Укр  /  Рус

Мова:

Парк Тараса Шевченка

Центральний вхід в парк Шевченка. 1966 рік

Парк Шевченка розташований у периметрі між вулицями Терещенківської, Льва Толстого, Володимирської та бульваром Тараса Шевченка.

 

Парк Шевченка - один з найпопулярніших парків Києва, він розташований в центрі міста навпроти "червоного" корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Композиційним центром зеленого куточка є пам’ятник Кобзарю. Парк компактний, але при цьому насичений різними інсталяціями як старими, так і сучасними. Крім того, тут є дитячий майданчик, фонтани і бювет. Історія парку дуже незвичайна і пов'язана з будівництвом Університету Святого Володимира.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Як бразильський імператор Педро ІІ «врятував» територію парку від забудови?
  • Де знаходиться маленьке Чорне море?
  • Яке місце облюбували кияни-шахісти?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У 1837 році був закладений знаменитий "червоний" корпус Університету святого Володимира. Довгий час навпроти нього був великий пустир. Тут практично не було дерев і він використовувався як плац для муштри солдатів. Згодом дві третини пустиря викупили багаті київські родини Терещенків, Ханенків, Толлі. У 1870-і роки міська влада поділила на ділянки під забудову решту території, і збиралася виставити землю на продаж. Але сталося так, що в 1876 році до Києва приїхав бразильський імператор Педро ІІ. У міському фольклорі існувала легенда, що саме завдяки цьому візиту, доля пустиря склалася інакше. У супроводі генерал-губернатора та міського голови імператор оглянув місто. Біля Університету його увагу привернув великий вільний майданчик. Він вирішив, що саме тут спеціально залишили місце для майбутнього парку та із захопленням висловився про те, як мудро київське начальство поставилося до планування міста. Міському голові не залишалося нічого іншого, як підтвердити "думку" іноземного гостя.

 Пустир          перед          будівлею          Університету.          1870-ті          роки

Пустир перед будівлею Університету. 1870-ті роки

 До справи взявся відомий садівник Карл Христіані. Роботи велися під наглядом київської Садової комісії. Сквер був розпланований з двома головними алеями, які перетиналися під прямим кутом. Оскільки грунт тут був глинистий, то висаджені дерева росли погано, марніли та всихали. Тривалий час сквер виглядав не презентабельно. Лише після внесення добрив, зелень почала швидко підніматися. По-справжньому на парк це місце перетворилося тільки на початку 1890-х років. Головний вхід розташовувався навпроти Університету. Біля входу стояли три лавочки для бажаючих відпочити, а по периметру зробили металеву огорожу. На території спланували три фонтани. Два біля бічних входів, а третій, який відтворює контури Чорного моря,  —  в глибині, ближче до вулиці Терещенківської. За порядком у парку стежив сторож, а на ніч входи зачинялися.   

 Пам’ятник          імператору          Миколі          І.          1900-т          роки

Пам’ятник імператору Миколі І. 1900-ті роки

 У 1896 році на перехресті алей постав пам’ятник імператору Миколаю І, який давно планували встановити на цьому місці. Саме за його наказом був побудований Київський університет. Сам парк почав називатися Миколаївським. Незабаром тут з’явилися каруселі, дитячі майданчики, кегельбан. Зі сторони вулиці Караваєвської, тепер Льва Толстого, спорудили один з перших в Києві громадських туалетів, що функціонує і до сьогодні. Парк став популярним місцем для прогулянок студентів і гімназистів 1-ої гімназії. З'явилися тут і панянки сумнівної репутації, що викликало велику стурбованість у керівництва цих навчальних закладів.

 Після революції 1917 року і під час Громадянської війни парк значно занепав і спустошився. Через два роки пам’ятник Миколі І скинули з постаменту. Кілька років він пролежав на тому ж місці, а потім його відправили на переплавку до заводу "Арсенал". Порожній постамент, з якого обдерли царський вензель і імперський герб, деякий час залишався в парку. У 1939 році на місці скинутої скульптури імператора встановили пам’ятник Тарасу Шевченку роботи скульптора Матвія Манізера. Відкриття приурочили до 125-ої  річниці від дня народження Кобзаря. З того часу парк отримав звичну для нас сучасну назву.

 Відкриття          пам'ятника          Шевченку.          6          березня          1939          рік

Відкриття пам'ятника Шевченку. 6 березня 1939 рік

 Під час Другої світової війни парк Шевченка значно постраждав. Частина зелених насаджень, як і в багатьох інших зелених куточках Києва, пішла на дрова. Наприкінці 1940 - початку 1950-х років висадили нові дерева - клени, липи, ясени, каштани, берези, горіх.

 У 1950-ті роки тут стали збиратися любителі настільних ігор, що перебралися з Золотоворітського скверу. Один з куточків парку незабаром спеціально обладнали для такого проведення вільного часу. Він отримав в народі назву "Садочок". Тут грали, та й зараз грають в доміно, шашки, шахи.

