Укр  /  Рус

Мова:

Хрещатий парк

Вхід до Піонерського парку. 1966 рік

Хрещатий парк розташовується на схилах Дніпра над Європейською площею та Володимирським узвозом.

 

Хрещатий парк - це пам’ятник садово-паркового мистецтва місцевого значення, в якому налічується понад 30 видів дерев та кущів. Він є чудовим місцем для відпочинку, здавна облюбованим киянами. Із оглядового майданчика, що знаходиться на території парку, відкриваються чудові краєвиди на Поділ, Труханів острів та Лівобережжя. В центрі оглядового майданчика встановлена гігантська арка, а перед нею — амфітеатр з лавочками, де можна відпочити. На території парку знаходиться «міст закоханих», на перила якого закохані пари чіпляють замочки, як символ їх вічної любові. Перед мостом встановлена знаменита скульптурна композиція «Історія кохання». Вона присвячена романтичній зустрічі після 50-річної розлуки італійського солдата та українки.
Влітку в парку працює пересувний луна-театр. На верхній частині території розташований Водно-інформаційний центр (Музей води) та Київський державний академічний театр ляльок.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Чим прославився Купецький сад?
  • Як змінився Купецький сад під час революції?
  • Де знаходиться "міст закоханих"?
  • Що нагадує про танцмайданчик "Жаба"?
  • Який будинок був на місці Лялькового театру?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Першою з відомих будівель на території майбутнього Хрещатого парку була невелика фортеця під назвою Скородум. Вона розташовувалась приблизно в районі так званих сходів Бобрусова, що ведуть від Володимирського узвозу до пам’ятника Магдебургського права. До того ж,вся південна частина Хрещатого парку спочатку належала до Двірцевого саду, що був заснований ще в 1743 році. Згодом фортеця Скородум була ліквідована. На схилах Дніпра, на місці, де за легендою рівноапостольний князь Володимир хрестив своїх синів, в 1802–1808 роках встановили колону. Тут же знаходився басейн, до якого стікав Хрещатицький струмок. Сюди здійснювалися хресні ходи, а вода в джерелі вважалась святою.

 В 1882 році північну частину майбутнього Хрещатого парку орендували київські купці. Під горою на Царській (тепер Європейській) площі за проектом архітектора Володимира Ніколаєва було споруджено будівлю Купецького зібрання. В самому парку, що отримав назву Купецького саду, спорудили літній театр, дерев’яні павільйони, альтанки, естраду, ресторан, встановили античні статуї, поміж якими звивалися посипані піском стежки. Так Купецький сад став одним із кращих в Києві. За вхід здіймалася плата, тому парк відвідувала загалом  "чиста" публіка. Грав оркестр, ставились театральні вистави. Відвідувачі відзначали бездоганність парку, а одним з поодиноких мінусів вважалися його невеликі розміри.

 Літня          естрада          в          Купецькому          саду.          1900-ті          роки

Літня естрада в Купецькому саду. 1900-ті роки

 Паркові споруди були розташовані у сусідстві з технічними об’єктами. На цій території і до теперішнього часу збереглися дві колишні водонапірні башти, а також фільтри та підземні резервуари. Всі ці конструкції належали київському водогону. В 1910 році було прокладено Петрівську алею, що відділила Купецький сад від сусіднього Двірцевого. Щоб з’єднати дві частини розділеного зеленого масиву над новоутвореним яром перекинули ажурний стальний місток. Його спроектував відомий інженер Євген Патон. В ужиток серед киян назавжди увійшли назви "місток закоханих", "чортів міст" та "міст самогубців". Тут дійсно неодноразово зводили рахунки із життям молоді люди, які кидалися із страшної висоти донизу. У 1911 році на площі перед входом в парк встановили пам’ятник Олександру ІІ. Ще через два роки в парку з’явилися згадані сходи Бобрусова, названі так за прізвищем архітектора Михайла Бобрусова, який їх спроектував.

 В роки Громадянської війни та революції парк був занедбаний, всі дерев’яні споруди розібрали на дрова. Статую царя демонтували, замість неї встановили фігуру гігантського червоноармійця, зроблену з фанери. Назву теж змінили, Купецький сад став іменуватися Пролетарським. Тільки в середині 1930-х років почались серйозні роботи з благоустрою. Спорудили кілька капітальних павільйонів для дітей, що збереглися і дотепер, бельведер, кінотеатр, фонтан "Слоник". В 1937 році знизу біля бельведера збудували літній ресторан "Рів’єра". Оскільки територію передали Палацові піонерів, що розташувався в колишньому Купецькому зібранні (тепер Національна філармонія), сад отримав назву Піонерський.

