Укр  /  Рус

Мова:

Покровська церква

Покровська церква. 2017 рік

Покровська церква – унікальна пам’ятка архітектури Ніжина ІІ пол. XVIII ст. Від інших Ніжинських церков її відрізняє «тетраконховий» стиль архітектури, що за своїм походженням є ареалом візантійської культури. В Україні тетраконхові храми будувалися лише протягом півстоліття – з 1755 по 1800 рік. Центром будівництва таких храмів була Чернігівщина, тому числі і Ніжин, прикладом чого є Покровська церква. Сучасний мурований Покровський храм побудований у 1757-1765 рр. на кошти релігійної громади, що складалася переважно з купців. Стіни Покровської церкви були прикрашені олійним розписом, що свідчить про високу майстерність місцевих іконописців XVIII ст. Нині закритий у 1960 роках храм відновлений громадою Української Православної церкви Київського патріархату. З березня 1993 р. тут регулярно проходить Служба Божа.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



- Чому Покровська церква вважається однією з найстаріших в Ніжині?

- Чому церква називається Покровською?

- В чому полягає особливість місця, де побудовано храм?

- Коли і ким було спалено дерев’яну церкву Святої Покрови в Ніжині?

 

Шановні користувачі!

Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи за тел. +380674468545

 

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Чому Покровська церква вважається однією з найстаріших в Ніжині?

 Справа в тому, що до будівництва у 1757-1765 рр. кам’яної церкви, на тому самому місці стояв однойменний дерев’яний храм, збудований ще у 1630-их роках. Вагому роль в появі цієї святині в Ніжині відіграли ніжинські козаки. Саме завдяки їх тиску, польська влада в Ніжині дозволила збудувати цей храм.

 Чому церква називається Покровською?

 Назва храму походить від найвідомішого ярмарку, що проходив у Ніжині впродовж XVII – XVIII ст. – Покровського. Втім, за іншим переказами, храм так назвали знову завдяки тим же ніжинським козакам – Свята Покрова було їхнім особливим святом, днем козацтва. Добившись від польського уряду побудови храму, ніжинські козаки просто не могли назвати його по іншому.

 В чому полягає особливість місця, де побудовано храм?

 Підвищення, пагорб, на якому збудована сучасна кам’яна Покровська церква, -- це залишки старого фортечного земляного валу. За часів Київської Русі, Великого князівства Литовського та Речі Посполитої, тут існувало украплення проти ворогів. Фортеця, вочевидь, була центральною точкою, навколо якої в ХІ – XVI ст. розбудовувався стародавній Ніжин. Наявність поселень в цьому місці підтвердили археологічні розкопки 2017 р. Так, на території Покровського храму було знайдено рештки кахель, козацької зброї, козацькі люльки, прикраси тощо.

 Коли і ким було спалено дерев’яну церкву Святої Покрови в Ніжині?

 Тривалий час вважалося, що храм було спалено військами князя Григорія Ромодановського під час захоплення Ніжина у серпні 1668 р. Але залучення нових джерел дозволяє з впевненістю стверджувати, що храм був спалений 25-26 квітня 1668 р., задовго до приходу військ Г. Ромодановського під час другої українсько-російської війни 1667-1668 років. Це сталося під час одного з нічних збройних сутичок між українцями та московітами. У ході приступу ніжинські козаки зайняли приміщення храму, намагаючись використати його вежу для обстрілу стрільців воєводи І. Ржевського. У відповідь, московіти, які понесли в тому бою, значні втрати, підпалили церкву разом з козаками. Окремої уваги заслуговує той факт, що за спалення православного храму стрільці Григорій Михайлов та Семен Яковлєв отримали від воєводи Івана Ржевського пожалування розміром в 1 московський руб.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Покровська церква в Ніжині

У багатому на храмові споруди українському місті Ніжині Чернігівської області на самому березі річки Остер вивищується кам'яна Покровська церква, зведена на початку ХVІІ століття. Вона отримала свою назву на честь православного свята Покрова. Церква є прикладом дивовижної гармонії стилів бароко, ампіру та класицизму, поданих крізь призму традицій українського зодчества. І якщо ваші найближчі вихідні (чи навіть відпустка) будуть присвячені саме Ніжину, сподіваємося, що ви обов'язково включите до списку пам'яток, які варто відвідати, саме цю церкву. У Ніжині, звичайно, десятки священних місць, але це – особливе. Зараз ви зрозумієте, чому так.

Історія Покровської церкви в Ніжині

Перша половина ХVІІІ століття була відмітна в історії Ніжина виникненням нового Покровського храму. Точна дата побудови не встановлена, і навіть найскрупульозніші історики навряд чи назвуть вам якісь конкретні дати. В архівах міста відсутня будь-яка інформація про процес будівництва, хоча, навіть судячи із зовнішньому вигляду пам'ятки, можна припустити, що зводили її далеко не один місяць. Однак, до наших днів дійшли деякі місцеві легенди, які допомагають реконструювати події тих далеких років. Правда це чи вигадка – залишається лише здогадуватись. Але знати ці речі варто, оскільки це, як мінімум, цікаво.

