Укр  /  Рус

Мова:

Пам'ятник княгині Ользі

Відкриття мармурового пам'ятника княгині Ользі. 25 травня 1996 року

Пам'ятник княгині Ользі розміщено на Михайлівській площі. Княгиня Ольга – що правила Київською Руссю з 945 до 960 року, перша із правителів Русі, що прийняла Християнство. Монументальна скульптурна група включає фігури: княгині Ольги, апостола Андрія Первозванного, та творців слов'янської писемності - братів Кирила та Мефодія. Розташована композиція на площі перед Михайлівским Золотоверхим монастирем.

Пам'ятник відкрили 25 травня 1996 року. Витворений він із мармуру і є реконструкцією зруйнованого. Той був встановлений майже на цьому ж місці в 1911-му році. Авторами першого монументу були скульптори Іван Кавалерідзе, Петро Сніткін та архітектор Валер'ян Риков.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Який "історичний шлях" повинен був з'єднати Софійський і Михайлівський собори?
  • Як сталося, що своїм місцем "дамі" Ользі поступився "кавалер" Тарас Шевченко?
  • Де "поховали" перший пам'ятник княгині?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У 1910 році в Києві виникла ідея увіковічнити персонажів, з іменами яких пов'язані знакові віхи в історії Київської Русі. Члени Російського військово-історичного товариства запропонували створити так званий "Історичний шлях". Передбачалася  ціла "вулиця скульптур". Відкривати її мала піраміда зрізаної форми з гербом Києва. На бокових горельєфах - сценки із життя доісторичного міста, а також зображення Кия, Щека, Хорива, Либеді, Аскольда та Діра. Були розроблені програми максимум (близько 40-ка скульптур) і мінімум (15). Серед них – пам'ятники князям Олегу, Ользі, Святославу, Ярославу Мудрому, Володимиру Мономаху. Спочатку під "Історичний шлях" хотіли виділити частину сучасного бульвару Тараса  Шевченка. Але комітет із спорудження пам'ятника, під головуванням самого генерал-губернатора, вирішив під таку славну справу відвести Володимирський проїзд. Тут, на одній прямій, сходяться Свята Софія та Михайлівський Золотоверхий монастир.

Пам'ятник          княгині          Ользі          на          Михайлівській          площі.          Листівка          1910-х          років

Пам'ятник княгині Ользі на Михайлівській площі. Листівка 1910-х років

 Першим вирішили встановити пам'ятник княгині Ользі. Для нього визначили місце на площі Михайлівського монастиря. У 1911-му році міська дума, не без полеміки, затвердила це рішення. Проблема полягала в тому, що майданчик на Михайлівській площі вже був відведений під пам'ятник Тарасу Шевченку, та за цим проектом вже оголосили конкурс. Розсудив ситуацію міський голова Іполит Дьяков. Він заявив, що "кавалер повинен поступитися місцем дамі". Так Кобзар, сам того не відаючи, чемно вклонився княгині.

 Одразу ж перед киянами постала одвічна проблема: "Де взяти гроші?" Адже плани були грандіозні. Мали намір оголосити конкурс проектів серед  скульпторів та інженерів з Києва та інших міст. Перед ними постало завдання, аби "пам'ятники на вказаному шляху, споруджені були художньо-монументальними". Проте у напівпорожньому гаманці комітету було трохи більше десяти тисяч рублів. Цієї суми, вочевидь, не вистачало для реалізації амбітних планів.

 Перший проект, запропонований скульптором Федором Балавенським, міській думі не сподобався. Військово-історичне товариство провело конкурс, де переміг маловідомий тоді скульптор Іван Кавалерідзе. Його меморіальний Музей-майстерня розташований на Андріївському узвозі, 21. Подейкують, що ескіз фігури Ольги молодий талановитий художник створив усього за 4 дні. Цю модель дума дозволила тимчасово встановити, після чого закипіла робота впродовж чотирьох місяців. Аби зменшити вартість робіт, пам'ятник виготовили не з бронзи, як планувалося, а з бетону. Тоді у Києві вже на повну працювали заводи з його виробництва.

Михайлівська          площа          в          день          відкриття          пам'ятника.          4          вересня          1911          року

Михайлівська площа в день відкриття пам'ятника. 4 вересня 1911 року

 Автори Іван Кавалерідзе, Петро Сніткін та архітектор Валеріан Риков створювали монумент під керівництвом Федора Балавенського. Пам'ятник складався з чотирьох фігур на одному постаменті. У центрі - свята рівноапостольна княгиня Ольга, яка княжила у Київській Русі з 945-го по 960-ий рік. Праворуч від неї - апостол Андрій Первозванний. Саме він напророчив виникнення на старокиївських пагорбах - міста з безліччю церков. Ліворуч княгині – великі просвітителі: брати Кирило та Мефодій- творці слов'янської писемності. Покривало з пам'ятника урочисто зняли 4 вересня 1911-го року. Але проіснував він недовго - усього 8 років.

Руйнування          пам'ятника.          Початок          1920-х          років

Руйнування пам'ятника. Початок 1920-х років

 У травні 1919-го року нова більшовицька влада видала декрет "Про зняття з площ і вулиць, пам'ятників, зведених на честь царів та їхніх слуг". І хоча княгиню складно назвати царицею, тим паче царською служницею, пам'ятник спіткала доля більшості київських монументів, що постраждали від декрету. Бетонна фігура Ольги була скинута з постаменту і при цьому розкололася на кілька частин.

 Саме тоді виникла думка відродити на цьому місці пам'ятник Шевченку. Проте грошей на монументальний витвір у київських більшовиків не було. Обмежилися зробленим нашвидкуруч бюстом Кобзаря та кількома фотографіями на руїнах княжого постаменту. Але такий пам'ятник мало прикрашав площу.

