Укр  /  Рус

Мова:

Велика Васильківська вулиця

Червоноармійська (Велика Васильківська) вулиця. 2000-ті роки

Вулиця Велика Васильківська починається від Бесарабської площі і виходить на бульвар Дружби народів.

 

Вулиця Велика Васильківська - довга і широка магістраль є однією з ключових автодоріг у центрі столиці України. Її назва пов’язана з тим, що вона була продовженням Хрещатика у напрямку містечка Васильків. Вулиця приваблює великою кількістю пам’яток архітектури, в числі яких такий шедевр, як Миколаївський костел. Рух по вулиці односторонній, значна її частина вимощена бруківкою. Подорожувати вздовж Великої Васильківської можна також під землею. На неї виходять станції метрополітену "Площа Льва Толстого", "Олімпійська", "Палац «Україна»" та "Либідська". На вулиці розташовуються такі визначні місця як: Національний спортивний комплекс "Олімпійський", Київський планетарій, Київський театр оперети, кілька музеїв, в тому числі державні Музей Шолом-Алейхема і Музей Марії Заньковецької. На відміну від багатьох київських вулиць, її назва змінювалася лише один раз — майже 100 років з 1919 по 2014 рік Велика Васильківська називалася Червоноармійською.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

 

  • Як зараз використовується Миколаївський костел?
  • Куди зникла Кінна площа?
  • Як будівля сучасного театру оперети вплинула на поширення української культури?
  • Які відомі люди мали відношення до цієї вулиці?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Вулиця Велика Васильківська виникла як продовження Хрещатика у напрямку стародавнього міста Василькова, що і зумовило її назву. Двісті років тому в районі Бесарабської площі знаходилася прикордонна застава, за якою місто фактично закінчувалося, і починалася ґрунтова дорога, що згодом стала вулицею. Спочатку вздовж неї селилася біднота і відставні солдати. Масове освоєння території розпочалося після будівництва Нової Печерської фортеці. До початку ХХ століття Велика Васильківська перетворилася на центральну магістраль Либідської поліцейської дільниці і була повністю забудована. До сьогодні тут збереглося багато будівель тієї епохи, як житлових, так і промислових.

 Довжина Великої Васильківської — 3,5 кілометра, а це означає, що досліджувати її можна не один день. Починається вулиця великими торговельно-розважальними комплексами "Арена сіті" і "Мандарин плаза". Вони включають в себе будівлю дореволюційного готелю Пале-Рояль і нові прибудови. Тут, в будинку під № 5 у 1896 -1903 роках жив класик єврейської літератури Шолом-Алейхем, який писав свої твори на ідиш. Будинок до наших днів не зберігся, в 2001 році його зруйнували, коли будували торговельно-розважальний центр. Проте у новому комплексі відвели приміщення для створення меморіального Музею Шолом-Алейхема, що відкрився в 2009 році. Ім’я Шолом-Алейхема пов’язане також з будинком на Великій Васильківській, 13 (що на розі вулиці Рогнідинської). Це вціліла будівля колишнього готелю "Імперіал", де в 1905 році письменник ховався від єврейського погрому. Після цього він поїхав з Києва назавжди.

 Навпроти Музею Шолом - Алейхема на парній стороні вулиці розташовані кілька будинків післявоєнної сталінської забудови. У будинку № 6 мешкали відомі українські літератори Остап Вишня, Степан Олійник, Семен Скляренко, Платон Воронько та інші. Також тут знаходився знаменитий книжковий магазин "Книгарня письменників". Муніципальна книгарня "Сяйво" і зараз розташовується на першому поверсі будинку.

