Відкриття мармурового пам'ятника княгині Ользі. 25 травня 1996 року
Пам'ятник княгині Ользі розміщено на Михайлівській площі. Княгиня Ольга – що правила Київською Руссю з 945 до 960 року, перша із правителів Русі, що прийняла Християнство. Монументальна скульптурна група включає фігури: княгині Ольги, апостола Андрія Первозванного, та творців слов'янської писемності - братів Кирила та Мефодія. Розташована композиція на площі перед Михайлівским Золотоверхим монастирем.
Пам'ятник відкрили 25 травня 1996 року. Витворений він із мармуру і є реконструкцією зруйнованого. Той був встановлений майже на цьому ж місці в 1911-му році. Авторами першого монументу були скульптори Іван Кавалерідзе, Петро Сніткін та архітектор Валер'ян Риков.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Древній, і в той же час вічно молодий Київ – це гостинне місто, що поєднує в собі абсолютно непоєднуване. Старовинні пам'ятки мирно уживаються поряд з новими хмарочосами, а безцінні пам'ятники архітектури – з творіннями сучасного мистецтва. Київ настільки унікальний і незвичайний, що це стосується не лише його цілісного образу, але й окремо взятих пам'яток, відомих далеко за межами української столиці. Серед таких дивовижних об'єктів – пам'ятник княгині Ользі, який називають сучасним і в той же час одним з найстаріших у місті. Як таке може бути? Про те, які перипетії довелося пережити знаменитій скульптурі за час її існування, і якою вона є сьогодні – розповімо далі.
Пам'ятник княгині Ользі в Києві починає свою бурхливу й неординарну історію ще у вересні 1911 року. Саме в цей час відбулося урочисте відкриття монументу, присвяченого давньоруській княгині. Він розташований у центрі древнього міста, у живописному місці – на прекрасній Михайлівській площі. Але цій події передував цілий ряд важливих подій, що визначили долю статуї.
Початково пам'ятник княгині Ользі задумувався не як окремий художній об'єкт, а лише як частина масштабного проекту. До нього, згідно до задуму, повинен був входити цілий комплекс пам'ятників під назвою «Історичним шляхом». За цим проектом, до Михайлівської площі мала йти алея від Софіївської, уздовж якої планувалося звести декілька монументів підряд. До давньоруської княгині повинні були приєднати князів Олега, Святослава та Ігоря. Коли план затвердили й було вирішено розпочати роботу, потрібно було визначитись, кому можна довірити таке важливе завдання. Ним став відомий скульптор Іван Кавалерідзе. Саме завдяки йому кияни побачили величний пам'ятник княгині Ользі. Жителі Києва й гості столиці також мали можливість полюбуватися не лише цією статуєю, але й скульптурами авторів слов'янської азбуки – Кирила й Мефодія. З іншого боку від основного монументу розташований пам'ятник апостола Андрія, автором якого став інший скульптор – Петро Сниткін. Весь ансамбль був виготовлений з найпопулярнішого в той час матеріалу – бетону.
Але це далеко не та скульптурна композиція, яку ми маємо можливість бачити в наш час. Творіння Кавалерідзе простояло лише до 1919 року, коли було повністю знищене більшовиками. Пам'ятник був знесений з п'єдесталу, розбитий на частки й закопаний на місці свого знаходження. Частини старого монументу вдалося знайти через тривалий час – лише в 1996 році, під час проведення археологічних розкопок.
Пам'ятник княгині Ользі був знайдений не повністю, зокрема не була знайдена голова, але розбиті частини вдалося склеїти й установити отриману скульптуру на території ще одного туристичного центру – Андріївського узвозу.
Те, що ми бачимо сьогодні, є точною реконструкцією минулої скульптурної композиції. Відновлений монумент вирішили зробити не з бетону, а з більш міцного й вишуканого матеріалу: сам пам'ятник – із білого мармуру, а постамент – рожевого граніту. До слова, такий мармур можна добути лише в одному-єдиному місці світу, який, до того ж, є неймовірно крихким. Враховуючи це, майстерності автора можна дивуватися, адже найменший неправильний рух – і дорогоцінний матеріал міг повністю зіпсуватися. Сучасний пам'ятник княгині Ользі в Києві – творіння рук Віталія Сівка, Віталія Шишова та Миколи Білика - з'явився на світ уже в 1996 році. Датою офіційного відкриття скульптурного ансамблю став День Києва – 25 травня. Саме тому пам'ятник заслужено називають сучасним, але з багатолітньою й незвичайною історією. Щоб побачити цей символ української столиці, вам не доведеться витрачати багато часу на пошуки, оскільки він розташований неподалік від Хрещатика й Майдану Незалежності. Пройшовши невелику відстань, потрібно дійти до Михайлівської площі, де й красується цей витвір мистецтва.
Хочете дізнатися більш детальну історію пам'ятника княгині Ользі? Завантажуйте наш новітній продукт - аудіо екскурсію по визначних пам'ятках Києва! Коротка версія екскурсії, а також старі фотографії доступні на нашому сайті у вільному доступі. Але для того, щоб повноцінно ознайомитися з історією створення пам'ятника, а також дізнатися цікаві факти про нього - радимо завантажити повну версію аудіо екскурсії.
Завантажуйте файл з аудіо екскурсією на мобільний пристрій, хапайте навушники і вперед до знайомства з київськими пам'ятками!