Укр  /  Рус

Мова:

Труханів острів

Пляж на Трухановому острові. 1960-ті роки

Труханів острів розташований навпроти історичного центру Києва між головним руслом Дніпра та його протокою Десенкою (Чорториєм).

 

Труханів — один з найдавніших на Дніпрі і найбільший з київських островів. Основна його частина формувалася впродовж тисячоліть з піску та землі, що їх приносили бурхливі потоки Дніпра, Десни і Почайни. Тут знаходиться один з найпопулярніших київських пляжів. Південну частину острова займають численні спортивні бази. У 1870-х роках острів почали обживати працівники Дніпровського пароплавства. З 1889 року його приєднали до меж міста. А вже майже через 18 років тут з’явилося селище, що налічувало кілька тисяч мешканців. Після подій революції 1917-го – 20-го років на острові залишилося 318 одноповерхових і 39 двоповерхових будиночків, які спалили німці відступаючи у 1943 році. Влада відновлювати селище не стала. В 1950 році розробили проект Гідропарку, а через 7 років на радість городянам збудували парковий міст через Дніпро, і саме завдяки цьому Труханів острів став культовим місцем відпочинку киян.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Як виникла назва острова?
  • Як литовець Адам Гінтовт робив бізнес?
  • Коли в Києві зявився перший пляж?
  • Чим примітний Парковий міст?    

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Протягом кількох століть, щовесни, під час повені дніпровська вода прокладала собі нові шляхи, поглинаючи фрагменти суші. Так поступово з’явилася протока Чорторий, яка і визначила східний кордон Труханового острова. З північної сторони він межує з островом Муромець. Однак після того, як Чорторий загатили в позаминулому столітті, межа між цими островами майже стерлася. Достовірне походження топоніма Труханів на сьогоднішній день не встановлено. В які тільки крайнощі з цього приводу не кидаються дослідники, починаючи з відомої легенди про Тугарина-змія, і закінчуючи зв'язком з іменем половецького хана Тугоркана, донька якого стала дружиною київського князя Святополка Ізяславича. А можливо, все набагато простіше, і найменування острову дав якийсь Трифон, який тут проживав і чиє ім’я перемінилося на Трухан.

 Вид          на          Труханів          острів.          1890-і          роки

Вид на Труханів острів. 1890-ті роки

 Одним з перших, хто вбачав у острові рекреаційну перлину, був киянин на ім’я Іван Сухота. Ще в 1865 році він мав бажання відкрити буфет для відпочиваючих, які переправлялися сюди через Дніпро на човнах. Для отримання дозволу, Сухота довгі 13 років оббивав високі пороги чиновницьких кабінетів. Влада щоразу відмовляла підприємцю, мотивуючи це тим, що формально острів вважався незаселеним, то ж, відповідно, і пункт громадського харчування тут ні до чого.

 З 1870-х років Трухашку, як ніжно називали острів численні городяни, почали неофіційно обживати робітники Дніпровського пароплавства, яке розвиваючись активно набирало обертів. Крім того, з’явився наслідувач справи бізнесмена Сухоти, литовець Адам Гінтовт. Цей чоловік збудував для себе та своєї родини будинок на острові. Біля нього відкрив буфет та облаштував парк, який назвав "Ермітаж". А головне, він взяв у міста в оренду перевіз через річку, який забезпечував йому, в прямому сенсі слова, наплив клієнтів. Справи у підприємця швидко пішли вгору. Спочатку Дніпром курсували човни, але після загибелі кількох людей на переправі в 1883 році, Гінтовт придбав пароплав. Парк "Ермітаж", незважаючи на красиву назву, тривалий час вважався місцем гульні, розпусти і п’яних бешкетів. Після заміни човнової переправи на пароплавну, вартість таких подорожей значно зросла. Відтепер дістатися на острів могли тільки порівняно забезпечені люди. Згодом парк перетворювався на більше елітарний, цілком здатний скласти конкуренцію знаменитому "Шато-де Флер", що розташовувався в центрі Києва на місці сучасного стадіону "Динамо".  

 У 1889 році острів приєднали до меж міста. До 1902 року тут було вже 26 садиб-поселень. Серйозною проблемою для жителів стали щорічні повені опісля весняного танення снігу. Бували роки, коли будинки заливало по самі дахи, а жителі з усім добром змушені були рятуватися на човнах і десь перечікувати високу воду. Тому більшість будинків на острові були зведені на палях.

