Укр  /  Рус

Мова:

Вулиця Басейна

Вулиця Басейна. 1960 рік

Вулиця Басейна розташовується між Бессарабською площею і бульваром Лісі Українки.

 

Вулиця Басейна утворилася в долині злиття київських малих річок - Клова, Кловіци і Хрещатика. Спочатку її населяли самі бідні верстви населення. Тільки після того, як водотоки уклали в колектори під землею, почалася її активна забудова. Вулиця остаточно сформувалася наприкінці ХІХ століття і до наших днів їй вдалося частково зберегти неповторне відчуття старого Києва. У ХХІ ст. перетворилася на одну з найпрестижніших вулиць міста. Тут побудували торгово-розважальний центр «Мандарин-плаза» і одну з найвищих київських будівель – офісний центр «Гуллівер».

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б Ви дізнатися

  • З чим пов'язана назва вулиці?
  • Де народилася майбутня прем'єр-міністр Ізраїлю Голда Меїр?
  • Чому зник будинок для ночівлі благодійника Терещенко?
  • Куди з вулиці Басейної переїхав пам'ятник Шолом-Алейхему?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Вулиця Басейна з'явилася на місці злиття кількох київських малих річок - Кловіци, Клова і Хрещатика. Тут, в низині, знаходився великий водозбірний басейн, де акумулювався запас питної води. Через річки були перекинуті дерев'яні містки, що часто руйнувалися повенями. У 1845 році в басейні Клова побудували водостічну трубу і водозлив. У тому ж році відбувся зсув гори, що мало не засипав басейн. Достеменно сказати, коли басейн був ліквідований, неможливо. Але ймовірно, він існував не дуже тривалий час. Річки й надалі докучали місту. Під час рясних дощів і після танення снігу вони розливалися і затоплювали прилеглу територію. Тому на вулиці Басейній люди селилися неохоче. Спочатку тут мешкала виключно біднота. Активна забудова почалася після того, як всі тутешні водотоки уклали в підземні колектори. У 1884 році на кошти знаменитого київського мецената-мільйонера Миколи Терещенка в кінці Басейної побудували нічний притулок для жебраків і безхатченків. За притулком починалася Собача стежка, що вела на Печерськ - ця дорога користувалася поганою славою аж до початку другої половини ХХ століття.

 Колишній          будинок          для          ночівлі          М.          Терещенка.          1980-ті          роки

Колишній будинок для ночівлі М. Терещенка. 1980-ті роки

 Над колишнім струмком Хрещатик утворився незабудований майданчик, його швидко заполонили торговці, які не отримали місця на Бессарабському ринку. Поступово з бідняцького кварталу Басейна перетворилася на престижну вулицю. Один за одним, уздовж червоної лінії вишикувалися в ряд розкішні прибуткові будинки. За ними у дворах впритул до високих берегів Кловсько-Хрещатицької долини, виросли дво- та триповерхові флігелі. Таким чином забудовники того часу, одержимі будівельною лихоманкою, максимально використовували корисну площу в центрі столиці. В одному з таких флігелів в травні 1898 року народилася Голда Меїр, яка прожила тут перших п'ять дитячих років. В майбутньому вона стала однією з тих, завдяки кому відродилася держава Ізраїль. Уроджена киянка займала високі посади - міністра внутрішніх справ та прем'єр-міністра Ізраїлю. Сьогодні на будинку № 5 по вулиці Басейній встановлено меморіальну табличку. Правда, мешкала майбутній прем'єр у дворі в старому дерев'яному флігелі, якого зараз вже немає.

 Незважаючи на скромну довжину в 425 метрів Басейна може похвалитися неабияким списком видатних людей, що жили на ній в різні роки. Наприклад, в кутовому чотириповерховому будинку між Басейною та Круглоуніверситетською, зведеному в кінці ХІХ століття для готелю "Пале-Рояль", оселився архітектор Михайло Бобрусов. Він брав активну участь в будівництві Бессарабського ринку. У садибі під № 6 провів дитячі роки майбутній композитор Рейнгольд Глієр, ім'я якого нині носить Київський інститут музики.

 Цікаво, що на початку ХХ століття вулиця була кордоном для адміністративних районів тодішнього Києва - поліцейських дільниць. Непарна сторона відносилася до елітної Палацової, а парна - до Либідської дільниці. Згодом посеред вулиці утворилися ряди рундуків і прилавків, які продовжили Бессарабський ринок.

 Торгівля          на          вулиці          Басейній.          1890-і          роки

Торгівля на вулиці Басейній. 1890-ті роки

 З настанням радянської влади значних змін в образі Басейної спочатку не відбулося. Наприкінці 1920-х років реконструювали підземну канаву, в якій протікає Кловський струмок на ділянці Басейна-Еспланадна.

 Серйозні архітектурні зміни почалися тільки в 1950-1960 роки. На місці дореволюційної садиби під № 17 звели багатоповерховий будинок-"сталінку". Трохи пізніше на вулиці створили бульварну алею з лавками, а на протилежному боці вулиці зробили сквер. У ньому побудували єдину будівлю - холодильний цех з критою ковзанкою. Тут тренувався спортивний художній ансамбль "Український балет на льоду". На початку 1960-х років на місці дореволюційного двоповерхового будинку звели будівлю для школи № 78. Тоді це була єдина школа, що мала власний басейн, який називався "Каченята". Так вулиця поступово набувала еклектичного вигляду. Розкішні імперські будинки змішалися з безлицими радянськими житловими коробками. Автентичність зберіг лише квартал по непарній стороні від № 1 до № 9.

