Укр  /  Рус

Мова:

Вулиці Верхній і Нижній Вал

Початок вулиці Верхній Вал, 1978 рік

Вулиця Верхній – Нижній Вали розташована між вулицями Глубочицькою та Набережно-Хрещатицькою.

 

Верхній – Нижній Вали – стародавня вулиця з бульварною алеєю посередині. Вона унікальна тим, що парна і непарна сторони мають різні назви. Історія вулиці сягає часів Київської Русі. Вулицею протікала річка Глубочиця. Вали, насипані на Глубочиці спочатку виконували функції оборонних споруд, а пізніше були перетворені на захист місцевості від розливу ріки. Після великої пожежі, яка сталася на Подолі у 1811 році, Поділ перепланували згідно з проектом інженера – архітектора Гесте. У 1871-1875 рр. Глубочицю відвели у підземний колектор, і вулиця отримала сучасний вид. Ця місцевість має давню і цікаву історію, а вулиця є однією з головних магістралей Подолу, що ділить історичний район на дві самостійні частини.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

  • Коли з’явилися вали на майбутній вулиці?
  • Що таке Канава на Подолі?
  • Де мешкав головний герой фільму «За двома зайцями»?
  • Як утворився один з перших бульварів Києва?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Місцевість, де зараз проходить вулиця Верхній – Нижній Вали, була заселена ще в часи Київської Русі. Тут, в низині ріки Глубочиці, здавна селилися торговці та ремісники. Земляні вали на Глубочиці були насипані за часів литовсько-польського панування. Поряд розміщувався млин, який обслуговував потреби міського замку. З часом річка обміліла і через те, що в неї весь час зливали відходи, набула жахливого смороду. З того часу її почали називати Канавою чи Помийником. Востаннє вали на Глубочиці, у якості оборонних споруд оновлювали у XVIII столітті. Згодом вони змінили функцію та перетворились на інженерний захист від розливу бурхливої річки.

 У 1803 році канаву почистили і вирівняли, а згодом у гирлі вмонтували шлюзи. Таким чином, вздовж річки виникли дві повноцінні вулиці, попередники Нижнього і Верхнього валів. Своє сучасне розташування вони одержали після пожежі 1811 року. Тоді весь Поділ був перепланований згідно проекту інженера-архітектора Гесте. Цікавий той факт, що саме Канава-Помийник врятувала від пожежі всю північну частину Подолу. Також нею проходила адміністративно-територіальна межа Києва, коли місто поділили на поліцейські дільниці. За Верхнім Валом утворилася Подільська дільниця, де в більшості мешкали заможні люди, багаті купці та духовенство. За Нижнім валом, в пласкій поліцейській дільниці, мешкала менш презентабельна публіка: міщани, євреї - обмежені смугою осілості, та біднота. Недаремно головного герою фільму «За двома зайцями» Свирида Голохвостого з презирством називають «цирульником із-за канави».

 У 1839 році сильні зливи розмили вали. Влада була змушена взятися за заспокоєння річки. Земляні насипи зрили, а дно і береги Канави виклали камінням. Через русло перекинули декілька мостів, один з яких проходив через Житній ринок, фактично розрізаний навпіл водами Глубочиці.

Вулиця          Верхній          Вал.          1890-ті          роки

Вулиця Верхній Вал. 1890-ті роки

 Через декілька років вздовж річки облаштували бульвар. Втім, нестерпний сморід з Канави нікуди не зник. Тут постійно бігали пацюки, а простір під ажурними містками використовувався як громадський туалет. У 1871-75 роках Глубочицю заховали в підземний колектор. Саме тоді бульвар отримав звичний всім нам вигляд. При проведенні земляних робіт з облаштування колектора виявили неочікувані знахідки. Вздовж русла річки були знайдені кістки мамонта та скарби, датовані античними часами.

 Остаточна забудова валів сформувалася наприкінці ХІХ століття. В основному вона була представлена двох-чотирьох поверховими купецькими будинками. Перші поверхи використовувались як склади і магазини, а все, що зверху, слугувало житлом для господарів чи здавалося в оренду. Із загального ряду вирізнявся тільки єврейський молитовний будинок на Нижньому валу, 37 та комплекс благодійних закладів меценатів Терещенко. Цей комплекс складався з місця для ночівлі та пологового будинку для безпритульних породіль.

Благодійні          заклади          Терещенка          на          вулиці          Нижній          Вал,          49.          1890-ті          роки

Благодійні заклади Терещенка на вулиці Нижній Вал, 49. 1890-ті роки

 Довгий час вигляд Валів не змінювався. Лише в кінці вулиці у 1930-ті роки збудували клуб «Річфлоту», а по Верхньому валу, 54 звели п’ятиповерховий житловий будинок. Після Другої світової війни, у 1960-ті роки, магістраль отримала продовження у вигляді унікального вантового мосту, перекинутого на Рибальський півострів. Одночасно історична забудова була порушена декількома новими будівлями. На самому початку Верхнього Валу, на розі з Воздвиженською, збудували будівлю комбінату «Реклама», а з протилежного боку, в кінці Нижнього Валу - адміністративний корпус компанії «Річфлот». У 1976 році відкрилася станція метрополітену «Контрактова площа», один з виходів якої веде до Валів.

