Укр  /  Рус

Мова:

Вулиця Хрещатик

Панорама Хрещатика. 1984 рік

Практично в кожному старому місті є головна вулиця, яка є його своєрідною візитівкою. Тут у гостей складається загальне враження про місто, а після мандрівки, зазвичай асоціюється з отриманими враженнями. Як правило, ця вулиця знаходиться в історичному центрі й часто є ровесницею самого міста.

У Києві ситуація склалася інакше. Історики налічили столиці України понад 1500 років, а центральній вулиці – усього 220. Хрещатик, забудова якого почалася лише в 1790-ті роки, тим не менше, за лічені десятиліття отримав статус адміністративного, ділового, громадського й торгового центру міста. Хрещатик не просто центральна вулиця – це символ і бренд гігантського мегаполіса, який розкинувся на обох берегах Дніпра та має непросту історію.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

  • Яким чином «мисливські угіддя» київських князів, пов’язані з Хрещатиком?
  • Що міститься під проїжджою частиною головної вулиці?
  • Скільки разів змінювався архітектурний вигляд центральної вулиці?
  • Який будинок називають першим київським радянським хмарочосом?
 

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Багато дослідників ототожнюють частину Хрещатика в районі Майдану Незалежності з літописним місцем Перевісищем, де знаходилося Козине болото. Нібито там за часів Київської Русі ставили тенета й полювали князі та наближені до них особи. Версія має право на існування, адже в давні часи Хрещатик був яром – заболоченою долиною невеликого струмка. Природно, що сюди на водопій збігалося багато тварин і прилітали птахи. Цей яр, званий ще Хрещатим яром, розділяв Верхнє місто, де тоді жила еліта, і віддалений Печерськ. Частина яру від Козиного болота до сучасної Бессарабської площі називалася «Піски».

 Найімовірніше, походженням свого імені вулиця зобов’язана струмку, в якому рівноапостольний князь Володимир хрестив 12 своїх синів. Щоправда, сучасні вчені розрізняють два водотоки з подібними іменами − струмок Хрещатик, що протікає безпосередньо під центральною вулицею, і струмок Хрещатицький, що бере початок у районі Володимирського узвозу та збігає до купелі княжих нащадків біля пам’ятника Магдебурзького права. Обидва струмочка течуть і понині, але тільки під землею в колекторах.

 Через  заболоченість і складний рельєф долина Хрещатика залишалася практично незаселеною аж до кінця XVIII століття. Водночас на Подолі вже тоді яблуку ніде було впасти, настільки щільно там обжилися люди.

 Початок облаштування майбутньої головної вулиці пов’язують із перенесенням Контрактових ярмарків із міста Дубно до Києва в 1797 році. Вважається, що перспективність Хрещатика як зручного ділового центру, покликаного об’єднати три сформовані історичні частини Києва − Верхнє місто, Поділ і Печерськ, помітив міський архітектор Андрій Меленський. Першою зведеною тут будівлею став двоповерховий кам’яний особняк поміщика Онуфрія Головінського.

 Будівля          Міської          думи          на          Хрещатику.          1880-ті          роки.          Фото          Ф.          де          Мезера

Будівля Міської думи на Хрещатику. 1880-ті роки. Фото Ф. де Мезера

 Хрещатик стали швидко забудовувати, проклали бруківку. В 1805 році побудували перший у місті дерев’яний театр, на місці якого зараз знаходиться Український дім. Тоді вулицю почали називати Театральною. З такою назвою вона була аж до 1869 року, поки не затвердили офіційну назву Хрещатик. У 1876 році на вулиці недалеко від колишнього Козиного болота побудували будинок міської думи, у такий спосіб, Хрещатик отримав статус міського адміністративного центру. Поступово він усе більше впорядковувався − тут побудували пошту, першу в місті телефонну станцію, біржу, проклали трамвайні лінії, встановили ліхтарі. Один за одним відкривалися фешенебельні магазини, ресторани, банки, готелі. Поступово на лінії вулиці сформувалися три площі − Європейська, Думська й Бессарабська.

 Спершу революція 1917 року й радянська влада кардинальних змін у вигляд Хрещатика не внесли. Хіба що було знесено старі пам’ятники і встановлено нові, що відповідали духу епохи. Так, повалений імперський прем’єр Петро Столипін біля міської Думи поступився місцем Карлу Марксу. Щоправда, історичну назву змінили − з 1923 протягом чотирнадцяти років вулиця називалася на честь убитого радянського дипломата Вацлава Воровського, який навіть не мав із Києвом нічого спільного.

 Звісно, усі приватні заклади, якими славилася вулиця до 1917 року, націоналізували. Але в 1930-ті роки мілітаризація СРСР наклала відбиток на архітектуру київського центру. У 1935-1936 роках колишній будинок Слов’янського (Центр слов’янської культури з трьома залами громадського призначення), зведений у 1890-і перебудували в Будинок оборони ім. Фрунзе. Будівля була зруйнована під час Другої світової війни, тепер практично на його місці розташований готель «Дніпро». Трохи раніше, поруч із колишнім будинком Слов’янського звели Будинок держустанов у модному тоді конструктивістському стилі. На розі з вулицею Леніна (тепер Богдана Хмельницького) почали будувати Будинок книги, але не добудували і знесли. Місце, що звільнилося віддали під Центральний універмаг, відкритий в 1938 році.

