Укр  /  Рус

Мова:

Києво-Могилянська академія: Сонячний годинник

Сонячний годинник П’єра Брульйона на території Києво-Могилянської академії. 2016 рік

Сонячний годинник Брульйона розташований на території Києво-Могилянської  академії за адресою  вулиця Григорія Сковороди, 2.

 

Найстаріший у Києві сонячний годинник має чотири циферблати, звернені до усіх чотирьох сторін світу. Він знаходиться на території Києво-Могилянської академії у внутрішньому дворі колишнього Братського Богоявленського собору. Конструкція вважається одним із ключових об'єктів монастирського подвір’я. Ця унікальна споруда була встановлена наприкінці XVIII століття за проектом французького математика П’єра Брульйона. Деякий час він викладав в Академії і не обмежувався тільки вчительською діяльністю. Крім годинника для спудеїв, вчений розробив у Києві ще кілька сонячних годинників. Щоб побачити годинник на території Академії, потрібно пройти від Контрактової площі вулицею Григорія Сковороди уздовж старого академічного корпусу і за ним повернути праворуч під арку.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Хто запросив математика Брульйона до Академії?
  • Які куплети про сонячний годинник написали  спудеї  Могилянки?
  • Де ще на Контрактовій площі вчений встановив сонячний годинник?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Дворики Києво-Могилянської академії зберігають багато таємниць та цікавих об’єктів. Серед них і артефакт минулих епох, що чудово зберігся —  сонячний годинник, збудований в позаминулому столітті. Почалося все з того, що у 1780-і роки до Києва, у якості приватного викладача французької мови прибув П’єр (Павло) Брульйон. Тут у нього було кілька учнів, що належали до родин київських багатіїв. Через деякий час митрополит Київський і Галицький Самуїл (Миславський), який опікувався цим навчальним закладом, запросив Брульйона викладати в Києво-Могилянській академії.

 Домовилися, що француз працюватиме в Академії у якості викладача математики та французької мови один навчальний рік. У серпні 1788 року Брульйон приступив до виконання своїх обов’язків. Але вже в січні наступного року стало зрозуміло, що йому не вистачає знань з російської мови. За висловом самого Брульйона,  він "сам в российском язык не тверд". Тоді до іноземця спеціально прикріпили студента Івана Чернявського,  який добре знав математику та французьку мову. Наприкінці навчального року Брульйон завершив кар’єру в Академії, отримав зароблені 400 рублів і незабаром поїхав з Києва.

 Однак під час перебування у місті П’єр Брульйон не обмежувався лише викладанням. Бурхлива енергія цього математика, топографа та винахідника шукала вихід. Посеред монастирського подвір’я, розташованого за головним корпусом Академії, біля трапезної Братського Богоявленського собору він зробив унікальний сонячний годинник. Передбачалося, що окрім основної функції, він буде  слугувати ще і для навчання спудеїв з астрономії.

Годинник          Брульона          біля          трапезної          Братського          Богоявленського          собору.          1900-і          роки

Годинник Брульона біля трапезної Братського Богоявленського собору. 1900-ті роки

 Цей стародавній годинник представляє собою прикрашений флюгером стовп. Його чотири сторони зорієнтовані на чотири сторони світу. Відповідно годинник має чотири фігурних циферблати. На кожному з них є покажчик і написи: "годинник північний", "годинник східний", "годинник західний" і "годинник південний". Принцип роботи у нього простий: сонячне світло падає на показник, той відкидає тінь на відповідну ділянку, показуючи таким чином точний час. На ''південному '' та '' північному '' годинниках вказана також дата "1823 рік". Наймовірніше, це рік першої реконструкції годинника та поновлення циферблата.

 Сонячний годинник Брульйона дуже полюбився спудеям. Вони навіть склали нехитрий веселий куплет, який звучав приблизно так: "Зробив годинник месьє Брульйон, щоб їсти вчасно міг бульйон". Кияни здавна називали конструкцію француза найточнішим годинником у середмісті. Але для його безперебійної роботи потрібна ясна сонячна погода. Сьогодні цей годинник, що давно розміняв другу сотню років,  є найстарішим в Києві.

Ротонда          фонтана

Ротонда фонтана "Самсон" з сонячним годинником над колонами. 1910-ті роки

 Завзятий вчений не зупинився на цьому, і задумав подарувати сонячний годинник не тільки спудеям та монахам Братського монастиря, а й усім киянам. Наступним експериментальним майданчиком став улюблений городянами фонтан "Самсон". Зверху над кожною з чотирьох пар колон ротонди він встановив невеликий сонячний годинник. Професор і письменник Ілля Тимківський, який навчався свого часу в Київській духовній академії, писав в мемуарах: "Брульйон пишався мистецтвом топографа і обладнав для магістрату сонячний годинник на ротонді фонтана". За деякими даними, за проектом діяльного француза  спорудили  ще одну таку конструкцію на даху магістрату на Контрактовій площі. Будівля загинула у вогні пожежі 1811 року разом з годинником.

 Годинник  Брульйона в Академії неодноразово був пошкоджений, але його щоразу відновлювали. Конструкція дуже постраждала в роки Другої світової війни. У 1950-ті та 1970-ті роки його двічі капітально ремонтували. Сьогодні він знову діє.