 Сад          піонерів.          1949          рік

Сад піонерів. 1949 рік 

 Після закінчення Другої світової війни сад привели до ладу. Встановили при вході нові гранітні сходи з каскадним фонтаном, оновили частково  зруйновані павільйони. Біля фонтану в літню пору працювало кафе ''Слоник'', про яке пам’ятають люди старшого покоління. А на місці довоєнного літнього ресторану відкрили танцювальний майданчик, що отримав в народі назву "Жаба". Також збудували: музичну естраду, колесо огляду та ціле містечко атракціонів. Через деякий час у парку з’явилась дитяча екскурсійно-туристична станція.

Фонтан          «Слоник».          1955          рік

Фонтан «Слоник». 1955 рік

 Грандіозні зміни відбулися наприкінці 1970-х років під час підготовчих заходів до святкування 1500-ліття Києва. Колишній бельведер переобладнали під звичайний оглядовий майданчик, знесли фонтан "Слоник". На його місці звели гігантську арку як символ дружби українського та російського народів, а замість невеликої естради збудували величезний амфітеатр.

 В наш час парк змінився на краще ще більше. Його облаштували великою кількістю інсталяцій, скульптур та нових споруд. На місці довоєнного кінотеатру "Дніпро" в 2005 році звели казкову будівлю лялькового театру. При цьому зберегли стару мозаїку із зображенням павича. Частину будівель водогону віддали Водно-інформаційному центру, більше відомому у місті як Музей води, який так люблять діти. Танцювальний майданчик "Жабу" знесли. Після нього залишилося малопомітне коло з потрісканим  асфальтом. Проте в іншій частині парку встановили скульптуру величезної  жаби-скарбнички, наповнену монетками. Існує розповсюджена думка-байка, що коли вона переповниться, всі накопичені скарби дістануться останньому, хто вкине туди монету.

Кінотеатр          «Дніпро».          1950-і          роки

Кінотеатр «Дніпро». 1950-ті роки

 Особливо добре в парку дітям. Їм дуже подобаються Дерево бажань, скульптури папи Карло, Котигорошка, Дюймовочки та інших казкових героїв. При вході на "місток закоханих" встановили скульптурну групу "Історія кохання", яку люблять відвідувати туристи. Вона присвячена романтичній зустрічі колишнього італійського солдата й українки після 50-річної розлуки. А сам місток завжди прикрашений навісними замочками. Вважається, що якщо закохані повісили на його перила замок й поцілувалися, то їхня любов буде тривати все життя.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Хрещатий парк – унікальна зона столичного відпочинку

Хто знайомий з місцем розташування Маріїнського парку, той легко знайде Хрещатий парк. Дотримуючись напрямку по вулиці Михайла Грушевського, ви опинитесь у раніше так званого Купецького парку. Є ще одна версія нинішнього Хрещатого – Піонерський. Направившись від майдану Незалежності в бік Європейської площі, ви потрапите на початок парку. Він відомий розважальними заходами, розташованими там атракціонами, а також культурними закладами. На його території знаходяться:

  • Музей води;
  • ляльковий театр;
  • філармонія;
  • оглядовий майданчик над Дніпром;
  • місток закоханих;
  • пам'ятник жабі.

Це велика територія з різнорідним ландшафтом і рельєфом. Тут доводиться то спускатися, то підніматися знову, тому краще, щоби взуття було зручним, інакше багато об'єктів залишиться поза увагою. А це, гуляючи по Хрещатому парку в Києві, ні в якому разі не можна допустити. Дійсно, унікальне й дуже приємне місце, яке дозволить вашій свідомості повністю абстрагуватися від дійсної реальності, і ви зможете насолодитися не лише гарною місцевістю, але й приємною атмосферою релаксу й, одночасно, веселощів.

Дотримуйтеся маршруту та отримуйте задоволення

У сучасній будівлі Національної філармонії України засідало Купецьке зібрання. Цей будинок не раз був у майже зруйнованому стані, який важко було відновити, але він мав таку цінність, що, здається, був створений з нуля. Шикарна акустика залів настільки унікальна, що створити аналог не вдасться нікому. Зелена зона, на фоні якої знаходиться будівля філармонії, вся називалася Купецьким садом. Можна лише уявити, наскільки приємно було прогулюватися його околицями перед чи після балів, концертів, званих вечорів. 100% естетичної насолоди отримували і від культурних заходів, і від природних пейзажів.

