Укр  /  Рус

Мова:

Парк Слави

Вхід до парку з боку площі Слави. 2006 рік

Парк Слави розташований між вулицею Лаврською, площею Слави та Дніпровським узвозом.

 

Парк і меморіальний комплекс над верхньою Наддніпрянською терасою прилягає до валів Старої Києво-Печерської фортеці поблизу території Києво-Печерської лаври. Тут розташовується парк Вічної Слави з пам’ятником-стелою над Вічним вогнем та Національний музей "Меморіал жертв голодомору". З огляду на обставини свого призначення парк, хоча і обладнаний для прогулянок, не має кіосків та розважальних закладів. Історія створення парку почалася ще на початку 1890-х років. Тоді комендант Києво-Печерської фортеці Олексій Аносов за свої кошти та за допомоги меценатів перейнявся благоустроєм території. На його честь парк називали Аносовським або Комендантським. З 1919 року частину парку почали використовувати під поховання. У 1956 році тут створили великий меморіальний комплекс. А за часів незалежної України посеред парку звели новий храм святого Андрія Первозванного і Національний меморіальний комплекс жертв голодомору в Україні.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Як розважалися в Комендантському саду?
  • Де поховані герої оборони і визволення Києва?
  • Які об’єкти входять до складу Національного музею "Меморіал жертв голодомору"?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 За часів Київської Русі територія майбутнього парку являла собою порожній простір поміж землями Микільського монастиря та князівською заміською резиденцією Берестове. Відомо, що частково це місце використовувалося і як кладовище. За однією з легенд, тут був похований половецький хан Тугоркан, вбитий ще у 1096 році дружинниками князів Святополка і Володимира Мономаха.

 У XVII-XVIII століттях в південній частині були насипані потужні земляні вали, що збереглися і до сьогодні. Тут сформувалася фортечна еспланада, на якій заборонялося будь-яке будівництво. Згодом через територію майбутнього парку прорізали Панкратьєвський (тепер Дніпровський) узвіз, що вів до Дніпра із Ланцюгового мосту.

 Вид          згори          на          Аносівський          сад.          1900-і          роки

Вид згори на Аносівський сад. 1900-ті роки

 Наприкінці ХІХ століття Києво-Печерська фортеця фактично втратила своє бойове призначення, відповідно перестала відігравати свою роль і еспланада. У 1890-ті роки розпочався поступовий благоустрій території майбутнього парку. У 1894 році в газеті "Киевлянин" було опубліковано великий допис, де розповідалося про недавно створений "чарівний куточок", що займає "досить широкий простір, межами якого з одного боку служить Микільська (зараз Лаврська) вулиця, а з іншого —  урвищем, яке тягнеться до тераси, де розташований невеликий табір місцевої команди А терраса закінчується також урвищем, що спускається до самого Дніпра ". Йшлося про сад, в сучасному розумінні  парк, створений за ініціативи коменданта фортеці Олексія Аносова. На кошти самого Аносова і декількох меценатів посадили дерева і кущі, розпланували доріжки та збудували спортивний майданчик для дітей з гімнастичними снарядами, турніками, канатами, драбинами. Міська скарбниця виділила невеликі кошти на облаштування парку лавочками, фонтанами, містками і буфетом. Кожного дня опівдні тут стріляла гармата. На честь засновника кияни називали парк Комендантським садом або парком Аносова.

 Після того як в 1899 році засновник і головний опікун саду генерал Аносов був переведений по службі до Петербурга, ця зелена зона поступово почала занепадати. А в 1919 році нова влада вирішили перетворити частину парку на кладовище і встановити там пам’ятник жертвам контрреволюції. Пам’ятник так і не побудували, проте частково відродили зелену зону, посадивши молоді дерева. У 1933 році братська могила в парку була зруйнована великим зсувом. У роки окупації Києва нацистами, на нижніх терасах проводили поховання німецьких військових.

 Відкриття          Меморіалу          Вічної          Слави.          1957          рік

Відкриття Меморіалу Вічної Слави. 1957 рік

 У 1956 році на державному рівні було прийнято рішення створити на цьому місці великий меморіальний комплекс. На головну алею парку перенесли останки 35 полеглих воїнів, серед яких старшина Никифор Шолуденко, який першим увірвався до центру Києва на танку під час бойових дій за визволення столиці України. Алею завершує 27-метрова стела —  пам’ятник Вічної Слави на Могилі невідомого солдата. Біля підніжжя монумента —  чаша Вічного вогню. З цього часу парк отримав свою сучасну назву — парк Вічної Слави.

 У 1984 році парк реконструювали, оновили вхід і головну алею та замінили огорожу і ліхтарі. Згодом, чотири роки потому, відновили старовинні оборонні земляні вали і зміцнили схили.

 Пам’ятний          знак          на          честь          2000-річчя          Різдва          Христового.          2010          рік

Пам’ятний знак на честь 2000-річчя Різдва Христового. 2010 рік

 Нова сторінка парку розпочалася за часів незалежної України. У нижній його частині, що повернута до Аскольдової могили, в грудні 2000 року встановили Пам’ятний знак на честь 2000-річчя Різдва Христового, а в 2002-ому році освятили новий храм святого Андрія Первозванного.

