Благовіщенський собор

Благовіщенський монастир – один з головних храмів Ніжина, збудований упродовж 1702-1716 рр. Кошти для будівництва монастиря виділили представники козацької старшини та впливового духовенства. Втім, провідну роль у появі нової обителі в Ніжині відіграв митрополит, місцеохоронець Патріаршого престолу в Москві Стефан Яворський. У 1702 р. митрополит коштом в 1300 крб. викупив у ніжинських міщан двори, що прилягали до сучасної вул. М. Гоголя біля Соборного майдану. На цих землях і було розпочато будівництво храму. За відсутності С. Яворського за будівництвом монастиря наглядав його брат ніжинський протопіп Петро Яворський. В цілому, вже добудований Благовіщенський монастир складався з центрального Благовіщенського собору, церкви св. Петра і Павла, келій, готелю. Більшість споруд збереглася до нашого часу є і прикладом церковного будівництва поч. XVIII ст

А чи хочете Ви дізнатися:

- Хто був проклятий у стінах Благовіщенського собору?

- Що сталося з Благовіщенським монастирем під час великих ніжинських пожеж у XVIII ст.?

- Який монастир у 1716 р. був приєднаний до Благовіщенського монастиря?

-Яку цінність зберігав у Благовіщенському монастирі митрополит С. Яворський?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Хто був проклятий у стінах Благовіщенського собору?

 До будівництва Благовіщенського монастиря доклав рук тодішній гетьман Іван Мазепа, який набув слави покровителя церков України, був щедрим меценатом. Але будівництво Благовіщенського монастиря розтяглося в часі аж до 1716 р. За цей час у 1709 р. відбулася сумнозвісна Полтавська битва, в якій союзні шведсько-українські війська зазнали поразки від армії московського царя Петра І. Зважаючи на поділ ніжинських козаків на прихильників і противників Петра І, з веління Москви було прийнято рішення присвятити у 1716 р. відкриття монастиря перемозі московських і українських військ Семена Палія над І. Мазепою. Як наслідок, гетьман сприяв будівництву Благовіщенського монастиря, в стінах якого упродовж майже 300 років зачитувалася анафема (церковне прокляття) в його честь.

 Що сталося з Благовіщенським монастирем під час великих ніжинських пожеж у XVIII ст.?

 Будівлі Благовіщенського монастиря, як і весь Ніжин, постраждали в ході міських пожеж у 1750 та 1757 роках. Втім, найбільшої шкоди монастир зазнав від катастрофічної пожежі у Ніжині 1797 року. Тоді в монастирі згоріли всі верхи соборного храму, дахи келій, будинок настоятеля, дерев’яна огорожа, трапезна церква, монастирська крамниця, гостинний двір.

 Який монастир у 1716 р. був приєднаний до Благовіщенського монастиря?

 У 1716 р. до Благовіщенського монастиря був приєднаний найстаріший чоловічий Ветхоріздвяний Георгіївський монастир разом з всіма його володіннями.

 Яку цінність зберігав у Благовіщенському монастирі митрополит С. Яворський?

 Існує припущення, що в одній з бань Благовіщенського собору, там де немає вікон, зберігалася особиста бібліотека С. Яворського. Зібрання книг митрополита за кількістю примірників займало шосте місце в усій Російській імперії, поступаючись приватним книгозбірням князя В. Голіцина, імператора Петра І, М. Ломоносова та Ф. Прокоповича. Згодом, частина бібліотеки С. Яворського була вивезена до Харкова. Але це була лише незначна кількість книг. Куди зникла основна збірка колекції досі невідомо.

...
Ніякого спаму

Екскурсії з цим місцем

Знайти житло подобово

Благовіщенський собор у Ніжині

Благовіщенський собор зведено на кошти тутешнього уродженця Стефана Яворського (митрополита Київського й Галицького), сподвижника Петра Великого. У 1792 році було закладено перший камінь. Освячення храму зі ще однією назвою – Богородичний Назарет – відбулося в 1716 році. Присвячена святиня перемозі під Полтавою над шведами. Якщо ви колись більш-менш глибоко вникали в історію України, то маєте уявлення про те, наскільки важливим і переломним моментом для нашої країни була ця подія. Самий же по собі Ніжин – місто, яке в період виникнення цього ж собору являло собою один із найрозвиненіших населених пунктів Лівобережжя. Тут кипіло життя, активно розвивалася торгівля, будувалися споруди, які з часом почали мати велику цінність, перетворившись на спадщину.

Особливості архітектури собору

Керуючи духовними справами, владика Стефан мав потребу спорудити Божий храм. Під зведення храму митрополит вирішив віддати перевагу Ніжинові, де настоятелем місцевого собору на той час служив протоієрей Павло Яворський (брат владики). Архітектором обрали зодчого з Москви – Г. Устинова. На спорудження обителі вплинули тенденції російського зодчества, що надало храмові специфічних рис:

  • в основі соборного плану – хрест з рівними за довжиною гілками; на них немає усталеної, у вигляді півкола, апсиди вівтаря;
  • округлі кутові прибудови в кількості чотирьох штук влаштовані посеред гілок хреста; від внутрішнього простору собору вони не відділені стінами – це нетипово для аналогічних споруд епохи Бароко;
  • храмові шпилі встановлені по кутах, а не на плечах хреста – у цьому є відголоски давньослов'янських звичаїв;
  • під південно-західними банними перекриттями прибудовано особливий майданчик, тому віконця цієї бані заставлені.

