Укр  /  Рус

Мова:

Царське село

Вид на «Царське село» з лівого берега. 2006 рік

Район "Царське село" - житлово-офісний комплекс і прилегле до нього котеджне селище - знаходиться між вулицями Старонаводницькою, Генерала Алмазова і бульваром Лісі Українки, в східній частині межує із Звіринецьким кладовищем.

 

Сьогодні "Царське село" - це елітний житловий і діловий район в мальовничій історичній місцевості центральної частини міста. Він примітний незвичними сучасними архітектурними рішеннями, реалізованими з великим розмахом. Район "Царське село" розташувався неподалік Києво-Печерської лаври в Наводницькому яру. Проте колись, він вважався віддаленим районом Києва, крізь який йшла дорога до переправи через річку Дніпро. Також тут була Стара Печерська фортеця. Саме події більш пізнього періоду і визначили елітний статус району.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Де у давні часи проходила дорога до переправи через Дніпро?
  • Які укріплення Печерської фортеці збереглися в районі "Царського села"?
  • Чому район отримав таку назву?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Район "Царське село" розташований уздовж берегів Наводницького яру, промитого однойменним струмком. В минулому низиною яру проходила дорога до древньої переправи через Дніпро. Щовесни, після льодоходу, там зводили наплавні мости. Вози і піші люди рухалися до річки, щоб перебратися на протилежний берег. У долині Наводницького струмка знаходилися дві водойми з майже антонімічними назвами - озера Святе і Душегубиця. У XVIII столітті на березі Наводницької долини, з боку Києво-Печерської лаври, насипали земляні укріплення Старої Печерської фортеці. З цих валів відмінно прострілювалася дорога до переправи. Крім того, спорудили декілька підземель, деякі з яких існують і сьогодні. Так, в основі редутів по вулиці Добровольчих батальйонів (тепер Панфіловців) збереглася контр-мінна галерея. Такі тунелі будувалися для прослуховування лінії фронту, на випадок якщо противник почне земляні роботи.

Наводницький          шлях.          1840-1850-ті          роки.          Малюнок          М.          Сажина

Наводницький шлях. 1840-1850-ті роки. Малюнок М. Сажина

 Довгі роки ця місцевість вважалася віддаленим від центру районом. У 1914-18 роках тут, на околиці міста в верхів'ях долини, побудували корпус Олексіївського інженерного училища. Тепер це Київський військовий ліцей імені Івана Богуна на бульварі Лісі Українки, 24.

 Після закінчення Другої світової війни для вирішення житлової проблеми влада стала масово виділяти індивідуальні ділянки для приватної забудови. Уздовж вулиці Старонаводницької сформувалося селище, де в основному жили відставні військові та їхні сім'ї.

 З протилежного боку яру, ближче до сучасного бульвару Дружби Народів, у давнину знаходилися володіння Києво-Печерської Лаври, засаджені фруктовими садами. Тут зупинялися на відпочинок перелітні птахи. Згодом сад здичавів і жителі околиць стали називати його Ченцем. Наприкінці голодних 1940-х років співробітникам Суворовського училища, що займало корпус колишнього Олексіївського, відвели в саду ділянки для ведення городництва.

 На початку 1970-х років залишки укріплення Київської фортеці знесли. Його стіна довжиною близько 100 метрів тягнулася вздовж бульвару Лісі Українки і повертала до Старонаводницької вулиці. Всередині був військовий тир, накритий бетонними плитами, щоб кулі не вилітали назовні. Тут в 1973 році відкрили пам'ятник Лісі Українці, а на початку 80-х ліворуч від пам'ятника виріс будинок обкому КПУ. Тепер в ньому розташовується Центральна виборча комісія.

Залишки          стіни          Київської          фортеці.          Початок          1970-х          років

Залишки стіни Київської фортеці. Початок 1970-х років

 Топонім "Царське село" з'явився в лексиконі киян аж на початку 1980-х років. Тоді під виглядом створення ландшафтного природного парку за будівлею обкому почалося будівництво житлового висотного комплексу для партійної та радянської номенклатури. Було заплановано зведення кількох десятків житлових будинків однакової поверховості, віддалених один від одного. Це задумали для того, щоб масив гарно виглядав з боку Дніпра, а місцевим жителям відкривалися гарні видові панорами з вікон. Ландшафтний парк загального користування дійсно розпланували. На його території з'явилися баскетбольні та волейбольні майданчики, тенісні корти. Висадили дерева і створили алеї.

