Софійський собор і пам'ятник Богдану Хмельницькому на Софійській площі. Листівка 1900-х років
Пам’ятник гетьману Богдану Хмельницькому вже багато років є візитівкою Києва. Його зображають на листівках, марках, календарях, поштовій та сувенірній продукції.
Монумент відливали у Петербурзі в 1879 році. Пізніше його перевезли до Києва. У 1888 році він був урочисто відкритий на Софійській площі. Автор пам'ятника — художник і скульптор Михайло Микешин. Проект постаменту розробив у 1885 році київський архітектор Володимир Ніколаєв. Спершу на постаменті були три таблиці. На першій таблиці були написані дати: "1648–1654". На другій - "Богданові Хмельницькому — єдина і неподільна Росія" . На третій - "Волимо під царя східного, православного". На початку 1920-х років їх замінили на більш скромну табличку "Богдан Хмельницький. 1888", що збереглася дотепер.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Звичайно ж, на території древнього Києва знаходиться неймовірно багато пам'яток і цікавих місць, перерахувати які цілком просто неможливо за один раз. Але є серед них і такі, без яких уявити цілісний облік доброзичливої столиці України ніяк не можна. У Києва, як і інших міст світу, є свої «візитні картки», відвідати які радять кожному гостю з інших країн чи областей нашої країни. До них, безперечно, належить величний пам'ятник Богдану Хмельницькому. Київ по праву пишається цією безцінною статуєю, зведення якої зобов'язане ідеї історика Миколи Костомарова. Свою думку він озвучив ще в 40-х роках ХХ століття, а створений пам'ятник уже був у 1888, коли й відбулась урочиста церемонія відкриття. Така дата була не випадковою: зведення монументу приурочили до важливої історичної події – 900-ліття з дня хрещення Русі. З тих пір і до наших днів пам'ятник красується в самому центрі древньої столиці, на знаменитій Софійській площі.
До слова, вибір цього місця теж був повністю свідомим, і причиною тому було не лише вигідне розташування в центральній частині. За даними історичних зведень, саме тут у минулому кияни урочисто зустрічали гетьмана після перемоги над польською шляхтою. До речі, щодо того, в який бік варто було повернути пам'ятник Богдану Хмельницькому, також були суперечки. Спочатку ідея полягала в тому, щоб полководець «грозив» своєю булавою в сторону Польщі, але в такому положенні задня частина пам'ятника була звернена до Михайлівського монастиря, що було неприйнятним. Після того було прийнято рішення про те, щоб повернути постамент, внаслідок чого булава тепер звернена в бік Швеції.
За час існування монументу змінювалось не лише його розташування, але й багато інших деталей. Наприклад, зараз на постаменті є лише один лаконічний напис, побачити який можуть всі відвідувачі Софійської площі. Це ім'я великого українського полководця і рік, коли було споруджено статую. Раніше пам'ятник Богдану Хмельницькому в Києві мав написи такого змісту: «Хочемо царя східного, православного», а також «Богдану Хмельницькому єдина й неподільна Росія», які згодом були видалені.
Цікава й насичена сама історія зведення монументу. Згідно зі справжніми джерелами, початковий проект мав у собі не лише статую гетьмана, а цілу скульптурну композицію. Серед таких деталей, які повинні були до неї входити, історики називають фігуру польського шляхтича, що падає з гранітної скелі, труп єзуїта під копитами коня, на якому був Богдан Хмельницький, а також роздертого жида з начинням, викраденим з церкви. Крім того, монумент повинен був бути доповнений п'ятьма фігурами на передньому плані – кобзарем, що співає, та захопленими слухачами, що знаходяться по боках від нього. Саме така композиція мала складати пам'ятник Богдану Хмельницькому. Київ же сьогодні прикрашає бронзова фігура самого гетьмана на коні. Як пояснюють дослідники, монумент споруджувався на благодійні внески, і на ті кошти такий масштабний проект неможливо було втілити в життя.
Переживши багато важливих подій в історії України та інших держав, сьогодні пам'ятник Богдану Хмельницькому є невід'ємною частиною багатої культурної спадщини нашої країни. Для всіх співвітчизників без виключення це не просто пам'ятник відомій особі й політичному діячу, а й символ столиці та справжня національна гідність. У наші дні дуже часто сам пам'ятник і площа навколо нього стають місцем збору багатьох націонал-патріотів на демонстрації та мітинги. Зовсім не дивно, що саме фігура українського гетьмана стала центром значущих суспільно-політичних подій, що відбуваються на території країни.
Якщо вам також хочеться доторкнутися до славетної історії й на власні очі побачити символ Києва, то знайти його буде зовсім не складно завдяки зручному місцю розташування. До Софійської площі можна легко дістатися чи від Майдану Незалежності, піднявшись по Софійській вулиці, чи пройшовши декілька кварталів від ще однієї знаменитої пам'ятки – Золотих воріт. Втім, якщо виникнуть труднощі, можна запитати дорогу в будь-якого перехожого: про таке відоме пам'ятне місце, як пам'ятник Богдану Хмельницькому, знають не лише самі кияни, а й приїжджі.
Пам'ятник Богдану Хмельницькому - обов'язкове місце для відвідування кожного поважаючого себе туриста. Тепер же, щоб ознайомитися з історією пам'ятки - не обов'язково замовляти гіда і підлаштовуватися під певний час. Представляємо Вам наш новий продукт - аудіо гід по визначних пам'ятках. Коротка версія доступна для скачування безкоштовно, але якщо ви хочете дізнатися докладну історію, а також унікальні факти про пам'ятник - радимо завантажити повну версію. Все дуже просто. Завантажуйте аудіо файл на Ваш мобільний пристрій, беріть навушники і вирушайте на екскурсію!