Укр  /  Рус

Мова:

Гармата на Арсенальній

Пам’ятник-гармата на Арсенальній площі. 1980-ті роки

Пам’ятник робітникам заводу "Арсенал" розташований на Арсенальній площі біля виходу зі станції метро "Арсенальна". 

 

Гармата на постаменті – пам'ятник учасникам більшовицького Січневого повстання працівників заводу "Арсенал" 1918 року. Пам'ятник встановлено на монументі з червоного граніту, на якому раніше стояв інший пам'ятник. Гармата направлена в бік стін заводу "Арсенал", посічених кулями і осколками обстрілів. Вулиця Мазепи, що веде від площі до Києво-Печерської лаври, до 2007 року називалася вулицею Січневого повстання.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Який пам’ятник спочатку стояв на цьому місці?
  • Де поховані Іскра і Кочубей?
  • Яким чином можна залишити гармату на постаменті в умовах декомунізації?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 На Арсенальній площі навпроти виходу зі станції метро "Арсенальна", на гранітному постаменті стоїть стара гармата. Вона повернута дулом до корпусу заводу ''Арсенал", на стінах якого лишилися сліди від куль та малокаліберних набоїв. 

Микільські          ворота          Нової          Києво-Печерської          фортеці.          1911          рік

Микільські ворота Нової Києво-Печерської фортеці. 1911 рік

 Спочатку варто сказати кілька слів про історію самої площі. Колись тут проходив шлях, яким прочани прямували до Києво-Печерської лаври. В середині ХІХ століття була побудована Нова Печерська фортеця, яка за всю свою історію так і не зробила жодного пострілу. Тоді ж біля головного в'їзду у форт – Микільських воріт – на місці перед сучасною станцією метро сформувалася площа.

 Наприкінці 1900-х років ентузіасти ''Військово-історичного товариства" встановили на площі постамент із червоного граніту. Вони планували з часом увічнити тут відлитих у бронзі полковника і генерального суддю Війська Запорізького Івана Іскру і Василя Кочубея. Ці історичні особистості незадовго до відомої Полтавської битви намагалися донести Петру І про переговори зі шведським королем Івана Мазепи, який вболівав за звільнення України. Як відомо, Кочубея та Іскру стратили за зрадництво. Їх вивезли за межі Києва і вбили неподалік села Борщагівка Сквирського району. Тіла знищили, проте місцеві жителі дотепер показують зацікавленим туристам місце назване "Кочубеєва могила". Відразу після Полтавської битви, усвідомивши свою помилку, цар наказав перепоховати Кочубея та Іскру на території Лаври.

 Пам’ятник          Іскрі          та          Кочубею.          1910-і          роки

Пам’ятник Іскрі та Кочубею. 1910-ті роки

 У 1914 році київські патріоти "російської ідеї" довели свої плани до логічного втілення. Пам'ятник створив скульптор-аматор, штабс-капітан Самонов. Фігури, виконані непрофесіоналом, виглядали дещо комічно, на що вказали сучасники, зокрема, автор відомого путівника 1918 року Костянтин Шероцький. Пам'ятнику не судилося простояти довго. Незабаром почалася революція, а за нею –Громадянська війна.

 У січні 1918 року Київ перебував під владою Центральної Ради, відбувалося становлення молодої, незалежної країни, яка намагалася розпрямити крила після кількох століть пригноблення. Зрозуміло, це не влаштовувало більшовиків, які бажали створити нову імперію. Вони проводили велику ідеологічну роботу серед робітників, і основним осередком більшовизму був найбільший в Києві завод "Арсенал". Взимку 1918 року тут почалося повстання проти молодої української республіки. Робітники-арсенальці захопили велику кількість зброї і планували дестабілізувати ситуацію в Києві. Українському уряду довелося стягнути сюди всі сили, тоді як на підступах до міста вже була кіннота червоних.

 Сліди          від          куль          і          набоїв          на          стіні          корпуса          заводу

Сліди від куль і набоїв на стіні корпуса заводу "Арсенал". 1950-ті роки

 Згідно з поширеною легендою, штурмом "Арсеналу" керував особисто Симон Петлюра. Як освічена людина він з повагою ставився до пам'ятників і нібито наказав не пошкодити фігури Кочубея та Іскри, які були на передній лінії вогню. Незабаром повстання придушили, частина більшовицьких бойовиків відійшла до Дніпра через фортечні тунелі.

 Кочубей і Іскра на гранітному постаменті простояли до початку 1920-х років, після чого фігури переплавили в майстернях того ж заводу "Арсенал". Однак постамент радянська влада передбачливо залишила на місці. І вже в 1923 році до п'ятої річниці революції на ньому з'явилася артилерійська гармата. Ще раніше вулицю, що веде вздовж площі до Лаври, назвали вулицею Січневого повстання.

 У роки нацистської окупації Києва гармату скинули з постаменту, а вулицю, за деякими даними, перейменували на честь генерал-полковника вермахту Ойгена фон Шоберта. Після визволення Києва від гітлерівців гармату знову встановили на постаменті, а вулиці повернули колишню назву. Нині вона носить ім'я гетьмана Мазепи.

 Листівка

Листівка "Пам’ятник арсенальцям-учасникам Січневого повстання". 1960-ті роки

 Сьогодні в рамках закону про декомунізацію гармата підлягає знесенню. Однак якщо уважно подивитися, можна зрозуміти, що більшовики від самого початку припустилися великої помилки. Гармата, направлена дулом до стін заводу, є пам'ятником тим, хто штурмував, а не "червоним" – захисникам "Арсеналу". Ймовірно, можна просто поміняти напис на столітньому постаменті і увічнити таким чином пам'ять воїнів, які віддавали свої життя за становлення незалежної України.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Гармата на Арсенальній

Гармата на Арсенальній чи, як кажуть мешканці міста, просто Гармата – це створений у 1923 році монумент, що знаходиться на Арсенальній площі в Києві. Він являє собою воєнне знаряддя початку ХХ ст., розташоване на основі з червоного граніту. Показова не лише Гармата, а й найближчі околиці цієї пам’ятки, які обов’язково варто включити до списку відвідання, якщо плануєте вирушити до Києва.

Історія появи Гармати на Арсенальній

Монумент знаходиться біля одного з головних представників оборонної промисловості країни в ХІХ-ХХ ст. – Арсенального заводу. У 1918 році робочі «Арсеналу» при підтримці армії та відділення РСДРП влаштували бунт проти Центральної Ради України. Його метою було відновлення влади більшовиків на території країни. Загоном, очолюваним Симоном Васильовичем Петлюрою, повстання було придушене, і останній оплот бунтівників, один із заводських корпусів, занепав. Через 5 років на місці, де відбувалися вищеописані події, було встановлено пам’ятник. Про бунтівників нагадує використана ними 76-міліметрова швидкострільна гармата Dangliz-Schneider, що була на озброєнні в царської армії в 1900-х роках.

Цікаві факти про Гармату на Арсенальній

  • Раніше, до «Гармати арсенальцям», на постаменті знаходився пам’ятник В. Кочубею та І. Іскрі.
  • Дуло Гармати дивиться в напрямку будівлі арсенального заводу, на стінах якого досі помітні сліди від снарядів.

Якщо хочете дізнатися більше про цю цікаву пам’ятку, неодмінно завантажте на власний портативний пристрій нашу аудіоекскурсію, завдяки якій почуєте багато цікавих фактів про цей пам’ятник. 

Гармата на Арсенальній