Потьомкінські сходи

Одним з головних брендів і символів Одеси є знамениті Потьомкінські сходи, пам’ятник архітектури та гордість міста. Вперше бульварні сходи, що ведуть до прибережної частини міста, з’явилися в 1841 році за проектом італійського архітектора Франца Боффо.

По суті вони являють собою похилий пішохідний міст, який з’єднує високе плато з морським берегом. І споруджувалися вони як міст – багатоарочний, на різновисоких опорах-биках. Згідно з уточненим проектом військового інженера Джона Уптона, цей масивний блок з місцевого вапняку спирався на потужні дерев’яні палі, «кам’яні стовпи» і прорізався трьома поздовжніми і дев’ятьма поперечними склепінчастими коридорами. Ці поперечні галереї утворювали на бічних гранях сходів представницькі кам’яні аркади. Різниця в ширині верхнього і нижнього маршів створювала ефект перспективи, посилювала відчуття масштабності.

Спочатку сходи, що налічували 200 сходинок, вели безпосередньо до моря, але в подальшому, після облаштування насипної набережної, вісім нижніх сходинок потонули в ґрунті. Побачивши сходи в 1843 р, польський письменник Юзеф Крашевський назвав їх «одним із кращих пам’ятників, які має Одеса».

А чи хочете Ви дізнатися:

- Чому сходи називаються Потьомкінськими?

- З яких причин процес будівництва сходів так сильно затягнувся?

- Хто і на якому транспорті підкорював Потьомкінські сходи?

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 «Дивовижні Потьомкінські сходи, – стверджував письменник Олександр Воїнов, –  коли рухаєшся вгору  їхніми широкими кам’яними сходинками, здається, що вони ведуть просто на небо. І від цього почуття не можна звільнитися, скільки б разів ти ними не підіймався».

 потьомкінські          сходи          1993

Потьомкінські сходи (фото з книги: Александров Р. Прогулки по литературной Одессе. – Одесса: Сепрос Корп. Инт., 1993)

 

ОДЕСЬКИЙ МІФ

 Одним із головних брендів та символів Одеси є Потьомкінські сходи. Крім того –  це блискучий приклад, як класичний зразок довгобуду, позбавлений практичного сенсу, з часом набуває абсолютно нових властивостей і якостей, стає пам’ятником архітектури, предметом гордості, невід’ємною частиною одеського міфу. Адже навіть сама назва – Потьомкінські –  стосовно  них не має ніякого історичного сенсу.

РІШЕННЯ ГУБЕРНАТОРА

 На зорі становлення Одеси море підходило майже впритул  до крутого берега  майбутнього Приморського бульвару. І спускалися тоді до моря тут так, як написав О. С. Пушкін в уривку з «Подорожі Онєгіна»:

...С крутого берега сбегая,

Уж к морю отправляюсь я.

 До середини 1830-х бульвар був повністю забудований низкою елітарних особняків. Посеред  ряду цих розкішних палаццо утворилася невелика площа, з двома напівциркульними будинками, встановленим монументом першому одеському градоначальнику герцогу де Рішельє та двома бульварними алеями. І ось,  при усій цій невимовній красі, на урвищах сором’язливо ховалися старі дерев’яні східці, якими до моря і ходив колезький секретар Олександр Пушкін.

 На думку новоросійського генерал-губернатора графа Михайла Сергійовича Воронцова грандіозні сходи повинні були гідно увінчати бульварний ансамбль з боку моря.

ТРИВАЛИЙ ДОВГОБУД

 Недовго думаючи, будівництво сходів віддали з торгів на підряд. Видатний одеський архітектор Франц Боффо в лютому 1836 року «представив складені ним кондиції на будівництво від бульвару до моря кам’яних сходів». Після чого приступили до виконання робіт. Однак, призначення нереальних термінів будівництва, при цьому повне ігнорування інженерної геології, призвели до виснажливого довгобуду.

 Дуже рельєфно позначили ситуацію Адель та Ксав’є Оммер де Гелль, які відвідали Одесу в кінці 1830-х. «Впродовж двох чи трьох років, –  пишуть вони, –   споруджуються гігантські сходи, які, відкриваючись на Бульвар, м’яко спускаються до берега моря. Ця споруда –   фантазія настільки ж руйнівна, як і даремна, –   вже поглинула величезні кошти, і обійдеться приблизно в мільйон. Її хочуть прикрасити вазами та статуями, однак великі тріщини вже зараз викликають побоювання майбутнього руйнування ... ».

