Укр  /  Рус

Мова:

Арка Дружби народів

Монумент «Арка дружби народів». 1990 рік

Арка Дружби народів, що розташована в Хрещатому парку, - одна з наймасштабніших пам'яток Києва. Монумент символізує «возз'єднання України з Росією». Він замикає перспективу Хрещатика у бік Дніпра і проглядається з багатьох точок не лише центральної частини міста, але й із Труханового острова та навіть лівобережжя. Пам’ятник відкритий у 1982 році, його автори - скульптор О. Скобліков, архітектори І. Іванов, С. Миргородський, К. Сидоров.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Чому киянам припало до душі це місце?
  • Який об'єкт на цьому майданчику постійно потрапляв на любительські фотографії?
  • Які «народні» прізвиська отримала Арка у киян?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Місце в парку, який зараз називається Хрещатим, де розташована «Арка Дружби народів», завжди любили кияни. Ще на початку 1880-х років цю територію орендували київські купці. У 1882 році за проектом архітектора Володимира Ніколаєва вони збудували для себе на вході до парку зимову будівлю Купецького клубу. Тепер це Національна філармонія України. Відтоді парк став називатися Купецьким садом. Купецтво не шкодувало грошей і вклало чималі кошти в його благоустрій. Парк розпланували, привели до ладу зелені насадження та проклали алеї. При цьому «чиста» публіка могла відвідувати його в денний час безкоштовно, а ввечері плата за вхід складала 40 копійок. Тут проводилися концерти симфонічної музики. Їх було зручно слухати, влаштувавшись на літньому майданчику з раковиною-естрадою, серед квітів і скульптур античних богів. Окрім відкритого майданчика в центрі саду, Володимир Ніколаєв спроектував будівлі літнього клубу та літнього театру. Вони розмістилися в кінці головної алеї перед відкритим простором. Звідти відкривався чудовий вид на Труханів острів і лівобережжя, яке тоді відносилося до Чернігівської губернії.

Літній          майданчик          з          черепашкою-естрадою          в          Купецькому          саду.          Листівка          1900-х          років

Літній майданчик з черепашкою-естрадою в Купецькому саду. Листівка 1900-х років

 Після революційних подій 1917 року і Громадянської війни все, крім природної складової, в парку змінилося. Він отримав нове, співзвучне часу ім'я - Пролетарський сад. Скульптури прибрали, а раковину-естраду використовували у якості трибуни. З неї читали лекції та розповідали про світле комуністичне завтра простому людові, що займав лави амфітеатру. На початку 1930-х будівлю колишніх Купецьких зборів передали під Палац піонерів і жовтенят. Її добудували, а парк знову перепланували і назвали Садом піонерів. Грошей витратили чимало. Ціла група архітекторів працювала над проектами нових павільйонів і скульптурних прикрас. Тоді ж в центрі оглядового майданчика зробили  фонтан з бетонною фігурою симпатичного слоника.

 Під час нацистської окупації Києва в 1941-1943 роках, зрозуміло, про жодних піонерів не йшлося. Шикарну будівлю Палацу піонерів нацисти переробили на клуб для німецьких офіцерів. А за парком ніхто не доглядав.

 

Фонтан-Слоник.          1955          рік

Фонтан-Слоник. 1955 рік

 Після звільнення Києва, проектуючи новий Хрещатик, довго думали, як реконструювати площу перед входом до зеленої зони. Лунали думки, що будівля колишніх Купецьких зборів, не відповідає сталінському ампіру. Її слід знести, а вхід до парку, головну алею й оглядовий майданчик повністю переробити. На щастя, руки до цього тоді не дійшли, і до 70-х років Фонтан-слоненя прикрашав парк, якому повернули назву Піонерський. Слоник постійно потрапляв до об'єктивів фотографів-любителів, оскільки киянам подобалося позувати на його фоні.

Скульптор          А.П.          Скобликов          серед          робітників          під          час          будівництва          монумента.          Початок          1980-х          років

Скульптор А.П. Скобликов серед робітників під час будівництва монумента. Початок 1980-х років

 Втім, нічого вічного на світі не буває. Наприкінці 70-х років напередодні державних свят - ювілеїв жовтневої революції та створення СРСР - вирішили ще й помпезно відсвяткувати надумане 1500-річчя Києва. На це було виділено чималі кошти та розроблено безліч проектів реконструкції та будівництва. Саме тоді й згадали про оглядовий майданчик в Піонерському парку. Його вирішили використати під монументальну композицію з велетенською аркою, яку було б видно здалека. Щоправда, варто зазначити, що видовий майданчик вже давно потребував сучасного оформлення. Та й бетонний слон застарів, оскільки термін життя матеріалу, з якого він був зроблений, має свої межі.

