Місток у Царському саду. 1910-ті роки
Парковий міст розташований над Петрівською алеєю між Хрещатим парком та Міським садом.
Парковий міст, овіяний безліччю міських легенд, — це одне з найромантичніших місць у Києві. Його називають ще Чортовим мостом, містком закоханих та мостом самогубців. На знак вічної любові, на його перилах, закохані пари чіпляють замочки. Звідси ж кидаються донизу від нерозділених почуттів самогубці. Висота конструкції сягає дев’ятиповерхового будинку, і деякі люди навіть не наважуються пройти дерев’яним помостом. Поки дніпровські схили не були засаджені деревами, це був один з найкращих оглядових майданчиків у місті. Міст неодноразово реконструювали, він горів, ставало непридатним його покриття, але він завжди був і сьогодні залишається улюбленим місцем киян та гостей.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Українська столиця – місце, де абсолютно кожен може знайти для себе щось особливе. Тут знайдеться щось цікаве і для гурманів, що жадають побалувати власні смакові рецептори, і для тих, хто прагне до пізнання чогось нового, і для тих, хто не уявляє відпочинку без порції адреналіну й екстриму… Загалом, варіантів, як провести дозвілля в мегаполісі, настільки багато, що говорити про них можна безкінечно довго. Але головне, про що хочеться все-таки сказати: справжнім романтикам також припаде до душі місто Київ. «Міст закоханих» – одне з багатьох місць, гідних уваги. І якщо вже так складеться, що ви в компанії коханої людини опинитеся в Києві, неодмінно йдіть до цього незвичайного місця. Звичайно, ті, хто чекає на щось надзвичайне, не будуть особливо здивовані, оскільки це найзвичайнісінький міст. Але навіть його місцерозташування, неподалік від одного з найромантичніших і найкрасивіших парків міста – Маріїнського, вже навіває романтику. І, звісно, сама енергетика: тут зізнаються в коханні, роблять пропозицію руки й серця, у день весілля вішають замочки, бажаючи скріпити на віки теплі почуття одне до одного. Загалом, цей міст точно заряджений коханням!
Київ багатий на пам’ятки з цікавою й часом загадковою історією. Одне з таких місць – «Міст закоханих», який також називають «Чортовим мостом», «Мостом самогубців», Парковим і Малим мостом Патона. За кількістю назв він однозначно є лідером у столиці. І, як ви могли помітити, імена йому давали аж ніяк не романтичні. Цей міст був побудований за проектом відомого ученого-інженера Євгена Патона в 1910 році. Місцеві мешканці звернулися до нього з пропозицією створити проект пішохідного мосту через Дніпро. Креативний професійний інженер швидко взявся за діло, і міст був реалізований уже через рік. Дерев’яна споруда з’єднала вулицю Хрещатик з Маріїнським парком і утворила привабливу Петрівську алею. Міст став єдиною можливістю потрапити на інший бік парку через Дніпро. А от як же так сталося, що він перетворився на «Міст закоханих»? Київ, як і багато інших історично значущих мегаполісів, славиться великою кількістю пам’яток, і, як не дивно, кожна з них зберігає якісь власні таємниці. Ось про них варто було б дізнатися, прогулюючись хоча б поблизу. І така можливість у вас буде (навіть не потрібно шукати персонального екскурсовода, але про це пізніше).
У роки зміни влади міст сильно постраждав. Він позбувся дерев’яних елементів і зберіг лише металевий каркас. Мешканці використовували перші замість дров. У післявоєнний період почалася активна реконструкція паркової зони Києва, «Мосту закоханих» зокрема. Не тільки сміливці, що раніше дерлися металевими прутами, а всі охочі, мешканці й гості міста отримали можливість знову насолоджуватися дніпровськими краєвидами з мосту.
На початку 80-х рр. ХХ ст. було встановлено новий міст, оскільки старий не був уже безпечним і був сильно пошкоджений іржею. На цей раз була використана сталь високої міцності. Металева конструкція, що залишилася після першої споруди, збереглася й зараз знаходиться на експозиції в Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини в місті Переяславі-Хмельницькому. Реконструкція була проведена в рекордно короткі терміни – менше, ніж 2 тижні – тому багато місцевих мешканців не знає про те, що сучасний міст не оригінальна конструкція, створена архітектором Патоном.
Власне, назви мосту безпосередньо пов’язані з цікавими фактами про нього. Так, коли починався сильний вітер, конструкція мосту видавала доволі страшні звуки, за що кияни й прозвали його «чортовим». У ХХ ст. нерозділено закоханий юнак вчинив самогубство, стрибнувши з мосту, за що останній і отримав одне зі своїх «імен». На пам’яті сучасної історії подібне відбулося в 2007 році, коли незнайомі дівчина та юнак стрибнули з мосту разом. Це дещо жахає, однак річ не в якихось особливостях будови, а у віковій репутації місця.
Існують і позитивні повір’я. Наприклад, вважається, що коли поцілуватися на мосту Патона, назавжди залишишся в серці коханої людини. Тому сюди стікаються закохані пари з усієї країни й навіть з-за кордону. На мосту традиційно залишають замочки з іменами закоханих, різні пам’ятні стрічки з освідченнями, ланцюжки й браслети, а всі перила розписані любовними поемами. На вході в 2013 році навіть поставили пам’ятник, що символізує вічну любов: він зображає історію кохання італійського солдата й української дівчини, які пройшли непростий шлях війни, змогли пережити перебування в концентраційному таборі та довгу розлуку в 50 з лишком років.
Частина мосту згоріла під час виступів протестувальників у 2013 році. Але вже незабаром майстри з довколишнього міста відновили конструкцію з більше, ніж 300 букових дощок. Чи можна назвати презентабельним «Міст закоханих» у Києві? Якоюсь мірою, звичайно, так. Але ви ж розумієте, що його основна функція зводиться до зовсім інших речей. Сюди приходять справжні романтики, які можуть легко абстрагуватися від будь-яких сумних і трагічних історій. А яка краса відкривається звідси! Чи можна передати її словами? Мабуть, ні. Краще приділити час і прийти сюди, наприклад, ближче до заходу, щоб подивитися, як весь Київ укривається фантастичним сяйвом сонця, що сідає. Втім, і на світанку тут надзвичайно гарно, але в ранковий час сюди точно прийдуть тільки справжні романтики, у серцях яких живе гаряча любов (після довгої нічної прогулянки по місту завершити її на цьому мості – чудова ідея).
Хочете побувати тут і побачити особисто, що являє собою «Міст закоханих», дізнатися, які таємниці він зберігає? Тоді не позбавляйте себе цього задоволення. Тим більше, що тепер екскурсійні програми стали ще доступнішими й при цьому не потребують від вас якихось надзвичайних зусиль і навіть зв’язку з гідами, які проведуть екскурсійну програму. У кінці сторінки вам будуть доступні аудіострічки, які можете завантажити на будь-який пристрій – смартфон чи планшет. Беріть з собою навушники та вирушайте гуляти по Києву. Щойно опинитеся поряд з цим легендарним мостом, просто запустіть стрічку на своєму пристрої. У безкоштовній версії ви можете ознайомитися з короткою інформацією, почути манеру подачі цікавого й, головне, унікального контенту. А от у платній версії куди більше цікавих фактів, а також є зображення, впорядковані в хронологічному порядку. Ми скористалися архівними даними й платними ресурсами інформації, щоб отримати ці матеріали. І тепер готові ділитися всім, що дізналися, з нашими клієнтами. Київ неодмінно припаде вам до душі, і будьте впевнені: «Міст закоханих» теж створить у вас особливі враження.