 Кінотеатр

Кінотеатр "Київ". 1952 рік

 У цьому ж кварталі ближче до площі Льва Толстого в монументальному приміщенні працює один з кращих в місті кінотеатрів —"Київ", відкритий ще у 1952 році. Навпроти нього —  комплекс будинків, що утворюють так званий Малий пасаж, за яким розташовується інженерний корпус метрополітену і розпочинається площа Льва Толстого. Тут Велика Васильківська повертає ліворуч і виходить на практично пряму лінію. У цій частині вулиця вимощена бруківкою, а по обидва боки, до перехрестя з вулицею Саксаганського, знаходяться колишні прибуткові будинки, що збереглися до сьогодні. На перетині вулиць Великої Васильківської та Саксаганського на місці типового радянського житлового будинку в 1950-і роки працював післявоєнний цирк.

 Далі вулиця спускається до Троїцької площі, яка сьогодні являє собою порожній простір перед Національним спорткомплексом ОлімпійськимХрам, що дав їй назву, був зруйнований в 1960-і роки, і на його місці був зведений перший в Києві шістнадцятиповерховий будинок. Навпроти нього —  колишній Троїцький народний дім, в якому зараз працює Київський національний академічний театр оперети. Будівлю, що призначалася для просвітницьких цілей, побудували в 1901-1902 роках за ініціативи Київського товариства грамотності. Міська влада безкоштовно надала ділянку землі, а архітектор Геннадій Антоновський розробив проект, не взявши за це ні копійки. Будівля відома ще й тим, що відігравала значну роль в поширенні української культури. Тут свого часу розташовувався перший стаціонарний український театр, яким керував Микола Садовський.

Театр          оперети,          колишній          Троїцький          народний          дім.          1982          рік

Театр оперети, колишній Троїцький народний дім. 1982 рік

 На розі з вулицею Фізкультури знаходиться будівля Київського планетарію, побудованого в 1987 році. А весь наступний квартал займають дві будівлі сталінської архітектури. Довоєнний будинок під № 69 фахівці вважають одним з кращих архітектурних зразків того періоду.

 Далі Велика Васильківська вулиця виходить на колишню Кінну площу. Зараз це місце ніяк не можна назвати площею, але наприкінці ХІХ століття тут торгували кіньми. Пізніше на цій території побудували гарний будинок 4-ї київської гімназії, біля якого був скверик, що називався Поліцейським садком. У цій гімназії навчалися багато відомих особистостей  — художник Валентин Сєров, письменник Ярослав Івашкевич, актор і співак Олександр Вертинський. Одразу за колишньою гімназією нещодавно постав офісний центр. Він є цікавим зразком використання старовинної архітектури. Фактично будівлю знесли, але при цьому залишили фасадну частину з охоронною табличкою, а до неї прилягає хмарочос в стилі хайтек.

 Миколаївський          костел.          1910-і          роки

Миколаївський костел. 1910-ті роки

 Родзинкою вулиці по праву вважається Миколаївський костел. Храм в стилі псевдоготики, з високими шпилями, побудований знаменитим архітектором Владиславом Городецьким, був завершений у 1909 році. Сьогодні паралельно з богослужіннями в костелі проводяться концерти органної музики.

 По мірі віддалення від центру, на вулиці зустрічається все більше радянських і сучасних будівель. За п’ятсот метрів від костелу височіє масивний Національний палац мистецтв "Україна" —  один з найбільших концертних залів країни, відкритий у 1970 році. Свого часу це був ультрасучасний об’єкт, а групу архітекторів, які розробили проект, нагородили Державною премією СРСР імені Т. Г. Шевченка.

 Палац          культури

Палац культури "Україна". 1970 рік

 У сквері з фонтаном, алеєю з плакучих шовковиць, оригінальною скульптурою "Біосфера" і пам’ятником журналісту Георгію Гонгадзе, між вулицями Тверською та Ковпака, розмістився меморіальний музей Марії Заньковецької. Він був відкритий ще в 1960 році в будинку, де жила видатна українська актриса, але пізніше знищений пожежею. Для відродження музею довелося збудувати нову будівлю.