 Бульварна          алея          на          вулиці          Басейній.          1954          рік

Бульварна алея на вулиці Басейній. 1954 рік

 З початком епохи Незалежності зміни набули глобального характеру. Для облаштування трамвайної гілки в 1996 році розібрали будинок для ночівлі Терещенка. А буквально через пару років трамвай став нецікавий владі і рейки просто демонтували. Для поліпшення транспортної розв'язки і збільшення пропускної здатності вулиці, на превеликий жаль, ліквідували бульвар. Перший квартал непарної сторони зайняла частина елітного торгово-розважального комплексу "Мандарин-плаза". Для цього знесли будівлю школи. А в кінці Басейної побудували офісний центр "Гуллівер" висотою 141 метр. Підземний простір під вулицею теж віддали під магазини.

 Поступово Басейна перетворилася на величезний транспортний вузол. У 1997 році на початку існуючого ще бульвару був встановлений пам'ятник знаменитому єврейському письменнику Шолом-Алейхему, який жив колись неподалік. Після ліквідації зеленої алеї пам'ятник перемістили на вулицю Рогнідинську.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Вулиця Басейна: стік автомобільного потоку з Хрещатика

Бізнес-центром Києва прийнято вважати вулицю Хрещатик. На ній розташовані найдорожчі торгові точки, зокрема центральний універмаг «Україна», будівля Київської адміністрації, престижні банки. Варто повернути з Хрещатика на вулицю Басейну, як стає трохи тихіше. Шум автомобілів уже чутно не так, кількість народу значно зменшується. Басейна розташована між Бессарабською площею та Шовковичною вулицею. І хоч є декілька здогадок щодо назви вулиці, але так чи інакше всі вони пов'язані з басейном – фонтаном, джерелом чи водостічним ровом. Всі три версії мають право на існування, але прийти до одної ніхто з істориків так і не може.

Версія за версією, а перевірити ніяк

Одним із варіантів походження вулиці вважається протікання підземних джерел, що утворюють басейн з питною водою. Друга версія розповідає про фонтан, побудований на початку ХІХ ст. біля Бессарабської площі.

Третя версія менш приємна, ніж дві попередні. Вона пов'язана зі стічними водами, що ллються з Хрещатика. Для потоку нечистої води й була канава, прозвана «басейном». Існування рову було недовгим, його засипали землею, а Бессарабський ринок був продовжений саме на його місці. Сьогодні на вулиці Басейній стоїть багато будинків, що збереглися з часу, як зникла стічна канава. Їх архітекторами були відомі спеціалісти.

Велетень на Басейній

На вулиці вибудуваний масштабний торговий центр «Гуллівер», де завжди багато відвідувачів. У будівлі знаходяться:

  • магазини;
  • бутики;
  • офісні приміщення;
  • кафе швидкого харчування;
  • кінотеатр;
  • боулінг;
  • розважальний центр «Гулліверія» для дітей.

Зірки української музики вже організовували автограф-сесії й виступали в стінах «Гулліверу». Місця для сцени цілком досить, а глядачі можуть дивитися концерт з декількох поверхів. Всередині зведений центр для торгівлі підтримується в тільки створеному стані: плитка гарно відблискує, працюють скляні чисті ліфти, екскаватори з прозорими панелями на перилах, вітрини чисті, як сльоза.

Викладач, що заслуговує на дошку

Звичайно, не кожний учитель запам'ятається значущим вкладом у життя міста чи країни, але Н. Й. Осташинському це вдалося. Він прославився не тільки своїми роботами, але й зміг виховати гідних учнів, роботи яких були представлені в 140 країнах. Наум Йосипович керував художньою студією для дітей, крім основної діяльності художника-графіка, писав вірші, публікації, сценарії. Митець народився у Василькові, потім переїхав до Києва, закінчив там училище декоративно-прикладних мистецтв, а потім успішно провчився в Московському поліграфічному інституті. Варто відмітити, що в київському навчальному закладі Н. Осташинський вступив на другий курс скульптурного відділення – це вже каже про талант і відданість улюбленій справі. Під час навчання в московському інституті він вже почав створення власної студії для дітей. На 12 будинку вулиці Басейної висить меморіальна дошка Н. Й. Осташинському – там він жив до 2004 року. Оскільки педагог не встиг видати збірку віршів за життя, це було зроблено в 2005 році.

Захоплююча міні-енциклопедія на мобільному пристрої

Небагато хто ще 20 років тому думав, що можна повністю замінити людські ресурси машинним способом, а ще більш скептично ставився би до ідеї, що це стане можливим завдяки девайсам, що вміщаються в руці. Справжні любителі своєї справи створили унікальний програмний продукт, що заміняє гіда. Екскурсійні програми повністю замінюють екскурсовода, і назва цього ексклюзивного продукту – аудіогід. Обов'язковий аксесуар – навушники.

Путівник, яким керуєте лише ви, ще й знає про ваше місцезнаходження, і обирає з бази тільки актуальну в певний момент інформацію. Вам досить просто гуляти по привабливій місцевості, а програма сама визначить ваше знаходження й надасть ту інформацію про будинок, пам'ятник, фонтан, театр та іншу пам'ятку, біля якої ви зараз перебуваєте.

Дві дійсні версії програми трохи відрізняються. Одна з них безкоштовна, і ви можете завантажити її вже зараз із цієї сторінки, друга ж розширена й має інформацію з малюнками, причому в тому порядку, як розвивалися минулі події. Ви здивуєте друзів, коли покажете, скількома даними оперуєте, і все це завдяки екскурсії. А на запитання «Звідки ти все це знаєш?» відповідайте посиланням на завантаження нового продукту для туризму.

Вулиця Басейна: стік автомобільного потоку з Хрещатика