Укр  /  Рус

Мова:

Києво-Могилянська академія: Ковнірівський корпус

Дзвіниця Братського монастиря. 1880-ті роки

Ковнірівський корпус Києво-Могилянської академії розташований за адресою Контрактова площа, 4. 

 

Найбільший з корпусів Києво-Могилянської академії виділяється своїми розмірами та оригінальністю споруди. Напівкругла за формою будівля виходить фасадом на Контрактову площу і проглядається з різних сторін. Не всі знають, що спочатку цей цілісний корпус складався із групи різних будівель, до числа яких входила дзвіниця Києво-Братського Богоявленського монастиря. У 1930-і роки унікальну дзвіницю частково розібрали. До свого завершеного вигляду корпус пройшов досить складний історичний шлях. В наш час у ньому розташовуються кафедри і спортивний зал Києво-Могилянської академії, тому тут завжди багато студентів.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Скільки років зводили дзвіницю Братського монастиря?
  • Коли демонтували верхні яруси дзвіниці?
  • Як будівля перетворилася на головний корпус військового училища?
  • Як використовувалась будівля за радянських часів?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Ковнірівський або циркульний, корпус — найбільший в комплексі будівель Києво-Могилянської академії. Напівкругла за формою будівля виходить на Контрактову площу і добре помітна з усіх боків. Його історія цікава і частково трагічна. Основою конструкції, поміж інших надбудов, стала понівечена дзвіниця Богоявленського собору Братського монастиря.

 Перша дзвіниця в Братському монастирі являла собою конструкцію з двох звичайних стовпів із поперечною балкою, на якій висіли дзвони. Коли з’явилася дзвіниця, що розташовувалася окремо, сказати складно. Але на плані полковника Ушакова 1695 року вона позначена. Через 60 років будівництво багатоярусної дзвіниці доручили видатному зодчому, кріпаку Києво-Печерської лаври Степану Ковніру. В 1756-1758 роках він спорудив перший ярус, який планувався як головний в’їзд на територію і був наскрізним. Крім того, архітектор спланував навколо монастиря потужну кам’яну стіну. Але кошти на будівництво закінчилися, і другий поверх довелося робити з дерева. Повністю будівлю завершили лише наприкінці XVIII століття. Тоді звели ще два кам’яних поверхи, а у верхній частині встановили годинник. У 1811 році дзвіниця постраждала від великої Подільської пожежі. Після того, як споруду інспектував міський архітектор Андрій Меленський з’ясувалося, що згорів оббитий бляхою дах, сходи між другим і третім поверхом, і від надзвичайної температури частково оплавилися дзвони. Але в цілому стан будівлі було визнано задовільним.

Архітектурний          ансамбль          дзвіниці          з          двоповерховими          додатковими          приміщеннями.          1910-роки

Архітектурний ансамбль дзвіниці з двоповерховими додатковими приміщеннями. 1910-ті роки

 У 1815 році Меленський відбудував дзвіницю в ампірному стилі. Висота будівлі на той момент сягала 62-ох метрів, на ній знаходилося приблизно 10 дзвонів різної величини. Кожної зими, 6 січня через ворота, що в основі дзвіниці виходив хресний хід, що рухався до берега Дніпра для освячення води. Тривалий час це був найпомітніший будинок на Контрактовій площі, її висотна домінанта.

 У 1826 році за проектом Меленського з північного боку дзвіниці прибудували одноповерховий корпус з магазинами, що належали монастирю. Значно пізніше, в 1899 і 1904 роках, їх надбудували другим поверхом і зробили такі ж напівкруглі в плані магазини з південного боку. Таким чином навколо дзвіниці склався архітектурний ансамбль, що в майбутньому став основою для сучасного циркульного корпусу Києво-Могилянської академії. Частину магазинів монастир здавав в оренду, тут знаходилися великі господарські крамниці —  шпалерні, меблеві, дзеркальні та інші.

 У роки Першої світової війни на території монастиря розташовувалися різні структури військового відомства. За радянської влади монастир закрили, а майно націоналізували. Верхні яруси дзвіниці розібрали на будівельні матеріали. Будинки передали державній промисловій арті́лі, а потім військовим. У липні-вересні 1941 року в колишніх монастирських магазинах знаходився штаб Дніпровської військової флотилії. Під час військових дій головним завданням флотилії було перекриття переправ через Дніпро. Після захоплення нацистами Києва флотилія перестала виконувати свою функцію, частина моряків потрапила у полон, та їх розстріляли в Бабиному Яру. У 1965 році на будівлі колишнього штабу відкрили меморіальну дошку.

Напівциркульний          корпус          до          надбудови.          1946          рік

Напівциркульний корпус до надбудови. 1946 рік

 Після Другої світової війни, в 1947 році, колишні магазини і нижній ярус дзвіниці об’єднали в одну будівлю. Її надбудували ще двома поверхами. Зсередини перпендикулярно фронтальній частині, прибудували прямокутний в плані корпус. Залишки дзвіниці перетворили на центральний вхід до будівлі, прикрашений портиком з шістьма колонами. У 1967 році, після завершення реконструкції, ця будівля стала головним корпусом Київського вищого військово-морського політичного училища. Примітно, що корпус в плані нагадує якір.

