Відбудований заново перший квартал вулиці Свердлова (Прорізної). 1956 рік
Прорізна вулиця розташована між Володимирською вулицею та Хрещатиком.
Прорізна - одна з найвідоміших вулиць Києва. ЇЇ проклали на місці стародавніх земляних валів, які були ліквідовані в середині ХІХ століття, щоб забезпечити розвиток центральної частини міста. Планомірна забудова вулиці розпочалася тільки в останній чверті позаминулого століття. Її заповнили багатоповерхові будинки, будівлі громадського призначення та прибуткові будинки. У нижніх поверхах відкрилися дорогі магазини та ресторани. Квартал Прорізної, у бік Хрещатика, був повністю зруйнований пожежею 1941 року в перші дні нацистської окупації Києва. Тоді ж пропала й маленька вулиця-супутник Прорізної — Музичний провулок, в якому знаходилися музичне училище та консерваторія. Після Другої світової війни провулок відновлювати не стали. Нові будинки першого кварталу Прорізної побудували із значним відступом від колишньої червоної лінії, що дозволило створити два невеличкі сквери.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Вам колись доводилося опинятися на Прорізній? Скоріше за все, якщо ви гуляли по Хрещатику й ходили по всіх околичних двориках, то були й на Прорізній. Деяких киян і гостей міста чомусь дивує той факт, що вулиця вважається пам'яткою. Але нічого дивного в цьому немає. Адже з неї можна зчитати набагато більше інформації, ніж зі скульптури, будівлі чи іншого одиничного об'єкта. Тим більше, що в цієї знаменитої вулиці є своя історія. Власне про неї й піде далі мова. Якщо ви обійшли весь центр столиці, але не приділили належної уваги Прорізній, вважайте, що ви й не бачили історичного центру Києва.
Нумо ж за порядком. Прорізна – вулиця, розташована перпендикулярно до Хрещатика, і випустити її з уваги – просто злочин. У її найближчих околицях знаходяться такі об'єкти:
Повертаючись до Прорізної, варто зазначити, що частина міста, де зараз пролягає вулиця, була у валах. Землю зрізали, щоб відбудувати центр Києва за короткий строк. Тоді (втім, як і зараз) ця територія була елітною. Готелі, прибуткові будинки, офіційні заклади й приватні будинки повністю заполонили цю частину. Середина ХІХ століття – час появи цієї вулиці. Її назва з часом змінювалась, і навіть були часи, коли вона носила два альтернативних найменування. Перше, відоме – Мартинівська, пізніше додались Золотохрещатицька й Прорізна, після них змінилося на Васильківську. Була вона й Свердловою, але з 1990 року знову стала Прорізною.
Почнемо подорож із першого об'єкта – прибуткового будинку Сироткіна. Він викликає резонансні думки в інвесторів. З одного боку, є розуміння, що пам'ятник архітектури в стилі неоренесансу – надзвичайне творіння. Але щоби повернути йому задовільний стан, потрібно вкласти великі кошти. Бізнесмени сумніваються в рентабельності таких вкладів, тому що вони можуть не окупитися. Колись ця будівля була найвищою в Києві. Нею володіли заможні особи, але деякі з них розорилися. Можливо, сучасні бізнесмени просто забобонні?
Будівництво 17-го будинку на Прорізній для Молодого театру здійснювалося в декілька етапів. Згідно з першим проектом, планувалось два поверхи, а в 1902 році вже було побудовано три. Через 11 років будинок перетворився на 4-поверховий. Знизу діяли магазини, а інші приміщення здавалися під житло. Першим керівником Молодого театру став Лісь Курбас у 1917 році. Власне, скульптура з його фігурою стоїть неподалік від дороги по цій вулиці. Наступний етап функціонування будівлі як театру почався з 1979 року й продовжуються до сьогодні. Незмінним залишились і принципи акторів. Вони працюють на сцені, щоб розкривати вічні теми, які ніколи не втратять своєї актуальності для суспільства.
Якщо похід стане втомливим, на шляху є сквер «Хрещатий яр». Його доріжки викладені бруківкою, але є й зелені острівки з квітами, за якими доглядають. Рослини висаджені так, що створюють цілісну композицію. Зі скверу можна одразу йти до пам'ятника Паніковському. Він знаходиться на протилежному боці вулиці – з парними номерами будинків. Матеріал пам'ятника – бронза. Авторство роботи належить скульпторам В. Сівку, В. Щуру та архітекторові В. Скульському. Бронзовий пам'ятник персонажа роману «Золоте теля» приваблює вандалів. Вони так і хочуть вкрасти тростину, іноді їм це вдається. Образ крадія в скульптурі передано сповна. Рука без тростини, що скоро опиниться в кишені перехожих, передає основний промисел Паніковського. Піднятий носок скоро наступить на монету, щоби її приховати. Окуляри для сліпих допомагають зняти підозри з нещасного. На цьому подорож не закінчується, ви її можете продовжити з аудіогідом.
Щоб отримати більше користі від відвідування пам'яток Києва, туристи замовляють екскурсії. Такий варіант пам'ятає кожен ще зі шкільних років. Але вже є альтернатива, що сподобається більше.
Новий програмний продукт від компанії okTV дозволяє подорожувати навіть самостійно, не залучаючи гіда. На цій сторінці є аудіофайли з короткою і повною розповіддю історії. Про кожну пам'ятку, яку ви бачите на нашому сайті, зведено звукову стрічку. Подивіться, як їх багато. А щоб встигнути відвідати все, потрібно з цієї хвилини обрати місце для першої поїздки.
Ви неодмінно залишитесь задоволені, якщо організуєте собі пізнавальний уїк-енд чи повноцінну відпустку в столиці. Ми ж потішимо вас ще й цікавою розповіддю та фактом, що перед вашими очима стоїть історична пам'ятка: розповімо про неї всі деталі, про які не завжди можна знайти інформацію, не звернувшись до архівів. Коротка версія аудіострічки – це безкоштовний, спрощений варіант екскурсії, що лише поверхово охоплює періоди існування того чи іншого об'єкта. Але повний варіант описує й показує навіть ілюстрації, що стосуються пам'ятки. А хід подій йде в хронологічному порядку.
Перевага екскурсії в тому, що її легко завантажити на смартфон чи планшет, а також можна слухати стільки разів, скільки потрібно. Адже після традиційної розповіді гіда частина інформації, хочеш того чи ні, не запам'ятовується, а відмотати час назад – не можна ;) Але аудіоекскурсія залишається в пам'яті портативного девайсу, і ви зможете повернутися до вивчення даних, коли вам зручно. Слухати аудіострічку зі смартфона чи планшета потрібно в навушниках. Так вам не заважатимуть сторонній шум від транспорту й розмови перехожих.
Новинку вже встигли оцінити тисячі туристів. Якщо ви досі не серед них, радимо скористатися аудіоекскурсією, завантаживши її з цієї сторінки. Файли знаходяться нижче. Завантаживши файл на пристрій із дисплеєм, який носите з собою, підключивши навушники, ви станете щасливим обізнаним туристом.