 Шахісти          в          парку          Шевченка.          2011          рік

Шахісти в парку Шевченка. 2011 рік

 У 2001 році парк реконструювали, частково відновили насадження з дерев і реквізит. Сьогодні в парку Шевченка є кілька фонтанів, збудованих на місці старих, зберігся і фонтан Чорне море. В останні роки тут з’явилося багато лавочок різної форми і місткості, розроблених молодими архітекторами. Біля дитячого майданчика є скульптура бабусі, вона так і називається "Бабця класична" і має всі атрибути літніх жінок, які полюбляли посидіти на лавочці біля будинку у 80-і роки минулого століття. У 2015 році київські мотоциклісти заклали тут Байкерську алею з 30 кленів. На вході з боку бульвару Шевченка діє туристичний центр, стилізований під трамвай. Неподалік, трохи в глибині, багато років працює ресторан "Опанас" з літнім майданчиком, а по периметру парку встановлені кілька кіосків, в яких можна купити запашну каву. Влітку тут люблять відпочивати, зручно розмістившись прямо на зелених газонах. Адміністрація парку розташовується в будиночку на розі вулиць Льва Толстого і Терещенківської.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Парк ім. Т. Шевченка – епіцентр пам'яток Києва

Велич Червоного корпусу університету ім. Т. Шевченка доповнюється красою паркової зони. Будівля університету, зелений оазис шевченкового парку і Ботанічний сад ім. О. Фоміна – це геніальний ансамбль, що викликає ненаситне захоплення перехожих. Парк постійно доповнюють новими дизайнерськими фішками. А самі студенти вигадують для себе виграшні історії, на основі яких створюють студентські традиції. Однією з таких є прикладання залікових книжок до скульптури бабусі. Студенти зробили з неї талісман для здавання зрізів знань. У парку геніально облаштована територія – зручні лавки з високими спинками, фонтани, клумби, дитячий майданчик, стежечки для прогулянок.

Один із найпривабливіших парків Києва – парк ім. Т. Шевченка

До західної і східної частин минулого скверу прилягає вулиця Льва Толстого та бульвар ім. Т. Шевченка. Спочатку посередині площі на постаменті стояв аж ніяк не образ українського письменника.

Заглиблюючись взагалі в кінець ХІХ століття, відомо, що тут була земля для паші корів, і тільки після того, як територію розчистили, було створено нинішній об'єкт садово-паркового мистецтва. У центрі була фігура Миколи І, але в 1920 році її знесли більшовики.

До 125-річчя поета, художника й письменника була зведена скульптура Кобзаря. Над повною композицією монумента працювало два талановитих майстра своєї справи – петербурзький архітектор Є. Левінсон і скульптор М. Манізер. Початок збору коштів тягнувся ще з 1903 року. Потім районна влада не змогла визначитися з місцем для пам'ятника: не знала, як краще представити образ письменника. І лише до 1939 року пам'ятник все-таки був завершений.

У парку також знаходиться бювет з артезіанською водою, організовано зону для настільних ігор. Якщо сьогодні молодь під настільними іграми розуміє різноманітні зарубіжні карткові стратегії, то дорослішому поколінню більше знайоме доміно, шахи, шашки, нарди. Пенсіонери полюбляють показати, що вони ще вміють пошуміти за цікавою грою.

Відвідувачів тут вистачає з ранку до вечора, причому будь-якого віку. Наскільки талановито створено парковий комплекс! Займає найменшу площу в столиці серед паркових зон, але його по-справжньому люблять кияни та гості міста.

За садово-парковим об'єктом ретельно доглядають. Його розташування дозволяє швидко дістатися до інших районів Києва. Парк буквально оточений пам'ятками, серед яких:

  • Педагогічний музей України;
  • музей Павла Тичини;
  • Національний музей Т. Шевченка;
  • Музей мистецтв Ханенків;
  • пам'ятник М. Грушевському;
  • Ботанічний сад ім. О. Фоміна.

Аудіосупровід прогулянки

Настав час міняти туризм зсередини, і починати це потрібно зі своєї рідної країни. Команда окТВ зробила це за допомогою техніки, тому пропонуємо свій унікальний продукт. Подорож самостійно перестане бути самотньою, а обов'язки гіда перейдуть на смартфон чи планшет. Щоби інформація йшла прямо до вух, підключіть навушники. Почніть подорожувати з розумом.

Ми запровадили сміливу ідею й пропонуємо скористатися нею якнайскоріше. Щоби отримувати інформацію про пам'ятки було простіше, ми відійшли від потреби гіда. Але все необхідне для пізнання історії знаходиться при туристові – це портативний пристрій і навушники. Переносний девайс може бути будь-який, яким ви користуєтеся – смартфон, планшет. Підключіть до нього гарнітуру та слухайте приємну розповідь аудіогіда.

Файли, які необхідно завантажити, знаходяться в кінці сторінки. Можете зупинитися на одному чи порівняти обидва. Перший варіант – це лаконічна історія, де згадуються всі важливі факти про історичну пам'ятку. Супровід приємної мелодії та доступний виклад фактів допоможе краще орієнтуватися в історії. І той об'єкт, біля якого ви зараз знаходитеся, стане більш розкритим з точки зору знань. Друга версія – повноцінна якісна аудіоекскурсія з ілюстраціями за порядком подій. Розповідь супроводжується тихою, спокійною мелодією. Дані подаються в хронологічному порядку, та ще й із картинками.

Ви маєте можливість створити цілу аудіотеку з файлів про пам'ятки історії. Вони доступні на сторінках нашого сайту. Вперед, в еру туризму!   

Парк ім. Т. Шевченка – епіцентр пам'яток Києва