Укр  /  Рус

Мова:

Парк «Аскольдова могила»

Парковий павільйон на Аскольдовій могилі. 1950-ті роки

Парк Аскольдова могила займає територію над Набережним шосе між Петрівською алеєю, Парковою дорогою та Дніпровським узвозом.

 

Парк «Аскольдова могила» - це великий, місцями занедбаний парк на придніпровських схилах. Він розташовується в літописних місцях урочище Угорське та Аскольдова могила. Тривалий час тут було кладовище, а парк з’явився за радянської епохи. В 1950–60-і роки теплої пори року в парку частенько влаштовували виставки квітів. Пік його популярності, як прогулянкової зони, припадає на 1950–1980-і роки. У парку є оглядовий майданчик з краєвидами Труханового острова. Тепер тут тихо і навіть за гарної погоди нечасто можна зустріти відпочивальників.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

  • Що таке Кукушкіна дача?
  • Який курйоз стався з письменником Купріним?
  • Де знаходиться Фестивальна алея?
  • Як з'явилася київська реконструкція Голгофи?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Місцевість Аскольдова могила відома ще за часів Київської Русі. Її пов’язують з легендою про вбивство князів Аскольда та Діра. Тривалий час територія майбутнього парку належала Микільському монастирю. Згодом тут заснували кладовище та збудували капличку.

 Поблизу, в урочищі Провалля у 1850-і роки спорудили дві могутні опорні стіни. Вони мали подвійне приназначення — дозволяли прострілювати підступи до Нової Печерської фортеці з боку Дніпра, а також виконували протизсувні функції. Тутешні схили були перериті підземеллями — потернами, що сполучали об’єкти фортеці дренажними штольнями та фортечним водогоном.

 Опорні          стіни.          Вид          з          боку          набережної.          1892          рік

Опорні стіни. Вид з боку набережної. 1892 рік

 Провалля межує з урочищем Козлівка. Громадські споруди почали з’являтися тут лише наприкінці ХІХ століття. Тоді схилом гори між кладовищем та верхівкою Печерського плато проклали вулицю Козловську. Її назву ототожнюють з прізвищем домовласників Козловських. Вперше під таким найменуванням міська артерія згадана у 1881 році. Окрім десятка житлових будинків, тут звели лікарню для хронічно хворих дітей. Її будівництво та утримання  взяли на себя благодійники Лихарьова і Бродський. А в народі лікарню почали називати Козловкою. В 1910-му році Козловську вулицю сполучили з новоутвореною Петровською алеєю. Таким чином цей глухий закуток отримав зв'язок  із центром міста.

 Нижче Козлівки, на необлаштованих схилах парку в кінці ХІХ – початку ХХ століття постало стихійне поселеня, яке в місті прозвали «Кукушкиною дачею». На цій місцевості оселялися волоцюги, злочинці та усякі покидьки суспільства. Одного разу, під час облави на Козлівці був заарештований знаменитий письменник Олександр Купрін. Він частенько переодягався  простолюдином і спілкувався з такою публікою в пошуках сюжетів та фактів для своїх творів. Коли Купріна доправили  в камеру, він відрекомендувався і став вимагати, щоб його  відпустили. На що, вочевидь, неграмотний жандарм, не знаючи відомого київського журналіста, відповів: "Сиди, тут усі Купріни!"

Колишня          лікарня          для          хронічно          хворих          дітей.          1958          рік

Колишня лікарня для хронічно хворих дітей. 1958 рік

 Посля війни та революційної безладу нова влада по-своєму потурбувалась про благоустрій цієї місцевості. Знищивши старе кладовище та розчистивши територію, в 1934 році тут офіційно розпланували парк культури та відпочинку. Висадили дерева, проклали та заасфальтували доріжки, церкву-ротонду св. Миколая перетворили на парковий павільйон. Але найбільш масштабні зміни відбулися з парком після Другої світової війни. На базі однієї з опорних стін фортеці збудували відкритий Зелений театр на 4000 глядацьких місць з рестораном у верхній частині. Театр одразу став улюбленим для киян — тут демонстрували трофейні німецькі фільми. А відчайдушна молодь могла, оминаючи контролерів, пробратися на територію крізь старі фортечні підземні ходи і вибратися із люків в зал просто під час сеансу.

 Ресторан

Ресторан "Кукушка". 1954 рік

 Ресторан Зеленого театру був у парку далеко не єдиним. Давно забута "Кукушкіна дача" неочікувано отримала друге народження у вигляді ресторану "Кукушка", збудованого на Петрівській алеї. Неподалік від неї знаходився знаменитий ресторан "Рів’єра", що працював навіть під час окупації Києва нацистами. А ближче до Зеленого театру — ресторан "Курені", що зараз позиціонується як заміський ресторан у центрі міста. В радянський час усі ці заклади повноцінно працювали лише влітку.

 В 1950–1960-і роки в теплий період року в парку влаштовували виставки квітів з красивими різнобарвними інсталяціями. До Міжнародного фестивалю молоді та студентів, що проходив у СРСР в 1957 році, територією проклали прогулянкову доріжку, названу Фестивальною алееєю. Вона звивалася схилом гори від Аскольдової могили до Паркового мосту на Труханів острів. В ті роки містяни висадили у придніпровських парках майже 800 тисяч дерев та кущів.

 Виставка          квітів          у          парку

Виставка квітів у парку "Аскольдова могила". 1950-ті роки

 Зараз парк дуже змінився. Тут стало значно менше людей, він більше схожий на приміський ліс, ніж на центр столиці. Ресторани перебудували та вони й надалі діють. Зелений театр занедбаний, проте знайдене застосування для його нижньої стіни — тут активно тренуються альпіністи. Велике обурення киян викликало те, що частину парку вирубали під будівництво вертолітного майданчику.

