Укр  /  Рус

Мова:

Монумент Батьківщина-мати

Монумент Батьківщина-мати. 1982 рік

Монумент Батьківщина-мати розташований на території Національного музею "Україна у Другій світовій війні" за адресою вулиця Лаврська, 24.

 

Батьківщина-мати — величезний монумент, що зображає жінку, яка здіймає над собою щит і меч. Вона давно стала одним із символів Києва, без якого складно уявити панораму дніпровських схилів. Монумент характеризують наступні цифри: висота разом із постаментом складає 102 метри, вага — 450 тонн, меч — 16 метрів вагою 9 тон, щит — 13 на 8 метрів вагою 13 тон, каркас виготовлений із нержавійної сталі. На верхівку монументу можна піднятися на спеціальному ліфті. Постаментом статуї слугує частина споруди музейного комплексу, експозиція якого присвячена історії України у Другій світовій війні.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

 

  • Чому в процесі проектування змінився автор монументу?
  • Навіщо знадобилося вкорочувати меч?

  • Які київські легенди пов'язані з монументом?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Сьогодні складно назвати хоча б один зі знакових об'єктів Києва, який викликає стільки суперечливих думок щодо сенсу його існування. Для одних велетенська скульптура — пережиток тоталітарних часів, для інших — пам'ять про велику та важку перемогу над нацизмом. Так чи інакше, Батьківщина-мати стала одним із головних символів столиці України. Її видно за багато кілометрів, і нині неможливо уявити Київ без цієї металевої статуї.

 Будівництво гігантського меморіального комплексу з метою увічнення пам'яті жертв та звеличення героїзму радянського народу у Другій світовій війні було задумане ще на початку 1970-х років. Висотною домінантою комплексу мала стати величезна статуя жінки, що символізує собою Перемогу. Однак майже відразу її стали асоціювати з Батьківщиною-матір'ю. Перший варіант колосальної бронзової статуї зі зброєю в руках розробив відомий радянський скульптор Євген Вучетич. До цього він вже мав досвід подібних конструкцій. В першу чергу, це — досить відома фігура Батьківщини-матері, розташована на Мамаєвому кургані у Волгограді. Її будівництво тривало майже десятиліття і закінчилось у 1967 році.

 Вид          монументу          Батьківщина-мати          на          тлі          житлової          забудови.          2000-і          роки

Вид монументу Батьківщина-мати на тлі житлової забудови. 2000-ті роки

 У 1974 році Вучетич помер, а його справу продовжив український скульптор, народний художник СРСР Василь Бородай, який значно переробив напрацювання попередника. Будівництво розпочалося на дніпровських схилах біля Наводницької долини, що спрямована до мосту Патона. Образ героїчної жінки для статуї змалювали з української скульпторки Галини Кальченко. Вона, у свою чергу, є авторкою багатьох творів мистецтва у Києві, як то пам'ятник Лісі Українці, що стоїть відносно неподалік у районі сучасної станції метро "Печерська". Пізніше розташування статуй Батьківщини-матері та Лісі Українки, обернених одна до одної спинами, стало приводом для жартів у гострих на язик містян. Елітний житловий комплекс вздовж вулиці Старонаводницької, відомий як Царське село, отримав у Києві ще й не печатну назву, оскільки був збудований якраз між двома "п’ятими точками" жіночих фігур.

 Транспортування          блоку          голова.          1981          рік

Транспортування блоку "голова". 1981 рік

 На відміну від бетонної волгоградської, київську статую робили виключно з металу. Сталь виливали на заводах Запоріжжя, а конструктивні елементи робили у столиці України. На Академмістечку, обабіч бульвару Вернадського, досі збереглися корпуси колишнього заводу ім. Паризької комуни, де виробляли частини для гігантської металевої жінки. Після цього їх просто серед білого дня перевозили вулицями Києва на місце монтажу спеціальною вантажівкою величезної довжини. Здивовані кияни визирали з вікон міського транспорту і юрбою стояли на набережній, спостерігаючи, як транспортують ці елементи..

 Монтаж          статуї          за          допомогою          підйомного          крану.          1981          рік

Монтаж статуї за допомогою підйомного крану. 1981 рік

 Збирали деталі просто на будівельному майданчику за допомогою спеціального підйомного крану заввишки 100 метрів. Усі елементи зварювали між собою під наглядом спеціалістів з Інституту електрозварювання ім. Патона. Подейкують, що під час будівництва Батьківщини-матері вирішили на декілька метрів скоротити гігантський меч, щоб не перевищити висоту Лаврської дзвіниці, розташованої неподалік.

 Транспортування          велетенського          меча.          1981          рік

Транспортування велетенського меча. 1981 рік

 Одні вбачали в цьому прагматичне бажання зберегти архітектурну домінантність старовинної споруди, інші — релігійні забобони. Насправді меч скоротили на три метри, тому що аерогідродинамічні випробування макета показали, що при запроектованій довжині він буде сильно вібрувати від вітру, тому досить швидко потребуватиме ремонту. Що ж стосується висоти, то металева скульптура майже на півтора десятка метрів нижча за Лаврську дзвіницю, проте здається більшою через специфіку рельєфу.

Урочисте          відкриття          меморіалу

Перший секретар ЦК КПУ Володимир Щербицький (зліва) і Генеральний секретар ЦК КПРС, Голова Президії Верховної Ради СРСР Леонід Брежнєв (праворуч) перерізають стрічку, урочисто відкриваючи меморіал

 Весь комплекс урочисто відкрили 9 травня 1981 року. На церемонію спромігся приїхати навіть тодішній генеральний секретар Леонід Брежнєв, якому було вже далеко за сімдесят. Зрозуміло, що перед відкриттям статуя пройшла багато випробувань на стійкість. Автори стверджували, що вона може витримати навіть 9-бальний землетрус. Під землею навколо конструкції створено розгалужені дренажні системи, які відводять ґрунтові води та протидіють зсувам. Через їх наявність серед киян почали поширюватися чутки про існування секретного бункера під цієї спорудою.

 Виготовлення          деталі          герб          СРСР          для          щита.          1980          рік

Виготовлення деталі "герб СРСР" для щита. 1980 рік

 В цілому стосовно Батьківщини-матері у місті накопичилася велика кількість легенд. Деякі туристи насправді вірять, що опівночі статуя обертається навколо своє осі, а потім гучно б'є мечем по щиту. Звісно, це лише смішна байка киян. До речі, на щиті досі є зображення величезного герба СРСР, який згідно із законом про декомунізацію мав бути демонтований. Проте такі роботи дуже складні й дорогі, тому їх відклали на майбутнє.

 Сьогодні існують спеціальні екскурсії — за декілька сотень гривень бажаючі можуть піднятися на саму верхівку статуї, де облаштований оглядовий  майданчик, з якого відкривається захоплююча панорама. Ці підйоми обов’язково відбуваються у супроводі співробітників, через те що вже траплялися випадки самогубства.

 Кияни жартома називають гігантську статую Лаврентієвною через близькість Лаври, іноді кличуть просто Бабою, інколи йменують Вікторією Петрівною, оскільки Вікторія — це перемога, а у сукупності з Петрівна — ім'я та по батькові дружини генсека Леоніда Брежнєва, за правління якого і був збудований монумент.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами