Укр  /  Рус

Мова:

Вулиця Прорізна

Відбудований заново перший квартал вулиці Свердлова (Прорізної). 1956 рік

Прорізна вулиця розташована між Володимирською вулицею та Хрещатиком.

 

Прорізна - одна з найвідоміших вулиць Києва. ЇЇ проклали на місці стародавніх земляних валів, які були ліквідовані в середині ХІХ століття, щоб забезпечити розвиток центральної частини міста. Планомірна забудова вулиці розпочалася тільки в останній чверті позаминулого століття. Її заповнили багатоповерхові будинки, будівлі громадського призначення та прибуткові будинки. У нижніх поверхах відкрилися дорогі магазини та ресторани. Квартал Прорізної, у бік Хрещатика, був повністю зруйнований пожежею 1941 року в перші дні нацистської окупації Києва. Тоді ж пропала й маленька вулиця-супутник Прорізної — Музичний провулок, в якому знаходилися музичне училище та консерваторія. Після Другої світової війни провулок відновлювати не стали. Нові будинки першого кварталу Прорізної побудували із значним відступом від колишньої червоної лінії, що дозволило створити два невеличкі сквери.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • В якому кварталі "промишляв" герой Ільфа і Петрова?
  • Чому пам’ятник Лісю Курбасу встановили на Прорізній вулиці?
  • Де знаходиться найменший ліфт в Києві?
  • Що нагадує про зниклий Музичний провулок?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Ще тисячу років тому у верхній частині майбутньої вулиці Прорізної були насипані земляні оборонні вали. Укріплення починалися від Золотих воріт, спускалися нижче і повертали в районі сучасної вулиці Грінченка до Лядських воріт на Майдані Незалежності. Надалі київські укріплення кілька разів руйнували та оновлювали. В середині ХІХ століття архаїчні вали стали заважати розвитку міста, і їх вирішили ліквідувати. Тоді провели гігантські земляні роботи, в результаті чого з’явилася нова вулиця, що прорізається крізь вали. До сьогодні зберігся лише маленький фрагмент укріплень на задвірках Прорізної, за аркою будівлі ПАТ Метробуд, між вулицями Грінченка і Малою Підвальною.

 Нову міську артерію кияни одразу стали називати Прорізною. Але офіційно її спочатку нарекли Мартинівською. Ймовірно, це було прізвище одного з перших домовласників на цій вулиці. Незабаром назва змінилася на поетичну Золото-Хрещатицька —  як вулиця, що проходить від Золотих воріт до Хрещатика. У 1862 році помер генерал-губернатор Іларіон Васильчиков, і вулицю перейменували на його честь. Правда, назва ця не прижилася. Вулиця Васильчиківська відносилася до 1(першого) розряду, тут дозволялося будувати лише двоповерхові кам’яні будинки. Ділянки на вулиці коштували дуже дорого, і купували їх спочатку неохоче.

 Будівля          на          розі          Володимирської          та          Прорізної,          де          було          кафе

Будівля на розі Володимирської та Прорізної, де було кафе "Маркіз". 1900-ті роки

 Забудовувалася Васильчиківська повільно. На початку 1870-х років тут було тільки дві садиби. Примітно, що це одна з небагатьох центральних вулиць Києва, де з самого початку не було дерев’яної забудови. Також її, в числі перших, замостили бруківкою. До кінця ХІХ століття вулиця, яку кияни як і раніше звали Прорізною, заповнилася прибутковими будинками та особняками. На перших поверхах знаходилися магазини, кафе і контори різних фірм. Так, в будинку № 23-а розташовувалося відоме фотоательє "Гудшон і Губчевський", на розі з Володимирською вулицею —  кафе "Маркіз", а на розі Хрещатика —  кондитерська "Жорж". Остання тривалий час була однією з найкращих кав’ярень у місті. Сюди ходили багато заможних та іменитих людей. Не просто так письменники Ільф і Петров "поселили" героя "Золотого теляти" Паніковського в цьому кварталі. Як відомо, тут він під виглядом сліпого чистив кишені жителів міста. Жертвами шахрая, напевно, були і клієнти ''Жоржа''. У 1998 році ''людина без паспорта'' була увічнена в металі безпосередньо на місці своєї сумнівної трудової діяльності.

 Вулиця          Прорізна,          17.          1930-і          роки

Вулиця Прорізна, 17. 1930-ті роки

 Крім паркової скульптури літературному персонажу Паніковському, на цій вулиці є і два справжніх пам’ятники. У верхній частині першого кварталу, в сквері на парній стороні Прорізної встановлено пам’ятник великому режисерові і акторові Лісю Курбасу. Адже саме на цій вулиці в будинку з сучасним № 17 в 1917-1919 роках працював його ''Молодий театр'', потім відомий як знаменитий театр "Березиль". З 1923 року будівлю віддали під "Будинок Червоної армії і флоту". Після Другої світової війни тут відкрився кінотеатр "Комсомолець України". А з 1986 року в цих стінах працює Київський молодіжний театр. Навпроти пам’ятника Курбасу і паркової скульптури Паніковського в сквері по непарній стороні, в 2001 році відкрили пам’ятник Махтумкулі, туркменському поетові, мислителю та філософу. Ще однією визначною культурною пам’яткою вулиці став музей тролейбусного талончика в №21. Тут зібрана колекція засобів оплати проїзду з 27 країн світу.