 Труханів          острів          під          час          повені.          1900-ті          роки

Труханів острів під час повені. 1900-ті роки

 З Трухановим островом пов’язане ім’я Давида Семеновича Марголіна, одного з найзаможніших киян. Цей мільйонер мав інтереси в багатьох сферах бізнесу: нафтопромисли, лісопильні, чавуноливарне виробництво, трамваї, банківська діяльність, цукрова промисловістьтощо. Крім цього, Марголін був керівником Об’єднаного товариства пароплавства Дніпром та його притоками. Цьому товариству належало 8 десятин землі на Трухановому острові, де розташувалися ремонтні майстерні та елінги для обслуговування його кораблів. На південній стороні острова очільник фірми побудував собі дачу.

 У 1907 році на Трухановому острові офіційно розпланували селище. Кількість мешканців пересягнула декілька тисяч, попри це інфраструктура була практично відсутня. Давид Марголін виділив кошти, на які в 1908-1910 роках збудували училище і церкву святої Єлизавети.

 Яхт-клуб          на          Трухановому          острові.          1910-і          роки

Яхт-клуб на Трухановому острові. 1910-ті роки

 Знаковою сторінкою в історії Труханового острова стала діяльність імператорського яхт-клубу, заснованого в 1887 році. Головною його базою стала північна територія острова. Тут побудували пристань, плавучий шлюпковий сарай, майстерні і безпосередньо будівлю клубу, зроблену з дерева. А вглиб острова прорили невелику гавань для швартування суден. Крім того, якщо вірити "Провіднику по Києву" Федора Ернста, перший упорядкований пляж в Києві з’явився теж на цьому острові.

 Основна частина будівель на Трухановому вціліла за часів усіх подій 1917-1920 років, проте населення значно скоротилося. У 1924 році на острові мешкало втричі менше людей, ніж до революції. Тут було 318 одноповерхових і 39 двоповерхових будиночків. Всі вони були спалені нацистами під час їхньої втечі у 1943 році. На згадку про це, в середині 1980-х на острові встановили скульптуру бійця, який стоїть біля розбитого човна після повернення до рідного згарища. Поруч, на камені написані імена поселян, які загинули впродовж Другої світової війни. Відбудовувати селище не стали. Тих мешканців, хто лишився без даху над головою, в 1944 році розселили по інших частинах міста. У 1948 році на цій випаленій війною землі, кияни висадили понад 120 тисяч дерев та кущів.

 У 1950-ті був розроблений проект величезного київського Гідропарку посеред Дніпра, що містив спочатку і Труханів острів. По суті, почали втілювати у життя плани, що їх зруйнувала війна. Була реконструйована і розширена Матвіївська затока, що стала одним з кращих полігонів для регат в СРСР. На берегах затоки з'явилися численні бази з веслування, що належали різним підприємствам, відомствам та товариствам — "Водник", "Наука", "Динамо" та інші. Спортсмени, які займалися тут академічним веслуванням, жартома називали це місце "Академмістечком".

 Парковий          (Пішохідний)          міст.          1960-ті          роки

Парковий (Пішохідний) міст. 1960-ті роки

 Нечуваним на ті часи прецедентом стало зведення в 1957 році Паркового мосту через Дніпро. Ця складна, дуже коштовна інженерна споруда, була збудована виключно для того, аби зробити Труханів острів більш доступним для городян. Кількість відпочиваючих на тутешніх пляжах в літню пору вражала, від їхньої кількості просто миготіло в очах. Незабаром на острові відкрився ресторан "Відпочинок". На початку 1960-х років в північно-західній частині почав працювати піонерський табір Палацу піонерів і школярів. Побудували на острові і парашутну вишку. На початку 1990-х років там стався нещасний випадок, після якого все обладнання демонтували. Але конструкція збереглася і зараз знову функціонує.

 Труханів острів став культовим місцем відпочинку киян. Це прекрасна природна оаза за 15 хвилин пішого ходу від Хрещатика. За запевненням екологів, тут ще можна зустріти види рослин і тварин, що входять до червоної книги. На жаль, на них негативно впливає велика кількість відпочивальників, особливо під час проведення фестивалів та концертів.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Труханів острів: відпочинок на пляжах Києва

Труханів острів – велика розважальна зона в столиці України. Вона являє собою одну з давніх місцевостей в Києві. Можна сказати, Дніпро, Почайна і Десна побудували для себе береги, які самі й омивали. Це пояснюється тим, що потоки річок приносили безліч піску й землі, сформувавши острів, де в літній час це пляжна зона, куди потрапляють через пішохідний міст. Площа острова в 450 га – величезна територія, щоби вмістити охочих покупатися в літню спеку, просто побути серед природи, зайнятися спортом на майданчику, ситно поїсти в ресторанах, кафе, організувати відпочинок у будиночках на базі.

Незмінна назва з ХІ століття

І хоч назва острова корінням сягає глибинних історичних часів ще з ХІ століття, її не змінювали до цих пір. Ім'я хана Тугоркана співзвучне з найменуванням нинішнього острова, рекреаційною зоною. Святополк Ізяславович взяв за дружину дочку половецького хана. Її резиденція розташовувалась саме на Трухановій ділянці.

З середини ХІХ століття й далі острів активно заселяли, і незабаром тут утворилося робоче містечко. До 1880 року тут жили ті, хто трудився на корабельні та в яхт-клубі (який існує досі). На острів провели навіть телефонний кабель, а це було недешево. 1907 рік – час, коли навіть було дозволено селитися на острові іншим мешканцям міста. Статус робочого містечка був стертий. Зате після того з'явились традиційні вулиці, церква, школа, торгова площа. Після Другої світової війни всі споруди зрівнялися із землею. Чудом вцілів яхт-клуб. Влада не відновлювала містечко, а замість цього дозволила побудувати на його території місце для відпочинку мешканців Києва. Хто бачив, той знає: острів відомий нудистським пляжем. Щоби не бентежити себе оголеними тілами навколишніх, варто приїжджати сюди після закриття пляжного сезону. Звідси відкрита шикарна панорама на Київ.

Відомо, що Труханів постійно затоплювався навесні повноводдями. Це припинилося лише в 70-х роках, після закінчення будівництва Київської ГЕС.

На шляху до Труханового острову

2011 рік для частих відвідувачів Труханового острова запам'ятався скасуванням маршруту, куди вів трамвай. Діставатися до пляжів стало важче. Доводиться робити пішу прогулянку від метро й повертати на пішохідний міст. Але зате по дорозі можна побачити ще багато чого цікавого. Наприклад, колону Магдебурзькому праву. Вона знаходиться біля Набережного шосе. Кажучи про оптимальний шлях на острів, він лежить через метро Поштова площа. Потрібно буде пройтися вздовж Дніпра. Прогулянка таки дає свою романтику, але безпосереднє транспортне з'єднання було б краще.

Щодо пам'ятника Магдебурзькому праву: його звели, коли в 1802 році повернули правову систему самоуправління. А вперше право дали ще в ХV столітті. Пам'ятник спроектував архітектор Андрій Меленський, який у свій час навчався в італійського майстра. Роботи А. Меленського, що запам'ятовуються, у Києві – Контрактовий будинок на Межигірській, 1; церква Різдва Христового біля станції метро Поштова площа; маєток Стрельбицького на Покровській, 5; церква-ротонда на Аскольдовій могилі. Це мала частина спроектованих будівель талановитого архітектора.

Аудіофайл як провідник по місту

Після будь-якої прочитаної інформації виникає бажання зануритися до глибин історії ще більше. Таку можливість надає команда окТВ. Ми ініціювали створення нового продукту, який допоміг би подорожувати не в групі, а навіть самостійно, без екскурсовода та інших, тривіальних атрибутів пізнання світу. Ми вважаємо, що кожен мандрівник повинен вирішувати сам, як побудувати знайомство з містом чи якимись конкретними пам'ятками. Турист може коли завгодно почути інформацію про пам'ятки. Нехай навіть вони знаходяться не в його рідному місті, але якщо є аудіофайл, він дізнається з нього все необхідне. Таких аудіоекскурсій ще немає. Ви не знайдете їй аналогів. Як працює такий підхід, дізнаєтеся зараз.

Ця сторінка має дві стрічки із записаною інформацією про пам'ятки, про які ви зараз читаєте чи вже прочитали. Скористайтесь двома версіями. Розповідь у першій – коротка, зібрано все основне, файл для завантаження на безкоштовній основі. У другій аудіострічці зведені дані в хронологічному порядку. Так повість історії викладається із супроводом спокійної музики, а факти підтверджуються ілюстраціями. Адже всі так любили розглядати картинки в підручниках.

Завантажений файл з нашої сторінки встановлюється на мобільний пристрій. Останнє, що потрібно буде зробити, – підключити гарнітуру. Перебуваючи біля об'єкта вашої уваги (мається на увазі пам'ятка), включіть файл і слухайте змістовну розповідь його історії. Спеціалісти окТВ зробили все для максимального комфорту туриста. Тепер екскурсія відбуватиметься спокійно, без поспіху групи та запинок екскурсовода. Все, що для цього потрібно, знаходиться на цій сторінці. Просто розпочніть завантаження файлів!         

Труханів острів: відпочинок на пляжах Києва