1-ша Київська гімназія. 1880-ті роки
Бульвар Шевченка розташувався між площами Бессарабською та Перемоги.
Бульвар Тараса Шевченка, це найвідоміший бульвар Києва, прикрашений алеєю пірамідних тополь. Сьогодні – це найдовша в Європі алея тополь, довжиною майже два кілометри. Бульвар є однією з центральних магістралей міста, що поєднує Хрещатик і площу Перемоги. Завдяки композиційній єдності будинків, створених у різних стилях, він є одним із кращих зразків містобудівного мистецтва України. Бульвар з’явився на мапі Києва у 1830 роки разом із початком будівництва університету ім. Святого Володимира. Він має цікаву історію забудови та береже пам'ять про події та людей, які в різні часи були з ним пов’язані.
А чи хотіли б Ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Буває таке, що живеш у місті не перший рік, а знаєш про нього дуже мало. Ідеш по історичній вулиці й поняття не маєш, що ж там було раніше. Ну а ті, хто приїхав до столиці та навіть не здогадується про історичну цінність того чи іншого місця? А набагато ж цікавіше прогулюватися по місту й знати, що було колись там чи деінде, що стояло на місці певної архітектурної споруди. Це дає можливість перенестися й пірнути в насичене минуле міста.
Звичайно ж, все має свою історію. Відома в 1834 році Бульварна вулиця сьогодні має назву бульвар Шевченка. Але до того, як бульвар назвали на честь відомого українського поета, він встиг змінити ще дві назви – Університетський і Бібіковський. Сучасну назву бульвар отримав лише в 1919 році.
Чим же такий популярний бульвар Шевченка? Київ – історична місцевість, що побачила за весь час свого існування багато чого. І ця територія не виключення. Вулиця виникла одночасно з будівництвом Київського університету. Починалась вона з Бессарабської площі, власне, як і сьогодні, а от тягнулася до самої Тріумфальної арки, де зараз знаходиться Повітрофлотський шляхопровід.
Але чому ж сьогодні бульвар закінчується на площі Перемоги? Це пов'язано з перейменуванням Брест-Литовського проспекту на проспект Перемоги. І, за логікою, починатися він повинен був з площі, що мала однойменну назву.
А ви помічали, що символом і своєрідною візитною карткою бульвару є не звичні для Києва каштани, а пірамідальні тополі? Спочатку «зеленими старожилами» слугували липи й каштани. Але от не прижились вони там, тому було вирішено засадити територію тополями, які й сьогодні є прикрасою алеї бульвару.
Улюблений всіма киянами та багатьма гостями столиці Ботанічний сад ім. А. В. Фоміна був закладений у 1839 році з лівого боку. Показово, що саме в ботанічному саду збереглась частина старої дротяної плетеної огорожі, встановленої на бульварі.
Багато мешканців столиці навіть не здогадується, що у воєнні та післявоєнні роки по бульвару Шевченка ходив трамвай під щасливим номером 7. А на місці, де сьогодні можна побачити пам'ятник М. Щорсу, раніше стояв пам'ятник внукові Катерини ІІ, графові Бобринському.
Прогулюючись по живописному бульвару, можна годинами дивитися на цікаві споруди й думати, коли вони з'явилися та що було на їхньому місці раніше. Озирніться навколо й переконайтеся в тому, що майже кожна будівля тут викликає якийсь особливий інтерес. Відома всім пам'ятка неовізантійської архітектури, представлена величним Володимирським собором, розташована за адресою бульвар Шевченка, 20. Фундамент собору був закладений ще в 60-ті рр. ХІХ ст. Також варто приділити увагу таким будівлям:
У будинках №5-7 уже в післявоєнні роки був розташований готель, тільки називався він інакше – «Україна». Пройти повз розкішного маєтку за адресою бульвар Шевченка, 12 навряд чи хтось зможе. І не лише тому, що будівля є пам'яткою архітектури. Колись це був будинок мецената Терещенка, а сьогодні тут розташований літературно-художній музей Тараса Шевченка.
Зараз у будинку №18 знаходиться філія «Укртелеком». Побудована будівля була ще в 50-х рр. і до революції в її стінах навчалися діти: це була 2-га київська гімназія.
Будинок №34, безумовно, кидається в очі. Зразок вікторіанської неоготики навряд чи може залишитися непоміченим. Цим чудовим маєтком володів Іван Терещенко, син мецената. А сьогодні тут розташований Відділ віз і дозволів.
Привертає увагу й гарний будинок з вежею №36. Побудований він був для аптекаря Фрометта. І сьогодні, через багато років, у будинку продовжує працювати аптека, хоч і сусідить з готелем, який відкрили нові господарі будівлі.
Одна з найгарніших вулиць столиці, забудована унікальними пам'ятками архітектури – бульвар Шевченка в Києві. І з цим важко посперечатися. Тут є ще безліч цікавого: Будинок національних творчих колективів, колишня жіноча гімназія, дохідні будинки.
Збираєтесь прогулятися по бульвару Шевченка й хочете дізнатися ще більше цікавого про цю місцевість? Тоді радимо скористатися новинкою – аудіогідом. Завантажити його можна на цій же сторінці в будь-який час. Аудіоекскурсія – це можливість зануритися в історію, пройтися в хронологічному порядку по подіях і дізнатися багато цікавої інформації. Коротка ознайомлювальна версія надається абсолютно безкоштовно. До речі, саме така пропозиція, як наша, дозволяє розширювати кругозір і хизуватися ерудицією в колі близьких.
Не завжди є можливість знайти час на групові прогулянки, не завжди можна натрапити на хорошого екскурсовода… Щоб дізнатися більше про пам'ятки Києва, ви, звичайно, можете ходити по місту з величезною енциклопедією в руках. Але з таким продуктом, як аудіоекскурсія, можливо в будь-який вільний час познайомитися з цікавою пам'яткою. Досить завантажити екскурсію на телефон, вкинути навушники й вирушити на прогулянку. Зручно, коли гід знаходиться у власній кишені!