 Щоб побачити сонячний годинник Брульйона, потрібно зайти на територію Києво-Могилянської академії зі сторони вулиці Сковороди крізь стару арку. Комплекс Академії та монастиря на цій ділянці чудово зберігся, і сонячний годинник, що стоїть посеред двору, є важливим домінуючим об’єктом.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Сонячний годинник: застиглий у віках час

Ось який посібник потрібно зробити сучасним студентам. Викладачі у ХVІІІ столітті знали, як привернути студентів до навчання. Якщо хтось із викладацького складу вмів творити чудеса, то це П'єр Брульйон. Зразок із його авторством зараз знаходиться в тінистій частині двору перед минулим братським Богоявленським собором. Знаходиться це чудо за адресою: вул. Григорія Сковороди, 2. Якщо ви готові побачити незначну частину Києва, де починалася просвітницька ера для України, приїжджайте на Поділ.

Могилянка: легенда світового рівня

Які тільки часи не пережила Києво-Могилянська академія за весь час свого існування. Приємно прожито роки, коли було легко й студентам, і викладачам. Спочатку закладом опікувався Петро Могила, а пізніше роль янгола-охоронця перейняв Іван Мазепа. Можна довго міркувати про діяльність кожної з цих персон, але вони внесли надзвичайно важливу лепту в освітню систему нашої країни.

А от після фіаско політичної діяльності І. Мазепи полетіла прахом і освітня система в академії. Про розвиток науки не було й мови, залишилась тільки духовна просвіта. З не найкращих для академії часів зберігся «брульйонський» сонячний годинник.    

Потрапивши на територію академії, тут можна затриматися надовго. Напевно, ви почнете розглядати цікаві споруди, у приміщенні яких починався духовний і науковий розвиток української нації.

Серед значущих пам'яток тут будинок Галшки Гулевичівни, староакадемічний корпус, храм, Сонячний годинник. Вони викликають до себе небувалий інтерес туристів, але 5-метрову колону з циферблатами доведеться пошукати. Хоч і історія про годинник цікава, і сама робота майстра, але знаходиться цей комплексний механізм в тінистій частині невеликого скверика. Автором годинника став минулий математик академії – П. Брульйон. Історичного часу вистачило і для реставрації пам'ятки, і для значущого ремонту.

По Києву є й інші схожі його роботи, але вони перетворились на «неробочі» пам'ятки, адже на «механізм часу» падає багато тіней. Хоровод дня й ночі також впливає на роботу годинника, до того ж і популярна гра з літнім і зимовим часом. Їх не можна перевести ні вперед, ні назад. Зате сучасні смартфони навіть здатні повідомити господареві, за яким часом він зараз живе.

Телефони й планшети не тільки можуть показувати нам час, а й провести повноцінну екскурсію по місту, якщо завантажити на них корисний аудіофайл з розповіддю про історичні об'єкти Києва.

Ми розповімо, де знайти надійного аудіогіда, щоби він завжди був у вашій кишені. Вам же цікаво, у чому криється «родзинка» часів відомого француза? Чому їх вважають найточнішими?

Аудіогід від okTV: увірвалися вчасно!

Готовність перетворити свій телефон на джерело знань ми надзвичайно заохочуємо, адже створили вже власну аудіотеку з екскурсіями в незвичному форматі. Ідея полягає в тому, щоби слухати через навушники розповідь з аудіофайлу на мобільному ґаджеті, а не від живого гіда.

Наша задумка втілилася в життя, і компанія okTV вже отримала багато позитивних відгуків від туристів.

Аудіогід можна вважати певним революційним продуктом, тому що він вносить зміни у звички мандрівників. Раніше й уявити було неможливо, що колись екскурсоводів замінить апарат, який вміщається в кишеню. Але сьогодні – це реальна фішка в туризмі.

Всі потрібні файли вже є в кінці сторінки. Вам потрібно або одразу їх завантажити на смартфон чи планшет, або ж – на ПК, а з нього перенести на ґаджет. Користуйтесь нашою новинкою, і поїздки по Києву стануть цікавішими. Задумайтесь, що часу на проведення екскурсії самому собі йде набагато менше. Тепер словосполучення «екскурсійна група» може зникнути назавжди. Наш продукт дозволяє в будь-якому місці бути залученим до аудіо-подорожі по місту.

Ви помітите коротку й повну версії аудіогіда. Прослухайте недовгу безкоштовну версію аудіоекскурсії. Вона має лише невелику розповідь, але, безперечно, цікаву. Вважаємо, вам захочеться слухати й дивитися повний варіант подорожі в часі.

Повна історія всіх подій на території студмістечка вже чекає на вас! Щоби ви не плутались у датах і перипетіях, розповідь записана відповідно до хронологічного порядку того, що відбувалося. До того ж у файлі не тільки звукова стрічка, а й старі фото будівель, об'єктів, документів.

У вас з'явилася чудова можливість дізнатися рідкісні архівні дані. Потрібно тільки взяти!     

Сонячний годинник: застиглий у віках час