Укр  /  Рус

Мова:

Пам'ятник Богдану Хмельницькому

Софійський собор і пам'ятник Богдану Хмельницькому на Софійській площі. Листівка 1900-х років

Пам’ятник гетьману Богдану Хмельницькому вже багато років є візитівкою Києва. Його зображають на листівках, марках, календарях, поштовій та сувенірній продукції.

Монумент відливали у Петербурзі в 1879 році. Пізніше його перевезли до Києва. У 1888 році він був урочисто відкритий на Софійській площі. Автор пам'ятника — художник і скульптор Михайло Микешин. Проект постаменту розробив у 1885 році київський архітектор Володимир Ніколаєв. Спершу на постаменті були три таблиці. На першій таблиці були написані дати: "1648–1654". На другій - "Богданові Хмельницькому — єдина і неподільна Росія" . На третій - "Волимо під царя східного, православного". На початку 1920-х років їх замінили на більш скромну табличку "Богдан Хмельницький. 1888", що збереглася дотепер.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
7 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Де спочатку визначили місце для пам'ятника?
  • Що не сподобалося громадськості в першому проекті монумента?
  • Чому пам'ятник провів свої перші дев'ять років в "клітці"?
  • Як кияни жартують з приводу тексту таблички на постаменті?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Ідея встановити пам’ятник Богдану Хмельницькому з’явилася  в Києві ще у 1840-і роки. Проте імперська влада зважилася увіковічити пам'ять українського козацького гетьмана тільки після того, як подавили польське повстання у 1863 році.

 Спочатку місце обрали на сучасній Бессарабській площі, яка у період з 1869-го по 1881-ий роки носила ім’я Богдана Хмельницького. Проте комітет зі спорудження монумента вирішив, що більш вдалим місцем буде Софійська площа. Адже саме там у грудні 1648 року кияни зустрічали козацьке військо, яке перемогло війська Речі Посполитої в битві під Пилявцями. Тепер – це село Пилява в Хмельницькій області. Очолював військо Богдан Хмельницький.

Проект          пам'ятника          Богдану          Хмельницькому          в          Києві.          1870-і          роки

Проект пам'ятника Богдану Хмельницькому в Києві. 1870-ті роки

 Створити пам’ятник доручили скульптору Михайлу Микешину.  Художник, зрозуміло, не безкорисливо, з радістю відгукнувся на заклик киян. Розроблений ним проект затвердив імператор Олександр ІІ. Втім, коли бронзова модель була виставлена в Києві на загальний огляд, почалися проблеми. Справа в тому, що скульптор замислив складну композицію. Крім гетьмана, було зображено - затоптану копитами коня, та вкриту польським стягом фігуру ієзуїта. Ще - фігуру польського пана, що падає зі скелі. А на додаток —зображення вбитого єврея з награбованим церковним майном в скорчених руках. Кияни, які завжди вирізнялися розсудливістю, висловили думку, що подібна символіка може призвести до міжконфесійних і міжнаціональних чвар. А вони в місті були ні до чого. Але основну проблему на той час все ж таки становила вартість робіт і гонорар, який запросив автор, — більше 145 тисяч рублів. Це були дуже великі гроші. Тим паче, що державного фінансування не передбачалося, а будувати збиралися на громадські пожертви. Микешин спочатку категорично відмовився змінювати проект. Але підвів під свою відмову ідеологічну базу. Адже сам імператор дав йому попереднє благословення! Однак, щоб не втратити замовлення, все ж погодився здешевити його на третину. До того ж обирати йому не доводилося. За наказом царя для виготовлення скульптури вже виділили більше півтори тисячі пудів мідного брухту із фондів Морського відомства.

 До літа 1873 року комітет зі спорудження та скульптор домовилися про відливання пам'ятника. Робота затяглася. А через п’ять років імператор звелів, щоб "прикрита польським стягом фігура була цілком знята та знищена". В результаті від початкового проекту залишилася лише статуя Богдана на коні. Її відлили у Петербурзі в 1879 році та трохи пізніше привезли до Києва.