 Так чи інакше, а будівництво йшло з рук геть погано. І все це в умовах посушливого клімату, холерних та чумних епідемій. Тоді, замовники сформували спеціальну наглядову комісію в складі англійського інженера Уптона, військового інженера Морозова та гідротехніка Фан-дер-Фліса, яка переглянула початковий проект і внесла до нього суттєві зміни.

НАЙКРАЩИЙ ПАМ'ЯТНИК, ЯКИЙ ТІЛЬКИ МАЄ ОДЕСА

 Якщо вдатися до ілюстрації, що характеризує конструкцію Бульварних сходів, то це по суті – похилий пішохідний міст, який поєднує високе плато з морським берегом. І споруджувалися вони як міст –  багатоарочний, на різновисоких опорах-биках. Згідно з уточненим проектом, цей масивний блок з місцевого вапняку спирався на потужні дерев’яні палі, «кам’яні стовпи» і прорізався трьома поздовжніми і дев’ятьма поперечними склепінчастими коридорами. Ці поперечні галереї утворювали на бічних гранях сходів кам’яні аркади. Газета «Одеський вісник» в одній із своїх заміток писала, що сходи зі своїми наскрізними аркадами стануть окрасою прибережної частини міста.

 сходи          з          бульвару          до          моря          (план-схема          напівкруглої          площі          та          гігантських          сходів)

Сходи з бульвару до моря ((План-схема напівкруглої площі та гігантських сходів) (фото з книги: Історичні традиції добросусідства Одещини: науково-популярне видання. – Одеса: [Б.в.], 2011)

 Спочатку сходи налічували 200 сходинок, але після влаштування насипної набережної, вісім нижніх сходинок потонули в ґрунті.

 Восени 1838 року почалися нові обвали бровки плато, а в травні 1839 - го комісія нагляду за будівництвом визнала, що «знати не може», чи повторяться неприємності. Але все пересилила вольова натура губернатора М. С. Воронцова. У 1841 році будівництво сходів було цілком закінчено, хоча насправді фактична їхня здача в експлуатацію відбулася лише в 1842-му.

 Згодом схил по обидві сторони сходів був ґрунтовно укріплений «садами, що висять», насадженими на насипному ґрунті. Такими і побачив їх в 1843 році польський письменник Юзеф Крашевський та назвав «одним з найкращих пам’ятників, яких тільки має Одеса». 

 ...Пройшли роки. З того часу бульварними сходами в Одесі захоплювалися десятки знаменитостей: драматург Олександр Миколайович Островський, письменники Марк Твен, Жюль Верн, Олександр Грін, Іван Нечуй-Левицький та ін.

 200 сходинок та десять прольотів на початку XX століття здолав на автомобілі один із перших «екстрималів» того часу, авіатор і льотчик-випробувач Сергій Уточкін, а під час першої «Гуморини» той же слалом повторив на старенькому горбатому «Запорожці» відчайдушний одеський таксист Фіма Видомський. А потім час вніс свої корективи ...

«БРОНЕНОСЕЦЬ «ПОТЬОМКІН»»

 Історія та кінематограф назавжди пов’язали Гігантські сходи з бунтівним броненосцем «Князь Потьомкін-Таврійський». А нова назва прижилася виключно  завдяки знаменитому фільму Сергія Ейзенштейна «Броненосець" Потьомкін "», знятому в 1925 році, точніше –  сцени розстрілу мирних громадян на сходинках зазначених сходів. Насправді ніякого розстрілу тут не було, бо підходи до них були блоковані поліцією та військовими.

 Незабаром після виходу фільму поет Микола Асєєв стверджував, що «одеські сходи ... не забудуться глядачами». І дійсно, «дитячий візок, який пустили сходами асистенти великого режисера, прокотився»  екранами всього світу, а загальновідомі сходи почали називатися Потьомкінськими.

 Вид          на          рейд          з          Потьомкінських          сходів

Вид на рейд з Потьомкінських сходів

 Потьомкінські сходи стали одним із звичних та зрозумілих одеських символів. Вони стали місцем для фотосесій, проведення багатьох різноманітних акцій та святкувань Дня міста. А після закінчення останньої їхньої реконструкції, урочисте відкриття Потьомкінських сходів стало для Одеси однією з головних подій 2017 року.

