійде більше. Відмінності полягають у повноті інформації. Безкоштовний файл має деякі основні дані, а розширена версія зберігає хронологічний розвиток подій, додаючи ілюстрації.

Якщо вас раптово зацікавила інформація про якийсь об'єкт, запустіть аудіогід, і він розповість вам те, що може бути невідомо навіть досвідченому екскурсоводові.

Навушники й мобільний пристрій – все, що необхідно мати. Без поспіху й групи людей можна дізнатися більше цікавого.

Вулиця Городецького – місцевість київських Липок