Укр  /  Рус

Мова:

Вулиця Глибочицька

Вулиця Глибочицька на перетині з вулицею Верхній-Нижній Вал. 1870-ті роки

Вулиця Глибочицька утворює спуск від вулиці Січових стрільців до вулиць Верхній-Нижній Вали.

 

Вулиця Глибочицька - важлива міська артерія, що поєднує Лук'янівку і Поділ. Вона проходить уздовж русла річки Глибочиця. Колись Глибочицька була вулицею з непримітною малоповерховою забудовою. У 1906 році її почали реконструювати. Річку Глибочицю помістили в підземний колектор і проклали трамвайні колії, які збереглися до нашого часу. За радянських часів вулиця була здебільшого промисловою зоною. Зараз вона активно перетворюється на сучасні престижні житловий та діловий райони.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Який парк був в ХІХ столітті у верхній частині вулиці?
  • Коли помістили в колектор річку Глибочицю?
  • Як увічнили космічних собак Білку і Стрілку?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Вулиця Глибочицька утворилася в долині струмка Глибочиця, названого так у давнину, ймовірно, через його глибину. Струмок брав свій початок у Кмитовому Ярі - ярі між місцевостями Лук'янівка і Татарка. Перші житлові будинки з'явилися на Глибочицькій в кінці XVIII століття. Тут селилася міська біднота, що не знайшла собі місця в центральній частині Києва. У верхів'ях струмка знаходилося поселення Биківщіна, зазначене на мапі 1803 року, яку склав перший міський архітектор Андрій Меленський. У деяких джерелах Биківщіна згадувалася як Бихівщина, саме тому Глибочицьку вулицю тоді називали Бихівською дорогою. В дійсності це був глибокий розгалужений яр, яким стікав швидкий річковий потік. Від яру в різні сторони відходили численні відгалуження - Соляний яр, Вовчий яр, струмок Кудрявець. Всі вони дали назви київським місцевим вулицям. Після катастрофічної повені 1845 року, що залила Поділ, люди масово почали переселятися звідти в верхів'я майбутньої Глибочицької вулиці.

Річка          Глибочиця          на          початку          вулиці.          1900-ті          роки

Річка Глибочиця на початку вулиці. 1900-ті роки

 Частину долини придбав поміщик на прізвище Дикий, який заснував тут гігантський громадський парк, що простягався від сучасного Бехтерівського провулку до самої річки Глибочиці. Він був одним із улюблених місць відпочинку киян того часу. Згідно з переказами в цьому парку полюбляв гуляти відомий київський юродивий Феофіл, який передбачив появу тут Покровського монастиря. Так і сталося: з часом княгиня Олександра Петрівна викупила садибу у спадкоємців Дикого і заснувала жіночий монастир. З боку вулиці Глибочицької встановили дерев'яні ворота, які використовувалися як нижній вхід на територію обителі.

 З початком бурхливого промислового перевороту на вулиці почали будувати підприємства, які стали дуже забруднювати річку Глибочицю. Так, наприкінці ХІХ століття, на розі Глибочицької та Житомирської доріг з'явилися перші будови Дніпровського машинобудівного заводу. Сьогодні це відомий завод "Артем". Нижче за течією річки, в гирлі Вовчого яру, багаті київські підприємці брати Чоколови побудували дріжджовий завод з паровим млином. Вони загатили річку і створили невелику технічну водойму для потреб підприємства.

 У 1906-1909 роках вулицю впорядкували. Річку Глибочицю майже по всій течії заклали в колектор та проклали трамвайні колії, що існують і понині. Цей трамвайний маршрут дуже любив в юності письменник Костянтин Паустовський, молоді роки якого пройшли в Києві. Також згадується вулиця і в художній літературі. Нею рятувався втечею, добираючись додому на Олексіївський (Андріївський) узвіз, 13, молодий юнкер Миколка Турбін – герой роману Михайла Булгакова "Біла гвардія".

Забудова          вулиці          Глибочицької          у          1920-ті          роки

Забудова вулиці Глибочицької у 1920-ті роки

 Поступово вулиця урбанізувалася. Практично всі міщанські малоповерхові будиночки знесли. Їх місце посів комплекс промислових підприємств. Винятком залишалися лише квартали під горою Щекавицею, що були безпосередньо біля Подолу. Тут аж до середини 1980-х років ще існували залишки старовинної житлової забудови. Так, поступово, вулиця Глибочицька з провінційної житлової зони перетворилася на місце зосередження промислових об'єктів.

 У 1950-ті роки за адресою Глибочицька, 40, побудували фабрику іграшок "Перемога", де, в основному, робили ляльок для малюків-дошкільнят і молодших школярів. Виробляли тут і сувенірну продукцію. Наприклад, після вдалого польоту собак-космонавтів Білки і Стрілки, в серпні 1960 року на підприємстві запустили лінію іграшкових собачок, які вміють "гавкати". Фабрику "Перемога" давно закрили, але її продукція користується великим попитом у колекціонерів.

Нижня          частина          вулиці          Глибочицької.          1957          рік

Нижня частина вулиці Глибочицької. 1957 рік

 У 2013 році на вулиці Глибочицькій, неподалік посольства Азербайджану, відкрили сквер імені Гейдара Алієва, бувшого президентом цієї країни у 1993-2003 роках. Сквер прикрасили фонтаном, фортечною стіною, а також копією унікального килима Шейх-Сафі з мозаїки. Невелика, але дуже красива зона відпочинку приваблює туристів і киян.

