Введенський монастир

Введенський монастир – жіночий монастир, збудований у ІІ пол. XVII ст. на тогочасній південно-західній околиці Ніжина Овдіївці. Значні кошти на будівництво монастиря було виділено вдовою стародубського полковника Ганною Бреславською. Головними дерев’яними храмами монастиря були церкви Введення Пресвятої Богородиці та св. Іллі, що згоріли у 1756 р. під час великої пожежі в Ніжині. Зусиллями ніжинців у 1778 р. було відбудовано кам’яний Введенський собор, у 1814 р. – кам’яні церкву св. Іллі, дзвіницю і трапезну. З 1998 р. монастир повернуто місцевій релігійній громаді.

А чи хочете ви дізнатися:

- Яким чином жіночий Введенський монастир пов'язаний з ніжинським козацтвом?

- Кохана дівчина котрого гетьмана України у XVIII ст. мешкала на території Введенського монастиря?

- Хто проживав у готелі Введенського монастиря у ХІХ ст.?

 

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Яким чином жіночий Введенський монастир пов'язаний з ніжинським козацтвом?

 Введенський жіночий монастир будувався в часи, коли його територія була ще передмістям Ніжина. Особливістю передмістя, що тривалий час звалося Овдіївкою, було те, що тут мешкали переважно козаки. Незаймані простори передмістя вабили ніжинських козаків можливістю взяти собі для обробітку значний шмат землі й побудувати тут власну хату. Перегляд метричних книг Введенського монастиря підтверджує факт проживання в Овдіївці цілих династій місцевих козаків. Козаки Ніжинського полку опікувалися жіночим монастирем та допомагали монахиням в обробітку його господарства.

 Кохана дівчина котрого гетьмана України у XVIII ст. мешкала на території Введенського монастиря?

 Мова йде про всім відоме кохання між гетьманом І. Мазепою та його хрещеною дочкою Мотрею Кочубей. Після страти гетьманом батька Мотрі Василя Кочубея та смерті самого І. Мазепи, молода дівчина не збожеволіла від нещасного кохання та вийшла заміж за козацького полковника Чуйкевича. Після смерті чоловіка Мотря Чуйкевич постриглася в монахині та приєдналася до ніжинського Введенського монастиря. З постригом вона взяла собі нове ім’я – Меланія. Відомо, що впродовж 1733-1736 рр. Меланія Чуйкевич була ігуменею ніжинського Введенського жіночого монастиря. Кохана І. Мазепи померла 20 січня 1736 р. та ймовірно була похована в м. Ніжині.

 Хто проживав у готелі Введенського монастиря у ХІХ ст.?

 Готель Введенського жіночого монастиря був відкритий у 1863 р. для потреб пересічних ніжинців та гостей міста. Готель мав чудову репутацію серед подорожуючих, адже його апартаменти славилися своєю високою вартістю та аристократичністю. Умови в готелі були настільки комфортабельні, що заможні холостяки Ніжина проживало там постійно. Готель обслуговували дві постійні працівниці. 

Також у 1863 році при обителі відкрили школу іконопису. Через п'ять років після заснування школи монастир почав приймати замовлення сусідніх церков. Монастир володів млином на р. Остер та пекарнею. Значний прибуток Введенському монастирю приносив двоповерховий готель. Після більшовицького перевороту 1917 р. Введенський монастир був закритий. Упродовж 1923-1925 рр. на території монастиря функціонувало Дитяче містечко ім. Воровського, в якому проживало близько 600 дітей. У 1936 р. Введенський монастир був перетворений на госпіталь для поранених. З початком Другої Світової війни в 1941 р. монастир було частково відроджено й відновлено церковні служби. З поверненням радянської влади обитель була повторно закрита. До 1998 р. територія монастиря являла собою смітник і руїни. З 1998 р. монастир повернуто місцевій релігійній громаді, а в приміщенні готелю Введенського монастиря розташовується головний навчальний корпус Ніжинського училища культури імені Марії Заньковецької.

...
Ніякого спаму

Екскурсії з цим місцем

Знайти житло подобово

Введенський монастир, Ніжин

Священні місця України знайдуть чим здивувати навіть найдосвідченіших паломників і мандрівників. І якщо ви хочете опинитися в місцях, які заслуговують на найбільшу увагу, можете бути впевненими в тому, що далеко не всі такі знаходяться в столиці – Києві. Так, наприклад, Чернігівська область славиться рясністю церков, храмів і монастирів. А одне з міст, куди неодмінно варто поїхати, – Ніжин, що розкинувся, власне, у Чернігівській області. Цей населений пункт відомий своїм університетом, великою кількістю пам'яток, а також він славиться своїми храмами, монастирями й церквами, яких тут нараховується біля двох десятків. Серед них помітне місце займає Свято-Введенський православний жіночий монастир – один із найзатишніших монастирів міста, розташованих на південному заході міста.