 Нарешті, на початку 1880-х років багатостраждальний пам’ятник прибув до Києва. Хто міг тоді уявити, що його пригоди будуть мати продовження у наступному десятилітті. Фігуру встановили на Софійській площі на тимчасовому цегляному постаменті. Ось тут і почалися поневіряння у пошуках грошей на матеріал і роботи, необхідні для спорудження постійного постаменту. Олександр ІІ, який зазвичай особисто підписував усі архітектурні рішення у великих містах імперії, напередодні смерті наказав зробити постамент у вигляді простого насипного кургану. Київські спеціалісти вирішили, що такий варіант непрезентабельний, і виступили рішуче проти. В результаті, наступник царя Олександр ІІІ - у 1883 році постановив  безоплатно передати під постамент гранітні блоки, які залишилися в Києві після будівництва Ланцюгового мосту. Варто зазначити, що кияни не надто охоче жертвували гроші на будівництво, що так затягнулося. Отже після всіх попередніх  робіт на п’єдестал залишалась мізерна сума - 99 рублів 24 копійки.

 Микешин страшенно образився на київських замовників і повністю усунувся від робіт. Над фігурою Богдана Хмельницького на Софійській площі спорудили дощатий сарай, щоб вберегти його від негоди й опадів. Поруч збудували підсобні приміщення для робітників, які обтесували каміння, і, звичайно, прибудували сарайчик для відправлення природних потреб. Таким чином недобудований пам’ятник, і площа стали виглядати досить непривабливо. Кажуть, на дощатій "клітці" Богдана, хтось із чуйних киян написав від його імені прохання:

Зніміть з мене цю буду собачу,

Нехай я білого світа побачу!

 Нарешті, зглянувся не тільки над гетьманом, але й над містом відомий київський архітектор Володимир Ніколаєв. У 1885 році він подав до комітету зі спорудження пам’ятника проект його завершення. До того ж він відмовився від оплати за керівництво роботами. Заради справедливості варто зазначити, що Державна Рада виділила на це 12 тисяч рублів. Але гроші мали надійти тільки наступного фінансового року. З огляду на це міський голова також вирішив підтримати Київ і позичив цю суму із власних коштів. На той час подібні вчинки були звичайною справою для заможних киян.

Роботи          на          Софійській          площі          перед          відкриттям          пам'ятника          Богдану          Хмельницькому.          1888          рік

Роботи на Софійській площі перед відкриттям пам'ятника Богдану Хмельницькому. 1888 рік

 Згідно з проектом Ніколаєва постамент став дещо нижчим  - його остаточна висота складає 10 метрів 85 сантиметрів. Але порушення пропорцій пізніше сховали за допомогою простого прийому: постамент завили плющем. У 1887 році за проектом того самого В. Ніколаєва навколо пам’ятника зробили чавунну огорожу та встановили гарні ліхтарі. Звісно, вся ця активізація робіт почалася не просто так. У 1888 році в Києві широко святкувалося 900-річчя Хрещення Русі. На нього було запрошено чимало іменитих гостей. Зрозуміло, що центральна площа біля Софії мала виглядати презентабельно. Відкриття монумента якраз і приурочили до знаменної події.

 Після революції 1917 року написи "1648–1654", "Богданові Хмельницькому — єдина неподільна Росія" та "Волимо під царя східного, православного", встановлені спочатку на постаменті, нова влада визнала неполіткоректними. Тому на початку 1920-х років їх замінили скромною табличкою "Богдан Хмельницький. 1888". Проте з того часу напис, що відображає давно забуту дату відкриття пам’ятника, викликає глузливі коментарі киян. Вони порівнюють тривалість життя Хмельницького, який народився у 1595 році із довголіттям біблейського Мафусаїла.

Софійська          площа          і          пам'ятник          Богдану          Хмельницькому.          1953          рік

Софійська площа і пам'ятник Богдану Хмельницькому. 1953 рік

 Після Другої світової війни площі дали ім'я Богдана Хмельницького. Декілька разів вона була реконструйована. З часом там прибрали трамвайне коло, і в 1993-му їй  повернули попередню назву. А через 5 років за проектом архітектора Ю. Лосицького, згідно з архівними кресленнями, відновили огорожу та ліхтарі біля пам’ятника, які були знесені в 1946 році.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Показати всі екскурсії
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Пам'ятник Богдану Хмельницькому – символ української столиці

Звичайно ж, на території древнього Києва знаходиться неймовірно багато пам'яток і цікавих місць, перерахувати які цілком просто неможливо за один раз. Але є серед них і такі, без яких уявити цілісний облік доброзичливої столиці України ніяк не можна. У Києва, як і інших міст світу, є свої «візитні картки», відвідати які радять кожному гостю з інших країн чи областей нашої країни. До них, безперечно, належить величний пам'ятник Богдану Хмельницькому. Київ по праву пишається цією безцінною статуєю, зведення якої зобов'язане ідеї історика Миколи Костомарова. Свою думку він озвучив ще в 40-х роках ХХ століття, а створений пам'ятник уже був у 1888, коли й відбулась урочиста церемонія відкриття. Така дата була не випадковою: зведення монументу приурочили до важливої історичної події – 900-ліття з дня хрещення Русі. З тих пір і до наших днів пам'ятник красується в самому центрі древньої столиці, на знаменитій Софійській площі.

