Укр  /  Рус

Мова:

Cофійская площа

Софійська площа і стоянка туристичних автобусів. 1982 рік

Софійська площа – одна з найдавніших площ міста, яка безліч разів була в центрі суспільно-політичних подій, що змінювали хід історії України.

Сьогодні вона входить до десятки найбільш привабливих для туристів місць Києва. ЇЇ архітектурною домінантою є дзвіниця Софійського собору. З 1888 року площу прикрашає монумент гетьману Богданові Хмельницькому – найбільш упізнаваний пам’ятник Києва. Площа має цікаву історію, коріння якої заглиблюється у сиву давнину.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

  • Де перемогли печенігів?
  • Куди із Софійської площі зник фонтан?
  • Який обеліск у 1920-ті роки стояв поруч із пам’ятником Богданові  Хмельницькому?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Літопис Софійської площі починається з перших десятиліть XI століття, з «Повісті временних літ». За переказами в 1036 році кияни під керівництвом князя Ярослава Мудрого у вирішальній битві перемогли кочовиків-печенігів на підступах до міста. Розповідаючи про головну битву, літописець згадує «поле вне града», де відбувалися події. В наступні десятиліття Ярослав Мудрий збудував навколо нові укріплення. Отже, територія древнього Києва значно розширилася, а всередині «міста Ярослава» виріс Софійський собор, заснований на честь великої перемоги.

 Традиційно біля храму сформувалася велика площа, названа на честь собору – Софійською. Саме тут у 1147 році проходило віче, на якому кияни запросили на князівський престол онука Володимира Мономаха – князя Ізяслава Мстиславовича. У 1151 році на площі поруч зі святою Софією містяни вітали князів Ізяслава, В’ячеслава та Ростислава після перемоги над військами Юрія Довгорукого. Тут у 1054 році прощалися з Ярославом Мудрим. Після монголо-татарської навали Софійська площа, як і весь Київ, стала занепадати. Вона відродилася лише в період литовсько-польської держави й була в ті часи великим торжищем. Саме тут у 1648 році козацькі полки радісно вітали Богдана Хмельницького, який розгромив шляхту в битві під Пилявцями.

Софійська площа і Софійський собор. З малюнка  А. ван Вестерфельда 1651 року

 Надалі вся площа перейшла до володінь Софійського монастиря, який облаштує тут свої конюшні. Їх ліквідували тільки в середині XIX століття. У 1854-1857 роках на площі звели будівлю так званих «Присутніх місць». Побудували її за проектом архітекторів Івана Штрома, Ксаверія Скаржинського й Михайла Іконникова. Територію площі став розділили на дві частини. Вздовж утворився Володимирський проїзд, крізь який дивилися один на одного два найдревніші київські храми – Софійський і Михайлівський. У Присутніх місцях розташувалися всі тогочасні органи губернської влади, суд і Старокиївська поліцейська дільниця. В кутовій частині з боку вулиць Володимирської і Великої Житомирської розмістилася Старокиївська пожежна частина.

 У 1888 році на площі відкрили пам’ятник Богданові Хмельницькому. В той рік у Російській імперії широко відзначали 900-річчя хрещення Русі. За задумом автора Михайла Мікешина гетьман вказує булавою в сторону Москви, ніби втілюючи ідеї Переяславської Ради. Від столичних екскурсоводів можна почути версію про те, що розташування пам’ятника зумовлене забороною повернути хвіст коня до київських святинь – Софійського і Михайлівського соборів. Але це, скоріше за все, просто сучасні домисли.

 Наприкінці ХІХ – початку ХХ століття управління Софійського митрополичого дому звело на площі два дохідних будинки. Сьогодні ці будівлі реконструйовано, і тут знаходяться фешенебельні бутіки. Свого часу під час зведення будинків демонтували фрагмент старовинної монастирської стіни.


