Початок вулиці Верхній Вал, 1978 рік
Вулиця Верхній – Нижній Вали розташована між вулицями Глубочицькою та Набережно-Хрещатицькою.
Верхній – Нижній Вали – стародавня вулиця з бульварною алеєю посередині. Вона унікальна тим, що парна і непарна сторони мають різні назви. Історія вулиці сягає часів Київської Русі. Вулицею протікала річка Глубочиця. Вали, насипані на Глубочиці спочатку виконували функції оборонних споруд, а пізніше були перетворені на захист місцевості від розливу ріки. Після великої пожежі, яка сталася на Подолі у 1811 році, Поділ перепланували згідно з проектом інженера – архітектора Гесте. У 1871-1875 рр. Глубочицю відвели у підземний колектор, і вулиця отримала сучасний вид. Ця місцевість має давню і цікаву історію, а вулиця є однією з головних магістралей Подолу, що ділить історичний район на дві самостійні частини.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Дві паралельні вулиці в Києві – Нижній і Верхній Вали, що відділяються бульваром. Уздовж них розташовані прекрасні старі споруди ХІХ - поч. ХХ ст., у яких проводиться торгівля, банківська, туристична, навчальна діяльності, ресторанна справа та інші види бізнесу.
Поділ – місце, де часто збирається молодь, тут завжди людно й шумно, як мінімум, від потоку автомобілів. Вали проїжджають майже транзитом, якщо це дозволяє зробити насиченість транспортного потоку. Зате за неспішного руху, сидячи в транспортному засобі, можна встигнути розглянути відреставровані будинки впереміш з новобудовами. Через те, що в давні часи зводили невисокі будівлі, вулиці Нижнього та Верхнього Валів добре освітлені природним світлом сонця і влітку, і взимку. Бульвар, що розділяє паралельні вулиці, облагороджений лавками, урнами для сміття, деревами – тут є, здавалось би, все для тихої прогулянки, але постійна завантаженість транспортом породжує небувалий шум. Навіть для прогулянки на велосипеді бульвар підходив би ідеально, якби не близьке розташування переходів. А велосипедисти, як і водії автомобілів – любителі гладкої неперервної їзди. Якщо захочете прогулятися на місці, де мінімальна кількість людей, це можна зробити саме на бульварі між «валами».
Якщо номери будинків йдуть на збільшення, отже, ви йдете в напрямку вулиці Набережно-Хрещатицької. Вона точно окреслює береги Дніпра, а біля річкового вокзалу переходить у Набережне шосе.
Приємно прогулятися вздовж будь-якої водойми, а якщо про неї складено стільки ж пісень, як про Дніпро, то це приємніше вдвічі. Якщо є велике бажання бути ближче до насичених місць, то вони, звісно ж, біля Поштової площі й далі до Паркового пішохідного мосту. Міст веде до Труханового острова – місцевості в гущавині зелені. Цей острів також є територією вирішення суперечок, аж до жорстоких розправ. Втім, влітку це справжній рай для молоді, що прагне провести тут якомога більше часу. Зовсім не дивно, коли на острові стоять десятки палаток з відпочивальниками.
Вали виконували захисну функцію, зберігаючи місто від води після розливу річки Глибочиці. Її води зараз течуть у колекторах під Києвом, а колись вона впадала в річку Почайну, що також майже зникла. У Києві є й вулиця Глибочицька та Почайнинська. До речі, остання йде перпендикулярно до валів, повернувши на яку, прийдете до Іллінської церкви біля набережної.
Недалеко від святого місця було споруджено нову інженерну будову – Гаванський міст. Він поєднує Поділ з Рибальським островом через Дніпро. По цьому мосту було запущено рух транспорту в 2007 році, але потік був направлений лише в бік Оболоні. Двосторонній рух ввели в 2010 році. Гаванський міст добре вписується в загальну картину Києва з висоти пташиного польоту, а також кидається в очі, коли переглядаєш відео, зняті за допомогою «коптерів». Те, що це сучасний проект, видно одразу.
Якщо треба дістатися до верхнього міста, саме біля початкових номерів на Нижньому і Верхньому Валах йде підйом по вулиці Глибочицькій. Орієнтиром, що скоро ви вийдете до шумної проїжджої частини вулиці Січових Стрільців, буде сквер Гейдара Алієва та фонтан. Такий шлях можна здійснити й до популярного кінотеатру «Київська Русь». Мається на увазі, що він недалеко: якщо не залишиться сил після підйому, можна насолодитися фільмом і попкорном.
Щоби знати всі історичні дані про місце, де ви прогулюютесь в цей момент, досить мати з собою ґаджет, навушники й завчасно завантажену аудіоекскурсію.
Ви зараз знаходитесь на сторінці, звідки можна завантажити аудіогід безкоштовно, але в короткій версії. У розширеній – повний варіант інноваційного продукту, куди входять також значущі факти, старовинні знімки, розташовані за хронологією подій. Тому, здійснюючи прогулянку по Валах, ви неодмінно дізнаєтеся багато чого нового, а також подивитеся на те, як виглядала вся ця краса в минулому.
Тяга до нового завжди проявляється спонтанно, і гід може не бути поряд у той момент. І взагалі, будь-яка екскурсія з професійним екскурсоводом – це добре, але є й безліч мінусів. Так, наприклад, дата вашої прогулянки може бути назначена на той самий день, коли погода не сприятиме такому дозвіллю. А якщо ви віддали перевагу груповій екскурсії, то доведеться відчути всі «принади» спільної екскурсії разом з ніяк не пов'язаними між собою людьми. Зараз же ви можете ні під кого не підлаштовуватись! Лише під власні бажання й можливості. Тому аудіоекскурсія – це програмне рішення для туриста без екскурсовода. Досить вийняти з кишені мобільний девайс і запустити екскурсію. У навушниках гратиме спокійна мелодія, під яку буде йти розповідь про пам'ятки Києва. Зараз «ґуґлити» історію кожного будинку не актуально. Просто розслабтесь і слухайте! Ми підготували для вас багато цікавого. Все, що було б корисно знати про Верхній і Нижній Вали, доступне для завантаження тут і зараз.