Укр  /  Рус

Мова:

Київський зоопарк

Павільйон для птахів у Київському зоопарку. 1989 рік

Київський зоопарк розташований між проспектом Перемоги та вулицею Зоологічною.

 

Київський зоопарк — найбільший в Україні. Він існує вже понад сто років, і у ньому представлено безліч рідкісних видів тварин і птахів. Важливим напрямком діяльності зоопарку є розробка основ розмноження у неволі диких тварин. Тут є слоновник, вольєри з копитними, ведмедями, зубрами, бізонами, страусами та кілька мальовничих ставків з птахами. Окремо розташовуються вольєри з різними видами мавп. У зоопарку також є містечко атракціонів та Парк Юрського періоду зі скульптурами мамонта і динозаврів.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Де спочатку знаходився зоопарк?
  • Чим киянам запам’ятався слон Бой?
  • Скільки рідкісних тварин утримується в зоопарку?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Колись на місці теперішнього зоопарку знаходився старий фруктовий сад. Його перетинав неглибокий яр, яким дзюркотів невеличкий струмок Піщаний. Він протікав у напрямку  Брест-Литовського шосе (тепер проспект Перемоги) і губився десь в боляній заплаві долини річки Либідь. Зараз струмок захований в колектор. Про нього нагадують лише невеликі ставки, а замість фруктових дерев на території розташовані вольєри і загороди.

 Перший зоологічний сад в Києві з’явився завдяки активістам місцевого Товариства любителів природи в 1909 році. Це був тільки провісник зоопарку  —   спочатку фактично звіринець. Він знаходився на території Університетського ботанічного саду. Згодом колекція тварин збільшувалася. Багато рідкісних екземплярів сюди передав власник відомого заповідника Асканія Нова Фрідріх Фальц-Фейн.

 Зоологічний          сад          на          території          Ботанічного          саду          Університету          св.          Володимира.          1900-ті          роки

Зоологічний сад на території Ботанічного саду Університету св. Володимира. 1900-ті роки

 Коли в Ботанічному саду тваринам стало затісно, в квітні 1914 року зоопарк перенесли на нове місце, де він розташовується і сьогодні. Його спланували ландшафтний садівник Андрій Зейдак і зоолог Микола Шарлемань. У новому зоопарку було кілька відділів. У зоологічному зібрали зникаючі види тварин, в ботанічному відділі створили альпійську гірку. Був тут і етнографічний відділ з типовою української хатою, господарськими прибудовами і садочком. У парку спланували також дослідну пасіку і город, який був допоміжним закладом для навчання з природознавства. Одночасно з появою зоосаду проклали і сусідню вулицю, яку назвали Зоологічною.

 У 1919 році Зоопарк був націоналізований і перетворився на державну наукову  установу. Наприкінці 1920-х років в парку налічувалося близько 520 екземплярів різних тварин. Улюбленицею тоді була слониха Мері, вагою понад дві тонни, на яку приходили подивитися всі київські діти. А в 1928 році в зоопарк привезли двох диких тигрів з острова Суматра. У 1930-і роки Київський зоопарк, як наукова установа подібного профілю, посідав друге місце в країні після Московського.

 Вхід          до          Київського          зоопарку.          1932          рік

Вхід до Київського зоопарку. 1932 рік

 В період окупації Києва під час Другої світової війни нацисти вивезли практично всіх тварин з Київського зоопарку на територію Німеччини. Після закінчення війни цю установу відновили практично з нуля і завезли нових тварин.

 У 1966 році розпочалася масштабна реконструкція зоопарку, яка тривала 14 років. У ці роки наново оформили центральний вхід, побудували приміщення під каси і екскурсійне бюро. У 1968 році при вході встановили скульптури лева та зубра роботи відомого скульптора Юрія Рубана. Це стало улюбленим місцем для фотографування дітей. Останнім спорудженням у рамках реконструкції був Острів Звірів, відкритий в 1982 році.

Острів          звірів          в          зоопарку.          1982          рік

Острів звірів в зоопарку. 1982 рік

 Загалом територія зоопарку  —  це багатокутник, витягнутий з півночі на південь, спроектований з урахуванням ландшафту. Зараз в долині Піщаного струмка зростає понад 130 видів дерев і кущів, розміщуються ставки для водоплавних птахів.

 Серед тварин у киян традиційно були свої улюбленці. Мабуть, найбільше запам’яталися бегемотиха Бреста і слон на ім’я Бой. Флегматична Бреста —   найстаріший бегемот у світі. Вона прожила 58 років. Слон Бой був справжнім гігантом, найбільшим з азіатських слонів, які жили у Європі. Улюбленець публіки часто обливав відвідувачів водою з хобота, що приводило у захват малюків.

Слон          Бой          та          бегемотиха          Бреста.          1967          рік

Слон Бой та бегемотиха Бреста. 1967 рік

 У 2000-і роки в зоопарку встановили майданчик атракціонів з гігантським колесом огляду. З 2017 року почалася чергова реконструкція, що передбачає повну перебудову старих будівель і зведення нових приміщень для утримання тварин.