До слова, вибір цього місця теж був повністю свідомим, і причиною тому було не лише вигідне розташування в центральній частині. За даними історичних зведень, саме тут у минулому кияни урочисто зустрічали гетьмана після перемоги над польською шляхтою. До речі, щодо того, в який бік варто було повернути пам'ятник Богдану Хмельницькому, також були суперечки. Спочатку ідея полягала в тому, щоб полководець «грозив» своєю булавою в сторону Польщі, але в такому положенні задня частина пам'ятника була звернена до Михайлівського монастиря, що було неприйнятним. Після того було прийнято рішення про те, щоб повернути постамент, внаслідок чого булава тепер звернена в бік Швеції.

Цікавий Київ: пам'ятник Богдану Хмельницькому як візитна картка України

За час існування монументу змінювалось не лише його розташування, але й багато інших деталей. Наприклад, зараз на постаменті є лише один лаконічний напис, побачити який можуть всі відвідувачі Софійської площі. Це ім'я великого українського полководця і рік, коли було споруджено статую. Раніше пам'ятник Богдану Хмельницькому в Києві мав написи такого змісту: «Хочемо царя східного, православного», а також «Богдану Хмельницькому єдина й неподільна Росія», які згодом були видалені.

Цікава й насичена сама історія зведення монументу. Згідно зі справжніми джерелами, початковий проект мав у собі не лише статую гетьмана, а цілу скульптурну композицію. Серед таких деталей, які повинні були до неї входити, історики називають фігуру польського шляхтича, що падає з гранітної скелі, труп єзуїта під копитами коня, на якому був Богдан Хмельницький, а також роздертого жида з начинням, викраденим з церкви. Крім того, монумент повинен був бути доповнений п'ятьма фігурами на передньому плані – кобзарем, що співає, та захопленими слухачами, що знаходяться по боках від нього. Саме така композиція мала складати пам'ятник Богдану Хмельницькому. Київ же сьогодні прикрашає бронзова фігура самого гетьмана на коні. Як пояснюють дослідники, монумент споруджувався на благодійні внески, і на ті кошти такий масштабний проект неможливо було втілити в життя.

Не просто монумент, а уособлення національної гордості

Переживши багато важливих подій в історії України та інших держав, сьогодні пам'ятник Богдану Хмельницькому є невід'ємною частиною багатої культурної спадщини нашої країни. Для всіх співвітчизників без виключення це не просто пам'ятник відомій особі й політичному діячу, а й символ столиці та справжня національна гідність. У наші дні дуже часто сам пам'ятник і площа навколо нього стають місцем збору багатьох націонал-патріотів на демонстрації та мітинги. Зовсім не дивно, що саме фігура українського гетьмана стала центром значущих суспільно-політичних подій, що відбуваються на території країни.

Якщо вам також хочеться доторкнутися до славетної історії й на власні очі побачити символ Києва, то знайти його буде зовсім не складно завдяки зручному місцю розташування. До Софійської площі можна легко дістатися чи від Майдану Незалежності, піднявшись по Софійській вулиці, чи пройшовши декілька кварталів від ще однієї знаменитої пам'ятки – Золотих воріт. Втім, якщо виникнуть труднощі, можна запитати дорогу в будь-якого перехожого: про таке відоме пам'ятне місце, як пам'ятник Богдану Хмельницькому, знають не лише самі кияни, а й приїжджі.

Історія пам'ятника Богдану Хмельницькому в аудіоекскурсії

Пам'ятник Богдану Хмельницькому - обов'язкове місце для відвідування кожного поважаючого себе туриста. Тепер же, щоб ознайомитися з історією пам'ятки - не обов'язково замовляти гіда і підлаштовуватися під певний час. Представляємо Вам наш новий продукт - аудіо гід по визначних пам'ятках. Коротка версія доступна для скачування безкоштовно, але якщо ви хочете дізнатися докладну історію, а також унікальні факти про пам'ятник - радимо завантажити повну версію. Все дуже просто. Завантажуйте аудіо файл на Ваш мобільний пристрій, беріть навушники і вирушайте на екскурсію!

Пам'ятник Богдану Хмельницькому – символ української столиці