Розчищення          території          для          будівництва          за          будівлею          обкому          КПУ.          1982          рік

Розчищення території для будівництва за будівлею обкому КПУ. 1982 рік

 На початку 1990-х влада пообіцяла виділити тут квартири ветеранам Афганістану. Але житлова площа виявилася вже зарезервованою високопоставленими чиновниками молодої держави. Тим часом, будинки зводили все щільніше і щільніше, і, поступово місць для відпочинку тут майже не залишилося. З незвичайних будівель слід зазначити каскадний будинок, добре видний з площі Лісі Українки. Цей фешенебельний житловий комплекс був побудований на початку 2000-х років. Через необарочні деталі та ефектні хвилеподібні лінії даху він отримав назву Будинок-хвиля.

 Поступово на елітний приватний сектор перетворилася і житлова забудова з іншого боку вулиці Старонаводницької. На місці одно- та двоповерхових післявоєнних будинків з'явилися палаци нових мільйонерів. Крім того, це місце облюбували дипломати.

 Іронічний топонім "Царське село" прижився та був підтриманий забудовниками, котрі назвали побудований тут недавно житловий комплекс "Царським". Правда, крім цього, в Києві існує ще одна влучна назва місцевості. Елітний район опинився між двома пам'ятниками, поверненими один до одного спиною. З одного боку - поетеса Ліся Українка, а з іншого - Батьківщина Мати. Спостережні городяни відразу це помітили і придумали свій досить грубий термін.

 Сьогодні від старої долини не залишилося нічого, й перехожим впадає в око лише рельєф місцевості.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Царське село: сотка до сотки – дуже гарно

З рову в царі. Місцевість на Печерську отримала назву Царського села завдяки пишним маєткам представників еліти міста. Свої будинки тут звели одні з найбільш статусних членів золотого товариства – відомі актори, футболісти, власники мереж супермаркетів, голови банків та інші.

Таке собі село для багатих і знаменитих знаходиться поблизу скульптури «Батьківщина-мати» й ботанічного саду. Зрозуміло, що ділянку собі дозволяють тільки найбільш впевнені в бізнесі, тому що мільйон гривень за сотку доступно не вчителю, і не лікарю, хоча такі спеціалісти в Царському селі, напевне, затребувані для золотої молоді.

Дослідження журналістів зазначають, що Петро Порошенко також придбав 50 соток землі біля статуї «Батьківщина-мати» й додаткові 10 поряд. Вивчення кадастрів показало стандартну картину «світу»: власниками ділянок записані дружини та діти знаменитостей, висвічуючи бомонд як звичайних трудівників – копієчка до копієчки, мільйончик до мільйончика.

На чому стоїть царський фундамент?

Місцевість раніше мала назву Наводницька балка, це було півстоліття тому. Єдиними розпізнавальними знаками цього краю були рів, ліс і струмок. Станція метро Печерська знаходиться одразу біля пам'ятника Лісі Українці, звідки витікав струмок. Але, як у найкращих традиціях, перед будівництвом місцевість кардинально почистили (і неважливо, законно чи ні). З безлічі багатоповерхових будівель вибудувався цілий мікрорайон, назву якому дав народ – Царське село.

Аудіоекскурсія: download & on

Уявіть собі свободу дій з новинкою в туризмі – аудіогідом. На сторінці доступні для завантаження два файли з описом подій минулого. Перша версія має основну інформацію і є безкоштовною. Але багатьом цього замало для насичення себе знаннями й глибокого екскурсу в історію міста. Тому створений розширений варіант, у якому дані викладаються в хронологічному порядку, причому з ілюстраціями та музичним супроводом. Щоб скористатися новинкою, потрібно завантажити файл на мобільний пристрій, підключити навушники – і буде вам щастя.

Без Google і допоміжних інструментів (крім зазначених вище) є можливість дізнатися більше про цікавий вам зараз об'єкт. Історія повинна знайти своїх слухачів, тож чому б не почати цікавитися нею з цього моменту? Тим більше, що сучасні технології надають плідний ґрунт для осягнення знань за короткий термін, без витрат часу та зусиль.

Радьте друзям і завжди будьте в курсі подій!  

Царське село: сотка до сотки – дуже гарно