 Колекція київського зоопарку відображає тваринний світ усіх континентів. Тут утримується понад 350 видів тварин. Більше третини екземплярів  —  представники Червоної книги. Одне з найважливіших спрямувань діяльності столичного зоопарку  —  розроблення наукових осно для розведення рідкісних тварин у неволі. З березня 1996 року київський зоопарк офіційно є членом Європейської асоціації Зоопарків і Акваріумів.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Київський зоопарк: любов до тварин прищеплюють з дитинства

Довгий час існування зоопарку… Причому сам вік київського звіринця перевищує 100 років. На його території є свій парк Юрського періоду, вольєри, тераріуми, акваріуми. Зоопарк у столиці – один із наймасштабніших в Україні та Європі (за принципом знаходження в межах міста). Його створили за ініціативи Товариства любителів природи. І, знаєте, задоволення від відвідування зоопарку переповнює свідомість ще довгий час. І дорослі, і діти в повному захваті від прогулянки по його території, кожен квадратний метр заворожує й захоплює.

Тваринам – бути, всупереч усьому! Зоопарк у Києві – місце, куди варто сходити кожному

Скільки років об'єктові, порахувати легко. Потрібно знати дату його заснування – це 1909 рік. Саме тоді були отримані документи, на основі яких дозволялося орендувати землю та збирати кошти, щоб утримувати представників тваринного світу. Біля входу до звіринця встановили скриньку для пожертв у фонд зоопарку. Це дало свою користь, бо через рік колекція особин значно поповнилася й складала майже 400 екземплярів.

Тварин ставало більше, переважно через те, що деякі власники добровільно приносили їх, бо не хотіли доглядати за ними. Серед меценатів зоопарку були відомі архітектори, підприємці, художники й титуловані особи – цар Микола ІІ та графиня М. Броцька.

Територія від метро Політехнічний інститут і до вулиці Зоологічної належить природно-заповідному фонду України. На базі цього об'єкта проводиться наукова робота, мета якої – вивчення умов проживання рідкісних тварин, розмноження особин, що знаходяться під ризиком вимирання.

Навчальна діяльність на базі зоопарку

Перебування тут дарує не тільки гармонію, а й знання. Якщо бажаєте, щоб дитина вивчала тваринний світ, зоогеографію та правила догляду за тваринами, віддайте її до гуртка юннатів. Прогулянки допомагають прищепити дітям усвідомлення, що потрібно турбуватися про тварин. На базі зоопарку організували уроки, з яких діти виносять корисну інформацію, причому навчання відбувається за принципом гри. У програму входить навіть день народження одного з представників зоопарку. Метод полягає в такому: дитина готує відповідь на питання, що подарувати на іменини тварини (чітко відомо якої – слона, ведмедя, бізона, мавпи тощо); учень каже, який продукт він обрав; вчитель чи підтверджує, що цей вид тварин їсть ту чи іншу культуру, чи радить підібрати інший продукт. Ось так корисно розуміти різницю раціону людини та представника зоосвіту.

Ставтесь із розумінням до графіку прийому їжі тварин. У правилах зазначено, що годувати їх не можна, як і шуміти, кидати у вольєри сторонні предмети, палити біля огорож, фотографувати зі спалахом, показувати представникам зоопарку своїх домашніх тварин. Дотримуючись цих правил, ви збережете життя та нерви і собі, і жителям зоопарку.

Кому віддають 15 кг корму на двох? На офіційній сторінці заповідника є цікава інформація про «довгошиїх» – пару жирафів Джамбо й Джуто, що живуть у київському зоопарку. Щоденно вони споживають 150 кг корму – вівсяні пластівці, акацію, вербові гілки, а також апельсини, банани та багато іншого. Як дізнатися більше унікальних фактів про головні природоохоронні об'єкти країни? Читайте далі.

Нетривіальний туризм: кишеньковий гід

Що надійніше: пам'ять смартфону чи живої людини – екскурсовода? Можете перевірити теорію на практиці. Команда окТВ підійшла до туризму за принципом раціональності. Створено унікальну колекцію аудіофайлів, що мають рідкісну й корисну інформацію про багато пам'яток України. Установка файлу на мобільний пристрій і підключення гарнітури – прості дії для захоплюючої екскурсії. Можете слухати її коли завгодно, причому розширена версія має навіть фотоілюстрації об'єктів. Так зручніше простежувати, як змінювалися часи, наприклад, наскільки змінились будівлі з приходом нових тенденцій у архітектурі. Це все можливо, якщо скористатися аудіогідом.

Спустившись у кінець інтернет-сторінки, ви побачите дві аудіострічки. Вони мають необхідні дані для повноцінної подорожі по місту. Безкоштовний варіант – це коротка розповідь. У ній тільки та кількість інформації, щоби коротко зробити цікаву повість, та існує повний варіант аудіогіда. У ньому про події почергово. Хронологія допомагає швидко орієнтуватися в періодах, коли відбувалися події. До того ж, у повному варіанті є зображення, щоби краще уявляти, про що говориться у файлі. Дізнайтеся, як просто отримувати знання: користуйтеся новинкою-гідом, що вміститься в кишеню.   

Київський зоопарк: любов до тварин прищеплюють з дитинства