 Храм св. Миколая знову діє. Його реконструювали та передали греко-католицькій громаді. Віряни створили на схилах парку імпровізовану Голгофу — дорогу з хрестами, що відтворює шлях Христа на страту. Голгофа поначинається неподалік станції метро "Дніпро", і закінчується біля церкви.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Парк «Аскольдова могила» – таємниця за таємницею

Сам факт існування Аскольдової могили, як і історія парку, носить злегка темний характер. Немає достовірних фактів, які точно кажуть про загибель Аскольда й Діра. Існує теорія, згідно з якою брати були вбиті Олегом за те, що вони без його безпосередньої згоди взяли Київ, хоча Олег наказував завоювати Царгород. Він це зробив сам, але перед цим згубив київських князів. Відповідно до переказу, на місці смерті братів звели церкву, яку пізніше перебудували в ротонду – циліндричну форму. У 1935 році архітектор П. Г. Юрченко доповнив екстер'єр церкви власним проектом, надбудувавши колонаду. Навколо святого місця висадили парк, що сьогодні являє собою цілий комплекс. Тіло минулого київського князя покоїться в саркофазі під церквою.

Хочете отримати максимум від прогулянки по Києву? Парк «Аскольдова могила» неодмінно варто відвідати!

Назва святині безпосередньо пов'язана з церковним іменем Аскольда. На його бажання хрещеним ім'ям стало Миколай. Так і назвали церкву – Миколая Чудотворця. Був період, коли припинились богослужіння, тому що її реконструювали, і будівля перетворилася на парковий павільйон. Все-таки, через роки, святиню відтворили за кресленнями та звели її такою, якою вона була раніше, і до сьогодні там правляться служби.

Нинішній парковий комплекс, до якого ввійшло й урочище Аскольдова могила, тягнеться аж до парку Слави. Літнє проміння й природне листкове оздоблення на деревах – це прикраси урочища, проте є й інші нюанси. За територією мало доглядають, та не можна сказати, що вона покрита сміттям. Через малу кількість відвідувачів і засміченості, по суті, небагато. Скоріше догляд потрібен природним рослинам і деревам. Їх було б краще підрізати, облагородити територію, тому що зовсім скоро вона може перетворитися на ледве прохідні хащі. Був би в цьому, звісно, якийсь шарм. Але, гадаємо, що в центрі Києва такий парк не викликав би особливого ажіотажу серед гостей J Адже про Аскольдову могилу співається в піснях, згадується в розповідях і повістях, її зображали на картинах художники. Віримо, що зовсім скоро урочище перетвориться на одне з улюблених місць для прогулянок у столиці.

На території урочища залишились стіни фортеці, побудованої ще в ХІХ столітті. Щоби звести такий масштабний проект, довелося очистити територію від 1180 споруд, що заважали будівництву. На теперішньому місці розташування Зеленого театру була башта. Після Другої світової війни її знесли, побудувавши кінотеатр. Прилеглу зону перетворили в розважальні майданчики, вибудували амфітеатр. Місце стало одразу популярним, тому що призначалось для відпочинку, знаходилось біля Дніпра, коли в центрі була післявоєнна  розруха. Стабільно в парку збиралось безліч відвідувачів, але варто було відкритися таким об'єктам, як Жовтневий палац у 1957 та Гідропарк у 1968 роках, Зелений театр швидко занепав. Знизилася популярність, а разом з нею й відвідувачі стали рідкими гостями.

Що стосується сучасності, Зелений театр у парку був нічним клубом ще до 2014 року, у ньому виступало багато колективів, що грало неформальну музику. Таємнича місцевість мала зібрання публіки, що цінувала андеграундний формат музики. Майже глуха місцевість дозволяла проводити шумні вечірки, при цьому не заважаючи спати іншій частині міста.

Що заважало вибудувати парк в урочищі Аскольдова могила?

Загалом, у джерелах згадується інформація, що навколо могили князя на кладовищі ховали заможних осіб, але мало хто знає: спочатку територія була виділена для монастирських захоронень. Лише через деякий час могильник перетворився на місце, призначене для багатих представників суспільства.

Тут знаходились могили акторів, льотчиків, колекціонерів, громадських діячів, професорів. У часи Другої світової війни принцип захоронень змінився: потрібно було ховати загиблих воїнів. Іронічно: можливо, вони також стали б іменитими персоналіями суспільства, якби їхні життя не забрала війна. Ці тіла зараз знаходяться в місцевості неподалік – у парку Вічної Слави. Рішення перенести прах воїнів було прийнято в 1957 році, і його негайно виконали.

окТВ: як ми вмістили гіда в кишеню

Більше фактів з перших джерел можна почути… Так, почути, тому що команда окТВ працювала над створенням нового продукту для мандрівників. Ідею втілили в життя, і зараз екскурсоводам стає ваш смартфон чи планшет. Підключіть гарнітуру, щоби програма працювала повноцінно. Послуги екскурсовода тепер замінює техніка.

Є два варіанти аудіострічок, на яких записані розповіді про пам'ятки. Скористайтесь обома, щоби відчути значущу різницю. Безкоштовна версія характеризується лаконічним викладенням фактів. Так, основну інформацію ви дізнаєтеся, а от розібратися сповна в глибині історії краще за допомогою другого варіанту. Інша аудіострічка розповідає повну версію подій, дотримуючись хронологічного порядку та демонструючи зображення.

Цей продукт незамінний у подорожі. Влаштовуйте день туризму, коли вам заманеться, відвідуйте пам'ятки культури, а на допомогу собі завантажуйте аудіофайли з нашого сайту. Відчуйте, наскільки простіше стало подорожувати й пізнавати нову інформацію!

Парк «Аскольдова могила» – таємниця за таємницею