Укр  /  Рус

Мова:

Станція метро «Олімпійська»

Центральний зал станції «Республіканський стадіон» 2010 рік

Станція метро "Олімпійська" розташована на Оболонсько-Теремківській лінії метрополітену (синій) між станціями "Льва Толстого" та "Палац Україна".

 

Станція "Олімпійська" завдячує своєю назвою головній центральній арені міста. Проте її відкриття було здійснено лише за рік після Олімпіади 1980 року, футбольні матчі якої проходили в Києві на Центральному стадіоні. Тривалий час станція називалася "Республіканський стадіон" і була перейменована напередодні футбольного чемпіонату "Євро-2012". Станція "Олімпійська" побудована з урахуванням великої пропускної спроможності, щоб дозволити вільно пересуватися шанувальникам спорту під час проведенням масових заходів на НСК "Олімпійський". Окрім цього, на площі поблизу виходу зі станції розташувалися Національний університет фізичного виховання і спорту та заклади культури — Київський планетарій і Київський національний академічний театр оперети.

Чи хотіли б Ви дізнатися • Як первісно хотіли назвати станцію?
 • Які композиції, присвячені спорту, вписані в її інтер'єр?
 • Що планували побудувати на площі над станцією?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Станція "Олімпійська" пілонна, глибокого залягання, острівного типу, довжина платформ 102 метри. Розробляв її колектив у складі архітекторів Тамари Целіковської, Анатолія Крушинського і художника Олександра Міловзорова, який є автором барельєфу та горельєфів. За останні десять років пасажиропотік через станцію значно зменшився — у 2009 році кількість пасажирів становила 38,6 тисячі людей на добу, а у 2018 році 31,2 тисячі. Назва станції обумовлена близькістю Олімпійського стадіону — головного спортивного майданчика міста, який водночас є й головною спортивною ареною всієї країни. Тож не дивно, що й проектна назва станції — "Центральний стадіон" враховувала це сусідство.

 Центральний     стадіон     Києва     під     час     Олімпіади-80.     27     липня     1980     року

Центральний стадіон Києва під час "Олімпіади-80". 27 липня 1980 року

 "Олімпійська" — 23-я станція київського метрополітену за рахунком і восьма на Теремківсько-Оболонській (синій) гілці. Станція складається з трьох підземних залів — центрального й двох платформ для посадки. Наземного вестибюлю немає, вихід на поверхню здійснюється за допомогою декількох пандусів, розташованих обабіч Троїцької площі та Великої Васильківської вулиці.

 Варіант     оформлення     центрального     залу     станції     Республіканський     стадіон

Варіант оформлення центрального залу станції "Республіканський стадіон"

 Під час будівництва станції планувалося, що пілони та стіні будуть обличковані мармуром з Прохоро-Баладинського родовища, але на момент закінчення робіт його запаси було практично вичерпано, і  видобування припинилося. Проектувальники вирішили змінити оздоблення, тоді в хід пішов сірий мармур, який надав станції загального дуже похмурого вигляду. До того ж обличкування сильно поглинає світло, тому на "Олімпійській" завжди темно. До речі, первісно станцію освітлювали лампи в плафонах молочно-білого кольору, а сучасні люстри дещо нагадують ті, що встановлені на станції "Золоті Ворота".

 Сучасні     люстри     в     системі     освітлення     станції     Олімпійська

Сучасні люстри в системі освітлення станції "Олімпійська"

 Ще однією суттєвою проблемою станції стала близькість долини річки Либідь та її притоки, підземної ріки Клов. Ґрунтові води завдають суттєвого впливу на підземні конструкції станції, тим більше, що вона відносно неглибокого залягання — близько 23 метрів. Тому на перекриттях пілонів у підземному залі місцями можна побачити залишки вологи.

 При проектуванні станції було враховано велику кількість спортивних уболівальників, що будуть нею користуватися. Так, тут зроблено зручні та просторі проходи поміж платформними та центральним залами, які розгороджені тонкими пілонами. За рахунок цього "Олімпійська" віддалено нагадує станції колонного типу. Крім НСК "Олімпійський", на площі й вулиці над станцією знаходиться велика кількість об’єктів, куди щоденно приходить багато відвідувачів. Це — Національний університет фізичного виховання і спорту, Музей братів Кличків, Київський планетарій, Київський національний академічний театр оперети, величезний офісний центр, багато магазинів і закладів громадського харчування.

 В 2003 році доступ до частини входів станції було обмежено у зв'язку з будівництвом торговельного центру "Троїцький", що мав зайняти значну частину площі й повністю перегородити прохід між станцією та стадіоном. Але за рахунок реконструкції спортивної арени під чемпіонат "Євро 2012" недобудову було знесено, а площу збережено. Після реконструкції також оновили пандуси, що ведуть до метро. 11 липня 2011 року до прийдешнього футбольного чемпіонату назва станції була змінена з "Республіканський стадіон" на "Олімпійська".

 Горельєфна     композиція     Олімпійський     вогонь

Горельєфна композиція "Олімпійський вогонь"

 Головною окрасою підземного залу станції, яка водночас перегукується з її назвою, стала горельєфна композиція "Олімпійський вогонь". Вона виконана з різнокольорової смальти, де переважають червоний та синій відтінки. Трошки пізніше в оздоблення додали величезні металеві олімпійські кільця. Спортивний відтінок мають також і прикраси касового залу. Тут на стінах можна побачити керамічні барельєфи з зображеннями футболістів та хокеїстів під час гри. Всі ці об'єкти є цінними пам'ятками монументально-декоративного мистецтва радянської доби.

 Керамічний     барельєф     Хокеїсти     на     стіні     касового     залу     станції

Керамічний барельєф "Хокеїсти" на стіні касового залу станції

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами