Вулиця Льва Толстого, кут вулиці Горького (Антоновича). 1954 рік
Вулиця Льва Толстого розташовується між площею Льва Толстого і вулицею Василя Липківського.
Вулиця Льва Толстого - одна з важливих транспортних магістралей, що поєднує залізничний вокзал зі Старим містом і має досить незвичний рельєф. Вона починається в долині, що прилягає до річки Либідь і її приток, піднімається вгору до вулиці Володимирської, а потім знову спускається до річки. Заселення вулиці розпочалося в 1830-ті роки, під час будівництва університету Святого Володимира (нині ім. Тараса Шевченка). Забудова досить еклектична: від шикарних особняків середини ХІХ століття до типових радянських багатоквартирних будинків і сучасних скляних хмарочосів.
Назву вулиці пов'язують з перебуванням в Києві в 1879 році Льва Толстого. Згідно з однією із версій письменник зупинявся тут у родичів в будинку № 9.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Довгий шлях по вулиці Льва Толстого до Києва бере початок від однойменної площі й пролягає, переважно, через зелену зону – парк і сад. До речі, ці місця особливо затребувані серед молоді незалежно від пори року. Прогулюючись по парку, можна побачити сотні людей. Дехто з них – гості міста, а хтось – офісні працівники, що виходять подихати свіжим повітрям і помилуватися красою столиці під час обідньої перерви. Далі лінія карти показує вигин, та вулиця Льва Толстого закінчується на вулиці Василя Липківського, біля залізничного шляху.
Назву Льва Толстого змінювали аж до 1926 року. У 1950 році вулиця була Шулявською, тому що йшла в напрямку Шулявки. Пізніше було вирішено назвати її Караваєвською, щоб увіковічнити ім'я талановитого хірурга. Його методики ввійшли в історію, використовувались іншими лікарями для діагностики й лікування дефектів серця. Також В. Караваєв зробив вклад у методику лікування катаракти, яку у світі практикують досі. Шість років вулиця була Толстовською, поки її не перейменували на Льва Толстого.
Російський класик був у Києві лише раз, але його ім'я носить зараз найсучасніша та вічно жвава, наповнена молоддю київська вулиця. Він зупинився в будинку №9, де жили родичі його дружини, Софії Андріївни. А саме, там жила сестра Софії – Тетяна Кузьмінська та її чоловік Олександр. Образ Наташі Ростової з твору «Війна і мир» був створений на прототипі характеру сестер. З поєднання їхніх головних рис вийшов зворушливий персонаж бестселеру російської літератури.
Під час прогулянки вулицею Льва Толстого можна дізнатися про об'єкти, які ви будете проходити. А також декілька поворотів приведуть до не менш цікавих місць. Ось деякі з них:
На шляху є декілька кафе – їхнього меню, сподіваємося, буде досить, щоб відновити сили й подорожувати далі. Оскільки маршрут з перерахованими об'єктами не короткий, чашечка кави зі смачними солодощами надасть енергії для продовження екскурсії. Враховуючи те, що людей тут постійно багато, вам варто було б потурбуватися про те, щоб забронювати столик заздалегідь. Втім, навіть якщо ви цього й не зробите, голодними точно не залишитесь.
Неможливо проґавити маєток однієї з найзаможніших родин. Терещенки були меценатами. А кошти заробили на управлінні заводом з переробки цукру. Ренесансні мотиви будинку, якщо одразу не привернуть увагу, то точно змусять перехожих озирнутися, переконатися, чи не пропустили вони чогось прекрасного. Хоч ліпнина, що прикрашає верх маєтку, збереглася за 100 років, та все ж будівля руйнується, особливо це помітно з фасадного боку. Стіни цієї пам'ятки архітектури пофарбовані в біло-блакитні кольори, але їх явно потрібно оновити, бо важко уявляти, що блакитний тон має бути небесним.
Зараз у стінах споруди знаходиться бібліотека медичної літератури. Багато що збереглося з часів проживання сім'ї Терещенків: меблі, китайські вази, ліпнина, різне дзеркало, різьба на стелі. Кабінет Терещенка зберігся в початковому стані. Всю меблеву гарнітуру і сейф не змінювали й не переставляли при реставрації будівлі.
Опинившись на вулиці Льва Толстого в Києві, враховуйте, що вся ваша увага буде звернена на архітектуру, збережену з ХІХ століття. Тут вона дійсно приголомшлива, і кожна споруда потребує особливого милування. Не зайвим буде відвідання ботанічного саду. Ви зможете дізнатися, які види дерев культивують, досліджують і демонструють відвідувачам київського саду. Також цікаво почути, звідки привезено колекції рослин і якої пильної уваги вони потребують.
Після вивчення ботаніки непогано було б розібратися в культурних діячах України. Все, що потрібно, – опинитися біля порогу музею Лісі Українки. Але, щоб його знайти, потрібно повернути на вулицю Саксаганського та пройти до 97 будівлі. Поруч ви побачите ще дві споруди – це музеї Михайла Старицького й Миколи Лисенка. Жити письменнику й композиторові було несумно, тому повість про їхню діяльність зацікавить і вас.
Є ще один цікавий об'єкт біля вулиці Льва Толстого – студія телеканалу «24». Вона знаходиться напроти парку Т. Шевченка. Канал «24» розповідає свіжі події світової й української культури та політичної діяльності. Це перший український канал, на якому трансляція відбувається цілодобово. Діє він за форматом Euronews: ідуть безперервні випуски новин зі вставками живих зйомок з відміткою «без коментарів».
Це лише частина об'єктів на вулиці Льва Толстого, але пропонуємо стати більш інформованим. Нічого, крім навушників і аудіофайлу в телефоні, вам на знадобиться. Ми підготували новий формат екскурсій для всіх, хто не хоче просто, без сенсу, блукати вулицями міста. Познайомтесь зі столицею та її головними пам'ятками, не підлаштовуючись під плани гідів чи екскурсійних груп. Абсолютно все, що ви хочете дізнатися про пам'ятки, доступне в аудіоекскурсії. З цієї сторінки потрібно завантажити аудіострічку на ПК і перенести її на мобільний пристрій – телефон чи планшет. Не забувайте підключити навушники – і в будь-який зручний час вирушайте на прогулянку.
Як вказано біля першої версії аудіоекскурсії, додаткова плата не знімається. Ознайомлювальна версія програми, безсумнівно, дуже цікава. Її цілком досить для того, щоби заграла фантазія й виникло бажання пізнавати історію київських вулиць і пам'яток надалі.
У платній же версії у вас з'являється більше можливостей: ви дізнаєтеся повні свідчення про те, де зараз стоїте, гуляєте. Причому є ще те, що так прикрашає книжки з історії – картинки. Ілюстрації та розповідь зведені так, що факти викладаються в хронологічному порядку. Таких колекцій аудіогіда в Україні ще немає. Станьте першовідкривачем і подорожуйте по столиці, кожного разу відкриваючи для себе щось нове, навіть якщо ви корінний киянин.