Вулиця Саксаганського розташована між Еспланадною вулицею та площею Перемоги.

 

Вулиця Саксаганського — центральна артерія історичної місцевості, що відома як Нова будова. Вулиця з'явилася на мапі Києва ще в першій половині ХІХ століття і складалася спочатку з двох частин — Великої і Малої Жандармських. В загальну вони злилися лише 1881 року. Завдяки розташуванню тут Маріїнської общини сестер-жалібниць і Благовіщенській церкві за сім років вулиця отримала назву Маріїнсько-Благовіщенска. Її середня частина належить до відомого київського "латинського кварталу". З нею пов'язані імена багатьох знаних українських митців. На цій вулиці жили Ліся Українка, Михайло Старицький, Микола Лисенко, тут збереглися їх будинки, у яких нині створені меморіальні експозиції. 1937 року вулицю перейменували на честь видатного українського актора й режисера Панаса Саксаганского.

А чи хочете ви дізнатися:

  • Як опановували простір Нової будови?
  • Що залишилося від церкви Благовіщеня?
  • Яку будову 1970-х років на цій вулиці вподобали кияни?

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Пару століть тому цю місцину займали луки, які під час весняних водопіль постійно заливали води річки Либідь. Кияни і мешканці околиць використовували їх як пасовиська. Пасторальна ідилія скінчилася, коли на Печерську почали зводити фортецю. Щоб створити найбільшу в Європі твердиню, піддали руйнації сотні будинків. У першу чергу, киян відселяли в долину Либеді. Так виникла місцина, що отримала назву Нова Будова. Тут з'явилися дві вулиці — Велика та Мала Жандармські. Фактично це була одна магістраль, яку навпіл розрізали приватні садиби і городи. Ліквідувати їх влада спромоглася лише у 1880-х роках, тоді й була створена єдина головна вулиця Нової будови — Жандармська.

 Благовіщенська          церква.          Листівка          початку          ХХ          століття

Благовіщенська церква. Листівка початку ХХ століття

 У 1885–1887 роках коштом жителів Жандармської вулиці було збудовано церкву Благовіщеня. Красивий храм у візантійському стилі спроектував відомий архітектор Володимир Ніколаєв. Навпроти, на іншому боці вулиці, розташовувалася Маріїнська община сестер-жалібниць. Завдяки цьому 1887 року вулиця отримала нове ім'я — Маріїнсько-Благовіщенська. Саме в цей час у місті розпочалася перша хвиля "будівельної лихоманки". Промислове зростання супроводжувалося надходженням великих капіталів, багаті підприємці активно скуповували землю і зводили на ній багатоповерхові будинки. Наприкінці ХІХ – початку ХХ століть на Маріїнсько-Благовіщенській було збудовано більш ніж 150 споруд, основна частина з них збереглася до нашого часу.

 Еклектична забудова ввібрала в себе різноманітні архітектурні стилі. На вулиці серед пам'яток помітні № 12 и 26, які збудовані в стилі модерн, що саме тоді входив у моду. На перетині з вулицею Антоновича, навпроти 26-го номера, зберігся псевдоготичний будинок, який привертає увагу своїм "лицарським" виглядом. Колись він належав купцю 1-й гільдії Хаїму Гронфайну. Під різним приводом сюди постійно робив візити молодий Ісаак Бабель — в решті решт він одружився з дочкою підприємця. Після Жовтневої революції колишній бідний студент завдяки літературному таланту отримав загальне визнання у всій країні. Неподалік, у будинку № 27 у 1903–1905 роках проживав ще один знаний письменник — класик єврейської літератури Шолом-Алейхем.

