Воздвиженська церква

Воздвиженська церква (церква Воздвиження Чесного Хреста) – храм в передмісті Ніжина – Магерках, побудований в стилі пізнього козацького бароко наприкінці XVIIІ століття. Церква має чимало спільних рис з Покровською, бо збудована за схемою «тетраконхи». Спочатку на місці кам’яного храму розташовувався дерев’яний. У ІІ пол. XVIII ст. при храмі діяла парафіяльна школа та притулок для знедолених. Храмом опікувалися представники ніжинської козацької старшини, особливо родина Розумовських. У роки Радянського Союзу храм був закритий і переданий під кінопрокат. Сьогодні в стінах храму знову лунає Слово Боже.

Чи хотіли б ви дізнатися:

- Усипальницею кого з ніжинських полковників стала церква Воздвиження Чесного Хреста?

- Яким чином з Воздвиженською церквою пов’язаний «Вій» Миколи Гоголя?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Усипальницею кого з ніжинських полковників стала церква Воздвиження Чесного Хреста?

 Історія будівництва цієї церкви пов’язана з іменем ніжинського полковника Петра Розумовського – двоюрідного небожа останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Будучи відважним військовим, П. Розумовський зробив успішну кар’єру, брав участь не в одному військовому поході Російської імперії ІІ пол. XVIII ст. Втім, у 1771 р. він несподівано помер. Дружина ніжинського полковника Пелагія Сулима, сумуючи за чоловіком, наказала збудувати в пам'ять про нього згаданий нами храм. Так, Воздвиженська церква стала родинною усипальницею Розумовських, оскільки через 20 р. на території храму була похована і сама Пелагія Сулима (Розумовська).

 Яким чином з Воздвиженською церквою пов’язаний «Вій» Миколи Гоголя?

 Відомий український письменник, навчаючись упродовж 1821-1828 рр. у Гімназії Вищих наук, полюбляв проводити багато часу в ніжинських передмістях. Зустрічаючи різноманітних перехожих, М. Гоголь часто заводив з ними розмови, випитував різні цікавинки, оповідки, небилиці. Та найбільше М. Гоголя вабили легенди, пов’язані з містикою. Прийнято вважати, що в Ніжині М. Гоголь почув легенду про дочку сотника, яка була відьмою/ Цей сюжет став основою безсмертного твору «Вій». Саме в стінах Воздвиженської церкви відомий нам Хома всю ніч відмолював панночку, на гостини до якої прийшла вся нечисть на чолі з Вієм. В дійсності дочка сотника була реальною особою, вродливою, чарівною дівчиною, яка зводила хлопців з розуму. Оточуючі стверджували, що дівчина відьма, бо має силу чарувати їхніх синів та братів. За це вона була проклята. Родзинки до легенди додала її рання смерть від якоїсь хвороби. За іншою версією ніжинської легенди дівчина не померла та насправді встала на очах у Хоми з труни, оскільки напередодні впала в летаргічний сон. На жаль, ми не знаємо справжнього імені дівчина, як і імені її батька – ніжинського  сотника. У Ніжині у ІІ пол. XVIII ст. служило три сотники, плюс проживала родина Шаул – сотників з м. Носівка Київського козацького полку. З котрої сотницької родини походила відьма вже не з’ясувати, як не повернути вчорашній день.

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово

Воздвиженська церква, Ніжин

Релігійна складова культури українського народу навряд чи може залишити байдужими тих, хто прагне вникнути й пізнати історію. Після хрещення Київської Русі й до сучасності витекло стільки води, що розповідати про формування релігії можна дуже довго. І церква як така теж зазнавала багатьох змін. Особливий інтерес у цьому ключі являє Ніжин. І зараз ви дізнаєтеся чому. Історія Воздвиженської церкви в древньому місті Ніжині, на Лівобережній Україні, бере свій початок у далекому 1775 році. Відтоді відбулося багато подій, але сьогодні двері Хрестовоздвиженської церкви знову відкриті для парафіян. Вона знаходиться на північному сході від історичного центру міста.

Історія виникнення: як взагалі вона з'явилася на світ

Неофіційно церква носить ім'я козацького полковника Петра Івановича Розумовського, родича останнього гетьмана Війська Запорізького – Кирила Розумовського. Петро брав участь у війні проти турків, повернувся з походу й через декілька років помер на батьківщині. Вбита горем вдова, Пелагея Розумовська, вклала величезні фінансові ресурси в будівництво кам'яної церкви на місці дерев'яного храму, яка й слугувала усипальницею її чоловікові. Будівництво зайняло два роки. Церква була створена на честь християнського свята Воздвиження Чесного Хреста Господнього й освячена після завершення робіт. У той час церква стояла на відкритому місці й відігравала важливе значення в архітектурі північно-східного району Ніжина. Сьогодні вона оточена житловими спорудами.

