Укр  /  Рус

Мова:

Майдан Незалежності

Площа Калініна (зараз Майдан Незалежності). 1967 рік

Історично до площі в центрі Києва сходяться вулиці Костьольна, Михайлівська, Мала Житомирська, Софійська та провулок ШевченкаІз середини ХХ століття площа розширилася з обох боків Хрещатика, і тепер до неї ведуть вулиці Інститутська та Архітектора Городецького.

Нині Майдан Незалежності відомий всьому світові завдяки подіям останніх десятиліть. У ці роки площа стала головним місцем трьох українських революцій − студентського голодування, відомого як Революція на граніті 1990 року, Помаранчевої революції 2004-2005 років і Революції гідності 2013-2014 років.

Слово майдан означає площу, але кожен українець одразу розуміє, про яке місце йдеться, оскільки це −не просто центральна площа Києва, а національний символ української незалежності.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

  • Що було на місці площі за часів Київської Русі?
  • Яким був перший фонтан на площі?
  • Коли площа була спроектована в сучасному розмірі?
  • Як не пощастило трьом пам’ятниками, попередникам стели Незалежності?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Якщо посунути час на тисячу років назад, замість жвавої й гучної площі ми б побачили розлоге болото. Вочевидь, тут пасли кіз, оскільки давна історична назва місцевості −  Козине болото. Ймовірно, воно утворилося на місці занедбаного ставка, який колись перегородили для створення водяного млина.

 Відразу за болотом починалися укріплення Старого міста, так звані Лядські ворота, вперше згадані літописцем у 1151 році. Вони були найбільш вразливою частиною в давньому Києві, що могло бути пов’язано з їх незручним розташуванням у низині. А може, їх просто не стали зміцнювати, сподіваючись, що ймовірний ворог загрузне в болоті. Саме через Лядські ворота в грудні 1240 року, коли болото покрилося льодом, до Києва увірвалася татаро-монгольська орда, після чого місто було зруйноване й довгий час перебувало в занепаді.

 Згодом на місці зруйнованих воріт встановили дерев’яні ворота Печерської фортеці. У середині XVIII століття їх замінили кам’яними. У 30-ті роки ХІХ століття укріплення розібрали, а сама площа перетворилася на ринкову. Зараз над місцем древніх воріт на Майдані встановлено пам’ятник із фігурою покровителя Києва архистратига Михаїла.

 В середині ХІХ століття площу почали активно забудовувати і впорядковувати. Тут з’явився фонтан, щоправда, названий киянами "Потвора" за невдалу конструкцію − вода з нього текла дуже слабким струменем. Але слід зауважити, що саме з нього почалася традиція встановлення фонтанів на цій площі, що триває до наших днів − їх змінювали, переробляли, створювали цілі комплекси й каскади.

 Ринкова          площа.          Середина          ХІХ          століття

Ринкова площа. Середина ХІХ століття

 У 1851 році на площі з’явилася перша значна капітальна будівля − будинок Дворянського зібрання, зведена за проектом відомого архітектора Олександра Беретті. У 1975-1980 роках під час реконструкції площі будівлю знесли. Тоді ж зник будинок, у якому колись містилася фотомайстерня Івана Гудовского, де зроблено відомі фотопортрети Тараса Шевченка. Ця двоповерхова старовинна будівля розташовувалася між початком сучасних вулиць Малої Житомирської та Михайлівської. Тепер зануритися в ту далеку епоху можна, звернувши з площі до провулку Шевченка, де зберігся ще один будинок того часу, в якому працює музей Кобзаря.

 У 1869 році площа стала називатися Хрещатицькою, але незабаром була перейменована в Думську. Тут побудували підковоподібну будівлю міської думи, що відділила площу від вулиці Хрещатик. Саме тут у вечірній час дефілювали «думські» жінки легкої поведінки, які мешкали в прилеглих до площі закутках. Теперішній провулок Шевченка називався тоді Козиноболотською вулицею, яка увійшла в історію не з найкращою славою – стала однією з перших у Києві, де знаходився квартал «червоних ліхтарів».

 Думська          площа.          1910-ті          роки

Думська площа. 1910-ті роки

 До початку нацистської окупації Києва під час Другої світової війни, площа займала тільки простір із парної сторони Хрещатика, на непарній − між сучасними вулицями Інститутською та Архітектора Городецького вздовж усієї червоної лінії Хрещатика суцільно стали житлові будинки. У 1912 році на висоті вулиці Інститутської, яка домінувала над Думською площею, відомий київський підрядник Гінзбург побудував прибутковий  будинок. Цю будівлю називали першим київським хмарочосом. Дім із боку Хрещатика налічував 12 поверхів і мав висоту майже 70 метрів. Зараз на його місці готель «Україна».