 Майбутній          Будинок-музей          Михайла          Старицького.          1950-ті          роки

Майбутній Будинок-музей Михайла Старицького. 1950-ті роки

 Вулиця Саксаганського відома далеко за межами Києва як район, що пов'язаний з іменами знаних громадських діячів і політиків. У різні часи тут проживали Євген Чикаленко, Олександр Шульгін, Михайло Грушевський та інші. Тому й не дивно, що велика кількість будинків на вулиці прикрашена меморіальними та пам’ятними дошками. Але, в першу чергу, вулицю уславили видатні діячі української культури. Свого часу квартал між Паньківською та Караваєвською (нині Льва Толстого) мав славу "українського Парнаса" — адже тут на відстані двох кроків оселилися Ліся Українка, Микола Лисенко і Михайло Старицький, а трохи далі (на Жилянські, 96) — Панас Саксаганський. Нині їхні меморіальні квартири з'єднані в один "Музей видатних діячів української культури", але кожному митцеві присвячена окрема самостійна музейна експозиція.

 Будинок-музей          Лісі          Українки.          1982          рік

Будинок-музей Лісі Українки. 1982 рік

 1897 року Маріїнсько-Благовіщенською було прокладено трамвайні рейки. У перші п'ятнадцять років ХХ століття забудову активно продовжували, тож у радянську епоху вулиця ввійшла у вигляді сформованого архітектурного ансамблю. Нові хазяї життя почали з перейменувань — у 1919 році вулиці дали ім'я на честь вбитого українськими гайдамаками більшовика Леоніда П'ятакова. За декілька років зміни не обійшли й архітектуру. Тоді ж зайвим став Благовіщенський храм. Його знесли, натомість побудували школу (нині ліцей № 21), при цьому було частково використано цеглу з розібраної церкви. У 1937 році вулицю знову піддали перейменуванню. Брат Леоніда П'ятакова Григорій, радянський державний діяч, потрапив у жорна репресій, і щоб не вводити в оману радянських громадян влада просто стерла з карти міста це прізвище. Вулиця отримала ім'я корифея української сцени Панаса Саксаганского, який, до речі, тоді ще був живим.

 Руйнування          Благовіщенської          церкви.          1935          рік

Руйнування Благовіщенської церкви. 1935 рік

 За часів окупації Києва 1941–1943 років у колишньому прибутковому будинку № 72 відкрили будинок розпусти для офіцерів Вермахту. За іронією долі сьогодні в будівлі розташовується шкірно-венерологічний диспансер.

 У 1950-е роки на вулицю Саксаганського тимчасово переїхав цирк. А коли в 1960 році на площі Перемоги було збудовано нове приміщення, старий цирк знесли і на його місці, на розі Великої Васильківської, звели панельну 9-поверхівку.

 На Саксаганського, крім житлової та адміністративної забудови, присутні й промислові корпуси. Наприкінці вулиці поруч з Євбазом (нині площа Перемоги) працював пеніциліновий завод (тепер "Київмедпрепарат"). У 1950-ті роки підприємство збудувало для своїх співробітників житловий будинок, прикрашений башточкою, на розі вулиць Саксаганського й Тарасівської.

 Будинок          Кіно          на          вулиці          Саксаганського,6.          1970-ті          роки

Будинок Кіно на вулиці Саксаганського,6. 1970-ті роки

 У 1974 році на початку вулиці (№ 6) звели красиву споруду, що відразу припала до смаку багатьом киянам. Це — Будинок Кіно з конференц-залом, трьома кінозалами, вітальнею, рестораном и затишним кафе. Але деякі містобудівні рішення того часу спотворили струнку забудову вулиці. Наприклад, зовсім не вписалися у стару забудову і порушили архітектурний ансамбль типово "брежнєвський" готель "Кооператор" і декілька невиразних житлових будинків тієї ж епохи. 2005 року на вулиці прибрали трамвайні рейки, а згодом автомобільний рух зробили одностороннім. Ймовірно, як компенсацію влаштували невеликий скверик з лавами, що виготовлені з каменю, на розі з вулицею Шота Руставелі.

 Хоча урбанізація невідворотно наступає, Саксаганського залишається однією з самих колоритних київських вулиць. З урахуванням її довжини в 2 кілометри 350 метрів некваплива прогулянка з відвідинами музеїв і заходженням у двори забере в туриста не менш, ніж цілий день.

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово