Пляж на Трухановому острові. 1960-ті роки
Труханів острів розташований навпроти історичного центру Києва між головним руслом Дніпра та його протокою Десенкою (Чорториєм).
Труханів — один з найдавніших на Дніпрі і найбільший з київських островів. Основна його частина формувалася впродовж тисячоліть з піску та землі, що їх приносили бурхливі потоки Дніпра, Десни і Почайни. Тут знаходиться один з найпопулярніших київських пляжів. Південну частину острова займають численні спортивні бази. У 1870-х роках острів почали обживати працівники Дніпровського пароплавства. З 1889 року його приєднали до меж міста. А вже майже через 18 років тут з’явилося селище, що налічувало кілька тисяч мешканців. Після подій революції 1917-го – 20-го років на острові залишилося 318 одноповерхових і 39 двоповерхових будиночків, які спалили німці відступаючи у 1943 році. Влада відновлювати селище не стала. В 1950 році розробили проект Гідропарку, а через 7 років на радість городянам збудували парковий міст через Дніпро, і саме завдяки цьому Труханів острів став культовим місцем відпочинку киян.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Труханів острів – велика розважальна зона в столиці України. Вона являє собою одну з давніх місцевостей в Києві. Можна сказати, Дніпро, Почайна і Десна побудували для себе береги, які самі й омивали. Це пояснюється тим, що потоки річок приносили безліч піску й землі, сформувавши острів, де в літній час це пляжна зона, куди потрапляють через пішохідний міст. Площа острова в 450 га – величезна територія, щоби вмістити охочих покупатися в літню спеку, просто побути серед природи, зайнятися спортом на майданчику, ситно поїсти в ресторанах, кафе, організувати відпочинок у будиночках на базі.
І хоч назва острова корінням сягає глибинних історичних часів ще з ХІ століття, її не змінювали до цих пір. Ім'я хана Тугоркана співзвучне з найменуванням нинішнього острова, рекреаційною зоною. Святополк Ізяславович взяв за дружину дочку половецького хана. Її резиденція розташовувалась саме на Трухановій ділянці.
З середини ХІХ століття й далі острів активно заселяли, і незабаром тут утворилося робоче містечко. До 1880 року тут жили ті, хто трудився на корабельні та в яхт-клубі (який існує досі). На острів провели навіть телефонний кабель, а це було недешево. 1907 рік – час, коли навіть було дозволено селитися на острові іншим мешканцям міста. Статус робочого містечка був стертий. Зате після того з'явились традиційні вулиці, церква, школа, торгова площа. Після Другої світової війни всі споруди зрівнялися із землею. Чудом вцілів яхт-клуб. Влада не відновлювала містечко, а замість цього дозволила побудувати на його території місце для відпочинку мешканців Києва. Хто бачив, той знає: острів відомий нудистським пляжем. Щоби не бентежити себе оголеними тілами навколишніх, варто приїжджати сюди після закриття пляжного сезону. Звідси відкрита шикарна панорама на Київ.
Відомо, що Труханів постійно затоплювався навесні повноводдями. Це припинилося лише в 70-х роках, після закінчення будівництва Київської ГЕС.
2011 рік для частих відвідувачів Труханового острова запам'ятався скасуванням маршруту, куди вів трамвай. Діставатися до пляжів стало важче. Доводиться робити пішу прогулянку від метро й повертати на пішохідний міст. Але зате по дорозі можна побачити ще багато чого цікавого. Наприклад, колону Магдебурзькому праву. Вона знаходиться біля Набережного шосе. Кажучи про оптимальний шлях на острів, він лежить через метро Поштова площа. Потрібно буде пройтися вздовж Дніпра. Прогулянка таки дає свою романтику, але безпосереднє транспортне з'єднання було б краще.
Щодо пам'ятника Магдебурзькому праву: його звели, коли в 1802 році повернули правову систему самоуправління. А вперше право дали ще в ХV столітті. Пам'ятник спроектував архітектор Андрій Меленський, який у свій час навчався в італійського майстра. Роботи А. Меленського, що запам'ятовуються, у Києві – Контрактовий будинок на Межигірській, 1; церква Різдва Христового біля станції метро Поштова площа; маєток Стрельбицького на Покровській, 5; церква-ротонда на Аскольдовій могилі. Це мала частина спроектованих будівель талановитого архітектора.
Після будь-якої прочитаної інформації виникає бажання зануритися до глибин історії ще більше. Таку можливість надає команда окТВ. Ми ініціювали створення нового продукту, який допоміг би подорожувати не в групі, а навіть самостійно, без екскурсовода та інших, тривіальних атрибутів пізнання світу. Ми вважаємо, що кожен мандрівник повинен вирішувати сам, як побудувати знайомство з містом чи якимись конкретними пам'ятками. Турист може коли завгодно почути інформацію про пам'ятки. Нехай навіть вони знаходяться не в його рідному місті, але якщо є аудіофайл, він дізнається з нього все необхідне. Таких аудіоекскурсій ще немає. Ви не знайдете їй аналогів. Як працює такий підхід, дізнаєтеся зараз.
Ця сторінка має дві стрічки із записаною інформацією про пам'ятки, про які ви зараз читаєте чи вже прочитали. Скористайтесь двома версіями. Розповідь у першій – коротка, зібрано все основне, файл для завантаження на безкоштовній основі. У другій аудіострічці зведені дані в хронологічному порядку. Так повість історії викладається із супроводом спокійної музики, а факти підтверджуються ілюстраціями. Адже всі так любили розглядати картинки в підручниках.
Завантажений файл з нашої сторінки встановлюється на мобільний пристрій. Останнє, що потрібно буде зробити, – підключити гарнітуру. Перебуваючи біля об'єкта вашої уваги (мається на увазі пам'ятка), включіть файл і слухайте змістовну розповідь його історії. Спеціалісти окТВ зробили все для максимального комфорту туриста. Тепер екскурсія відбуватиметься спокійно, без поспіху групи та запинок екскурсовода. Все, що для цього потрібно, знаходиться на цій сторінці. Просто розпочніть завантаження файлів!