Покровська церква виросла на місці старого дерев'яного храму на честь Різдва Богородиці, побудованого в першій половині ХVІІ століття. Рік його заснування також невідомий, але, якщо вірити архівам, у 1630-х роках тут уже активно проводилися божественні літургії. Цю дату підтверджує й подарований храмові в 1633 році богослужбовий «Трифолій». На місці храму на честь Різдва Богородиці через декілька років була побудована дерев'яна Покровська церква. Її освячення датоване приблизно 1636 роком, про що свідчить подароване церкві рукописне Євангеліє М. Єфремовою. Через два століття із західної сторони храму була добудована гарна двоповерхова дзвіниця в стилі ампір із високим шпилем, що вивищується над куполом.

Сучасний храм побудований на пожертвування ніжинської релігійної громади, до якої входило багато заможних купців. На площі перед храмом щорічно проводився відомий далеко за межами міста ярмарок. У радянські часи, у період гоніння церкви, серед інших ніжинських храмів був закритий і Покровський. Досить довготривалий період часу він перебував у запустінні.

Особливості будови

Покровський храм належить до споруд тетраконхового типу, відомого вже в VІ столітті. ХVІІІ ст. було відмітне будівництвом храмів такого типу на Чернігівщині, зокрема трактуванням тетраконха є ніжинська Воздвиженська церква та храм Іоанна Богослова. У радянський період церква зазнає долі багатьох релігійних закладів, і в 1960-х вона закривається. У період Великої Вітчизняної війни будівля була закинута, але, на відміну від багатьох інших зруйнованих споруд, постраждала лише від часу. Всередині навіть зберігся справжній настінний розпис ніжинських майстрів 1750-х років. А такий поворот подій – рідкість. Храм прикрашає купол у стилі бароко. Справжній купол не зберігся, але за кресленнями в ході реконструкції було створено його точну копію. Давній іконостас також був втрачений в 1960-х роках. Разом з ним знищено церковні книжки, розібрано на будівельні матеріали мостини будівлі, скинуто церковний дзвін. У будівлі храму планували відкрити краєзнавчий музей, але з якоїсь причини цей план не був реалізований у життя.

Сучасний стан: як ідуть справи в ніжинській Покровській церкві зараз

У 1993 році Покровська церква була повернена Українській Православній Церкві та відреставрована на початку ХХІ століття. Було повернуто куполи, приведено до порядку фасад будівлі. Правда, результати реставрації не можна вважати однозначно вдалими. Через погодні умови використовуване для створення куполів оцинковане залізо з часом потемніло, і тепер храм виглядає трохи холодним і похмурим, що особливо підкреслює сіре осіннє небо. Втім, навіть це має якийсь особливий, ні з чим не порівнянний, шарм. У храмі випускається церковна газета «Покров», а його служителі беруть активну участь у відновленні сусідньої Миколаївської церкви.

Пройти повз цю церкву й не помітити її навряд чи вдасться. Втім, це як не помітити якоїсь іншої священної споруди. У випадку ж із Покровською церквою виникає бажання вивчати її, милуватися нею, знаходити в її архітектурі щось цікаве й принципово для себе нове. І оскільки ця церква одна з тих, що передають дух історизму в місті, тут точно варто побувати.

Як щодо того, щоб подивитися на Покровську церкву крізь призму минулого?

Як би ви не любили читати, як би вам не подобалося просто гуляти різними містами, відкриваючи для себе красу пам'яток, ніщо не замінить захоплюючої розповіді досвідченого гіда. І ви, звичайно ж, вирушаючи до Ніжина, можете замовити собі екскурсію, можете приєднатися до групи незнайомих вам людей і знайомитися з містом. Але що, коли ми скажемо, що є можливість подивитися на пам'ятки міста під зовсім іншим ключем? Тепер ви можете не прив'язуватись до планів і можливостей будь-кого, можете не орієнтуватися на погодні умови й т. д. У світі туризму з'явилося ноу-хау, винайдене командою okTV, і це – аудіогід, який завжди зможе знаходитися у вашій кишені (сумці, гаманці…, чи де ви там звикли носити свій смартфон).

Все, що вам потрібно для продуктивного й пізнавального дозвілля, – завантажити з нашої сторінки будь-яку з доступних аудіострічок. Ознайомлювальна версія безкоштовна. Вона дозволить вам краще сприймати інформацію в тому разі, якщо вам приємно робити це на слух (а не читати). А от у платній версії – більш повний контент, який ми отримали, вивчаючи літературу в бібліотеці, звертаючись до архівів і платних джерел інформації. Під приємну музику диктор читає розповідь про пам'ятки (у цьому разі про Покровську церкву в Ніжині), і, крім того, ви також зможете милуватися фотографіями, які ми знайшли та вмістили в аудіострічку. Всі зображення впорядковані в хронологічному порядку, а це означає, що ви зможете дивитися на Покровську церкву наживо, у той же час бачачи, якою вона була раніше.

Покровська церква в Ніжині