Укр  /  Рус

Мова:

Пейзажна алея

Пам'ятний камінь з написом «Звідси пішла земля руська»

Пейзажна алея розташована у внутрішньому просторі вулиці Великої Житомирської і першого кварталу вулиці Володимирської.

 

Пейзажна алея одне з найулюбленіших місць відпочинку і прогулянок киян. Це пішохідна дорога, прокладена по краю Старокиївської гори. Звідси відкриваються чудові краєвиди на розташоване в яру урочище Гончарі-Кожум'яки, Поділ і незабудовані мальовничі гори Дитинку і Замкову. Це місце, по праву називають джерелом Київської Русі. Сьогодні Пейзажна алея - своєрідна творча майстерня під відкритим небом для сучасних скульпторів та інсталяторів.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Де проходили оборонні вали Стародавнього Києва?
  • Звідки "пішла земля руська"?
  • Які скульптури прикрашають Пейзажну алею?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Пейзажна алея повторює собою контури древнього оборонного валу, побудованого ще за часів князя Володимира Великого. Її проклали на початку 1980-х років, коли почали створювати парк-музей ''Стародавній Київ''. Про такий музей вперше заговорили ще в 1960-ті роки. Ініціаторами створення парку-музею стали архітектор Авраам Мілецький, археолог Петро Толочко, архітектор Микола Холостенко та інші відомі вчені. Автори запропонували зробити на базі київського дитинця величезний музейний комплекс під відкритим небом. До нього хотіли внести найбільш цінні пам'ятки старовини. Передбачалася організація музею містобудування ХІХ століття, археологічного музею під відкритим небом та спорудження будівлі інституту археології. Планували також реконструювати Андріївський узвіз, провести додаткові археологічні розкопки і облаштувати гори Дитинку, Замкову і Уздихальницю.

Урочище          Гончарі-Кожум'яки          і          контур          Пейзажної          алеї          на          макеті

Урочище Гончарі-Кожум'яки і контур Пейзажної алеї на макеті

 Після довгого обговорення приступили до створення першого об'єкта - Пейзажної алеї. Спочатку передбачалося, що вона простягнеться від фундаменту так званого Східного палацу на Андріївський узвозі, 38, до літописного Копирева кінця, нині територія Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, на Вознесенському узвозі, 20. Остаточній реалізації завадило будівництво гігантської будівлі Будинку торгівлі на Львівській площі. Цей майже 100-метровий хмарочос - одна з перших будівель, що порушили історичний ландшафт найстародавнішої частини міста. В результаті, сьогодні Пейзажна алея закінчується тільки за старим 4-поверховим житловим будинком перед Львівською площею.

 На початку алеї, неподалік від Історичного музею, встановили два пам'ятних камені. Один із них присвячений закладенню алеї, а на другому викарбовано напис "Звідси пішла земля руська". Це місце, дійсно, по праву можна назвати джерелом Київської Русі. Крім того, встигли зробити сходи, що ведуть на гору Дитинка, відногу Старокиївської гори. У процесі розпаду СРСР і подальшої економічної кризи інші задуми реалізовані не були.

 Впорядкована Пейзажна алея припала до душі киянам, особливо молоді. Тут стали збиратися барди і представники неформальних субкультур. Швидко прижилася нова назва місцевості – Ве Же. Це скорочена назва найближчої вулиці - Велика Житомирська. Улюбленим місцем збору молоді стали сходи, які спускаються від алеї до урочища Гончарі. Традиційно багато людей на Пейзажній алеї збирається на святкування Дня Києва, яке відзначається щорічно в останню неділю травня.

 Але справжню популярність у містян і туристів Пейзажна алея набула у двохтисячні роки. Поступово тут виріс цілий парк сучасної скульптури та інсталяцій. Одним з перших встановили кінний пам'ятник князю Святославу Хороброму. Художнє втілення сподобалося не всім. Але скульптура по-своєму унікальна. Це єдиний в Києві кінний пам'ятник, витесаний з цільної кам'яної брили.

Маленький          принц

Маленький принц

 Надалі список паркових інсталяцій швидко збільшився і місце стало своєрідною творчою майстернею, де молоді художники могли експериментувати. Тут з'явився величезний 30-ти-метровий мозаїчний кіт, скульптурні барвисті інсталяції у вигляді Маленького принца, дитячої гірки з фігуркою Аліси і Чеширським котом, а також багатьох інших героїв знаменитої казки. З'явилася велика кількість потішних лавочок: лавочки-атракціони, лавочки-пам'ятники, лавочки з мордочками звіряток, фонтани. Велика кількість казкових персонажів приваблює сюди батьків з дітьми.

 Тематично зараз алею можна поділити на дві частини. Одну половину займає Перший український парк сучасної скульптури та інсталяції. Друга, яка розташована ближче до Андріївського узвозу, являє собою Дитячий ландшафтний парк.