 У наші дні вулиця змінюється. Замість старих купецьких будинків з’являються новобудови, стилізовані під старовину. На жаль, деякі з них своєю багатоповерховістю псують складений століттями історичний ансамбль Подолу. Втім, в передмістях Валів досі можна побачити дивовижні старі дворики зі своїми історіями.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Логічна паралель – вулиці Верхній і Нижній Вал

Дві паралельні вулиці в Києві – Нижній і Верхній Вали, що відділяються бульваром. Уздовж них розташовані прекрасні старі споруди ХІХ - поч. ХХ ст., у яких проводиться торгівля, банківська, туристична, навчальна діяльності, ресторанна справа та інші види бізнесу.

Поділ – місце, де часто збирається молодь, тут завжди людно й шумно, як мінімум, від потоку автомобілів. Вали проїжджають майже транзитом, якщо це дозволяє зробити насиченість транспортного потоку. Зате за неспішного руху, сидячи в транспортному засобі, можна встигнути розглянути відреставровані будинки впереміш з новобудовами. Через те, що в давні часи зводили невисокі будівлі, вулиці Нижнього та Верхнього Валів добре освітлені природним світлом сонця і  влітку, і взимку. Бульвар, що розділяє паралельні вулиці, облагороджений лавками, урнами для сміття, деревами – тут є, здавалось би, все для тихої прогулянки, але постійна завантаженість транспортом породжує небувалий шум. Навіть для прогулянки на велосипеді бульвар підходив би ідеально, якби не близьке розташування переходів. А велосипедисти, як і водії автомобілів – любителі гладкої неперервної їзди. Якщо захочете прогулятися на місці, де мінімальна кількість людей, це можна зробити саме на бульварі між «валами».

Куди ведуть паралельні «вали»?

Якщо номери будинків йдуть на збільшення, отже, ви йдете в напрямку вулиці Набережно-Хрещатицької. Вона точно окреслює береги Дніпра, а біля річкового вокзалу переходить у Набережне шосе.

Приємно прогулятися вздовж будь-якої водойми, а якщо про неї складено стільки ж пісень, як про Дніпро, то це приємніше вдвічі. Якщо є велике бажання бути ближче до насичених місць, то вони, звісно ж, біля Поштової площі й далі до Паркового пішохідного мосту. Міст веде до Труханового острова – місцевості в гущавині зелені. Цей острів також є територією вирішення суперечок, аж до жорстоких розправ. Втім, влітку це справжній рай для молоді, що прагне провести тут якомога більше часу. Зовсім не дивно, коли на острові стоять десятки палаток з відпочивальниками.

Вали виконували захисну функцію, зберігаючи місто від води після розливу річки Глибочиці. Її води зараз течуть у колекторах під Києвом, а колись вона впадала в річку Почайну, що також майже зникла. У Києві є й вулиця Глибочицька та Почайнинська. До речі, остання йде перпендикулярно до валів, повернувши на яку, прийдете до Іллінської церкви біля набережної.   

Недалеко від святого місця було споруджено нову інженерну будову – Гаванський міст. Він поєднує Поділ з Рибальським островом через Дніпро. По цьому мосту було запущено рух транспорту в 2007 році, але потік був направлений лише в бік Оболоні. Двосторонній рух ввели в 2010 році. Гаванський міст добре вписується в загальну картину Києва з висоти пташиного польоту, а також кидається в очі, коли переглядаєш відео, зняті за допомогою «коптерів». Те, що це сучасний проект, видно одразу.

Якщо треба дістатися до верхнього міста, саме біля початкових номерів на Нижньому і Верхньому Валах йде підйом по вулиці Глибочицькій. Орієнтиром, що скоро ви вийдете до шумної проїжджої частини вулиці Січових Стрільців, буде сквер Гейдара Алієва та фонтан. Такий шлях можна здійснити й до популярного кінотеатру «Київська Русь». Мається на увазі, що він недалеко: якщо не залишиться сил після підйому, можна насолодитися фільмом і попкорном.

Голос у ваших навушниках: захоплююче дозвілля в екскурсійному маршруті

Щоби знати всі історичні дані про місце, де ви прогулюютесь в цей момент, досить мати з собою ґаджет, навушники й завчасно завантажену аудіоекскурсію.

Ви зараз знаходитесь на сторінці, звідки можна завантажити аудіогід безкоштовно, але в короткій версії. У розширеній – повний варіант інноваційного продукту, куди входять також значущі факти, старовинні знімки, розташовані за хронологією подій. Тому, здійснюючи прогулянку по Валах, ви неодмінно дізнаєтеся багато чого нового, а також подивитеся на те, як виглядала вся ця краса в минулому.

Тяга до нового завжди проявляється спонтанно, і гід може не бути поряд у той момент. І взагалі, будь-яка екскурсія з професійним екскурсоводом – це добре, але є й безліч мінусів. Так, наприклад, дата вашої прогулянки може бути назначена на той самий день, коли погода не сприятиме такому дозвіллю. А якщо ви віддали перевагу груповій екскурсії, то доведеться відчути всі «принади» спільної екскурсії разом з ніяк не пов'язаними між собою людьми. Зараз же ви можете ні під кого не підлаштовуватись! Лише під власні бажання й можливості. Тому аудіоекскурсія – це програмне рішення для туриста без екскурсовода. Досить вийняти з кишені мобільний девайс і запустити екскурсію. У навушниках гратиме спокійна мелодія, під яку буде йти розповідь про пам'ятки Києва. Зараз «ґуґлити» історію кожного будинку не актуально. Просто розслабтесь і слухайте! Ми підготували для вас багато цікавого. Все, що було б корисно знати про Верхній і Нижній Вали, доступне для завантаження тут і зараз.

Логічна паралель – вулиці Верхній і Нижній Вал