 Вигляд          на          площу          з          даху          будинку          Гінзбурга.          Кінець          1930-х          років

Вигляд на площу з даху будинку Гінзбурга. Кінець 1930-х років

 Будинок Гінзбурга, як і більшість будівель, що сформували історичний вид центральної площі, були зруйновані вибухами восени 1941 року. Після звільнення Києва оголосили архітектурний конкурс на забудову Хрещатика. Відповідно до проекту, що здобув перемогу в конкурсі, площу перепланували й розкрили на обидві сторони. Праворуч знесли залишки колишньої думи, розчистили великий майданчик під майбутнє будівництво зони відпочинку з фонтанами, звели будівлю центрального Поштамту. А ліворуч прибрали руїни будинків від Хрещатика до залишків будинка Гінзбурга, на його місці збудували готель «Україна» (тоді він називався «Москва»), до якого проклали широкі сходи. У 1955 році в цій частині площі з’явилася нова будівля оперної студії Київської консерваторії.

 Серйозну реконструкцію площі, яка тоді мала назву Калініна, провели наприкінці 1970-х років. Саме тоді знесли малоповерхову забудову і розібрали будинок колишнього Дворянського зібрання – на його місці виріс Будинок профспілок. А на протилежній стороні перед готелем «Москва» встановили грандіозний монумент на честь Жовтневої революції з фігурою Леніна в центрі композиції.

 Тут потрібно дещо заглибитися в історію й зазначити, що пам’ятникам, які стояли на площі, катастрофічно не щастило. Монумент прем’єр-міністрові Столипіну, споруджений перед будівлею Думи в 1913 році, простояв менше чотирьох років і був скинутий одразу після Лютневої революції 1917 року. Наприкінці 1920-х його місце посіла фігура Карла Маркса, виконана в кубічних формах настільки невдало, що на початку 1930-х в одну ніч була прибрана владою, що схаменулася. А гігантську композицію з Леніним повністю демонтували під свист киян у 1991 році.

 В черговий раз вигляд площі, яку назвали Майданом Незалежності, змінився  вже в наш час. У 2001 році площу капітально реконструювали, під нею побудували підземний торговий центр «Глобус». Замість радянських символів, Майдан прикрасила висока біла колона зі статуєю Берегині, що символізує незалежну Україну. Трохи пізніше поруч з’явився пам’ятник засновникам міста − Кию, Щеку, Хориву та сестрі їх Либеді.

 Вигляд          площі          після          останньої          радянської          реконструкціі.1982          рік

Вигляд площі після останньої радянської реконструкціі.1982 рік

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Показати всі екскурсії
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Майдан Незалежності: прогулянка по Києву із самого серця

Звідки розпочати подорож по Києву? Звісно, з його центральної частини. Майдан Незалежності – площа, де народжується свобода крізь революційний контекст. Принаймні, багатьма туристами це чарівне місце сприймається саме так. Вираз, що історія повторюється, підтвердився в 2004 році, а потім і через 10 років – дати проведення масштабних зібрань мешканців України, що відстоювали своє право бути почутими владою. Ще недавно книги історії для дитячої програми доповнювались небагатьма фактами сучасності. Загалом, фігурували дати, пов'язані з Європейським Союзом, але революційні демонстрації в центрі столиці під час Помаранчевої революції, а пізніше Євромайдану, прославили Україну на весь світ, ставши частиною світової історії.

З тих пір потік туристів з прогресивних і країн, що стрімко розвиваються, лише збільшується. Український народ радо приймає гостей, показує той свій бік, який не здатний донести ні один журналіст, що підготував репортаж про Київ. Щоб зрозуміти щедрість і добродушність, з якою кияни зустрічають гостей, потрібно відчути це на собі. Іноземці вразливі, емоційні та багатослівні в описі своїх почуттів. Та деколи не вистачає навіть запасу англійської мови, що відрізняється багатим рядом синонімів, для опису радісної подорожі до Києва.

Свята Оранта оберігає Київ і його велику історію

У кожному місті є монументи, які його прославляють. Стела, висотою 62 метри, з фігурою святої Оранти – візитівка Майдану Незалежності. Вона вивищується над Києвом, ніби мати, яка дивиться вдалину, щоб вчасно побачити ворогів, які наближаються до дому, місця, де живе душа країни. Символічно в руках «матері міста» – гілка калини, а одягнута вона у вишиту сорочку. Вишиванка і калина – це сильні обереги українського народу, впізнавані атрибути нації.