Історія побудови Введенського монастиря

Введенський монастир був зведений приблизно до 1660-х років, точна дата невідома. Дослідник А. Ф. Шафонський зазначав, що, судячи зі знайденого там Євангелія видання 1678 року, монастир був створений ще раніше. Від архієпископа Чернігівської єпархії Філарета пішло повір'я, не підтверджене ніякими документальними джерелами, що будівництво монастиря розпочалося з подачі монахині Євдокії. Раніше вона мала ім'я Анна Бриславська, була вдовою передчасно покинутого цей світ полковника, що жив при царі Олексії Михайловичу Романові. Жінка отримала великі ділянки землі біля свого будинку й звела декілька споруд для літніх людей, хворих і жебраків. А пізніше поряд з ними виросли два монастирі, один із яких названий на честь Введення Пресвятої Богородиці до храму, а другий – на честь пророка Іллі Фесвітянина.

Доля монастиря

У середині ХVІІ століття в монастирі відбулася велика пожежа, згоріли обидва храми, а також усі келії. Через рік на цьому місці була побудована дерев'яна церква на честь святого пророка Іллі, через 20 років її місце зайняв новий кам'яний Введенський храм, який ми можемо бачити до сьогодні. Ще через 40 років тут з'явилася кам'яна дзвіниця й трапезна, було створено двоповерховий корпус для монахинь, а пізніше – богадільню для відпочинку паломників. До 1800-х років будівництво монастирського комплексу було остаточно завершено.

До 60-х років ХІХ століття при монастирі були засновані майстерні – іконописна та різьбярська, відкрито училище для дівчат, лікарню. До зміни влади в 1917 році Свято-Введенський монастир був досить заможний. Йому належала велика, огороджена кам'яною кладкою, садиба, каплиця та храм, власне господарство, вражаючі сільськогосподарські угіддя, млин і навіть пекарня. Додатковий прибуток приносив готель, який у ті роки був дорогим, але при цьому комфортабельним і аристократичним, за що й користувався великим попитом у заможних холостяків.

Цікаві факти та сучасна історія

  • Після пожежі 1756 року збереглись лише ікони Рятівника, Печерської Богоматері та святого Іллі, які досі залишаються в монастирі та користуються особливою пошаною.
  • Ходять легенди, що в погребі Введенського монастиря є таємний підземний хід, що веде до чоловічого Ветхоріздвяного монастиря святого Георгія.
  • Прибула до Ніжина під час подорожі на південь України імператриця Катерина Велика пожертвувала на благоустрій храму 150 рублів (і на ті часи це були великі гроші).

На відміну від інших храмів і церков, одразу закритих із приходом комунізму й радянської влади, Свято-Введенський жіночий монастир продовжував функціонувати до 1936 року, і лише потім був закритий і перетворений на шпиталь для поранених солдат. Але й тоді в церкві, що перейшла в статус парафіяльної, продовжували проводити богослужіння аж до кінця Великої Вітчизняної війни.

Незадовго до початку ХХІ століття Свято-Введенський монастир із прилеглими до нього територіями був офіційно переданий у володіння церкви. Храмові знову належать дзвіниця, трапезна, погріб, готель при монастирі та майстерні. У 1998 році було проведено перше за довгий час богослужіння на честь ікони Казанської Божої Матері. З цього моменту почався період активного відродження чернечої обителі, і сьогодні вона близька до свого початкового вигляду. Для проживання близько 20 монахинь було зведено двоповерховий корпус, відреставровано храм і дзвіницю. Окремо варто сказати про територію монастиря. Вона вражає своєю вишуканою красою, і що найголовніше – панівною енергетикою. Цілком справедливо тут виникає стійке відчуття внутрішнього благоговіння й гармонії. Тому, опинившись у цьому місці, ви зможете легко абстрагуватися від звичної реальності, просто стоячи поряд із монастирем і милуючись його екстер'єром.

Священні місця Ніжина з okTV

Хочете відкривати для себе місця сакрального значення? Тоді в Ніжині вам буде на що подивитися. Для цього не потрібно шукати паломницькі тури чи звертатися до екскурсоводів за якимись індивідуальними програмами. Команда okTV пропонує до вашої уваги унікальний продукт, яким користується багато туристів, економлячи два найцінніших ресурси сучасності – час і гроші.

Кожна пам'ятка нашої країни – унікальна. І, звичайно, Введенський монастир не виняток. Тому ми звернулися до платних джерел, а також архівів, щоб зібрати для вас максимально повну  інформацію. У безкоштовній версії – коротка й містка інформація про монастир. Її може бути більше, ніж досить, якщо ви просто краще сприймаєте інформацію аудійно. Чи якщо ж ви (чи хтось із вашого оточення) прагнете максимально вивчити історію України та її пам'ятки. Але цікавіша, звичайно, платна версія. Тут більше інформації, а також у ній є фото монастиря в різні часові періоди. Все, що вам потрібно, – просто завантажити будь-яку із вподобаних стрічок на свій ґаджет – смартфон чи планшет.  Візьміть із собою навушники та вирушайте на уїк-енд до Ніжина. Щойно підійдете до Введенського монастиря в Ніжині –  вмикайте аудіо та слухайте розповідь диктора під приємну музику, дивіться фото й насолоджуйтесь відпочинком.

Введенський монастир, Ніжин