Укр  /  Рус

Мова:

Маріїнський парк і Міський сад

Вхід до Маріїнського парку. 2017 рік

Маріїнський і Міський парки розташовуються вздовж вулиці Грушевського, обмежені з одного боку будинками № 9 і 9-а, з іншого - крутим урвищем над Парковою дорогою, з третьої - стадіоном "Динамо", між собою розділені комплексом Маріїнського палацу.

 

Маріїнський і Міський парки - це один з мальовничих зелених масивів в поясі придніпровського правобережжя. Його прийнято поділяти на Маріїнський парк — перед головним входом в Маріїнський палац і Міський — з тильного боку будівлі. Історія формування парків дуже цікава, і пов’язана з будівництвом царського палацу. У роки революції 1917-го парк використовували для поховань, а називався він Парком жертв революції. Мало хто знає, що пам’ятник генералу Ватутіну —  під проводом якого Київ був звільнений від нацистів — що встановлений в 1948 році, стоїть на його могилі. Свого часу на території парку знаходилися споруди, що не збереглися до наших днів. Парк також цікавий з природознавчої точки зору: тут представлені 79 видів дерев і кущів, на входах встановлено два великі фонтани. Алеї прикрашені пам’ятниками і скульптурними композиціями. Також у парку споруджено оглядовий майданчик, з якого проглядається вся лівобережна частина Києва.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися                                                                      

 • Чому парк називається Маріїнським?
 • Яке було початкове призначення будівлі, в якій сьогодні  розташовується  Міністерство охорони здоров’я України?
 • Що знаходилося на території стадіону «Динамо» до революції 1917 року?
 • Що було раніше на місці пам’ятника Ватутіну?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Поява майбутнього Маріїнського парку була обумовлена зведенням в 1750-1755 роках царського палацу. Перед головним входом до нього залишився незабудований простір, який називався Двірцевою площею. Коли на Печерську почали зводити Нову фортецю, ця територія підпала під так звану еспланаду —  пустир перед укріпленнями, який заборонялося забудовувати. Це було необхідно для поліпшення видимості ймовірного противника гарнізоном фортеці.

 Площу перед палацом стали використовувати для проведення військових парадів, фактично перетворивши її на плац. Ідею створення тут парку приписують імператриці Марії Олександрівні, дружині Олександра ІІ. Тож не дивно, що і парк і палац були названі на честь імператриці. В парковий комплекс увійшла територія навколо палацу і прилеглі схили. Парк спланували в так званому пейзажному стилі. Для нього характерні великі газони з групами кущів та відсутність симетрії в розплануванні доріжок і алей. Також тут в 1871-1876 роках звели будинок для Удільної контори —  спеціального органу, що завідував майном імператорської сім'ї. Тепер тут розміщується Міністерство охорони здоров’я України.

Алея     Царського     саду.     1900-ті     роки

Алея Царського саду. 1900-ті роки

 У 1890 році на околиці парку з’явилася парафіяльна церква Олександра Невського для жителів Липок. Це був гарний храм у візантійському стилі, зведений знаменитим академіком архітектури Володимиром Ніколаєвим. На нижній терасі парку за кошти благодійників побудували лікарню для хронічно хворих дітей. З парком її з’єднали цегляними сходами, що збереглися і до нині. У 1900 році в південно-східній частині на перетині доріжок, встановили чавунний фонтан з великою чашею, виготовлений на заводі Термена. Ще один такий же фонтан з’явився роком раніше з тильного боку палацу. Парк обнесли огорожею та в 1901 році облаштували ворота. Загалом склався мальовничий і компактний парковий комплекс, що дуже полюбився киянам.

Церква     Олександра     Невського.     1900-ті     роки

Церква Олександра Невського. 1900-ті роки

 Доля другої частини парку —  між палацом і сучасним стадіоном "Динамо" має іншу історію. Колись це був зразковий  —  Царський сад, заснований за наказом Петра І. Після зведення палацу на території, яка опинилася з тильного боку будівлі, створили сад з оранжереєю, виноградниками, Долиною троянд, красивими озерами і доріжками, прикрашеними скульптурами. У 1850 році сад і оранжерею взяв в оренду садівник Христіані. З 1862 року на території, де зараз знаходиться стадіон "Динамо", влаштували розважальний заклад Шато-де-Флер з театром, ресторанами і літнім майданчиком. Він проіснував до революції 1917 року.