 Далі по Великій Васильківській, на розі з вулицею Івана Кудрі, з початку ХХ століття розташовувалися трамвайні майстерні. Пізніше вони були переобладнані під завод електротранспорту, а за радянських часів поряд діяло і тролейбусне депо. Тепер тут ведеться будівництво нового житлового масиву. Проте зберігся пам’ятник промислової архітектури 1908 року забудови — будівля Либідської водопровідної станції.

 На фінішну пряму Велика Васильківська вулиця виходить в районі Либідської площі. В адміністративному корпусі колишнього заводу електротранспорту тепер працює великий торговий центр. А закінчується вулиця кварталом післявоєнних житлових будинків і виходить на бульвар Дружби народів.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Вулиця Велика Васильківська: насичена культурна програма

Центр будь-якого міста можна впізнати за метушнею й стихійним переміщенням перехожих. Повернувши на вулицю, прилеглу до центральної, одразу відчувається зміна оточення. Стає менше шуму, люди ходять трошки рідше. Цей опис аж ніяк не підходить вулиці Великій Васильківській. Дорога вздовж неї поєднує великі магістралі, що ведуть до виїзду зі столиці. Тому тут завжди щільний потік автомобілів і громадського транспорту. Тут і велика кількість офісів, звідки працівники виходять особливо щасливі, щоби пообідати в якомусь із багаточисельних закладів. Але про все за порядком.

Пройдімося за програмою «мінімум»

Подорож по вулиці Великій Васильківській здійснюється будь-яким зручним способом. Потрібно виконати на крокомірі норму за день? Піша прогулянка – те, що треба! Тим більше, довжина вулиці дозволяє це зробити. Також ви помітите щільне розташування станцій столичної підземки. Їх на Великій Васильківській аж чотири, причому всі належать до синьої лінії метро. Туристичні маршрути по цій вулиці включають такі об'єкти:

  • Парк Марії Заньковецької;
  • палац «Україна»;
  • костел Святого Миколая;
  • театр оперети – Троїцький народний дім;
  • кінотеатр «Київ»;
  • музей Шолома-Алейхема.

Розпочати прогулянку шумною вулицею доцільно від Бессарабської площі. Тоді у відвіданні пам'яток збережеться логіка. Початок стартує від ділової частини столиці, а завершується приємним проведенням часу в парку Марії Заньковецької. Подивившись на садово-паркове мистецтво, недалеко дійти до станції метро Либідська та з приємними емоціями їхати додому (ну, чи який там у вас далі план ;).

Від шуму автомобілів при прогулянці легко відволіктися архітектурою будівель. А оскільки вздовж Великої Васильківської знаходиться кінотеатр, національна концертна зала, планетарій і оперета, можна ознайомитися з великими афішами й побувати на культурному заході. Поціновувачі культурного дозвілля, до речі, приділяють цим місцям особливу увагу. І, потрібно зазначити, що сюди приходять далеко не ті, хто віддає перевагу «економ-варіанту» відпочинку. Ви тільки подивіться на авто, що паркуються біля деяких закладів: одразу зрозуміло, що тут відпочивають люди з високим рівнем достатку. І це, погодьтесь, дуже підвищує цінність будівель, що розкинулися на одній із найбільш жвавих вулиць столиці.

Музей Шолома-Алейхема знаходиться за адресою, де жив і творив протягом семи років Соломон Наумович Рабінович. Відвідати цю пам'ятку – це можливість зрозуміти єврейську культуру. Кому цікаво, музей знаходиться неподалік від Бессарабської площі. Також знайте, що на честь Шолома-Алейхема на Меркурії названо кратер.

