Головна Туризм Блог Як провести вихідні Чорнобиль - з трагедії в туристичний об'єкт № 1

Чорнобиль - з трагедії в туристичний об'єкт № 1

Чорнобильська Зона відчуження - один з найбільш таємничих куточків нашої планети. Саме тут в 1986 р сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа. Тривалий час ця територія була закритою. Заражена радіацією земля асоціювалася лише з горем - з людьми, які залишили свої рідні домівки, з хворобами героїв-ліквідаторів, які закрили своїми тілами викидаючий смерть зруйнований реактор № 4 і побудували за короткий час об'єкт '' Укриття "над ним. Однак минали роки. Поступово природа почала очищатися. Асфальтові доріжки в покинутих містах і селах вкрилися мохом і позаростали деревами. Ліси підступили впритул до покинутих людських осель. У них завелася величезна кількість живності, яка, не зважаючи ні на яку радіацію плодилась і розмножувалася. З'явилися лисиці, косулі, лосі, зайці, вовки. Сюди навіть повернулася винищена досі рись. В середині 1990-х вчені завезли сюди диких коней Пржевальського, які також вільно обжили покинуті землі Полісся. Поступово стало ясно, що тут не так вже й небезпечно.

Туристи біля головного контрольно-пропускного пункту Зони відчуження Дитятки в очікуванні перевірки.

Туристи біля головного контрольно-пропускного пункту Зони відчуження '' Дитятки "в очікуванні перевірки

 

Програма одноденної поїздки в Зону відчуження з Києва 

8-00 старт із Києва (ст. Метро Академмістечко)

10-00 КПП Дитятки

10-30 інструктаж та перевірка паспортів

11-00 м. Чорнобиль. Свято-Іллінський храм, меморіальний комплекс "Зірка Полин", експозиція техніки ліквідаторів, кладовище кораблів. За бажанням замовлення їжі в їдальні.

12-00 Секретний радар "Дуга"

13-30 ЧАЕС. Оглядовий майданчик, годівля сомів в обвідному охолоджувальному каналі.

14-30 місто Прип'ять. Піша прогулянка

16-30 виїзд з Прип'яті. Подвійна перевірка одягу і взуття на предмет радіоактивного забруднення - КПП Лелев і Дитятки

19-00 Прибуття до Києва

 

На рубежі 1990-х і 2000-х років в Зоні відчуження з'явилося ще одне явище. Десятиліттям раніше про це навіть не можна було і думати - з'явилися екскурсії. Перші тури з Києва до Чорнобиля здійснювалися під виглядом наукових поїздок. Але з часом туристичний бізнес почав набирати обертів і місце національної трагедії поступово перетворилося на один з найпопулярніших об'єктів країни. Сьогодні на екскурсії в Чорнобиль приїжджають люди з усього світу. Таємнича і трагічна історія цього місця приваблює все нові і нові тисячі туристів.

Як правило, більшість турів до Чорнобиля починаються з Києва. Звідси до Зони відчуження трохи більше ста кілометрів, тобто 2 години не особливо швидкісної їзди на автобусі. Незважаючи на потік охочих побачити Чорнобиль, тут до сих пір існує суворий пропускний режим. Тому всі поїздки курируються адміністрацією, а туристи вносять свої дані задовго до виїзду. Також слід пам'ятати, що без паспорта на контрольному-пропускному пункті просто не пропустять.

 Панорама мертвого міста Прип'ять. На задньому плані видно ЧАЕС.

Панорама мертвого міста Прип'ять. На задньому плані видно ЧАЕС

Головною визначною пам'яткою такої поїздки, заради якої сюди і приїжджає левова частка людей - мертве місто Прип'ять. Сьогодні це один з найбільших кинутих населених пунктів планети. Колись квітуче місто, комфортний і красивий, з чудовою інфраструктурою і зручним місцем розташування, виявився мертвим. Одного разу прийшовши сюди, людина вже навряд чи буде думати про життя як раніше. Тут ти розумієш тлінність людського буття і крихкість нашого благополуччя. Мабуть, заради цього в першу чергу і потрібні поїздки в Прип'ять.

Часто по дорозі з Києва туристи ставлять запитання про радіаційну безпеку. Через роки рівні випромінювання впали в тисячі разів, і тепер рівень отриманої дози радіації за таку поїздку дорівнює рядовому перельоту на літаку. Однак все ж слід пам'ятати, що екскурсії в Зону відчуження – не поїздки на курорт. Слід строго дотримуватися настанови досвідчених гідів і дотримуватися техніки безпеки.