 Сьогодні вулиця Глибочицька знову поступово перетворюється на житлову зону. Проте замість скромних малоповерхових будинків тут виросли гігантські хмарочоси. Деякі забудовники, шануючи пам'ять  історичного минулого вулиці, стилізують перші поверхи висоток під старовину. До наших днів з дореволюційної забудови зберігся лише паровий млин Чоколових, який знаходиться на теренах непрацюючого нині заводу "Електроприлад". Один із цехів цього заводу перетворили на Музей сучасного образотворчого мистецтва України. Єдиним підприємством на вулиці, що зберегло виробництво в повній мірі, є завод "Артем", що входить в концерн Укроборонпром і займається виробництвом зброї.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Вулиця Глибочицька і казковий сквер у Києві

У Києві багато корисних вулиць, і Глибочицька – одна з них. У чому користь? Вона слугує швидким з'єднанням Нижнього та Верхнього міста. Підйом з Нижнього Валу до вулиці Січових Стрільців здійснюється протягом 5 хв. на авто чи 30 хв. пішки. У будь-якому разі прокладання цієї дороги впливає позитивно на ділове життя столиці. Мається на увазі, що пріоритетом вважається оперативність, а дістатися від пункту до пункту, обійти денні тягучки буває важко.

Якщо час дозволяє відвідувати цікаві місця, розташовані в околиці вулиці Глибочицької, тоді вітаємо!

Походження назви вулиці пояснюється протіканням струмка Глибочиця. Його русло знаходиться там, де прокладена вулиця. З 1906 року забудівля велася незначуще. По-перше, будинки були загалом із дерева, по-друге, поверховість будівель не перевищувала другий рівень. У кінці ХІХ ст. низькі й слабкі дерев'яні споруди змінювалися на цегляні, і їхня висота досягала трьох поверхів.

Починаючи з 1960-х рр., схил Щекавиці перетворився: був змінений рельєф. Після цього житлові будівлі знесли й почали посилено будувати промислові підприємства.

Уздовж вулиці розташовані:

  • сквер Гейдара Алієва;
  • ЖК «Покровський посад»;
  • Посольство Азербайджану;
  • ПАТ «Електроприлад»;
  • музей зображального мистецтва.

Змішана тематика споруд

Київський ПАТ «Електроприлад» працює на український, російський і європейський ринок. У будівлі було проведено капітальний ремонт, після якого в оренду здаються сучасні офіси, причому проводка дозволяє використовувати потужні прилади. Споруда на вулиці Глибочицька, 17 охороняється, також там доступна велика кількість паркових місць.

Сквер біля посольства Азербайджану вражає казковою красою. Півгектара площі настільки затишно облагороджено, що хочеться залишитися там довше й розглянути кожну деталь викладених композицій. Каскадний фонтан займає серце композиції. Ідейність видно одразу: килим-водоспад, виконаний у східних мотивах, показує багатство та розкіш Азербайджану, а також його культуру. Якщо вважаєте, що чудо закінчилося, то воно тільки починається. Унікальна експозиція має єдину копію килима «Шейх Сафі» у масштабі 1:1. Натуральна величина, а ще використання муранського скла з керамікою викликає сильні емоції разом з течією води по мозаїці та нижнім каскадам. За фонтаном використаний образ Бакинської фортеці, що ще більше посилює захват.

Європейські майстри показують нетривіальний підхід до ландшафтного дизайну. Наприклад, карта Азербайджану виконана в межах клумби з квітковою композицією. У невеликому сквері можна шикарно провести дозвілля, посидівши на лавках, насолоджуючись чарівною атмосферою миролюбного й душевного народу.

Відійшовши від вражень про сквер, потрапивши до новобудов ЖК «Покровський посад», знову виникають піднесенні почуття. Будівлі сміливо можна назвати палацами, тільки багатоповерховими. Ввечері їх освічують вуличні й настінні ліхтарі. Фасад виглядає чарівно, як і номери всередині.

Зображальне мистецтво в Україні буде розвиватися, і ось чому. Якщо в державі є люди, котрі створюють приватні музеї, неважливо, великого масштабу чи ні, то арт-простір точно розширюватиметься. Засновник музею – Сергій Цюпко – меценат, представив роботи, які збирав протягом 20 років. На Глибочицьку, 17 музей переїхав лише в 2009 році. З 2005 р. функціонував у стінах будівлі на Братській, 14.

Голова музею сучасного зображального мистецтва показує живописні картини, графіку, скульптури, художньо розписані вироби з власної колекції.

Аудіогід розповідає – знань додає

Виникла думка про те, як урізноманітнити туристичні походи по місту? Пропонуємо по-новому поглянути на екскурсії. Новий формат має на увазі, що режисером прогулянки будете ви. Для музичного, а також інформаційного супроводу знадобиться аудіофайл. Завантажте його з цієї сторінки, встановіть на мобільному пристрої, підключіть навушники – і розпочнеться захоплююча подорож історією.

Існує всього дві версії аудіогіда, але різниця між ними суттєва. Безкоштовний варіант створений для ознайомлення з новим продуктом, а у розширеній повній версії є цінні факти минулих часів, розташованих за хронологією подій.

Тепер прогулянки у супроводі аудіогіда стануть насиченішими. Від групових екскурсій давно вже час відійти, залишити лише спогади зі шкільних виїздів, оскільки вони були веселі в компанії однокласників.

Час розповсюдити новинку і внести новий тренд туризму. Завантажуйте аудіофайл і слухайте його на власному портативному пристрої в зручний час, знаходячись біля місця, про яке йде розповідь. Оброблені дані в цифровому форматі актуальні й достовірні, тому можуть замінити багато книг і часу в бібліотеці.

Вулиця Глибочицька і казковий сквер у Києві