Оглядовий майданчик влітку збирає неймовірно велике скупчення наречених. Не дивно, бо краєвид на Дніпро й на верхнє місто Києва – неймовірне видовище. Не всякий фотоапарат здатний передати ту насичену гаму тонів зеленої зони, водну глибину і місто, залите сонячним промінням. Дивна краса Києва зберігається при спекотному сонці, але й у зимній день виглядає шикарно.

Обов'язково відвідайте Музей води. Його експозиції унікальні, більшість з них динамічні. Виходить чудова емоційна розрядка від шуму водоспаду, знаходження в мильній бульбашці й спостереження за рибками в акваріумі. А корисний багатий потік інформації про водні ресурси планети – також унікальність музею. Тут явно видно просвітню діяльність. Хто не знає, як назвати свої дії, коли кран з водою залишається відкритим, чи бачок в туалеті протікає – це нераціональне використання води. Експозиції музею наочно допомагають усвідомити глибше проблеми суспільства з використання водних ресурсів на побутовому рівні.

Лялькарем можна й не народитися. Зараз не про лялькарство на побутовому рівні, а про неймовірний талант, якому вчаться багато років у творчих наукових закладах. Ляльковий театр у Києві, крім безцінного мистецтва акторів-лялькарів – це також шедевр у архітектурі. Краще скоріше замовляйте квиток, і побачите все своїми очима. А це місце розкинулося на території Хрещатого парку в Києві.

Гарячі від кохання серця відвідують Хрещатий парк ще з метою пройтися по Містку закоханих. Він впізнаваний за висячими замками на перилах від початку до кінця мосту. Періодично масивну символіку кохання знімають, тому що вона сильно захаращує споруду. Проте це не заважає закоханим повісити новий замок. Така наполегливість ще раз доводить, що віра в незгасні почуття – вічна.

Пам'ятник жабі доволі непримітний, якщо дивитися на нього зі зворотного боку, тому його можна й проґавити. Але якщо зайти до нього з фасадної частини, відполірований язичок у роті сяє на сонці, як кристал. Всередину бронзової статуї кидають монети як вдячність за виконання бажання. Такого роду ритуал навряд чи має наукове пояснення, але, за звуком резервуару для копійок, наповнювати його доведеться довго, не попросивши традиційно допомоги МВФ J

А ми створили для вас помічника навіть коли ви не просили, тому що він унікальний і корисний для тих, хто прагне максимально глибоко пізнати свою країну та її принади. Тепер Київ стає ще більш відкритим для всіх охочих мандрівників! І зараз саме час дізнатися про це!

Екскурсія з надійним гідом – це унікальний продукт від окТВ

Гуляти по Хрещатому парку можна з користю: з пізнанням історії, причому екскурсоводом стане ваш особистий портативний девайс, що вміщається в кишеню – мобільний. Якщо ви маєте планшет, він також підходить для встановлення файлу. Ідея аудіострічки полягає в створенні атмосфери повноцінної екскурсії. Вона зведена для того, щоб ви почули важливі історичні факти, котрі не дізнаєтеся із джерел масового користування. Ми потурбувалися про те, щоби зібрати виключно якісний, дійсно цікавий контент. Наші спеціалісти обробили всю цю інформацію таким чином, щоб ви як слухач могли не просто розуміти все те, що чуєте, але й отримувати від цього задоволення.

Завантажити стрічку можна вже з цієї сторінки. Причому ви побачите два варіанти. У безкоштовному – розповідь про значущі події минулого, але, явно, якщо ви досвідчений турист, що знає багато чого та якого особливо нічим не здивувати, вам цього буде замало. Пропонуємо після нього завантажити й установити на мобільний пристрій наступну версію – повну збірку з ілюстративними матеріалами. Із зображеннями ви краще запам'ятаєте факти й згадаєте їх у разі потреби. Такий варіант подачі інформації може припасти до душі навіть школярам, які тільки пізнають велич рідної країни і роблять це по-своєму, по-сучасному. Навіть якщо ви не пов'язані з науковою діяльністю у сфері історії, вам буде цікаво дізнатися про епохальні події минулого, тому що чим більше історичних фактів відомо, тим цікавіше пізнавати нинішній стан пам'ятки. Ви маєте можливість користуватися продуктом вже зараз. Приємної прогулянки!

Хрещатий парк – унікальна зона столичного відпочинку