Укр  /  Рус

Мова:

Вулиця Ярославів Вал

Будинок Підгорського на вулиці Ярославів Вал. 1910 роки

Вулиця Ярославів Вал розташована між вулицею Володимирською та Львівською площею.

 

Вулиця Ярославів Вал - одна з небагатьох, що майже повністю зберегла дореволюційну забудову. Вулиця прокладена на місці стародавніх земляних валів, знесених в середині ХІХ століття. На ній знаходяться Золоті ворота і багато архітектурних пам'яток. З вулицею пов'язані імена відомих киян - письменників, лікарів, архітекторів, інженерів. Вона має багату історію. Сьогодні - це одна з найпрестижніших київських вулиць, де розташовуються резиденція посла Індії і посольства декількох країн.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Який "Замок" став візитівкою вулиці?
  • Де молилися київські караїми?
  • Хто володів найбільшою колекцією Києво-Межигірського фаянсу?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Вулиця Ярославів Вал проходить точно по лінії, де колись були укріплення міста Ярослава, зведені при правлінні князя, який ще за життя був названий Мудрим. Земляні вали височіли над глибокою долиною Афанасіївського струмка, що спускається до Либеді, і тягнулися від Золотих до Львівських воріт.

 В середині ХІХ століття в центрі Києва розпочалися будівельні роботи. Зривали старі укріплення, на їх місці прокладали вулиці і будували будинки. Разом із цим на Печерську розгорнулося грандіозне спорудження Нової фортеці. Воно супроводжувалося масовим переселенням жителів. Бідніших киян відправили обживати незаселену територію в долині Либеді. А багатим киянам запропонували рівнозначну компенсацію в центральній частині міста. Так, ділянку на розі сучасних вулиць Лисенка та Ярославового Валу спочатку планували для спорудження Володимирського собору. Але в підсумку його отримала сім'я артилерійського генерала Калити. Він побудував тут двоповерховий будинок, що стоїть і дотепер.

Ярославів          Вал          до          початку          забудови          багатоповерховими          будинками.          1900          рік

Ярославів Вал до початку забудови багатоповерховими будинками. 1900 рік

 Наприкінці 1890-х років впритул до будинку Калити було зведено будівлю, що сьогодні є однією з візитівок вулиці - прибутковий будинок Підгорського, більш відомий як Замок барона. Ця будівля з елементами псевдоготики стилізована під середньовічну фортецю. Дах вінчає шпиль, а на вході завмерли скульптури чудовиськ. Якщо відвідувач не злякається і увійде, то побачить на порозі латинське вітання Salve. Назва Замок барона - міський фольклор. Барони ніколи не володіли цією будівлею. Спадковий барон Штейнгель жив по сусідству, в непримітному двоповерховому будинку під № 3. Він займався торгівлею вина, і тут же в підвалі будинку зберігав складські запаси.

 Наступна одноповерхова будівля по непарній стороні є зразком первісної забудови вулиці. Вона разом з прилеглою садибою належала київським лікарям. Спочатку - професору медицини Університету святого Володимира Василю Образцову. Потім перейшла у спадок його доньці, яка вийшла заміж за учня Образцова, видатного терапевта Миколу Стражеского. З вулицею Ярославів Вал пов'язано також ім'я найвідомішого київського лікаря - Феофіла Яновського. Він з сім'єю проживав у флігелі під № 13. Кияни називали Яновського ''святим лікарем''. За всю свою 45-річну практику він не відмовив у допомозі жодному пацієнтові, а бідних лікував безкоштовно та давав їм гроші на ліки. Коли "святий лікар" помер, його оплакувало все місто, а в похоронній процесії йшли одночасно православний священик, ксьондз і рабин.

Караїмська          кенаса.          1900-ті          роки

Караїмська кенаса. 1900-ті роки

 По непарній стороні вулиці знаходиться одне з творінь знаменитого архітектора Владислава Городецького. Розкішний будинок в мавританському стилі був побудований на початку ХХ століття як кенаса (синагога) для громади київських караїмів. У той час прихильників цієї гілки іудаїзму в Києві проживало не більше двох сотень. Але серед них були мільйонери брати Коген, власники тютюнової фабрики. Вони і оплатили будівництво храму. За радянських часів будівля втратила своє сакральне значення і її віддали закладам культури. У свій час тут був кінотеатр "Зоря", а з 1981 року і дотепер розташовується Київський будинок актора.