 Достеменно невідомо, що саме сталося з бюстом поета, але товаришів Ольги по нещастю - фігури апостола Андрія і просвітителів Кирила та Мефодія закрили дошками. Так вони простояли на площі до 1923-го року. Пізніше понівечений монумент було остаточно демонтовано. Залишки пам'ятника розбили і насипали на цьому місці клумбу.

 Лише у 1990-ті роки, вже у незалежній Україні, виникла ідея відтворити пам'ятник. Його виконали з мармуру і урочисто відкрили 25 травня 1996-го року неподалік від попереднього місця на Михайлівській площі.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Показати всі екскурсії
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Пам'ятник княгині Ользі – прикраса Михайлівської площі

Древній, і в той же час вічно молодий Київ – це гостинне місто, що поєднує в собі абсолютно непоєднуване. Старовинні пам'ятки мирно уживаються поряд з новими хмарочосами, а безцінні пам'ятники архітектури – з творіннями сучасного мистецтва. Київ настільки унікальний і незвичайний, що це стосується не лише його цілісного образу, але й окремо взятих пам'яток, відомих далеко за межами української столиці. Серед таких дивовижних об'єктів – пам'ятник княгині Ользі, який називають сучасним і в той же час одним з найстаріших у місті. Як таке може бути? Про те, які перипетії довелося пережити знаменитій скульптурі за час її існування, і якою вона є сьогодні – розповімо далі.

Захоплююча історія одного з найстаріших пам'ятників Києва

Пам'ятник княгині Ользі в Києві починає свою бурхливу й неординарну історію ще у вересні 1911 року. Саме в цей час відбулося урочисте відкриття монументу, присвяченого давньоруській княгині. Він розташований у центрі древнього міста, у живописному місці – на прекрасній Михайлівській площі. Але цій події передував цілий ряд важливих подій, що визначили долю статуї.

Початково пам'ятник княгині Ользі задумувався не як окремий художній об'єкт, а лише як частина масштабного проекту. До нього, згідно до задуму, повинен був входити цілий комплекс пам'ятників під назвою «Історичним шляхом». За цим проектом, до Михайлівської площі мала йти алея від Софіївської, уздовж якої планувалося звести декілька монументів підряд. До давньоруської княгині повинні були приєднати князів Олега, Святослава та Ігоря. Коли план затвердили й було вирішено розпочати роботу, потрібно було визначитись, кому можна довірити таке важливе завдання. Ним став відомий скульптор Іван Кавалерідзе. Саме завдяки йому кияни побачили величний пам'ятник княгині Ользі. Жителі Києва й гості столиці також мали можливість полюбуватися не лише цією статуєю, але й скульптурами авторів слов'янської азбуки – Кирила й Мефодія. З іншого боку від основного монументу розташований пам'ятник апостола Андрія, автором якого став інший скульптор – Петро Сниткін. Весь ансамбль був виготовлений з найпопулярнішого в той час матеріалу – бетону.

Але це далеко не та скульптурна композиція, яку ми маємо можливість бачити в наш час. Творіння Кавалерідзе простояло лише до 1919 року, коли було повністю знищене більшовиками. Пам'ятник був знесений з п'єдесталу, розбитий на частки й закопаний на місці свого знаходження. Частини старого монументу вдалося знайти через тривалий час – лише в 1996 році, під час проведення археологічних розкопок.

Пам'ятник княгині Ользі був знайдений не повністю, зокрема не була знайдена голова, але розбиті частини вдалося склеїти й установити отриману скульптуру на території ще одного туристичного центру – Андріївського узвозу.

Пам'ятник княгині Ользі: древній Київ та його скарби

Те, що ми бачимо сьогодні, є точною реконструкцією минулої скульптурної композиції. Відновлений монумент вирішили зробити не з бетону, а з більш міцного й вишуканого матеріалу: сам пам'ятник – із білого мармуру, а постамент – рожевого граніту. До слова, такий мармур можна добути лише в одному-єдиному місці світу, який, до того ж, є неймовірно крихким. Враховуючи це, майстерності автора можна дивуватися, адже найменший неправильний рух – і дорогоцінний матеріал міг повністю зіпсуватися. Сучасний пам'ятник княгині Ользі в Києві – творіння рук Віталія Сівка, Віталія Шишова та Миколи Білика - з'явився на світ уже в 1996 році. Датою офіційного відкриття скульптурного ансамблю став День Києва – 25 травня. Саме тому пам'ятник заслужено називають сучасним, але з багатолітньою й незвичайною історією. Щоб побачити цей символ української столиці, вам не доведеться витрачати багато часу на пошуки, оскільки він розташований неподалік від Хрещатика й Майдану Незалежності. Пройшовши невелику відстань, потрібно дійти до Михайлівської площі, де й красується цей витвір мистецтва.

Аудіоекскурсія по столичним пам'ятникам

Хочете дізнатися більш детальну історію пам'ятника княгині Ользі? Завантажуйте наш новітній продукт - аудіо екскурсію по визначних пам'ятках Києва! Коротка версія екскурсії, а також старі фотографії доступні на нашому сайті у вільному доступі. Але для того, щоб повноцінно ознайомитися з історією створення пам'ятника, а також дізнатися цікаві факти про нього - радимо завантажити повну версію аудіо екскурсії.

Завантажуйте файл з аудіо екскурсією на мобільний пристрій, хапайте навушники і вперед до знайомства з київськими пам'ятками!

Пам'ятник княгині Ользі – прикраса Михайлівської площі