 У 2008 році відкрили першу чергу Національного меморіального комплексу пам'яті жертв голодоморів в Україні. У центрі нього розташований пам’ятник-каплиця у формі свічки. Інформаційно-музейна частина розташована під землею. На площі Пам’яті біля Музею встановлена скульптура виснаженої голодом маленької дівчинки, яка тримає в руках колоски, а біля входу в Меморіал з вулиці Лаврської —  скульптури ангелів.

 Пам’ятник-каплиця          над          Меморіалом          жертвам          Голодомору.          2011          рік

Пам’ятник-каплиця над Меморіалом жертвам Голодомору. 2011 рік

 Розширився також і комплекс Вічної Слави. На його території створили алею Військової Слави. Тут встановили пам’ятники льотчикам Івану Кожедубу, Георгію Береговому та Ахмет-Хан Султану, партизанським командирам Олексію Федорову і Сидору Ковпаку, радянським воєначальникам Павлові Рибалко та Івану Черняхівському. У 2001 році на Дніпровському узвозі відбулося відкриття пам’ятника льотчикам, які загинули під час Другої світової війни. Це —  скульптура актора і режисера Леоніда Бикова, втіленого в ролі героя фільму "В бій ідуть лише ‘‘старі’’’’.

 Нижня частина парку Слави до сьогодні збереглася практично у первісному вигляді. Це невпорядкований фрагмент Панкратьєвського яру, що густо розрісся чагарниками. На його дні в 1926 році було споруджено величезний водозбірний колодязь.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Ніхто не забутий… Парк Вічної Слави

Дніпрові схили Києво-Печерської частини Києва прикрашає одна з пам'яток української історії – парк Вічної слави. На його місцевості розташовані об'єкти, що мають величезне значення для української нації – це меморіал жертвам Голодомору та обеліск Слави біля могили Невідомого солдата. Постійно ділянка паркової зони збільшувалась, і зараз її площа складає 18, 3 га. У День перемоги до могили Невідомого солдата приїжджають покласти квіти свідомі громадяни, ветерани, голова держави України з делегацією.

Чим запам'ятається Київ? Парком Слави – без усіляких сумнівів!

Кінець ХІХ століття – період, коли на крутих схилах Дніпра пишно цвів сад. Він називався Аносовським, але це його альтернативна назва. В офіційних документах він проходив як кріпосний Комендантський дитячий сад. Завдяки коштам з міського управління, гарнізону й меценатству заможних персон парк таки облагородили. На тутешній окраїні вбили настоятеля лаври. Пізніше на паркових пагорбах ховали контрреволюціонерів. Один із зсувів знищив братську могилу. Лише на початку 60-х років ХХ століття місцевість знову почали відновлювати. У цей же період і створили парк Вічної Слави, відкрили меморіал. Сюди привозили й ховали прах солдатів, що знаходився на інших кладовищах у межах Києва, а пізніше на могилою звели обеліск. Звідси й аж до Лаврського монастиря простягнули алею Міст-героїв.

Фігура з бронзи на честь аса Івана Микитовича Кожедуба стала першим пам'ятником на початку алеї. Розташована біля монументу Невідомому солдатові. І. М. Кожедуб – найрезультативніший льотчик, тричі Герой Радянського Союзу. До досвіду маршала авіації ввійшли 120 битв у повітрі та 330 бойових польотів.

Хто пам'ятає, президент В. Ющенко ініціював створення меморіалу жертвам Голодомору. Робота над пам'ятником закінчилася в 2008 році. Каплиця-свіча вивищується над землею на 32 метри. Ідея пам'ятника показує історію відродження українського народу, але видовище морально важке. Хоча саме в цьому разі це успіх архітектора. Експозицію доповнює дівчинка з колоском, ряд меморіальних табличок, музей.

Знизу місцевість парку Слави плавно переходить в урочище Аскольдова могила.

Чудовий аудіогід від окТВ

Ми змінили метод подачі історичних фактів. Компанія окТВ розробила продукт, якому немає аналогів. Сьогодні в туризм включені технічні рішення. Викладом історії тепер займатиметься не гід, а ваш мобільний пристрій через навушники.

Туристична аудіопрогулянка несе і культурний, і пізнавальний характер. Вона хороша тим, що ваша увага буде зосереджена лише на розповіді, ніхто вас не відволікатиме, як це було в разі з традиційною екскурсійною групою. Час від часу сказаний екскурсоводом факт потребував наочного пояснення, а його не було. У платному варіанті аудіоекскурсії від окТВ є зображення, причому в розповіді події відбуваються в хронологічному порядку. Таким чином, сценарій минулого стає зрозумілішим, немає пробілів у фактах. Безкоштовний варіант аудіострічки побудований на короткому сценарії подій. Ви дізнаєтеся безліч важливої інформації про об'єкти, але радимо скористатися розширеною версією аудіоекскурсії.

Оберіть файл і завантажте його. Перенесіть на мобільний пристрій і підключіть гарнітуру. Так розпочнеться подорож у світ древності. Історія минулих століть плавно дійде до сучасного часу. Знання й загадки поглинуть вас сповна.

Ніхто не забутий… Парк Вічної Слави