Екскурсійні маршрути Києвом завжди йдуть через центральну площу, яка також має такі амплуа:

  • діловий центр;
  • культурно-історична пам'ятка;
  • місце проведення розважально-освітніх заходів.

Неможливо пройти без огляду великої споруди, звідки відправляють кореспонденцію, бандеролі, посилки в усі країни світу й регіони України. Головпоштамт – головна поштова точка, крізь яку проходить реєстрація внутрішніх і міжнародних відправлень. Історично цінна будівля, відбудована після Другої світової війни. На жаль, довелося знову зводити майже всю будівлю за збереженими кресленнями й фото, і головне поштове відділення не стало винятком. Важко уявити, скільки зусиль було прикладено, щоб перетворити руїни в цільну архітектурну споруду. Біля порогу головпоштамту завжди людно. Пояснюється це тим, що мешканцям столиці зручно призначати зустрічі біля місця, розташування якого знають не тільки місцеві жителі, а й гості міста.

Майдан зберігає не лише таємниці минулого…

Знаходячись біля стели, кидається в очі біла будівля – консерваторія імені П. Чайковського, оперна студія по вулиці Городецького. Помітною прикрасою музичного центру столиці є колони й арки. Одразу зрозуміло, що тут можна побачити й почути вистави зарубіжної та вітчизняної класики. На сцені також грають твори сучасних композиторів. Молоді режисери мають можливість показати світові свої творіння, навіть найбезглуздіші, експериментальні. Серед творчих багатогранних особистостей явно знайдуться поціновувачі нових жанрів, що ще не мають аналогів у світі.

Уздовж дороги алеї Небесної Сотні висаджена барвиста квіткова композиція у вигляді циферблату. Такий сучасний ландшафтний дизайн чудово виглядає серед вікової архітектури. Квітковий годинник служить хорошим орієнтиром, що недалеко знаходиться Жовтневий палац – міжнародний центр культури та мистецтв. На сцені його великого розкішного залу проводять:

  • новорічні програми для дітей;
  • гумористичне шоу «Ліга сміху»;
  • постановки знаменитих хореографів;
  • мюзикли за участю світових артистів;
  • фестивалі й свята народної творчості;
  • виступи оркестрів та інше.

Над новим торговим центром, «Глобусом», побудовано споруду «Лядські ворота». Їх святковий вигляд радує перехожих: стіни пофарбовані в жовтий колір, а зверху – статуя Архистратига Михаїла. Коли на його золоті крила проливаються промені сонця, видовище стає дуже гарним. З приводу точного місця розташування історики сперечаються, але сьогоднішнє знаходження воріт цілком доречне – головна площа старого Києва.

Між будинком профспілок і головпоштамтом знаходяться фонтани різного діаметру. З 2017 року до 21:00 на Майдані Незалежності збираються глядачі, щоб подивитися шоу музичних фонтанів у супроводі класичної музики та композицій, за які проголосував народ. У найбільший захват публіка приходить у кінці двогодинної феєрії, коли струмені води досягають піку – 35 метрів у висоту. Бризки води, що падає, не раз ставали причиною голосних криків тих, хто під ними освіжився. Побільше би таких шоу, які вводять у ейфорію.

Інформація з кишені не втече: аудіогід по Києву

Не пропускайте місця, про які є можливість дізнатися все з революційним технологічним рішенням. Створений новий програмний продукт з можливістю дізнаватися більше інформації про пам'ятки улюбленого міста без послуг індивідуального екскурсовода. На цій сторінці можливо завантажити екскурсію та вирушати на прогулянку по вподобаній вулиці столиці: приємний голос розповідає в цікавій формі про ті місця, які приваблюють сьогодні більше за все. Уявляли собі таке в дитинстві? Зараз організувати самому собі аудіоекскурсію можна через будь-який мобільний пристрій. Завантажте з цієї сторінки пробний ознайомлювальний варіант програми. Інформуємо, що існує дві версії: скорочена безкоштовна, а також повна, що має на увазі багато додаткових фактів, фото та інших сюрпризів. Викладення даних у короткій формі пробудить інтерес до ще більшого потоку інформації. Тоді час скористатися повним продуктом. У ньому є ще більш захоплюючий матеріал, наприклад, ілюстрації в хронологічному порядку подій. Зібрано велику кількість фактів з різних джерел, проаналізовані дані розставлені «по поличках». Знання – це ноша, що полегшує життя. Спростіть її собі, і радьте іншим!

Майдан Незалежності: прогулянка по Києву із самого серця