 Квартали, що межують з Хрещатиком, згоріли в 1941 році через вибухи, організовані відступаючими радянськими військами. Після війни довелося розібрати майже всі будівлі до Пушкінської вулиці. При новій забудові червону лінію вулиці відсунули в саму глибину, а на звільненому просторі створили два сквери по обидва боки вулиці, де і стоять пам’ятники Курбасу і Махтумкулі. Забудова вулиці зараз значною мірою представлена так званими сталінками, як адміністративними, так і житловими. З них варто виділити монументальний будинок управління метробуду, прикрашений скульптурами будівельників тунелів. Частину погорілих будинків вдалося відновити. У відбудованому старому будинку № 11-а, що знаходиться в глибині забудови, був встановлений ліфт, який діє і сьогодні. Цей найменший в Києві ліфт, розрахований лише на одну людину, став широко відомий завдяки публікаціям в ЗМІ. Тепер тут відбою немає від зацікавлених відвідувачів.

 Київське          музичне          училище          в          Музичному          провулку.          1930-і          роки

Київське музичне училище в Музичному провулку. 1930-ті роки

 Окремо слід сказати про зниклу після Другої світової війни вулицю, що тісно прилягала до Прорізної. У 1873-1874 роках на досить значній відстані від червоної лінії Прорізної побудували музичне училище. Вів до нього маленький провулочок, що незабаром отримав назву Музичний. Поступово на ньому з’явилися нові будівлі. А в 1930-і роки біля музичного училища за проектом відомого київського архітектора Йосипа Каракіса збудували  красиву будівлю Київської консерваторії з чудовим концертним залом. Провулок згорів, і після війни як самостійна вулиця перестав існувати, хоча фрагменти вцілілих будівель були використані при зведенні клубу Метробуду, Національної радіокомпанії України та Будинку архітектора.

 Вулиця Прорізна, що за радянських часів носила ім’я більшовицького державного діяча Свердлова, в 1990 році офіційно отримала свою історичну назву.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Вулиця Прорізна: проріз між валами

Вам колись доводилося опинятися на Прорізній? Скоріше за все, якщо ви гуляли по Хрещатику й ходили по всіх околичних двориках, то були й на Прорізній. Деяких киян і гостей міста чомусь дивує той факт, що вулиця вважається пам'яткою. Але нічого дивного в цьому немає. Адже з неї можна зчитати набагато більше інформації, ніж зі скульптури, будівлі чи іншого одиничного об'єкта. Тим більше, що в цієї знаменитої вулиці є своя історія. Власне про неї й піде далі мова. Якщо ви обійшли весь центр столиці, але не приділили належної уваги Прорізній, вважайте, що ви й не бачили історичного центру Києва.

У кишені валюта? Не повертайте з маршруту!

Нумо ж за порядком. Прорізна – вулиця, розташована перпендикулярно до Хрещатика, і випустити її з уваги – просто злочин. У її найближчих околицях знаходяться такі об'єкти:

  • Прибутковий будинок Сироткіна. Цю пам'ятку важко назвати головною, і знає про неї, на жаль, небагато. Але ця споруда заслуговує на увагу мандрівників, а також тих, хто прагне відкрити для себе максимум.
  • Золоті ворота. Тут навіть без обговорень. Це місце обов'язкове для відвідання, і якщо ви тут ніколи не бували, запишіть його до списку must-see (бажано, десь у першому десятку тих місць, куди потрібно сходити). Крім цікавих архітектурних споруд, тут ще й чудова атмосфера для доброго відпочинку.
  • Київський академічний молодий театр. Власне, тут можна й на екстер'єр подивитися, і всередину зайти, якщо цікавитесь такого роду мистецтвом.
  • Сквер «Хрещатий яр». Зупинитися тут, щоб перевести дихання, випити кави й насолодитися спокоєм у той час, як навколо кипить життя – безцінно.
  • Пам'ятники Лісеві Курбасу та Паніковському. Поціновувачі історії точно оцінять ці місця гідно. Тим більше, що ці особи відіграли немалу роль в історичному континуумі.

Повертаючись до Прорізної, варто зазначити, що частина міста, де зараз пролягає вулиця, була у валах. Землю зрізали, щоб відбудувати центр Києва за короткий строк. Тоді (втім, як і зараз) ця територія була елітною. Готелі, прибуткові будинки, офіційні заклади й приватні будинки повністю заполонили цю частину. Середина ХІХ століття – час появи цієї вулиці. Її назва з часом змінювалась, і навіть були часи, коли вона носила два альтернативних найменування. Перше, відоме – Мартинівська, пізніше додались Золотохрещатицька й Прорізна, після них змінилося на Васильківську. Була вона й Свердловою, але з 1990 року знову стала Прорізною.