 Монумент, що символізує «возз'єднання України з Росією», розробили та реалізували скульптор О. Скобліков і архітектори І. Іванов, С. Миргородський, К. Сидоров. У центрі ансамблю стоїть бронзова скульптура заввишки 6,2 метри, що зображує російського й українського робітників. Вони тримають над головами на витягнутих руках стрічку з величезним радянським орденом «Дружби народів». До них звернена ще одна скульптурна група, виконана з граніту, яка відтворює події Переяславської Ради 1654 року. У центрі цієї композиції - український гетьман Богдан Хмельницький і російський боярин Василь Бутурлін. Велетенська арка заввишки 30 метрів і завдовжки 70 метрів мовби сполучає учасників багатовікової спільної історії. Кияни з моменту відкриття монумента в 1982 році придумали йому безліч назв. Починаючи від нейтральної – «Веселка», іронічної – «Пам'ятник загиблому велосипедистові» до «Ярмо», що має яскраве політичне забарвлення, з натяком на «вічну дружбу», якій, як відомо, прийшов кінець 2014 у році.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Арка дружби народів – символ єдності в чарівному Києві

Київ, гостинне квітуче місто на берегах Дніпра, приваблює все більше гостей з близького й далекого зарубіжжя. Він водночас поєднує в собі багату історію й бурхливу сучасність, насичену біографію та обличча населеного пункту, що швидко й постійно розвивається. До речі, саме Київ вважається одним із найзеленіших міст світу, а класик російської літератури Михайло Булгаков зазначав, що це найкраще місце на світі. Чи це не хороше пояснення тому, чому українська столиця з року в рік залишається популярною серед багатьох туристів?

Мабуть, казати про всі столичні пам'ятки й цікаві місця можна безкінечно та із захопленням. Києво-Печерська лавра, Андріївський узвіз, Хрещатик, Володимирський собор, Ботанічний сад, Миколаївський костел, Золоті ворота, Арка дружби народів…  У Києві майже на кожному кроці будуть траплятися значущі архітектурні споруди, живописні парки, пам'ятники відомим особистостям та історичним діячам, золоті куполи безцінних святинь, елементи сучасного мистецтва. Історію міста можна із задоволенням читати, ніби захоплюючу книгу, прогулюючись не поспішаючи центральними вуличками чи досліджуючи приховані від допитливих поглядів більшості туристів незвичайні пам'ятні місця.

Пам'ятки, без яких вигляд столиці не буде цілісним

Не секрет, що у кожного міста світу є свої «візитні картки», не побачивши які, неможливо скласти цілісну картину про той населений пункт. Звичайно, такі є і в привітному Києві, тому біля них завжди багато туристів і місцевих жителів, що милуються рідним містом. Дехто вважає, що вони занадто «побиті», але якщо ви тут уперше, то побачити їх все ж варто.

До них, серед інших, належить і одна з найбільш масштабних пам'яток – Арка дружби народів. Київ відкрив новий пам'ятник, що одразу ж привернув до себе загальну увагу, 1982 року, після чотирьох років кропіткої роботи. Розташований він у Хрещатому парку в центрі міста, неподалік від однойменної головної вулиці столиці. Крім самого монументу, тут можна побачити й приголомшливий краєвид на місто, що відкривається з оглядового майданчику. На його фоні полюбляють фотографуватися іноземці та гості з інших областей України. Діти зможуть повеселитися на атракціонах, поки батьки милуються красою околиць. Проте не варто забувати, що велична Арка дружби народів не просто цікава споруда, але й символ важливих історичних подій.

Арка дружби народів не просто пам'ятник, а історія, висічена на камені

Монумент, що ззовні нагадує веселку, яка з'єднує два береги, планували відкрити на честь ювілею утворення СРСР, і попередньою датою його зведення вважали 30 грудня 1982 року. Тим не менше, чекати зимової пори не стали, і урочисте відкриття відбулося трохи раніше, восени того ж року. Архітектурний об'єкт став символом нерозривної єдності двох слов'янських народів – Росії та України.

Арка дружби народів не окремий пам'ятник, а ціла композиція. У її центрі представлені дві бронзові фігури працівників, застиглих у класичному радянському положенні «Робітника та колгоспниці». Відмінність від згаданого пам'ятника в тому, що в бронзових статуй у руках не відомі серп і молот, а орден Дружби народів. Загалом, це прекрасний символ того, якими повинні бути взаємовідносини між сусідніми державами – дружніми й добросусідськими. А для самих киян і приїжджих гостей парк став чудовим місцем для приємних прогулянок.

Аудіоекскурсія по Арці дружби народів

Якщо Ви хочете відвідати таку всесвітньо відому столичну пам'ятку як Арка дружби народів, Ви можете скористатися нашим новим продуктом - аудіо гідом. Завантажити його легко і просто прямо на цій сторінці. Коротка версія аудіо екскурсії, а також старі фотографії пам'ятки знаходяться в безкоштовному доступі. Однак повна версія аудіо екскурсії містить детальну історію створення пам'ятки, а також набагато більше цікавих і унікальних історичних фактів.

Аудіо екскурсія - новітній продукт, який дозволить без прив'язки до екскурсовода, а також у зручний для Вас час відвідати історичні місця та пам'ятки Києва. Для цього Вам потрібно завантажити її на мобільний пристрій, захопити навушники і відправлятися на екскурсію! Під ненав'язливий музичний супровід, повільно гуляючи по цікавим пам'яткам, Ви дізнаєтеся їх історію. Особистий гід у Вашій кишені.

Арка дружби народів – символ єдності в чарівному Києві