Погодьтеся, церков, соборів і монастирів в Україні немало. Навіть у Ніжині їх десятки. Але при цьому можна ходити від однієї споруди до іншої й бачити унікальність кожної. Так і з Благовіщенським собором. На перший погляд він здається звичайним, але, в той же час, якщо уважно придивитися, можна побачити ті самі «родзинки», яких немає в інших подібних соборах.

Про настоятеля собору та його роль у розвитку останнього

Історія Благовіщенського чоловічого монастиря в Ніжині цікава сама по собі. Заслуговує на увагу також і хронологія всіх будівель в околиці. Обитель горіла декілька разів. Через це, після повторної пожежі, її захотіли закрити, а ікони перемістити в інші лаври. Тим не менш, проповідники цьому опиралися, бо проживання в Ніжині було досить престижним. От відлюдники й вирішили покликати до Ніжина Віктора Черняєва. Він тоді служив у Чернігівському колегіумі. Самітники знали, що він стане вкладати в скит великі кошти. Адже Віктор Черняєв був купецького стану й усі знали про нього як про набожного парафіянина, для якого відтворити з руїни Божу пустелю стало б справою честі.

І справді, ставши настоятелем, він із благоденством почав відбудовувати лавру. Після невтомної двадцятирічної праці чоловіча обитель досягла найвищого ступеня свого розвитку. Працьовитий настоятель виконав таку роботу:

  • полагодив старі споруди;
  • реконструював стінний соборний живопис;
  • вибудував теплу церкву й трапезну;
  • встановив торгові ряди;
  • змайстрував собі будиночок, у якому сподівався жити до похилого віку – тепер це будинок №21 (на вулиці Гребінки).

Але в похилому віці Віктор Черняєв передоручив настоятельський пост, а його житло сподобалося скарбникові. Віктора відправили до пересічної монастирської келійки. А потім пустили чутки, що він підбиває монахів проти новоспеченого ігумена. За це його вирішили вислати в сибірську пустелю. Дізнавшися про те, що завтра за ним прийдуть, Віктор Черняєв утік, скориставшися лише однією зміною білизни. Переховувався він у Києві й постійно писав до Санкт-Петербурга своїм заступникам. Власне, вони й досягли того, щоб намір про сибірську пустку скасували. Результатом плодотворної праці ігумена Віктора скит користувався ще майже сто років, до самої революції.

Про стан собору в сучасний час

Чудовий іконостас Божого храму був зруйнований, храмові місця поховань – обікрадені. Із західної сторони святині проломили ворота, крізь які трактори могли б їздити. Навколо храму утворився смітник. Обитель повернули церкві лише в 1999 році. Отже, лавра тричі постраждала від пожеж. Третя стала більшою мірою згубною. Обитель хотіли закрити. Однак населення Ніжина взяло зобов'язання зібрати частину коштів для оновлення сакрального місця. Братія звезла з території Божого храму більше, ніж 40 машин сміття. Але потроху справи покращуються, росте незалежність святині. Дивись, зовсім скоро вона постане перед нашим поглядом у зовсім іншому, осучасненому вигляді.

Власний гід у вашому смартфоні

Немає нічого приємнішого, ніж знайомство з Україною, з її відомими, історично значущими населеними пунктами. Якщо ви завзятий мандрівник і вже навіть не уявляєте, до якого куточка країни вирушити, зверніть увагу на Ніжин. І тут, звичайно, серед перших пам'яток, які варто було б  відвідати, – Благовіщенський собор. Про унікальність цієї споруди, її історію, а також про долі людей, які мали до неї відношення, ви вже трохи дізналися. Але це навіть не вершина айсбергу, а лише маленький його шматочок. Щоб дізнатися більше, доведеться сходити далеко не до однієї бібліотеки, запросити архівну інформацію, певна з якої закрита для загального огляду. Втім, щоб ви не витрачали свого часу на всю цю справу, команда okTV реалізувала унікальний на ринку туризму продукт – аудіогід.

У кінці сторінки вам будуть доступні два аудіозаписи. Один з них (безкоштовна версія) має коротку інформацію про Благовіщенський собор. Це невеличкий огляд, що дозволить вам ознайомитися з форматом розповіді. У платній версії більше інформації, там наявні фотографії з різних періодів, що дозволить все сприймати не тільки на слух, але й візуально, на картинці, бачити, як виглядала споруда в ті чи інші роки. Перевага аудіогіда полягає в тому, що подібний опис зроблено до всіх пам'яток Ніжина. А це означає, що ви можете скласти собі список місць, які хочете відвідати. Потім потрібно завантажити на свій смартфон аудіострічки – розповіді про ці місця. І потім, щойно вирушите в подорож, ходитимете по задуманих місцях, у потрібний момент виймаючи телефон з кишені. Наш аудіогід – це екскурсовод у вашому ґаджеті. Все, що вам потрібно, – добрий настрій і бажання поглинати великі обсяги інформації, які ми для вас підготували. Ви не раз оціните переваги цього ноу-хау, тим більше, що, крім Ніжина, ми відкриваємо для туристів також інші міста України. Тому, скориставшись аудіогідом хоча б одного разу, ви точно захочете подорожувати ще більше.    

Благовіщенський собор у Ніжині