Укр  /  Рус

Мова:

Музей Пирогів

Експозиція «Полісся». 1989 рік

Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогів) розташовується на вулиці Академіка Тронька.

 

Найбільший із музеїв Києва, який має цікаву історію створення. Володіє площею понад 133 гектари та був відкритий у 1976 році. Його особливістю є те, що більшість об’єктів знаходиться під відкритим небом. В експозиції представлено всі регіони України. Тут можна ознайомитися з найбільш цікавими зразками народного зодчества Карпат, Буковини, Полісся, Середнього Подніпров’я та інших. Частину експонатів викупили у власників. Розташовується музей на окраїні міста біля древнього Голосіївського лісу на практично не зачепленому людською діяльністю ландшафті.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б Ви дізнатися

  • Чому музей помилково називають Пирогово?
  • Які події прискорили відкриття музею?
  • Як поповнюють експозицію музею?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Вперше про створення етнографічного музею під відкритим небом заговорили ще в 1965 році. Була проведена велика попередня пошукова робота вчених, і через одинадцять років музей зустрів перших відвідувачів. Поштовхом для прискорення робіт послужило створення Київської гідроелектростанції. Біля міста Вишгород, що знаходиться в декількох десятках кілометрів від Києва, вище за течією Дніпра створили дамбу. В зону затоплення потрапили населені пункти, де зберігалися окремі елементи самобутньої народної архітектури, характерної для цього регіону. Щоб врятувати шедеври зодчества, їх передали до нового музею.

 Місце для розміщення майданчика з експонатами запропонував відомий історик Петро Тронько. З 2015 року його ім’ям названо проїзд, що веде до музею з боку проспекту Заболотного. Вибір учених впав на мальовничий куточок на окраїні села Пирогів. До цього більшість киян навіть не чули про це місце. Кажуть, що Пирогів перехрестили в Пирогово дуже популярні тоді коміки Тарапунька і Штепсель під час виступу в місцевому клубі. Ця назва прижилася, а багато відвідувачів музею навіть не знають справжню назву села.

 Між тим Пирогів – достатньо давній населений пункт. Він відомий з XVII століття як володіння Києво-Печерської Лаври. Діяльність місцевих жителів відповідала назві – вони постачали їжу до монастиря. Відоме село ще й тим, що в його Воздвиженській церкві у 1868 році вінчалися Ольга Драгоманова і Петро Косач – майбутні батьки Лісі Українки. До складу Києва Пирогів увійшов тільки в 1950-ті роки. Музей народної архітектури та побуту офіційно відкрився в 1976 році. У той час діставатися сюди було достатньо складно, і спершу великою кількістю відвідувачів похвалитися в Пирогові не могли. Сьогодні до музею проклали декілька маршрутів транспорту, і в рік продається понад 100 000 вхідних білетів.

 Церква          із          села          Дорогинка          на          Київщині

Церква із села Дорогинка на Київщині

 В експозиції представлено всі регіони України. Тут можна ознайомитися з найбільш цікавими зразками народного зодчества Карпат, Буковини, Полісся, Середнього Подніпров’я та інших. Частину експонатів викупили в безпосередніх власників, серед таких унікальних експонатів найстаріша в Україні хата XVI століття. Надзвичайно живописно виглядає майданчик із колекцією вітряних млинів. Незабутні враження справляють унікальні дерев’яні храми. Церква Святого Михайла із села Дорогинка Київської області XVIII століття, церква Святого Миколая із села Зелене Тернопільської області XIX століття, розкішний бароковий храм Святої Мучениці Параскеви П’ятниці із села Зарубинці XVII століття, церква Покрови Пресвятої Богородиці 1792 року із села Канора в Карпатах. Експозиція постійно поповнюється. Так, у 2017 році жителі села Городище на Чернігівщині передали в дар старовинний сільський храм. Пам’ятку дбайливо розібрали, перевезли частинами і відтворили на новому місці.

 Вітряний          млин          із          Запоріжжя

Вітряний млин із Запоріжжя

 Через територію протікає мальовничий струмок Калинівка, на якому створено декілька ставків. Загальна кількість експонатів, представлених у музеї, досягає 70 000. Великих об’єктів приблизно 300, і майже всі вони оригінальні.

 На території музею регулярно проводяться численні ярмарки і етнографічні фестивалі. Тут дотримуються суворого календарного циклу, відповідно до якого відзначають як християнські, так і язичницькі знакові свята.

 У серпні 2016 року Пирогів потрапив до Книги рекордів Гіннеса. На його території була висаджена квіткова композиція у вигляді національного прапора України.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Пирогове: пункт призначення чудового уїк-енду

В Україні не так багато етнографічних комплексів, щоби пропустити відвідання одного з них. Розгляньмо найпопулярніший музей під відкритим небом у Пироговому. Сюди з'їжджається багато відпочивальників з-за кордону, але все-таки популярний він і серед українських туристів. Погодьтесь, якщо ви живете в Україні й ні разу не відвідали це місце, заради якого навіть європейці все кидають і приїжджають сюди, час змінити ситуацію й організувати собі захоплюючі вихідні.

Неповторна, ні з чим не порівнянна, атмосфера

Споруди з дерева часів ХVІІ ст. дуже радують погляд допитливих мандрівників. Територія музею величезна – 150 га. Уже ці значні масштаби дозволяють оцінити, скільки всього розташовано на гарних землях за Києвом у Пороговому.

Усталеною практикою є проведення екскурсій для школярів різного віку. Багато хто приїжджає сюди з батьками, аби провести вихідні всією сім'єю. Так багато варто дізнатися, що цілий день – саме той час, який треба спланувати для ознайомлення з українським побутом і архітектурою. Якщо ви вже точно вирішили, що найближчим часом відвідаєте цей привабливий куточок, неодмінно скористайтесь нашим аудіо-гідом. Вам не доведеться шукати екскурсовода й підлаштовуватись під груповий режим. Завантаживши аудіоверсію екскурсії безкоштовно, ви можете відвідати значущі місця комплексу й дізнатися безліч цікавих фактів, які підготували для вас досвідчені експерти.

Кияни бувають у цих місцях щоліта, у сезон, коли неяскраві дерев'яні споруди чудово вписуються до загального ансамблю зелені навколо. Навіть затяті супротивники соціальних мереж, які не оголошують ніякої інформації про себе, не вказують локацію й, тим більше, не завантажують фото, відкидають на деякий час свої категоричні принципи й все ж ставлять на аватар у соцмережі фото, зроблене в Пироговому.

Пам'ятки всередині пам'яток

Тут стільки місць, на фоні яких виходять чудові знімки, що можна змінювати фото хоч щомісяця у всіх популярних соцмережах. Лише вслухайтесь у цю цифру – 300 споруд з дерева, що розповідають історію України. Серед них:

  • житлові будівлі;
  • храми, церкви;
  • млини;
  • криниці;
  • господарські приміщення.

Ніяка електронна музика не порівняється зі звуками, які лунають зі старовинних музичних інструментів – бандури, цимбалів, кобзи, торбану. У музеї ви побачите, які чарівні інструменти виготовляли наші з вами далекі предки, коли не були розвинені сучасні технології й верстати. Мелодія цього часу, зіграна на старовинному інструменті, отримує нове життя, у 95% випадків стає хітом. Ось які магічні інструменти були давно створені.

Тут кожен рік проводять фестивалі та інші свята. Це допомагає наочно вивчити самобутні костюми, дізнатися про ремесла працівників ХVІІ-ХХ ст. Також такі заходи дозволяють познайомитися з фольклорними групами. Це чудовий спосіб, аби учні й студенти слухали не тільки комерційну музику по радіо й ТБ, але й відкривали для себе поки ще непопулярні колективи молодих виконавців, яким є що сказати, але які не мають коштів для крутої медіа-розкрутки. Особливо діти веселяться під веселі мотиви пісень завзятих українських виконавців.

Чудовий комплекс Пирогове точно заслуговує уваги навіть найвимогливіших

Його простори вражають, і якщо б кожен побув наодинці з шикарним ландшафтом комплексу, точно б прокричав на весь голос щось патріотичне. Хочеться, щоб усі українці побували тут і відчули атмосферу старого села. Це не тільки надасть історичних знань, але й безцінну можливість оцінити красу на власні очі. Незважаючи на популярність і затребуваність музею, у 2015 році його право на існування довелося відстоювати. Мабуть, шматок землі в 150 га для бізнесменів як шматок торта для ласунів. На жаль, зараз мало хто готовий прислухатися до інтересів народу, який всіма силами бореться за збереження історії такою, якою вона є – без редактури й заміни фактів. А Пирогове – це те саме місце, де живе дух історизму. Опинившись тут, ви здійсните насичену подорож по всьому сучасному просторі.

Оскільки відвідувачі музею проводять тут довгий час, на території історичного комплексу відкриті шинок і корчма, де продаються дуже смачні м'ясні вироби, ароматні булки, млинці, деруни, вареники та багато іншого, перед чим не встоять гурмани. І ваш шлунок, і розум наситяться сповна. Ви навіть матимете можливість відчути себе справжнім козаком, сівши верхи на коня, подивитися на широчінь безмежного українського краю. Тут цікаво й весело. Збирайте дружню компанію й насолоджуйтесь загальним відпочинком у Пироговому.

Звичайно, ми віримо у свідомість українців, але не можемо проґавити можливості попередити, що потрібно прибирати після себе сміття. Так ви дозволите наступній компанії прекрасно провести час. Кожен хоче бачити прекрасне, тож потрібно зберігати цінні надбання століть. Втім, на території цього чарівного музею під відкритим небом все настільки бездоганно, що навіть дихається із завмиранням серця й нічого, крім насолоджуватися життям, робити не хочеться. Власне, тому й варто приїхати сюди, щоб сповна відчути багатство, єдність і велич рідної країни.

Пирогове: пункт призначення чудового уїк-енду