Чеширський          кіт

Чеширський кіт

 У 2008 році над Пейзажною алеєю нависла загроза комерційної забудови. Громадськість змогла відстояти улюблене місце відпочинку. У підсумку замість нового будинку на Пейзажній алеї з'явився сквер.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Пейзажна алея: душа летить у дитинство

Облагородження урочища Гончари пройшли вельми успішно, тому що з'явилося казкове місце – Пейзажна алея. З її майданчика відкривається огляд на Поділ. Тепер з Верхнього міста добре видно й Дніпро. Основний час відвідувань припадає на вечір. Логіка полягає лише в закінченні робочого дня, після якого не буде зайвим пройтися по тихих умиротворених місцевостях, однією з яких і є Пейзажна алея. Вранці тут взагалі немає людей. Це місце можна вважати унікальним, бо потрібно бути талановитим, щоб створити об'ємний проект без чітко вираженої цільової аудиторії. Ользі Кондрацькій це вдалося. Вона, напевно, ще й хороший психолог, крім того, що має здібності в архітектурній сфері. Майстриня заглянула вглибину людської душі й побачили в кожній – дитину. Свою віддушину в прогулянці по «пейзажці» знайдуть і дорослі, і діти.

Звивистий шлях до чарівного світу

Обов'язково поведіть свою дитину на вулицю, де всі композиції зроблені з мозаїки. Невідомо, чи були сумніви з приводу такого рішення у творця проекту Ольги Кондрацької, але тепер всі переконалися, що вона прекрасний архітектор і дизайнер, також успішно керує студією, названою її ім'ям.

Хоч пейзажна алея розташована вздовж головних вулиць міста – Великої Житомирської і Володимирської – знайти її, не поглянувши на карту, нелегко. Не тільки в туристів виникають проблеми з її пошуком, але й мешканцям Києва важко відповісти на питання «Не підкажете, як пройти на Пейзажну алею?». Правильно завернувши у вуличку, ви досягнете мети. Орієнтирами початку й кінця алеї відповідно є Національний музей історії України та будинок №38 на Великій Житомирській.

Не можна обійти стороною новий тренд стріт-арту в Києві – мурали. Кому пощастило побачити торець 38-го будинку, у того назавжди залишиться в пам'яті цікава композиція. Вона зображала те, що відбувалося всередині, через стіну. На першому поверсі – пивна, другий поверх зберігає дві іронічні історії: пограбування й любовний трикутник; на третьому – молодіжна вечірка. Стіна одразу кидалася в очі, була яскрава, цікаво було розглядати деталі й помічати тонкощі гумору творця. Але після 2014 року полотно стіни повністю перефарбували, і зараз завершенням алеї, чи, навпаки, її початком, слугує малюнок «Український святий Георгій». Для дітей новий образ муралу дійсно підходить більше, але хочеться, щоб попередня композиція знову ожила на одній зі стін Києва.

Для дітей «пейзажка» – просто рай. Її головний розпізнавальний знак – чеширський кіт з пташками. У мережі Інтернет є позначення «кіт-сороконіжка» і «кіт-стоніжка», але факт залишається один – ніг у нього багато. У столиці мало ідейно наповнених майданчиків, а тут казка на кожному кроці. Скульптор Костянтин Стретуцький допоміг облаштувати сквер для дітей, щоб він виглядав фантастично й чудно, що й полюбляють школярі та дошкільники. Наприклад, проект лавок не полягав у банальному скріпленні брусків, навколо них створені яскраві композиції. Тепер можна посидіти всередині голови кролика, кота, і навіть клюву ворони.

Спеціальний подарунок у вигляді скульптури «Маленький принц» надав французький центр культури. На її табличці написані такі слова: «Дітям України від дітей Франції». Не можна не звернути увагу на високі подушки, на яких розташована Аліса (та сама… з «Країни чудес»), фантазійний майданчик з чашкою, на одній з лавок навіть є справжній плед і подушка, а ще нещодавно зведені площі загадок і навчальна. Два фонтани з тваринами також викладені різнокольоровою мозаїкою. Схрещені голови зебр і слоник з дівчинкою на спині – ще один прояв образотворчого мистецтва в композиціях, але вже для фонтанів.

Раніше тут були оборонні вали, але, на щастя, тепер це місце кардинально змінилося. Ноги ведуть по пішохідній доріжці, а душа летить у дитинство.

Історія в додатку

У туризмі важко дивувати, брати першість за допомогою ноу-хау. Технічні спеціалісти довго працювали, щоб створити інноваційний продукт для туристичної сфери. Він виконує основну пізнавальну функцію – представлення даних про пам'ятки міста, розповідаючи через навушники й портативний девайс (будь-який).

Досить екскурсійної програми, яку, до речі, можна завантажити вже зараз із цієї сторінки. Зробіть це на свій портативний пристрій і вирушайте на прогулянку тоді, коли буде зручно. Вам не доведеться підлаштовуватися під потреби групи чи скрупульозно підбирати час. Все, що потрібно – просто вирушити на прогулянку в оптимальний для вас період.

У чому полягає робота аудіогіда? Знаходячись біля давньої пам'ятки історії, ви матимете доступ до архівної інформації, яка після ретельного аналізу зафіксована в базі в хронологічному порядку. Так працює повна версія. Але ознайомлювальний варіант трохи відрізняється. У безкоштовній версії зібрані факти історії, що мають важливе значення, проте вони надаються не всі. Знайте історію свого міста, будьте освіченими! Не прогайте появи ще сміливіших пропозицій!

Пейзажна алея: душа летить у дитинство