 У роки Громадянської війни в обох парках вирубали частину дерев, що пішли на розпалювання печей. У Маріїнському парку з’явилися могили — поодинокі поховання загиблих під час нескінченних змін влади, і братські могили. У 1918 році тут поховали жертв Січневого повстання, в 1927 році — колишнього голову Київського губревкому Андрія Іванова, на початку 1930-х — матір партійного діяча, близького сподвижника Сталіна Лазаря Кагановича. Парк став перетворюватися на елітне кладовище і отримав назву Парк жертв революції. В цей же час розібрали церкву Олександра Невського. У 1939 році навпроти місця, де розташовувався храм, звели будівлю Верховної Ради, а над стрімкими придніпровськими схилами —  бельведер, звідки відкривалися чудові краєвиди на річку і Лівобережжя.

Пам’ятник     на     могилі     Миколи     Ватутіна.     1981     рік

Пам’ятник на могилі Миколи Ватутіна. 1981 рік

 Під час окупації Києва нацистами парк практично не постраждав. У 1944 році на місці церкви Олександра Невського поховали радянського воєначальника Миколая Ватутіна, який помер в київському шпиталі. У 1948 році на могилі генерала було встановлено гранітний пам’ятник заввишки понад 8 метрів. Пізніше оновили пам’ятники на братських могилах.

 У 1960 році парк, що на той час іменувався Радянським, отримав статус пам’ятки садово-паркового мистецтва. Ще через 10 років його доповнили атракціонами, тут з’явилося містечко розваг —  гірки, кімната сміху, гральні автомати, автодром, а також маленька дитяча залізниця. 

 За незалежної України тут відбулися великі зміни. У 2000 році його реконструювали, відремонтували доріжки, встановили лавочки. Вхід з боку вулиці Грушевського прикрасили красивою аркою з написом "Маріїнський парк". Міні-залізницю демонтували, а на її місці облаштували ігровий майданчик для дітей. У 2005 році на околиці парку з’явився скандально відомий хмарочос, який кияни назвали будинком-монстром. Краєвид з бельведера був зіпсований комплексом вертолітного майданчика, який збудували прямо перед ним на Парковій дорозі. Аби хоч якось компенсувати таку втрату, тут встановили скульптурну групу "Режисер". У глибині парку з’явився ще один цікавий об’єкт —  інсталяція, що зображує розквітлі каштани.

Літня     естрада     в     Першотравневому     парку.     1982     рік

Літня естрада в Першотравневому парку. 1982 рік

 А що стосується Міського парку, який прилягає до тильних сторін палацу і будівлі Верховної Ради, то після Другої світової війни він називався Первомайським. Там розташована літня естрада, на якій традиційно проходять симфонічні концерти під відкритим небом. Наприкінці 1940-х біля естради розпланували невелику алею, на яку перенесли бюст композитора Михайла Глінки. У 1960-1970-і роки неподалік встановили паркові скульптури Лісі Українки та Марії Заньковецької. Зовсім недавно там з’явилася ще одна скульптура —  бюст Анни Ахматової.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Андріївського узвозу на Поділ
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Велике надбання часів імперії – Маріїнський парк

Маріїнський парк – це унікальний куточок паркового мистецтва в центрі Києва з аристократичним віянням. Над ним витає імператорський дух ХІХ століття – періоду царів. На одній лінії з боку метро Арсенальна розташована будівля Верховної Ради та унікальна пам'ятка – розкішний Маріїнський палац. З цього боку й знаходиться головний вхід до Маріїнського парку. На його території, і поруч, знаходяться такі об'єкти:

 • оглядовий майданчик;
 • Верховна Рада України;
 • Маріїнський палац;
 • декоративний фонтан;
 • Міністерство охорони здоров'я України;
 • пам'ятник генералові Ватутіну;
 • пам'ятник столичним каштанам.

Урочистість фону паркової зони

Спочатку це був Царський парк. До цих пір він несе по-царськи стриману атмосферу, що сприяє раціональному мисленню: хочеться розмірковувати, прогулюватися й аналізувати інформацію, що хвилює серце. Напевно, такому настрою сприяє той факт, що територія Маріїнки знаходиться в тінистій місцевості, закритій віковими деревами. Переважно висаджено каштани й липи, та є й декоративні рослини – клен Шведлера, айлант, софора японська та інші.