 Дім          оборони          на          Хрещатику,          1.          Кінець          1930-х          років

Дім оборони на Хрещатику, 1. Кінець 1930-х років

 Непоправної шкоди вулиця зазнала у вересні 1941 року на початку нацистської окупації. Радянські підпільники замінували більшість будівель на Хрещатику, а після того які німці почали тут освоюватися, запустили в дію пекельні машини. У величезній пожежі вулиця вигоріла вщент, від багатої старовинної забудови до нашого часу лишилися лічені будівлі. Окупанти не займалися відновленням зруйнованого Хрещатика, але вирішили його перейменувати. Вулицю почали називати Ейхгорнштрасе на честь убитого в Києві влітку 1918 року німецького генерал-фельдмаршала Германа фон Ейхгорна.

 Військовополонені          під          час          спорудження          хрещатицького          колектора.          Друга          половина          1940-х          років

Військовополонені під час спорудження хрещатицького колектора. Друга половина 1940-х років

 Майже відразу після звільнення Києва 6 листопада 1943 року почалися відновлювальні роботи на Хрещатику. Силами військовополонених спорудили підземний комунікаційний колектор, що існує під центральною вулицею й сьогодні. Містяни вдень і вночі розбирали обгорілі руїни. Влітку 1944 року оголосили архітектурний конкурс на забудову Хрещатика. Вулицю відбудували в стилі так званого сталінського ампіру до кінця 1950-х років. Вигляд Хрещатика кардинально змінився – його розширили, на місці підірваних 3-4-поверхових будинків звели монументальні будівлі. Висотною домінантою став «будинок із зіркою» на Хрещатику, 25. Кияни назвали так новий хмарочос, оскільки шпиль 15-поверхового житлового будинку з кінотеатром внизу увінчала гігантська п’ятикутна зірка. Цей будинок став найвищою будівлею в місті до 1981 року.

 Панорама          частини          Хрещатика,          справа          «будинок          із          зіркою».          1964          рік

Панорама частини Хрещатика, справа «будинок із зіркою». 1964 рік

 Наступна висотка на Хрещатику з’явилася тільки в роки незалежної України. На щастя, вона розташована не на червоній лінії, а у дворі за «будинком із зіркою».

 У 2005 році демонтували колишній Будинок держустанов на Хрещатику, 5, у якому після війни розташовувалася пошта, а потім різні адміністративні установи і знаменитий ресторан «Столичний». На його місці заплановано будівництво гігантського хмарочосу. Якщо проект реалізують, це завдасть серйозної шкоди архітектурному ансамблю вулиці та порушить його єдність. Зрозуміло, у наш час змінилося й призначення будівель. Нині, як і сто років тому, на Хрещатику знову працює безліч дорогих магазинів.

 Незалежно від хороших чи поганих змін, Хрещатик залишається улюбленим місцем прогулянок киян і гостей столиці, навіть у будні дні тут завжди людно.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Показати всі екскурсії
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Вічно жвава вулиця - Хрещатик! Київ закохує цим місцем!

Прогулянка по Києву приносить безліч задоволення! Це велике гарне місто, що заворожує атмосферою свята. Майже кожна його вулиця має власну історію й наповнена пам'ятками. Одна з улюблених вулиць туристів і самих киян – Хрещатик – центральна вулиця столиці, яку називають серцем міста. Довжина головної «артерії» Києва складає 1,3 кілометра. Хрещатик пафосно розкинувся на три площі. Вихідною точкою є Європейська, продовження – найвідоміша площа Незалежності, а завершення – завжди жвава Бессарабська.

Головна вулиця міста - атмосфера вічного свята

Що перше спадає вам на думку при згадці про чарівний Київ? Хрещатик! Більшість гостей столиці чули й знали про цю вулицю задовго до особистого знайомства з містом. Тому, коли вони сюди приїжджають, одразу поспішають зануритися в незвичайну красу цього чарівного місця.

Тут ви завжди знайдете чим зайнятися й на що подивитися. Після довгої прогулянки по «серцю Києва» можна відпочити й поділитися враженнями від побаченого в затишному місці, а таких ви зможете знайти безліч. Хрещатик, як і 150 років тому, дивує різноманіттям кафе, ресторанів і барів, які порадують вас незвичайним інтер'єром, вишуканою кухнею й приємним обслуговуванням.

Якщо ви налаштовані дізнатися якомога більше про Хрещатик, про те, що представляла собою ця вулиця в минулому, які архітектурні споруди зберігають пам'ять про далеке минуле... Пропонуємо вам не витрачати свій час на групові екскурсії і не спустошувати свій гаманець на послуги індивідуального гіда. Прямо зараз ви можете завантажити аудіо екскурсію і самостійно відправитися на прогулянку. Для цікавого і дуже корисного дозвілля вам знадобиться лише ваш телефон і навушники. Неспішно гуляйте по вулиці і слухайте цікаві факти, історичні відомості про Хрещатик, про великих людей, які мали безпосереднє відношення як до самого міста, так і до головної артерії столиці.

Ця вулиця завжди жвава в будні. Вдень цікаво спостерігати за тим, як живе діловий центр міста, а на вихідні, особливо ввечері, Хрещатик у Києві перетворюється на суцільне шоу. Саме на вихідні і святкові дні від Бессарабської площі до Майдану Незалежності можна прогулюватися по проїжджій частині, оскільки дорога перекрита. Чого тут тільки не побачиш: і танці різних народів світу, і оркестри, і розважальні вистави, і спортивні змагання… Можна смачно поїсти й отримати порцію культурного задоволення. Відвідавши це місце, ви не зможете залишитися байдужими до приголомшливої столиці України – Києва! Готові посперечатися, що мінімум заради Хрещатика ви захочете повернутися сюди!

 

Вічно жвава вулиця - Хрещатик! Київ закохує цим місцем!