Фонтан і один з митрополичих дохідних будинків (зліва). 1905 рік

 Наприкінці позаминулого століття площу прикрасив чавунний фонтан виробництва знаменитого київського заводу Термена. Тоді фонтани виконували декілька функцій. По-перше, заплативши Київському водопровідному товариству, мешканці могли набирати воду у фонтанах для будь-яких своїх потреб. Тариф був невисоким – 1 копійка за шість відер. По-друге, басейни фонтанів слугували для водопою коней, які здійснювали тоді всі гужові та пасажирські перевезення. По-третє, фонтани були справжньою прикрасою вулиць і площ міста. Ну а за те, щоб просто зачерпнути кухоль води для втамування спраги, плата не бралася. В 1920-ті роки фонтан зник із Софійської площі, але, на щастя, не безслідно. Його просто перенесли до скверу на теперішній вулиці Олеся Гончара. Тут він стоїть і до сьогодні.

 У XX столітті площа часто опинялася в гущі суспільно-політичного життя. Так, у розпал Першої світової війни тут приймали присягу солдати чехословацького легіону. В роки Української революції саме тут були проголошені всі Універсали. Тоді лідери українського народу – Симон Петлюра, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко виступали з імпровізованих трибун на дзвіниці Софійського собору та балкону кутового будинку на Софійській площі.

 Обеліск героям Громадянської війни. 1920 рік

 Зі встановленням радянської влади площу ненадовго перейменували в Героїв Перекопа. У ті ж роки поруч із пам’ятником Хмельницькому нашвидкуруч спорудили обеліск на честь Героїв Громадянської війни. Але простояв він недовго.

 У 1930-ті роки площа опинилася в епіцентрі трамвайного руху. А згодом і зовсім стала місцем трамвайного кільця, прокладеного навколо пам’ятника Богданові Хмельницькому. В наступні радянські роки місце перетворилося в масштабний туристичний об’єкт. Тут обов’язково фотографувалися всі знаменитості, які відвідували столицю УРСР. А перед стіною Софії розташовувалася стоянка туристичних автобусів.

Трамвайне кільце на площі. 1951 рік

 У січні 1990 року напередодні відзначення Акту об’єднання ЗУНР і УНР від Софійської площі почався живий ланцюг із майже мільйона людей, який з’єднав Київ, Львів, Івано-Франківськ. У 1995 році перед дзвіницею Софійського собору був похований Патріарх Київський і всієї Русі-України Володимир (Романюк).

 У першій половині 2000-х років архітектурний образ древньої площі зазнав значних змін. Її забудову еклектично розбавило зведення елітного готелю Хаятт у стилі хайтек. Будівництво готелю розпочалося ще в 1996 році та звершилося у 2007 році.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Показати всі екскурсії
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Софійська площа – древність Києва

Простора Софійська площа – пам'ятка столиці України в центрі міста. Перед таким святим місцем, як Софійський собор, здається, дихати стає легше, на душі панує спокій і повне умиротворення. Відчуття внутрішньої гармонії переповнює навіть тих, хто вважає себе абсолютно раціональною й, при цьому, вельми темпераментною людиною. Така атмосфера властива не кожній церкві чи храмові. Софійський собор – особливий, його дух панує навіть перед входом на територію монастиря – на площі. Зовнішній вигляд дзвіниці, розташованої біля входу, приваблює зайти та отримати благодать від місця молінь.

Мудрий Ярослав і його сильний норов

Будування площі було символом перемоги Ярослава Мудрого над печенігами. Ця подія датується 1036 роком. Особливо захоплює вигляд на Софійську площу збоку, у сезон буяння зелені. Ніжного кольору біло-блакитна дзвіниця, пам'ятник Богданові Хмельницькому на коні, широколисті дерева біля стіни дзвіниці… Хочете більше захвату? Прогуляйтеся по вечірньому Києву й не забудьте дійти до Софійської площі. Під світлом ліхтарів картинка виглядає кардинально по-новому. Іноді навіть не хочеться йти, виникає стійке бажання гуляти всю ніч. Якщо ви все-таки насмілитесь на такий крок, зробіть це з продуктом-новинкою у сфері туризму. Навіть тихе нічне життя розбавить голос гіда, який веселитиме вас цікавими, майже нікому не відомими, фактами. Для створення захоплюючої екскурсійної програми були оброблені дані, отримані від найстаріших архівів. Аналогів такої бази немає, але ознайомитися з безкоштовною версією можна вже сьогодні, просто завантаживши з цієї сторінки екскурсію на будь-який девайс.