Побудова церкви: особлива цінність

Довга зала поєднує двоярусну дзвіницю в провінційно-класичному стилі та добудовану пізніше, у 60-х роках ХІХ століття, теплу частину церкви – трапезну. Перший ярус дзвіниці зроблено глухим, а другий включає аркові отвори. У той же час була прибрана західна екседра – глибока напівкупольна ніша всередині храму. Реорганізація була здійснена за проектом повітового землеміра.

Церква являє собою просту, лаконічну й сувору споруду на один поверх. Декору на фасаді практично немає. Білосніжні стіни спрямовуються доверху, переходять у дзвіницю, що завершується сфероподібним зеленим куполом. Раніше цю композицію прикрашав високий шпиль. Нечисленні віконця храму не мають лиштви. За архітектурним задумом, церква має пірамідальну композицію, форми наростають доверху. Будівля видає народне походження майстра, що не отримав потрібної архітектурної освіти. Що стосується внутрішньої побудови, зальні приміщення прямокутної форми, стеля доволі висока.

Сучасний стан

У період правління радянської влади, коли релігія та церкви зазнавали гонінь, будівлю Хрестовоздвиженської церкви займали кінотеатр і сховище фільмів. Тут транслювалося кіно для партійної еліти. У 1990-х роках церква була повернена Чернігівській єпархії, і вона відновила свою роботу за прямим призначенням. З 2007 року храм належить Ніжинській єпархії УПЦ.

Ніжинський Хрестовоздвиженський храм – прекрасний приклад місцевої інтерпретації тетраконха – центричного храму чотирипелюсткового плану. Подібні плани широко використовувалися при будівництві храмів у візантійському стилі та були поширені в Західній Європі та на території Закавказзя. Воздвиженська церква отримала статус архітектурної пам'ятки місцевого значення в кінці 80-х років ХХ століття.

Як відомо, Ніжин багатий на церкви та храми. Якісь із них мають особливу внутрішню привабливість, інші захоплюють історичним минулим. Хрестовоздвиженська церква ж вважається звичайною, нічим не примітною, але, тим не менш, затишною й такою, що дарує своїм парафіянам спокій. Богослужіння відбуваються регулярно, їхній розклад можна дізнатися на дверях храму. Неподалік розкинувся фруктовий сад, а у дворі знаходиться криниця. Відвідати храм можуть і люди з обмеженими можливостями, оскільки вхід обладнаний спеціалізованим пандусом.

Відвідайте Воздвиженську церкву разом з okTV

Багато туристів часто помічає, що куди б вони не поїхали, все одно на шляху їм трапляються гідні уваги церкви. І навіть якщо ми говоримо не про якісь паломницькі поїздки, коли люди цілеспрямовано їздять по священних місцях, все одно проґавити можливість познайомитися з історично значущими релігійними пам'ятками якось не хочеться. Якщо вже й відкривати для себе принади країни, то на повну котушку. Але що робити, якщо ви не палаєте бажанням звертатися до групових екскурсій і не хочете переплачувати за індивідуальну прогулянку з компетентним гідом, який розповість і все вам покаже в Ніжині? Відповідь уже тут: досить скористатися унікальним продуктом від компанії okTV. Ми представляємо до вашої уваги аудіогід.

У кінці сторінки ви побачите дві аудіострічки. Наші спеціалісти обробили величезні масиви даних, скористалися бібліотеками, закритими архівами та платними джерелами. А все для того, щоб ви могли перетворитися з туриста на справжнього самостійного мандрівника. Кожне місто рясніє пам'ятками. Якесь більше, якесь менше. Але Ніжин, пройшовши свій шлях розвитку, зараз починає набирати особливої популярності серед туристів. Це не дивно, адже тут роблять багато чого, щоб місто ставало цікавішим. Тому всі місцеві пам'ятки ми досконало вивчили й ділимося набутими нами знаннями з вами.

Безкоштовна версія – це аудіострічка, яка коротко й по суті викладає все, пов'язане з Воздвиженською церквою. Це ознайомлювальна версія, створена для того, щоб ви отримали уявлення про самий формат. А от платна версія в рази цікавіша. Тут і контенту більше, і, що найприємніше, є фотографії Воздвиженської церкви на різних етапах її існування. Таким чином, ви зможете побачити, як виглядала ця споруда раніше, і порівняти її з тим, що красується перед нами зараз. Для якісної подорожі вам досить мати при собі смартфон чи планшет, а також навушники. Щойно підійдете до церкви, можете запускати аудіо й слухати розповідь диктора під приємну музику. Священні місця також мають свою історію, і відвідати Воздвиженську церкву в Ніжині в супроводі нашого аудіогіда – необхідність, навіть якщо ви їдете до цього міста на декілька годин.   

Воздвиженська церква, Ніжин