Правила поїздок в Чорнобильську Зону

1) Допускають повнолітніх (18 +)

2) Заборонено вживати алкоголь

3) Одяг повинен бути закритим - не припустимо вдягати  майки та спідниці

4) Наявність паспорта громадянина України (або іншої країни)

5) Суворо виконувати рекомендації супроводжуючого

6) Заборонено фотографувати діючі об'єкти (КПП та інше, а також працівників Зони і поліції)

7) Заборонено вживання їжі на відкритому повітрі

8) Заборонений вивіз будь-яких предметів із Зони відчуження

9) Реєстрація на екскурсію закінчується за 5 робочих днів

10) Поїздка здійснюється на закритому транспорті - автобус або легкова машина

 Четвертий енергоблок Чорнобильської АЕС. Сучасний вигляд.

Четвертий енергоблок Чорнобильської АЕС. Сучасний вигляд

У програму поїздок до Чорнобильської Зони входить і відвідування самого епіцентру катастрофи. Зрозуміло, всередину саркофага заходити не можна, але існує спеціальна оглядовий майданчик, з якого чудово проглядається вся Чорнобильська атомна електростанція і злощасний енергоблок № 4. Ще одним дивом Зони відчуження по праву вважається гігантська радарна решітка так званого об'єкта Чорнобиль-2. Це унікальне дітище часів холодної війни, призначене для перехоплення сигналів про масовану ядерну атаку з боку країн, що входять до військового блоку НАТО. Сьогодні це єдина в світі така споруда. Унікальна антена називається "Дуга". Для маскування її побудували в глухих лісах, але приховати величезну конструкцію висотою 150 метрів ще складніше, ніж заховати кота в мішку. На всіх картах об'єкт був задзначений як занедбаний піонерський табір. Насправді це - згадана вже антена і ціле військове містечко при ній.

Безліч іноземних туристів приїжджають з усього світу не тільки заради Прип'яті, але і цієї антени, яку вони часто називають "Оком Москви" або "Російським Дятлом". Останнє прізвисько Дуга отримала ще в період свого функціонування, коли викликала перешкоди в ефірі, заважаючи переговорам льотчиків цивільної авіації. Ці перешкоди звучали як клацання, схожі на удари дятла - звідси і назва. Приїхавши на тур в Зону відчуження обов'язково варто побувати і тут. Варто зауважити, що екскурсії на Чорнобиль 2 або ЗГРЛС Дуга почали водити тільки з 2013 р, тобто порівняно недавно.

Загоризонтна радіолокаційна станція ДУГА-1

Загоризонтна радіолокаційна станція ДУГА-1

Місто Чорнобиль, що стало, по суті символом всієї трагедії, насправді до ядерної енергетики стосунок мав досить непрямий. Просто так вийшло, що урядова комісія, яка працювала в 1960-і роки для вибору місця під будівництво первістка українських АЕС з 15 майданчиків запропонованих фахівцями, вибрала ділянку в якихось 15 кілометрах від древнього українського містечка Чорнобиль. Він згадувався в літописах вперше ще в 12 столітті. Провінційне містечко, що потопає в зелені. Чорнобиль був інтернаціональним містом. Тут, крім українців, проживало багато євреїв, росіян, поляків. Діяло кілька синагог, три православні храми, костел. Жили тут своєю громадою і старообрядці.

Але трапилася катастрофа, а пізніше евакуація. Сьогодні в Чорнобилі залишилося близько сотні корінних жителів, а також тут проживають вахтові робітники - близько 2000 чоловік. Фактично, це адміністративна столиця нинішньої Зони відчуження. Діє православний храм - Свято Іллінська церква, настоятелем якої є корінний чорнобилянин, отець Миколай. Є кілька магазинів, готелі для туристів, які обрали формат 2, 3, 4 або навіть 5 денної екскурсії.

Ікона Чорнобильський Спас

Ікона “Чорнобильський Спас”

У місцевому храмі зберігається унікальна ікона, яка називається Чорнобильський Спас. Це єдина канонічна православна ікона, де зображені прості люди - ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, атомна станція, знаменита сосна-хрест в Рудому Лісі, ангели і Зірка Полин. Чорнобиль - одна із назв трави полину, яка росте в околицях цього міста. Вважається, що Чорнобиль міг  отримати таку назву саме через неї. У центрі Чорнобиля розташований меморіальний комплекс, який також називається Зірка Полин.

Свято-Іллінський храм у м. Чорнобиль

Свято-Іллінський храм у м. Чорнобиль

Безсумнівно, в Чорнобильській зоні відчуження потрібно побувати хоча б раз у житті. Побувати, щоб надалі людство не допускало подібних помилок.

Знайти житло подобово