Готові відвідати найкращий кінотеатр Києва? Можливо, вам згодиться наступна інформація про нього: це не просто місце показу кіно, а й приміщення для проведення ділових заходів, а також фестивалів і спецпроектів. Якщо в залах із місткістю 290 і 328 чоловік ідуть покази кінофільмів, то нове приміщення на 100 місць обладнано дещо інакше. Апаратура розрахована для проведення міжнародних конференцій, семінарів, місця обладнані мікрофонами. Цей культурний центр увійшов до міжнародної організації Europe Cinemas. Тож якщо ви розвиваєте власний бізнес, обов'язково проведіть тут якийсь важливий захід. Особливо, якщо кликатимете іноземних партнерів. Рівень солідності вашої компанії в очах тих, хто працює і співпрацює з вами, підійметься на принципово новий рівень.

Ви отримаєте істинне розслаблення в Будинку органної музики. Він знаходиться в костелі Св. Миколая. У минулому храмі розташували унікальний орган, що створювався в Чехословаччині на спецзамовлення. Інструмент стоїть на місці, де знаходився вівтар. Так вівтарна частина перетворилася на сцену, а на багатотембровому органі виконуються класичні й сучасні твори. Хоч умиротворення досягається не молитовними словами, а мовою музики, душа зцілюється швидко. Взагалі, захоплюючий екстер'єр споруди змусить вас зупинитися тут, як мінімум, на декілька хвилин. Якщо ви турист, декілька десятків селфі на фоні цієї величі – цілком нормальне явище. Тож не соромтесь J А якщо ви живете в Києві й часто проходите повз це місце, сором і ганьба! Обов'язково придивіться! Вам точно сподобається.

У зеленій зоні приємно відпочивати в усі сезони. Влітку в парку М. Заньковецької багато веселого дитячого сміху. Малюки швидко знаходять дітей-одноліток і граються разом. Мами при цьому встигають і між собою порозмовляти, і за чадом постежити. Крім самого парку, названого на честь приголомшливої акторки, є ще декілька об'єктів, розташованих на його території – це музей М. Заньковецької та пам'ятник Г. Гонгадзе.

Розповідь про театр оперети, що знаходиться в будівлі колишнього Троїцького народного дому, краще за все слухати, використовуючи аудіогід. Ви дізнаєтеся стільки цінної інформації, причому навіть побачите старі архівні фото. Не менш захоплюючою є історія найбільшої концертної зали нашої країни. Вам уже час знати про аудіоекскурсії більше.

okTV: розповідаємо історію повністю

Сьогодні важливо усвідомити, що відвідувати пам'ятки потрібно, а ще вивчати про них інформацію, що пояснює, яку цінність вона має для українського народу. І от настав той момент, коли подорожувати можна в будь-який час доби, а ще для цього навіть компанії не треба. Боїтесь, може бути нудно, якщо самі поїдете до пам'ятки й не буде можливості послухати екскурсію? Команда okTV не могла допустити, щоби турист сумував, тому ми створили інноваційний продукт, назвавши його просто й зрозуміло – аудіогід.

Бути на екскурсії з попереднім замовленням гіда тепер необов'язково. Ви можете завантажити спеціальний аудіофайл і слухати розповідь про історичну пам'ятку через навушники. Спробуйте, наскільки це зручно. Два варіанти аудіострічок знаходяться в кінці сторінки. Ви помітите різницю між короткою й повною версією. У безкоштовній, скороченій розповіді записана інформація для ознайомлення слухача з важливими подіями. У повній версії записана не тільки інформація, а й додані ілюстрації, причому дані подаються в хронологічному порядку. Вони повністю розкривають сутність того, що відбувалося раніше. Вам не потрібно аналізувати безліч джерел самому, щоб знайти важливі історичні факти. Над цим попрацювали спеціалісти, які створили багаточисельну базу з аудіофайлів, аналогів якій немає в Україні. Завантажте аудіоекскурсію на телефон чи планшет, приєднайте навушники, і у вас вийде захоплюючий екскурс у минуле. Потрібно встигнути в житті все, тому не зволікайте з початком свого туристичного маршруту!              

Вулиця Велика Васильківська: насичена культурна програма