Кав'ярня Стефантєва

Кав’ярня грека М. Стефантєва–будинок кін. XVIII ст., в стінах якого у ХІХ ст. функціонувала одна з чотирьох ніжинських кав’ярень Старого міста. Власником кав’ярні був багатий ніжинський грек Максим Стефантєв.  Ніжинцям і гостям міста кав’ярня грека М. Стефантєва пропонувала як кавові зерна, так і готовий напій. На межі ХІХ – ХХ ст., через намагання російського уряду витіснити греків з внутрішнього ринку, кав’ярня опинилася у фінансовій скруті та припинила своє існування. Нині в приміщенні колишньої кав’ярні М. Стефантєва знаходиться редакція ніжинської міськ-районної газети «Ніжинський вісник».

А чи хочете Ви дізнатися:

- Звідкіля кава потрапила до Ніжина?

- Чому каву в Ніжині пили спочатку лише чоловіки?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Стрімкий торгівельно-економічний розвиток Ніжина, щорічні ярмарки, змушували ніжинських торговців, особливо греків, шукати нові і нові товари, якими можна було зацікавити покупців. Для Ніжина XVIII – ХІХ ст. новим і нікому невідомим товаром була кава. Кмітливий ніжинський грек не прогадав і розпочав торгувати в козацькому Ніжині кавою.

Звідкіля кава потрапила до Ніжина?

 Каву до Ніжина привезли греки, які ще у ІІ пол. XVII ст. утворили чисельну громаду в місті. Кава була привезена з їхньої Батьківщини – Еллади. На той час Греція не була незалежною державою і входила до складу могутньої Османської імперії. Незважаючи на різні утиски з боку турків, греки займалися торгівлею не лише в Греції, а й в інших провінціях Османської імперії. Сини Зевса намагалися продавати такі товари, які користувалися попитом, одним з них була та сама кава, яку греки вивезли зі Стамбулу – столиці Османської імперії. Саме Стамбул (колишній Константинополь) був першим європейським містом, в якому з’явилася кава, привезена з Африки. Таким чином, подорож кави до Ніжина розпочався в Африці, звідки кавові зерна потрапили до Стамбулу, потім Еллади, а звідти греки завезли їх і до Ніжина.

 Чому каву в Ніжині пили спочатку лише чоловіки?

 Греки привезли каву до Ніжина з Османської імперії. Разом з кавовими зернами у Ніжині закріпилися і деякі особливості кавування мусульманської Туреччини. За мусульманською традицією чоловіки і жінки проводять своє дозвілля окремо. Тому в Стамбулі чоловіки пили каву окремо від жінок. Кожна кав’ярня являла собою закритий чоловічий клуб. Прикладом цього клубу була кав’ярня грека М. Стефантєва у Ніжині. Ніжинські чоловіки охоче збиралися у кав’ярнях, відволікалися від буденних проблем, обговорювали важливі питання політики та торгівлі. Жінок ніхто не пускав. Особливо людними ніжинські кав’ярні були під час проведення щорічних ніжинських ярмарків. Російський князь Іван Долгорукову 1817 р.згадуваву своїх мемуарах про ніжинську кав’ярню: «Під назвою кав’ярні тут існує збіговисько чоловіків, у маленькій кімнаті греки і росіяни грають в карти та курять люльки. Всидіти довго не вдалося. Нанюхавшись кави та пропахнувши тютюновим димом я швидко втік на свіже повітря».

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово

Кав'ярня Стефантєва в Ніжині

Історія Ніжина дуже цікава. Втім, як показує практика, туристи ще не розсмакували це місто й не дуже балують його увагою. А даремно! Ось, наприклад, ви. Ви знали про те, що в далекому 1780 році Ніжин був найбільшим містом Лівобережжя? Навіть Київ був і то менший, адже на той час у нинішній столиці мешкало 8 тисяч чоловік, у Ніжині – 12, а в обласному центрі, Чернігові, навіть чотирьох не було! Це місто являло собою, без сумніву, один із найбільших торгових центрів, і протягом ХVІІ-ХVІІІ ст. йому просто не було рівних. Уявіть собі на хвилинку торгову площу розміром у 4 га. Ось, власне, така тут і була. Економічне життя тут кипіло на повну. До чого тут кав'ярня? Зараз дізнаєтеся!

Місто, в якому багато чого для України сталося вперше

Добре, якщо ви взагалі хоч щось знаєте про Ніжин, адже в багатьох ці знання обмежуються фактом, що там – один із найвідоміших педагогічних університетів. А по факту тут всього набагато більше:

  • офіційно – 117 пам'яток архітектури;
  • 12 монументальних пам'ятників;
  • історичних пам'яток – 72;
  • біля 300 цінних будівель;
  • 16 церков і 3 собори.

А тепер вдумайтеся в ці цифри й подумайте, чи можна хоча б за декілька днів відвідати всі ці місця? Гадаємо, навряд чи. Але якийсь базовий список must-see все-таки варто створити й розпочати хоча б головних.