 Протилежний бік вулиці займають декілька колишніх прибуткових будинків, що належали Леоніду Родзянко, братові голови Державної думи. Ці будівлі декоровані ліпниною. Один з них прикрашають колони і каріатиди, а інший - рослинний орнамент і маскарони над під'їздами. Не менш розкішно оформлений будинок і всередині. У № 14-а до 1919 року жив відомий київський колекціонер Оскар Гансен. Він володів величезною колекцією Києво-Межигірського фаянсу, яку згодом націоналізували, розділили і передали в різні музеї України. У № 14-б сьогодні працює Київська академічна майстерня театрального мистецтва "Сузір'я" - перший український ангажементний театр, створений в 1988 році.

 Будинок № 9, розташований за кенасою, увійшов в літературу. Тут в напівпідвальному поверсі жила сім'я Костянтина Паустовського, який описав цю квартиру в своїх спогадах "Повість про життя". Далі вулицею в районі номера 15 знаходилася садиба, що належала професору Сікорському. Це був відомий психіатр і публіцист. Фасадний будинок займала його клініка. Будівля нажаль не збереглася, а в 1950-і роки на її місці побудували готель "Червона зірка", який нині не діє. Прославило садибу № 15 ім'я сина професора, видатного авіаконструктора Ігора Сікорського. Флігель, де власне і проживала сім'я, зберігся, але занедбаний і знаходиться в аварійному стані.

Будівля          училищ          Терещенко.          1910-ті          роки

Будівля училищ Терещенко. 1910-ті роки

 У 1905-1907 роках, в кінці вулиці, на гроші знаменитих меценатів Терещенків збудували комплекс з двох міських училищ - для хлопчиків і для дівчаток. Училища діяли по 1917 рік. Потім будівлю передали Українській державній академії мистецтв. Після війни тут деякий час була Київська консерваторія, основна будівля якої загинула у вогні Хрещатика в 1941 році. З 1950-х років в колишніх училищах знаходиться Інститут театрального мистецтва (зараз Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого).

 У різні роки на Ярославовому Валі орендували приміщення кілька приватних гімназій. У будинку № 25 в гімназії Науменка навчався майбутній знаменитий український поет і перекладач Максим Рильський.

Трамвай          на          вулиці          Ворошилова.          1956          рік

Трамвай на вулиці Ворошилова. 1956 рік

 Перш ніж отримати свою сучасну назву, вулиця багато разів змінювала імена - Підвальна, Велика Підвальна, Раковського, Ворошилова, Полупанова. Колись на ній була трамвайна лінія, тепер же навіть автомобільний рух організовано в односторонньому порядку.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Вулиця Ярославів Вал – київський архітектурний музей

Від метро Золоті ворота до Львівської площі розташовується вулиця Ярославів Вал. Більше тисячі років сформованому насипові з часів Ярослава Мудрого. Вал слугував для оборони міста. У 1840 році він був знесений, а на тому місці була викладена вулиця, що змінювала назву декілька разів, але до сьогодні з 1977 року збереглась як Ярославів Вал.

Потихеньку спливають цікаві факти про пам'ятки Києва, от і на Ярославовому Валу збереглись привабливі для сучасного дослідження будівлі, чи то самостійного, чи такого, що пройшло обробку сучасними програмами. Про один з таких продуктів розповідається нижче. Впевнені, вам сподобається.

Архітектурні об'єкти Старого Києва загадкові й гарні, і ось список деяких з них:

  • будинок Підгорського;
  • будинок Віктора Глушкова;
  • будинок Родзянка;
  • Національний університет імені Івана Карпенка-Карого;
  • будинок Сікорського.

Мабуть, неспроста під посольства, яких на вулиці нараховується декілька, обрані найкращі будівлі ХІХ століття. Їхня архітектура досить молода, щоби вписуватися в сучасні тренди, бути пам'яткою й захоплювати погляди перехожих.

Будинок під номером 32 відомий ім'ям Лісі Українки, де вона жила й працювала. Після церемонії закріплення її шлюбу з Климентом Квіткою, подружжя жило в цій будівлі. Звичайно, не весь медовий місяць вони провели в київській квартирі. Крим більше підходив для романтичної подорожі, куди й вирушили молодята. Зараз у 32 будинку знаходяться офіси посольства Італії. Гарна будівля повністю відповідає стилеві італійського консульства.

Прибуткові будинки на Ярославовому Валу відповідають діяльності, яка в них проводиться. Вони є одними з найяскравіших архітектурних будов. Будинки №14-а і 14-б належали Леонідові Родзянку – підприємцеві, полковнику-кавалеристу. Будівництво споруд повністю припинилося в 1910 році. На їхніх фасадах легко впізнати людські образи, але звернення до міфології теж помітне. Витонченим довговолосим німфам випала роль тримати арку. Над іншим декором будівлі також плідно попрацювали. З низу вулиці помітний навіть декор під основою балконів – настільки важлива кожна деталь.

Готика в Києві потрібна, як і в будь-якому місті. Це добре ознайомлення школярів і не тільки з наочними прикладами архітектурних робіт майстрів. На Ярославовому Валу, 1 зберігся будинок Максима Підгорського. Він упізнаваний завдяки гострій башті та величному готичному стилю. Поміщик жив там три роки. Він спонтанно помер, після чого господарі приміщення почали стрімко змінюватися, а в радянський період будівля взагалі перетворилася в комунальну квартиру. Будинок постійно хтось заселяв, та в наші дні його закрили для входу.

Особистий ріст, а також приріст прибутків показаний на прикладі такої особи, як Осип Сидоров. У його володіннях був будинок під номером 21/20. Зодчий В. Ніколаєв, що залишив після себе багато геніально виконаних архітектурних робіт, працював і над будинком селянина О. Сидорова. Сам Осип також тяжко працював, чим і заслужив свій набуток. Йому належав комплекс будинків, оцінених у пристойну суму царських рублів.

Навіть будинок, де 10 років жив видатний кібернетик, стоїть саме на Ярославовому Валу під номером 15-а. Про це повідомляє дошка з профілем ученого (математика і кібернетика) Віктора Глушкова. За внесок у науку він отримав вітчизняні та зарубіжні нагороди.

Не можна оминути увагою сучасний університет імені Івана Карпенка-Карого, випускники якого стають зірками кіно й телебачення. Раніше в будинку також велася освітня діяльність, але заклад мав статус школи, а потім училища. Історичні дані кажуть, що проект архітектури створював студент, і його роботу не міг не перевірити досвідченіший зодчий. Роль перевірника «домашньої роботи» 22-річного студента взяв на себе Павло Голландський. Сказано, що проект був хороший, і його взяли в роботу з незначними доопрацюваннями. І в 1907 році училище було відкрите.

Туризм під власну дудку: особистий аудіогід

Про кожну збережену пам'ятку можна знайти принаймні на третину більше інформації, ніж вона доступна в мережі. Адже бібліотечні архіви, а також багато інших джерел можуть ще бути не оброблені. Ми пропонуємо абсолютно новий підхід і погляд на подорож по місту. Для такого туризму потрібно лише декілька кроків по підготовці. Необхідно завантажити файл, що знаходиться в кінці сторінки, і перенести його на мобільний пристрій. Підключивши навушники, розпочнеться те, заради чого був сир-бір. Розповідь про пам'ятки супроводжується тихою музикою. Сприйняття інформації буде легшим, тому що ви будете знаходитись не в групі осіб з різними думками, а організовуватимете екскурсію самостійно. Причому не в разі потреби, а виключно на бажання, що робить її більш цінною.

Вам обов'язково сподобаються обидві версії продукту, але одна з них розширена, а друга – спрощена. Так от, в ознайомлювальному аудіофайлі представлені дані, що описують події загалом, а розширена версія розповідає повну хронологію подій історичної значущості.

Радьте друзям і вирушайте на першу аудіоекскурсію якнайшвидше!

Вулиця Ярославів Вал – київський архітектурний музей