Укр  /  Рус

Мова:

Вулиця Льва Толстого

Вулиця Льва Толстого, кут вулиці Горького (Антоновича). 1954 рік

Вулиця Льва Толстого розташовується між площею Льва Толстого і вулицею Василя Липківського.

 

Вулиця Льва Толстого - одна з важливих транспортних магістралей, що поєднує залізничний вокзал зі Старим містом і має досить незвичний рельєф. Вона починається в долині, що прилягає до річки Либідь і її приток, піднімається вгору до вулиці Володимирської, а потім знову спускається до річки. Заселення вулиці розпочалося в 1830-ті роки, під час будівництва університету Святого Володимира (нині ім. Тараса Шевченка). Забудова досить еклектична: від шикарних особняків середини ХІХ століття до типових радянських багатоквартирних будинків і сучасних скляних хмарочосів.

Назву вулиці пов'язують з перебуванням в Києві в 1879 році Льва Толстого. Згідно з однією із версій письменник зупинявся тут у родичів в будинку № 9.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Чим відомий "будинок Мороза"?
  • Хто був прототипом Наташі Ростової з «Війни і миру"?
  • Чому в Києві з вдячністю згадують Фрідріха Міхельсона?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Вулицю Льва Толстого почали освоювати в 1830-ті роки паралельно з будівництвом Університету святого Володимира (нині ім.Тараса Шевченка). Протягом наступного десятиліття відбувалася точкова забудова навколо навчального закладу. Одним з перших тут з'явився невеликий будинок на розі з Володимирською вулицею. Наприкінці 1850-их років в ньому була канцелярія куратора Київського учбового округу, знаменитого хірурга Миколи Пирогова. З 1884 року на першому поверсі будівлі розмістили Либідську поліцейську дільницю і пожежну команду, а на другому - навчальні приміщення міського двокласного училища. Зараз в будівлі знаходиться ректорат Київського національного університету.

 Уздовж вулиці Льва Толстого розташовується Ботанічний сад імені академіка Фоміна, створений при університеті ще в 1840-і роки. Це один з найстаріших ботанічних садів України, який нині займає площу 22,5 гектара. У 1847 році на території саду, за проектом Олександра Беретті, побудували метеорологічну обсерваторію університету. До кінця ХІХ століття вона перетворилася на центр вивчення погоди всього Дніпровського басейну. З 1970 року в будівлі працював Обчислювальний центр Управління Метеорологічної служби УРСР. Зараз будинок займає ресторан.

Вхід          в          Ботанічний          сад          і          будинок          колишньої          університетської          метеорологічної          обсерваторії.          1952          рік

Вхід в Ботанічний сад і будинок колишньої університетської метеорологічної обсерваторії. 1952 рік

 З другої половини ХІХ століття почалася активна забудова непарної сторони вулиці. Тоді ж виник перший топонім. Вулицю назвали Шулявською, оскільки вона вела від центру міста в сторону передмістя Шулявка. Наприкінці 1840-их років навпроти майбутнього парку Шевченка з'явився одноповерховий будинок. Згодом його неодноразово перебудовували. До кінця 1890-х років його винаймала сім'я Кузьмінських. Вважається, що саме Тетяна Кузьмінська, своякиня Льва Толстого, стала прототипом Наташі Ростової в романі "Війна і мир". Серед київських екскурсоводів популярна легенда про те, що Лев Толстой зупинявся тут у родичів під час свого єдиного приїзду до Києва 14-16 червня 1879 року. Втім, художник Михайло Нестеров, який знав подробиці поїздки від самого письменника, розповідав, що Толстой навіть не ночував в цьому будинку. Він провів майже весь час в Києво-Печерській лаврі.

 У 1910 році садибу викупив представник родини мільйонерів-цукрозаводчиків, відомий меценат Олександр Терещенко. Йому ж належала і сусідня садиба № 7. Тут він побудував особняк з паровим опаленням, водопроводом, електрикою і двома ліфтами. У дворі знаходилися стайні, льохи-холодильники, стоянки для карет. Після об'єднання ділянок Терещенко сформував один з найбільших на той час приватних будинкових майданчиків. Після більшовицького перевороту 1917 року будівлі націоналізували. Деякий час тут складували колекції, реквізовані з інших будинків заможних людей. У 1920-ті роки тут розташовувався Рентгенівський інститут. З 1971 року особняк на розі займає Наукова медична бібліотека України.

Особняк          Олександра          Терещенко.          1910-ті          роки

Особняк Олександра Терещенка. 1910-ті роки

 Мабуть, найпомітнішою спорудою старої забудови вулиці є так званий будинок Мороза на розі з Володимирською вулицею. Його часто плутають з московським "Морозівським домом", втім, люди, увічнені в назвах будівель, ніякого відношення один до одного не мали. У Києві свій будинок для здачі в оренду звів відомий лісопромисловець Берл Мороз. Проект розробив архітектор Йосип Зекцер. На першому поверсі семиповерхового гіганта розташовувалися крамниці, пральня та пекарня. Інша частина з великими квартирами здавалася в оренду. Будинок був обладнаний безшумними ліфтами, переговорними пристроями, електричним освітленням. У квартирах передбачені ванни, внутрішньо-кімнатні пилососи та кондиціонери. Парадний вхід знаходився з боку вулиці Толстого. До наших днів збереглися скульптурні прикраси, мармурові сходи і оригінальні світильники на стелю. До 1917 р. квартири в диво-будинку наймали видатні військові, медики та професура Університету св. Володимира, тому його іноді називають "професорським". Після революції  споруду націоналізували, а колишньому власнику залишили куток, за який він платив як і всі. Зараз частину будинку займають дипломатичні представництва декількох держав.

«Будинок          Мороза».          1930-ті          роки

«Будинок Мороза». 1930-ті роки

 У 1891 році вулиця була перейменована в Караваївську, на честь 50-річчя наукової і педагогічної діяльності хірурга, професора Володимира Караваєва. Його садиба знаходилася там, де зараз розташований будинок № 15. Цю назву вулиця носила до 1920 року. Потім її знову перейменували. Спочатку - на Толстовську, а з 1944 року - на вулицю Льва Толстого.

 Крім житла тут будували і продовжують будувати об'єкти інфраструктури. Так, на розі з Пушкінською вулицею понад 100 років працювали лазні Міхельсона, також відомі як Караваєвські. Фрідріх Міхельсон був людиною багатою і лазні були, скоріш за все, примхою, ніж бізнесом. Втім, більшість городян старшого покоління досі згадують про них з вдячністю. Довгі роки вони були безальтернативним засобом підтримки особистої гігієни. Лазні знесли в 1980-ті роки, щоб побудувати більш сучасну споруду. З падінням радянської влади, цим планам не судилося статись. Пізніше проект переробили і звели тут офісний центр «Київ-Донбас».

 Поступово, особливо після Другої світової війни, забудова вулиці набула еклектичного характеру. Деякі будинки радянського періоду отримали прикраси у вигляді монументальної мозаїки. Дві з них знаходяться на фасаді житлового будинку № 49, де розташована молодіжна бібліотека ''Молода гвардія''. А в тилу будівлі № 5-а збереглася мозаїка дитячої художньої студії художника Наума Осташинського. У кінцевій частині магістралі в 2012 році звели 27ми поверховий хмарочос, висотою 114 метрів. Це багатофункціональний будинок з паркінгом, рестораном, фітнес-центром, конференц-комплексом і офісними приміщеннями. Контраст йому складає дітище перших радянських п'ятирічок - колишня ТЕЦ-3, нині переобладнана на станцію теплопостачання.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Єдиний візит письменника до Києва – і на його честь названа вулиця (Льва Толстого)

Довгий шлях по вулиці Льва Толстого до Києва бере початок від однойменної площі й пролягає, переважно, через зелену зону – парк і сад. До речі, ці місця особливо затребувані серед молоді незалежно від пори року. Прогулюючись по парку, можна побачити сотні людей. Дехто з них – гості міста, а хтось – офісні працівники, що виходять подихати свіжим повітрям і помилуватися красою столиці під час обідньої перерви. Далі лінія карти показує вигин, та вулиця Льва Толстого закінчується на вулиці Василя Липківського, біля залізничного шляху.

Назву Льва Толстого змінювали аж до 1926 року. У 1950 році вулиця була Шулявською, тому що йшла в напрямку Шулявки. Пізніше було вирішено назвати її Караваєвською, щоб увіковічнити ім'я талановитого хірурга. Його методики ввійшли в історію, використовувались іншими лікарями для діагностики й лікування дефектів серця. Також В. Караваєв зробив вклад у методику лікування катаракти, яку у світі практикують досі. Шість років вулиця була Толстовською, поки її не перейменували на Льва Толстого.

Російський класик був у Києві лише раз, але його ім'я носить зараз найсучасніша та вічно жвава, наповнена молоддю київська вулиця. Він зупинився в будинку №9, де жили родичі його дружини, Софії Андріївни. А саме, там жила сестра Софії – Тетяна Кузьмінська та її чоловік Олександр. Образ Наташі Ростової з твору «Війна і мир» був створений на прототипі характеру сестер. З поєднання їхніх головних рис вийшов зворушливий персонаж бестселеру російської літератури.  

Під час прогулянки вулицею Льва Толстого можна дізнатися про об'єкти, які ви будете проходити. А також декілька поворотів приведуть до не менш цікавих місць. Ось деякі з них:

  • будинок родини Терещенків;
  • музей Лісі Українки;
  • Ботанічний сад ім. Фоміна;
  • будинок, де одноразово зупинився Лев Толстой;
  • музей Михайла Грушевського;
  • парк імені Т. Шевченка;
  • телеканал новин «24».