Сам парковий об'єкт початково створювали в англійському аристократичному стилі за проектом відомого садівника О. Г. Недзельського. Коли закінчилася коронація, імператорська сім'я Олександра І приїхала до Києва, а дружина царя, Марія Федорівна, виявила бажання бачити зелену зону там, де раніше був розташований палац і воєнна площа. З вивищеного майданчика біля палацу дружина-імператриця полюбляла дивитися на столичні пагорби, плавні рухливі потоки Дніпра та лівий берег міста.

Фонтан, що зараз знаходиться в колишньому «Імператорському сквері», – це унікальне чавунне лиття, проект якого був створений архітектором А. Шиле. Також у парковій зоні встановлений пам'ятник радянському генералові Ватутіну. Майже 9-метровий монумент включає гранітну фігуру Миколи Федоровича й постамент із лабрадориту. Місце, де встановлено пам'ятник, – могила героя.

Варто знову розпочати мову про імператорські масштаби, бо вони безпосередньо пов'язані із сучасністю. Нинішня резиденція голови держави Україна – це Маріїнський палац. Історія каже, що він був зведений за вісім років у кінці ХVІІІ століття. Проектом займався зодчий Бартоломео Франческо Растреллі, який заслужив славу майстра, що працював у стилі єлизаветинського бароко. Іронічно, але Єлизавета встигла тільки замовити зведення палацу, та він був спалений раніше, ніж вона встигла б там поселитися. Також імператорська сім'я вимушена була поїхати, бо розпочалась шведська війна. На жаль, інтер'єр палацу видозмінили під час третьої реконструкції до 2017 року. Людські помилки при відновленні палацу призвели до зникнення оригінальних задумів майстра. Світ так і не дізнався безліч ідейних рішень, які виконав Растреллі. Зараз у багатій резиденції проводять вручення нагород героям, саміти, зустрічають делегації високого рангу, також там відбуваються інші церемоніальні події.

Внутрішню зону парку постійно облагороджують, виставляють там сучасні роботи скульпторів. Деякі з них носять ідеї, над якими відвідувачі довго ламають голову. Зате це допомагає спілкуванню, якщо кожен у компанії висловить власні здогади.

Станом на сьогодні, все паркове кільце від Маріїнського парку до Хрещатого – це статусні пам'ятки архітектури, улюблений прогулянковий маршрут киян і гостей міста. Навпроти парку – дві галереї: авторських робіт сучасного мистецтва й художня арт-галерея.

Загалом у парку умиротворена атмосфера. Тишу порушує тільки радісний сміх дітей, з якими гуляють дорослі. Є ще одна причина, чому порушується тиша, і вона має політичну основу. Навпроти Верховної Ради часто влаштовують демонстрації з метою протестів проти прийнятих рішень влади. У такий період повітря здригається від криків протестувальників, які іноді використовують посилювач, аби бути почутими навіть через зачинені вікна будівлі. Як підтверджує історія, управлінська діяльність держави має схожі лінії подій протягом віків.

Аудіогід від окТВ – ваша можливість насолоджуватися екскурсією самостійно!

Пропонуємо спокійну прогулянку по місту та невеликий курс історії по-новому, разом із сучасною розробкою від команди окТВ. Наші спеціалісти захотіли внести свою лепту в розвиток туризму, і та ідея, якою ми всі загорілися, втілилась у життя. Унікальний програмний продукт, що стане помічником у подорожі – це аудіогід.

Ця сторінка має два варіанти аудіоекскурсії. Коротка, безкоштовна версія – це виклад основних історичних подій без зображень. Розповідь цікава, але має характер ознайомлювальної версії. У другій аудіострічці все дещо інакше. Радимо після ознайомлення з першою одразу перейти до розширеної версії, тому що ви захопитесь не на жарт. Повна версія – це аудіофайл, де ми вмістили зображення, розставили факти в хронологічному порядку й, тим самим, створили повноцінний туристичний маршрут по куточках історії. Файли необхідно завантажити й перенести на пам'ять портативного девайсу. Наявність навушників обов'язкова!

Вам стане легше організувати собі екскурсію. Не потрібно вже збирати групу й ходити по незвіданих шляхах. Ви самі обираєте, про що хочете дізнатися більше. Вмикаєте потрібний файл і слухаєте розповідь через гарнітуру портативного пристрою. У нас є готові аудіоекскурсії про вулиці, пам'ятники, парки, урочища, храми та інші об'єкти міста. Весь маршрут вас супроводжуватиме історія про те, як розвивалися події до нинішнього часу.

Велике надбання часів імперії – Маріїнський парк