Просторий майданчик – місце проведення веселих гулянь і спортивних забігів

Оскільки площа була викладена на честь перемоги, то й дух на ній панує особливий. Атмосфера свята витає в повітрі цілодобово. З кожним святом, масовими народними гуляннями загальний фон веселощів на території перед собором згущується.

Часті заходи в старому центрі Києва:

  • новорічні й різдвяні феєрії;
  • пасхальні гуляння;
  • травневі фестивалі танці й музики;
  • святкові ходи;
  • урочистості до Дня створення Національної поліції України;
  • «Пробіг під каштанами» (стартує на Михайлівській площі).

Зустріч Різдва і Нового року на Софійській площі – популярна традиція киян і гостей міста. Тут можна відчути справжній кураж, прикрашене новорічне дерево збирає навколо себе мільйони українців. Рівно о 00:00 з курантами в небо підривають сотні пробок від шампанського – так починається новорічне диво. Тут ніхто не буде самотнім глядачем: дружелюбні компанії радо поповняться хорошими особистостями.

Казкове містечко живе декілька тижнів. Романтики радіють кожній хвилині, проведеній разом з коханими в коридорі з гірлянд, на каруселі веселяться і дорослі, і діти. Та й взагалі, дива робить кожен, тому, коли в небі під Різдво відбувається магія, вікові обмеження знімаються за умовчанням. Бажаєте задоволення, як у дитинстві? У дерев'яних вагончиках продаються святкові солодощі: цукерки у вигляді посохів, півники з карамелі – це смак дитинства кожного дорослого, яке його можна повернути в Новий рік.

Творчі заходи набирають обертів на Великдень, продовжуються весною, і влітку досягають піку. Конкурси між хореографічними колективами, музичними виконавцями, духовими і барабанними оркестрами втрачають дух суперництва, учасники відчувають себе на святі радісно, тому хвилюватися про призові місця не доводиться. Всі конкурсанти – переможці, тому що вони презентують свій талант на всю країну. І щороку їх ряди поповнюються.

Особливо важливе значення у сфері спорту має захід «Пробіг під каштанами». Він стартує з Михайлівської площі, минаючи також і Софійську. Тисячі охочих взяти участь у щорічному благодійному марафоні тим самим допомагають дітям з серцевою недостатністю. Завдяки такому заходу на зібрані кошти в центрі кардіології і кардіохірургії з'являються дорогі апарати та інше обладнання, а також витратні матеріали.

Як портативна техніка стає другом у дорозі

Звичною екскурсією вже нікого не здивувати. Типова картинка, що супроводжувала кожного в дитинстві: група туристів, що стоїть по колу, слухає гіда, намагаючись поставити каверзне запитання. Чому автоматичний гід зручніший? Слухаючи розповідь про пам'ятки, біля яких проходите, ви зосереджені лише на цікавому предметі архітектури чи іншої пам'ятки історії. Коли б ви знаходилися в групі, довелося б відволікатися на не завжди доречні питання учасників екскурсії. Слухаючи нашу екскурсію, ви отримуватимете настільки повну інформацію, що питань навіть не виникне. Ну, а якщо такі з'являться, це означає, що ви завантажили безкоштовну версію. Щоб дізнатися більше, скористайтеся повною.

Чи існує технічне рішення, як замінити живого гіда? Так, інноваційний продукт доступний для завантаження з цієї сторінки. Ви отримаєте безкоштовну версію, короткий виклад давніх подій. Але… Також записана повна версія продукту з малюнками, причому всі дати вибудувані в хронологічному порядку розвитку історії. Щоб повноцінно користуватися аудіогідом, досить будь-якого мобільного девайсу, а також навушників. Супровід розповіді йде під спокійну музику. Розслаблююча прогулянка по цікавих місцях рідного міста стає освітнім інтерактивним заходом.  

Софійська площа – древність Києва