 Цей навчальний заклад був єдиним на весь Союз Радянських Соціалістичних Республік вищим військово-морським політичним училищем, що готував політпрацівників для кораблів військово-морського флоту. З огляду на віддаленість Києва від моря, вибір владою місця для специфічного військового вузу здається дивним. Теоретичну підготовку курсанти проходили в столиці УРСР, а практику — на навчальних кораблях, яких в розпорядженні училища було три. У дворі будинку на Контрактовій площі знаходився плац, а на місці зруйнованого в 1930-і роки Богоявленського собору —  житловий будинок.

 Циркульний          корпус          Києво-Могилянської          академії.          2016          рік

Циркульний корпус Києво-Могилянської академії. 2016 рік

 В незалежній Україні, після відродження Києво-Могилянської академії на її давній території, моряків почали поступово виселяти. У 1995 році відбувся останній випуск, після чого училище закрили. Сьогодні про нього нагадує лише мозаїчний якір з радянською символікою і цитатами з робіт Леніна на одному з корпусів. Зараз циркульний корпус за внутрішньою нумерацією Києво-Могилянської академії має № 3. В ньому знаходяться факультет природничих наук, кілька кафедр, спортивний зал та різні господарські служби.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Поетапний ріст: Ковнірівський корпус зводили поступово

Поділ Києва має стільки пам'яток архітектури, що знадобиться цілий день для їх відвідування. Зверніть увагу на 4-ту будівлю на вул. Григорія Сковороди. Архітектура споруди, де готують кращих студентів для великих світових компаній, дивує оригінальністю. Як облік головного корпусу виділяється, так і студенти Києво-Могилянської академії думають по-іншому. За це їх і цінують європейські та американські роботодавці.

Даті створення нового корпусу передувало безліч подій. Склад викладачів та студентів переживав і період розвитку, і час повного закриття академії. Головне, що зараз студенти можуть без перешкод отримувати зразки дипломів, з якими подальша дорога перетворюється на червону доріжку для знаменитостей, тільки на кар'єрному терені (що, в принципі, теж непогано). Широкі можливості дозволяють прокладати життєвий шлях як забажається.

Дивовижний проект Ковніра

Щоби завершити проект будівництва циркульного корпусу, знадобилось декілька десятиліть. Все тому, що зведення будівлі мало декілька стадій. Закінчений вигляд одного з найбільших і оригінальних корпусів Могилянки з'явився тільки в радянський час. Проте зараз ми бачимо шикарну роботу. Називають напівкруглий корпус однією з двох версій – Циркульний чи Ковнірівський. Перший варіант очевидний, а от щоби розібратися з другим, потрібен невеликий підкоп в історію. Глибоко копати не потрібно: до назви включили прізвище архітектора, так версія і закріпилась.

У 1899 році зробили перший поверх. Історія описує, що в тому стані споруда була схожа на комплекс торгових лавок. При зведенні 2-го поверху дещо перебудували й перший. Після 1953 року мешканці Києва побачили новий, кінцевий, варіант, а зараз це пам'ятка архітектури. Ви одразу впізнаєте академічний корпус за унікальним фасадом. Одразу помітно шість масивних колон з декоративними капітелями. Колони з'єднані балюстрадами. Зверху синіми об'ємними буквами написано назву академії, а над нею герб.

Класичний стиль будівлі вдалий для навчальних закладів. Він запам'ятовується туристам. Така «альма-матер», як Києво-Могилянська академія, надовго врізається в пам'ять її студентам. Всі вони захоплено говорять про роки навчання тут, і є випускники, які не проти залишитися в якості викладача.

З упевненістю можна сказати, що Петро Могила залишив після себе надзвичайно цінну спадщину. Це стосується самого навчального закладу, а також колекції книг для бібліотеки.

Керівництво академії співпрацює з багатьма світовими фондами, на базі Могилянки проводять немало спільних заходів для розвитку й інтеграції ефективної освітньої системи.

Де okTV, там прогрес. Аудіогід: студентам би згодився

Туризм не просто їзда по місту й об'єднання в групи, коли потрібно слухати розповідь екскурсовода. Також подорожі розвивають. А компанія okTV зробила це у форматі аудіоекскурсії. Ми постаралися, аби туристу було якомога комфортніше в дорозі, і зробили так, що смартфон замінив гіда. Все вийшло! Тепер помічник у діловому житті стає другом у дорозі й учителем у подорожі.

Принцип роботи новинки нічим не відрізняється від аудіострічки. Короткий варіант дає ту іскру, яку можна в собі запалити. Обидві версії цікаві, але безкоштовна має мінімальний обсяг даних. Поспішайте перейти до повного варіанту подорожі.

Ми отримуємо похвалу за створений продукт і не зупиняємося на цьому варіанті. Туризм із послугами нашої компанії особливий. Куди б ви не поїхали, наші менеджери завжди на зв'язку. Тепер з вами буде й аудіогід. Ми втілили ідею вміщення бази даних на ваш мобільний ґаджет. Він завжди при вас, тому не потрібно додаткового обладнання. Єдине, що варто врахувати: обов'язково візьміть із собою навушники, щоби слухати розповідь. Екскурсія подається не тільки зі звуковим супроводом. У файлі є ілюстрації, котрі допомагають зрозуміти, де, як і що було розташовано колись на місці пам'ятки, якою ви цікавитесь. А знаєте, що допоможе ще більше? Хронологічний хід подій в аудіоформаті дозволяє повністю розуміти розвиток дій навколо історичного об'єкту. Надійний помічник допомагає зробити подорож унікальною. Змініть формат прогулянок у свідомості, а ми змінимо його наяву!

Поетапний ріст: Ковнірівський корпус зводили поступово