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово

Вас вітає Одеса! Потьомкінські сходи – парадний вхід до гостинного міста!

Чого ми чекаємо від міста на березі моря? Гарний захід, бризки хвиль, наповнене особливим присмаком повітря, піщані пляжі… Але хіба це єдине, чим може приваблювати Одеса? Адже це місто відоме своїм колоритом, архітектурними шедеврами й безліччю пам'яток. А ще саме тут розташовані одні з найвідоміших у всьому світі «сходів, що ведуть до небес».

Символ міста зі світовою популярністю!

Важко переоцінити вклад графа Михайла Воронцова в розвиток будівництва Одеси. Чого тільки вартий його палац, який до сьогодні радує око не лише одеситів, але й гостей міста. Але справжнім шедевром, який залишив після себе світлий князь, стали Потьомкінські сходи. Це архітектурне творіння – дві складові єдиного цілого, які не можуть існувати окремо. Це дещо більше, ніж просто символ міста. Хоча з початку вони були необхідні виключно для зручного доступу з міста до Чорного моря.

Над проектом працював італійський архітектор Боффо, який також створював Воронцовський палац. Закінчена робота над гігантом була вже в 1841 році. Залишити такий шедевр без уваги було неможливо. Звістка про таку споруду розлетілася миттєво, і з тих пір це одні з найгарніших і найпопулярніших сходів у світі!

Париж – це Ейфелева вежа, Піза – Пізанська вежа, Гіза – піраміда Хеопса, а Одеса – Потьомкінські сходи. Це символи міст, які легко впізнати у будь-якій точці земної кулі. Тому приїхати до чорноморської перлини, не зробити селфі й не пройтись кожною сходинкою цього творіння – справжній злочин для туриста.

Чим же так особливі Потьомкінські сходи в Одесі?

Сказати, що цей архітектурний об'єкт особливий – це нічого не сказати. Він унікальний! По-перше, це найдовші сходи в країні. Та про це, напевно, знає кожен. Їх довжина складає цілих 142, а висота – 24 метри. Якщо ви вирішити прогулятися ними, то майте на увазі, що там аж 192 сходинки. До речі, чудова можливість відволіктися від будь-яких думок – самостійно їх перерахувати. Ще одна особливість, про яку знає вся Одеса: Потьомкінські сходи, якщо дивитися на них з верхньої сходинки вниз, не звужуються. Такого оптичного ефекту вдалося досягти шляхом розширення нижнього прольоту. Стоячи біля підніжжя архітектурного гіганту, ви не побачите нічого, крім сходинок. А от погляд знизу відкриває вам виключно майданчики на сходових прольотах. Хіба ви бачили десь подібне? Чи варто казати, яка панорама відкриється кожному, хто підкорить всі 192 перешкоди на шляху до небес?

Сходинками в минуле…

Не менш цікава й історія одеського символу. Багато відомих у світі осіб наділяли ці сходи особливим означенням. Так, наприклад, Марк Твен вважав їх чудовими, а Олександр Островський – єдиними.

Мало хто знає, але насправді, так склалося історично, Потьомкінські сходи – зовсім не Потьомкінські. Дивно, чи не так? Назва цього архітектурного шедевру змінювалась неодноразово:

  • Сходи Миколаївського бульвару;
  • Рішельєвські;
  • Бульварні;
  • Камінні;
  • Приморські та ін.

Однак ні одна з них не стала такою рідною. Тож із чим пов'язане сьогоднішнє найменування, яке «пристало» до сходів і так прижилося?

Сходи отримали свою назву завдяки картині Сергія Ейзенштейна «Броненосець “Потьомкін”», що вийшла на екрани в 1926 році й викликала приголомшливий успіх у глядачів. Напевно, кожен, хто хоч раз мав можливість побачити цей фільм, пам'ятає кадри, де візок котиться сходами. Саме в цей момент весь світ пов'язав їх з цим шедевром кінематографу й назавжди перейменував.

Все ще не знаєте, що таке Одеса? Потьомкінські сходи, що ведуть до моря, Привіз, наповнений неймовірною атмосферою, тонкий одеський гумор, колоритна Дерибасівська й запаморочливий морський бриз – все це невід'ємні багатства чорноморської перлини. 

Вас вітає Одеса! Потьомкінські сходи – парадний вхід до гостинного міста!