На шляху є декілька кафе – їхнього меню, сподіваємося, буде досить, щоб відновити сили й подорожувати далі. Оскільки маршрут з перерахованими об'єктами не короткий, чашечка кави зі смачними солодощами надасть енергії для продовження екскурсії. Враховуючи те, що людей тут постійно багато, вам варто було б потурбуватися про те, щоб забронювати столик заздалегідь. Втім, навіть якщо ви цього й не зробите, голодними точно не залишитесь.

Повний маршрут до знань: прогулянка по вулиці Льва Толстого в Києві – абсолютне задоволення

Неможливо проґавити маєток однієї з найзаможніших родин. Терещенки були меценатами. А кошти заробили на управлінні заводом з переробки цукру. Ренесансні мотиви будинку, якщо одразу не привернуть увагу, то точно змусять перехожих озирнутися, переконатися, чи не пропустили вони чогось прекрасного. Хоч ліпнина, що прикрашає верх маєтку, збереглася за 100 років, та все ж будівля руйнується, особливо це помітно з фасадного боку. Стіни цієї пам'ятки архітектури пофарбовані в біло-блакитні кольори, але їх явно потрібно оновити, бо важко уявляти, що блакитний тон має бути небесним.

Зараз у стінах споруди знаходиться бібліотека медичної літератури. Багато що збереглося з часів проживання сім'ї Терещенків: меблі, китайські вази, ліпнина, різне дзеркало, різьба на стелі. Кабінет Терещенка зберігся в початковому стані. Всю меблеву гарнітуру і сейф не змінювали й не переставляли при реставрації будівлі.

Опинившись на вулиці Льва Толстого в Києві, враховуйте, що вся ваша увага буде звернена на архітектуру, збережену з ХІХ століття. Тут вона дійсно приголомшлива, і кожна споруда потребує особливого милування. Не зайвим буде відвідання ботанічного саду. Ви зможете дізнатися, які види дерев культивують, досліджують і демонструють відвідувачам київського саду. Також цікаво почути, звідки привезено колекції рослин і якої пильної уваги вони потребують.

Після вивчення ботаніки непогано було б розібратися в культурних діячах України. Все, що потрібно, – опинитися біля порогу музею Лісі Українки. Але, щоб його знайти, потрібно повернути на вулицю Саксаганського та пройти до 97 будівлі. Поруч ви побачите ще дві споруди – це музеї Михайла Старицького й Миколи Лисенка. Жити письменнику й композиторові було несумно, тому повість про їхню діяльність зацікавить і вас.

Є ще один цікавий об'єкт біля вулиці Льва Толстого – студія телеканалу «24». Вона знаходиться напроти парку Т. Шевченка. Канал «24» розповідає свіжі події світової й української культури та політичної діяльності. Це перший український канал, на якому трансляція відбувається цілодобово. Діє він за форматом Euronews: ідуть безперервні випуски новин зі вставками живих зйомок з відміткою «без коментарів».

Аудіогід – прогулянка без компанії, але не самотня

Це лише частина об'єктів на вулиці Льва Толстого, але пропонуємо стати більш інформованим. Нічого, крім навушників і аудіофайлу в телефоні, вам на знадобиться. Ми підготували новий формат екскурсій для всіх, хто не хоче просто, без сенсу, блукати вулицями міста. Познайомтесь зі столицею та її головними пам'ятками, не підлаштовуючись під плани гідів чи екскурсійних груп. Абсолютно все, що ви хочете дізнатися про пам'ятки, доступне в аудіоекскурсії. З цієї сторінки потрібно завантажити аудіострічку на ПК і перенести її на мобільний пристрій – телефон чи планшет. Не забувайте підключити навушники – і в будь-який зручний час вирушайте на прогулянку.

Як вказано біля першої версії аудіоекскурсії, додаткова плата не знімається. Ознайомлювальна версія програми, безсумнівно, дуже цікава. Її цілком досить для того, щоби заграла фантазія й виникло бажання пізнавати історію київських вулиць і пам'яток надалі.

У платній же версії у вас з'являється більше можливостей: ви дізнаєтеся повні свідчення про те, де зараз стоїте, гуляєте. Причому є ще те, що так прикрашає книжки з історії – картинки. Ілюстрації та розповідь зведені так, що факти викладаються в хронологічному порядку. Таких колекцій аудіогіда в Україні ще немає. Станьте першовідкривачем і подорожуйте по столиці, кожного разу відкриваючи для себе щось нове, навіть якщо ви корінний киянин.  

Єдиний візит письменника до Києва – і на його честь названа вулиця (Льва Толстого)