Почнемо подорож із першого об'єкта – прибуткового будинку Сироткіна. Він викликає резонансні думки в інвесторів. З одного боку, є розуміння, що пам'ятник архітектури в стилі неоренесансу – надзвичайне творіння. Але щоби повернути йому задовільний стан, потрібно вкласти великі кошти. Бізнесмени сумніваються в рентабельності таких вкладів, тому що вони можуть не окупитися. Колись ця будівля була найвищою в Києві. Нею володіли заможні особи, але деякі з них розорилися. Можливо, сучасні бізнесмени просто забобонні?

Будівництво 17-го будинку на Прорізній для Молодого театру здійснювалося в декілька етапів. Згідно з першим проектом, планувалось два поверхи, а в 1902 році вже було побудовано три. Через 11 років будинок перетворився на 4-поверховий. Знизу діяли магазини, а інші приміщення здавалися під житло. Першим керівником Молодого театру став Лісь Курбас у 1917 році. Власне, скульптура з його фігурою стоїть неподалік від дороги по цій вулиці. Наступний етап функціонування будівлі як театру почався з 1979 року й продовжуються до сьогодні. Незмінним залишились і принципи акторів. Вони працюють на сцені, щоб розкривати вічні теми, які ніколи не втратять своєї актуальності для суспільства.

Якщо похід стане втомливим, на шляху є сквер «Хрещатий яр». Його доріжки викладені бруківкою, але є й зелені острівки з квітами, за якими доглядають. Рослини висаджені так, що створюють цілісну композицію. Зі скверу можна одразу йти до пам'ятника Паніковському. Він знаходиться на протилежному боці вулиці – з парними номерами будинків. Матеріал пам'ятника – бронза. Авторство роботи належить скульпторам В. Сівку, В. Щуру та архітекторові В. Скульському. Бронзовий пам'ятник персонажа роману «Золоте теля» приваблює вандалів. Вони так і хочуть вкрасти тростину, іноді їм це вдається. Образ крадія в скульптурі передано сповна. Рука без тростини, що скоро опиниться в кишені перехожих, передає основний промисел Паніковського. Піднятий носок скоро наступить на монету, щоби її приховати. Окуляри для сліпих допомагають зняти підозри з нещасного. На цьому подорож не закінчується, ви її можете продовжити з аудіогідом.

okTV: історичний Київ під мікроскопом

Щоб отримати більше користі від відвідування пам'яток Києва, туристи замовляють екскурсії. Такий варіант пам'ятає кожен ще зі шкільних років. Але вже є альтернатива, що сподобається більше.

Новий програмний продукт від компанії okTV дозволяє подорожувати навіть самостійно, не залучаючи гіда. На цій сторінці є аудіофайли з короткою і повною розповіддю історії. Про кожну пам'ятку, яку ви бачите на нашому сайті, зведено звукову стрічку. Подивіться, як їх багато. А щоб встигнути відвідати все, потрібно з цієї хвилини обрати місце для першої поїздки.

Ви неодмінно залишитесь задоволені, якщо організуєте собі пізнавальний уїк-енд чи повноцінну відпустку в столиці. Ми ж потішимо вас ще й цікавою розповіддю та фактом, що перед вашими очима стоїть історична пам'ятка: розповімо про неї всі деталі, про які не завжди можна знайти інформацію, не звернувшись до архівів. Коротка версія аудіострічки – це безкоштовний, спрощений варіант екскурсії, що лише поверхово охоплює періоди існування того чи іншого об'єкта. Але повний варіант описує й показує навіть ілюстрації, що стосуються пам'ятки. А хід подій йде в хронологічному порядку.

Перевага екскурсії в тому, що її легко завантажити на смартфон чи планшет, а також можна слухати стільки разів, скільки потрібно. Адже після традиційної розповіді гіда частина інформації, хочеш того чи ні, не запам'ятовується, а відмотати час назад – не можна ;) Але аудіоекскурсія залишається в пам'яті портативного девайсу, і ви зможете повернутися до вивчення даних, коли вам зручно. Слухати аудіострічку зі смартфона чи планшета потрібно в навушниках. Так вам не заважатимуть сторонній шум від транспорту й розмови перехожих.

Новинку вже встигли оцінити тисячі туристів. Якщо ви досі не серед них, радимо скористатися аудіоекскурсією, завантаживши її з цієї сторінки. Файли знаходяться нижче. Завантаживши файл на пристрій із дисплеєм, який носите з собою, підключивши навушники, ви станете щасливим обізнаним туристом.

Вулиця Прорізна: проріз між валами