Активне торгове життя в Ніжині привабило, звичайно, продавців з усього світу. Так, наприклад, сюди звідусіль привозили найрізноманітніші товари: з Європи, Туреччини, Сербії й Московського царства. Не дивно, що багато купців залишалося тут жити. Внаслідок у якийсь момент в місті з'явилося 5 національних культурних традицій. Місцеві об'єднались у єдину народність, і культури таких національностей, як українці, євреї, ассирійці, поляки та греки, злилися воєдино. Досить незвичайна суміш, власне кажучи, вийшла. І кожен щось додав у розвиток міста, як і нашої країни загалом, щось своє.

А от особливе місце тут займала саме грецька колонія. Ближче до 1700 року вона стає найбільшою в Україні. За ініціативою цього народу став зводитися комплекс грецьких храмів. Народ підприємливий, греки навіть відкрили тут аптеку, яка, до речі, була першою на території Лівобережної України. Світова слава ніжинських огірочків (це, між іншим, певний сорт) також належить, можна сказати, грекам, оскільки саме вони й почали їх тут вирощувати. А тепер найголовніше. Кав'ярня. Її теж відкрили саме греки. У той час, як багато де про такі заклади можна було лише мріяти.

А тепер трохи детальніше про кав'ярню в Ніжині

Якщо ви сподіваєтеся, що, приїхавши до Ніжина, зможете випити чашечку кави в одній із найстаріших кав'ярень країни, можете про це забути, бо, на жаль, цього не вийде. Ця кав'ярня належала заможному греку, Максимові Стефантєву, і знаходилася вона в споруді, будівництво якої датується кінцем ХVІІІ століття. Передісторія виникнення закладу досить проста. Як ми вже казали, греки – дуже енергійний народ, якому не сидиться на місці. Тоді їхнім можливостям, здається, не було меж і все, за що бралися в торгових питаннях, вони могли монетизувати. Загалом, їхні дивовижні можливості – продати що завгодно й кому завгодно – славилися на весь світ. Але було одне «але». На величезній торговій площі продавців ставало все більше, конкуренція – все вища. Торгово-економічний розвиток так і провокував розвиватися, а не сидіти на місці, придумувати якісь унікальні пропозиції, знаходити товари (причому принципово нові), якими можна було б приваблювати покупців. І от, надворі ХVІІІ-ХІХ століття, ніжинці ні сном ні духом не знають про такий ароматний напій, як кава, а греки його привозять. Ось тут-то кав'ярня й стала справжнім проривом! Сюди приходили місцеві, щоб випити чашечку напою, що збадьорює, зранку й купити собі кави в зернах. Сюди обов'язково приходили гості міста, частіше за все, за порадою когось із місцевих.

Ну а далі період російського правління. У ХІХ-ХХ ст. влада робила все, щоб витіснити греків не просто з внутрішнього ринку, а взагалі з території Ніжина (й не тільки). Тому господарі кав'ярні стали відчувати нежартівливі фінансові складнощі, якийсь період ще намагаючись втриматися на плаву – переживали збитки, а пізніше кав'ярня просто припинила своє існування. І тепер, через багато років, у будівлі минулої кав'ярні знаходиться редакція газети «Ніжинський вісник».

Про найцікавіше ви дізнаєтеся тільки завдяки okTV

Якщо ви абсолютно випадково дізналися про те, що в Ніжині була одна з перших кав'ярень в Україні (і, до речі, в Європі), то зараз ви здивуєтеся факту, що навіть на просторах інтернету інформації про це місце, як і про його власника, Максима Стефантєва, мінімум. А ми, повірте, не вигадали цей шматок історії. Річ у тому, що професійна команда okTV створила унікальний продукт, аналогів якому на сучасному ринку просто не існує. Ми запустили аудіогід, який проводить туристів, ніби за руку, по всіх пам'ятках країни, які тільки є. І головне полягає в тому, що ми беремо цю інформацію з архівів, яка роками пилиться в бібліотеках. Ми звертаємося до платних ресурсів і знаходимо джерела, про які навіть подумати не могли б, коли в нас з'явилася ідея реалізувати подібний продукт.

У кінці ви побачите дві аудіострічки. Це і є наш аудіогід. У кожній пам'ятці – ось такий супровід. Безкоштовна версія – це можливість почути максимально стислу інформацію, подану коротко, але по суті. А от у платній версії інформації набагато більше, і ви її більше ніде не знайдете. Щоб у вас була можливість отримати максимум задоволення від прослуховування, потрібно завантажити цю стрічку на свій улюблений девайс і підключити до нього навушники. Пам'ятку, знаходячись у Ніжині, ви знайдете легко. І щойно опинитеся поряд із будівлею минулої кав'ярні Стефантєва в Ніжині, обов'язково вмикайте аудіо й слухайте. Приємний бонус – наявність візуального супроводу розповіді. Нам вдалося знайти фотографії родом з минулого, завдяки чому ви матимете більш чітке уявлення про те, як все виглядало раніше. Ймовірно, ви зможете провести якийсь логічний зв'язок і усвідомити, як прийшли до того, що є. Втім, не забігатимемо наперед. Обов'язково завантажте собі два варіанти аудіо та вирушайте до Ніжина. Обіцяємо, буде цікаво.

Кав'ярня Стефантєва в Ніжині